Board index
Acum este 15 Oct 2019, 13:25

Ora este UTC+02:00 UTC+2

Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 8 mesaje ] 
Autor Mesaj
MesajScris: 29 Mar 2007, 10:31 
Neconectat
Nou venit
Nou venit

http://www.nzherald.co.nz/section/3/sto ... d=10431103

Sus

Subiectul mesajului: piata de munca
MesajScris: 30 Mar 2007, 05:20 
Neconectat
Membru Junior
Membru Junior

Super subscriu la cele mai multe din parerile de pe site.
Imi pare rau sa spun asta, dar chiar daca NZ se lauda uneori cu o atitudine deschisa fata de emigranti nimic mai neadevarat. Iar tampenia cu experienta locala NZ, e o modalitate ieftina de a ti se refuza un job.
Cum spunea cineva pe site, "Iarba nu este intodeauna mai verde"

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: 06 Apr 2007, 07:00 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

:lol: pai ia veniti acasa in UE bah

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: 06 Apr 2007, 10:45 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
...unde pute pamintu' de joburi, la capsuni, in constructii, la pus covrigi in cozile ciinilor... 8)
Asta cam asa e... cel putin asa cred.
Daca nu cunosti limba tarii in care mergi si/sau nu esti super calificat, este foarte greu sa gasesti un job aici.

Cel putin asa vad eu lucrurile in Olanda. Si in constructii e greu sa gasesti ceva :)
Am niste prieteni in Finlanda... cam aceeasi poveste...

Probabil ca Spania ramane ca destinatie buna pentru capsuni, etc.

Ar mai fi Cipru (tot UE) unde a doua limba (am inteles ca e chiar oficiala) e engleza, si am prieteni care au gasit joburi frumusele. Dar, e o tara de 7-8 sute de mii de locuitori, axata mult pe turism. Joburi in constructii si ospatari etc. sunt foarte prost platite si nu merita.

Parere personala: cred ca europa de vest era o destinatie buna acum cativa ani pentru cine vroia sa faca (aproape) orice ca sa stranga niste bani cu care sa mearga inapoi in Romania. Acum gasesc Romania o tara scumpa, iar banii din europa de vest nu mai reprezinta niste sume pentru care sa merite sa faci asta.

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: 06 Apr 2007, 13:48 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Bogdanel.....cred ca trebuie sa spui daca nu cunosti foarte foarte bine limba l;a tara in care vrei sa lucrezi nu prea ai nici o sansa....cel putin in parte de nord din Europa.....chiar si cu calificare exact pe un job,daca nu vorbesti extrem de fluent,
daca vorbesti doar....ok sau mai jos de atit limba....oricit de calificat esti poti spera doar pentru jobs care a spus Bravo.....EU nu e chiar asa paradis cum spui tu lukkkas....am trait acolo....AU sau NZ sint mult mai sus

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: 06 Apr 2007, 19:33 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

...pai cine a vorbit de Paradis bah?...eu am stat si in UE si in NZ...nu poti sa comapari o piatza de 4 milioane cu una de 400 mil...cat despre capsunari...sa nu va zic eu cati capsunari cu M.A-uri si PhD am intalnit in NZ... :lol: ...in UE mai rar...

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: 06 Apr 2007, 19:58 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Andy, nu te contrazic. As putea spune ca poate 99% asa este.

Totusi, eu lucrez desi nu vorbesc olandeza deloc (mi se pare cam imposibila limba). Si pot sa spun ca am un job bunicel... dar e IT si vorbesc engleza si alte "limbi" de programare :). In acelasi timp e adevarat ca am venit aici din cauza jobului, nu invers... sa vad cum este si sa-mi caut job.

Mai sunt si altii... dar este intr-adevar greu...

N-o fi paradis, dar mie imi place unde stau. Locuiesc intr-un orasel extrem de linistit lipit de Amsterdam, deci nu sunt in mijlocul forfotei de acolo (acum sunt pe balcon si aud pasarelele ciripind), dar in acelasi timp pot sa ajung foarte usor daca imi doresc asa ceva. Olandezii vorbesc toti engleza, si sunt foarte politicosi si de treaba. Comparativ cu Romania pe care o stiu eu de acum vreo 3 ani, vestul europei este mult mai sus...

Comparativ cu Australia sau NZ nu stiu, dar sigur o sa-mi dau seama cand o sa ne mutam in AU ;) ... Si chiar sper si imi doresc sa fie asa cum spui tu.

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: 07 Apr 2007, 09:59 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
Prin natura jobului am contact cu multa lume din Europa (Germania, Olanda, Franta in special) si cam toti mi se pling de cit de greu e sa prinzi un job cit de cit bun. Ma refer la oameni calificati, nu capsunari sau kebabieri. 8)
...eheeeee..draga Brava daca ai sti cati kiwioti am intalnit eu descriindu-si tara in cele mai sumbre si pessimiste moduri cu putinta :D ...saracie, coruptie, violenta...m-am straduit de fiecare data sa le spun ca lucrurile n sta asa si ca traiesc intr-una din cele mai frumoase tari din lume.
And by tjhe way...statistic New Zealanders a una dintre cele mai ridicate rate de emigrare din lume (e adevarat multi pleaca in OZ)...sa fie un "Escape from Paradise " :lol:

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 8 mesaje ] 

Ora este UTC+02:00 UTC+2