Board index
Acum este 22 Noi 2017, 11:14

Ora este UTC + 2

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 4 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Parere pasi
MesajScris: 24 Sep 2017, 09:54 
Neconectat

Salutare,

Asa cum stiti, netul este plin de informatii, unele bune altele...ideea e sa reusim sa le 'filtram'. Momentan am ajuns la o concluzie si vreau sa va cer o parere, macar sa-mi spuneti daca e ok sau nu cum am inteles/gandit.

Eu: 34 ani absolvent facultate + master automatica calculatoare, utcn (am lucrat inginer sist securitate 8 ani iar de 3 ani sunt in programare)
Sotia: 32 ani a terminat biologie dar nu si-a dat licenta, o va da in iunie/daca nu reusim sa plecam pana atunci.
Junior: 9 luni (el vrea doar tzitzi...noi suntem cei cu vise de plecare )

din ce am inteles primii pasi ar fi:
1. tradus diploma facultate/master
2. echivalare diploma studii - PAR (pre-assessement Result) / studiile apar pe 'List of Qualifications Exempt from Assessment' cu specificatia 'Requires assessment by NZQA'
3. IELTS
4. EOI
ma opresc momentan aici la EOI pt ca acesta este 'filtrul' principal...am mai citit ca dupa EOI trebuie echivalare studii IQA si multe altele dar astea fac parte din 'faza a doua'.

ps: toate informatiile care le am sunt de pe immigration.govt.nz
ps2: motivul plecarii e simplu, vreau sa-i ofer un viitor mai ok copilului, ca si programator in tara nu o duc rau dar cand vrei sa ajungi la un spital, sa-ti bagi copilul la scoala sau sa completezi un act la anaf...ma intelegi. dorinta de emigrare in NZ e veche, nu e un impuls de moment.

multumesc si astept parerile voastre.

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Parere pasi
MesajScris: 27 Sep 2017, 23:36 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Cam astia ar fi pasii - unii aleg sa se ocupe de IELTS inainte, ca prim pas(asa am procedat si eu), fiind o etapa ce nu e musai sa fie parcursa din prima incercare.
Altfel, dupa cum poate stii, ai putea sa lucrezi si cu un agent care sa te asiste cu dosarul "for a small fee" - aici e alta discutie bineinteles.

PS: Ai putea sa imi spui de ce ai ales NZ si nu AU ?

L: 8.0 / R:7.0 /W:7.0 / S:7.0 Overall:7.5
06.2017 - working on papers

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: 29 Sep 2017, 00:29 
Neconectat
Nou venit
Nou venit

Mai exista o optiune considerand domeniul in care activezi si experienta pe care o ai. Work Visa (cu obtinerea de residenta apoi). Lucrez in domeniu in Auckland si este mare criza de developeri. Sunt multe companii care ofera work visas pentru "right people". Depinde de limbajul de programare si ce stiii sa faci, dar sunt sanse foarte mari sa gasesti ceva si sa poti veni fara rezidenta, urmand ca apoi depinzand de angajator sa poti aplica de residenta.

Nu este cazul meu, dar am colegi care au venit cu https://www.immigration.govt.nz/new-zea ... dence-visa la compania la care lucrez cam de peste tot in lume.

Daca esti interesat iti pot trimite o lista cu cele mai populare companii de software din NZ, sa vezi care este oferta.

Numai bine,
Cristina

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: 05 Noi 2017, 12:14 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

sfatul meu: daca esti skilled la dat in taste te sui frumos in avion si te duci 'in vizita' in NZ ptr 3 luni.
Daca te decizi pe varianta asta da-mi un pm cu linkledin-ul tau si te pot pune in contact cu cateva persoane

ps: feb-mar si sept-oct sunt cele mai bune perioade de shopping :)

Sus
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 4 mesaje ] 

Ora este UTC + 2