Board index
Acum este 20 Aug 2019, 22:12

Ora este UTC+02:00 UTC+2

Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 687 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior 140 41 42 43 4446 Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Ce sanse avem?
MesajScris: 09 Sep 2013, 15:06 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
Teoretic diplomele obtinute la UPB sunt excluse de la assessment si, pentru ca joburile pe care le-am avut sunt conectate cu electronica, teoretic nu ar mai fi nevoie de assessment sub nici o forma. Teoretic.
Da, teoretic. Asa credeam si eu, si uite ca, la fel ca si altii de pe acest forum, in cazul nostru s-a cerut echivalarea calificarii de catre NZQA. Cineva zicea tot in acest topic de pe forum ca daca ceri puncte suplimentare pentru calificare in LTSSL, atunci ti se va cere sa trimiti documentele la NZQA. Eu zic sa te astepti sa ti se ceara.
Citat:
Sotia mea are licenta in asistenta sociala si master tot pe asistenta. Iar asistenta sociala face parte din LTSSL de asemenea. E foarte bine ca nu se cere assessment pt sotia mea, vom avea aceste 20 de puncte (trebe si IELTS 6.5, stim).
Presupun ca si sotia ta are diplomele de la o universitate recunoscuta de cei din NZ, nu? Adica sa fie in lista asta :
http://www.immigration.govt.nz/opsmanual/42069.htm
Cu cele 20 de puncte de la calificarea sotiei acumulati 140 sa-nteleg nu? Asta inseamna ca EOI-ul vostru va fi extras automat cu prima ocazie. Extragerile se fac o data la 2 saptamani.
Citat:
Horatiu, am vazut ca NZQA cere diplomele originale. Asa le-ati trimis?
Da, unele documente se cer si in original : diploma de bac, de licenta (si masterat , daca e cazul), foaia matricola de la liceu, suplimentul de la licenta (nu stiu daca pentru masterat se da supliment sau nu, pentru ca nu am facut master), si orice document ce tine de experienta de munca (contractul de munca individual de la firmele unde ai lucrat, adeverinte de vechime, actele aditionale la contractul de munca, fisa postului). Toate acesta se traduc la traducator autorizat si se legalizeaza (ce se poate, ca acum unele chestii nu se mai pot legaliza, s-a dat o lege in 12 August 2013, si notarii au inceput sa faca pe nebunii; stiu pentru ca am trecut prin asta). Deci vei trimite originalele, si traducerile dupa ele.
Documentele ce nu se cer in original sunt : pasaport, certificat de nastere, certificat de casatorie. Se trimit copii legalizate dupa ele. De asemenea, se fac traduceri autorizate dupa certificatul de nastere si casatorie, se legalizeaza si se trimit si ele.

Pe site-ul NZQA ai un ghid ce indica toate actele pe care sa le trimiti, cum sa completezi formularul de aplicare, si alte detalii. Citeste-l foarte ATENT.
Ai link aici (te duci jos pe pagina, la "How do I apply?"): http://www.nzqa.govt.nz/qualifications- ... ssessment/
Citat:
Imi poti trimite te rog un link de blog sau pagina unde pot vedea cum a decurs un proces de la inceput pana la viza? Caut si eu, desigur, dar tu esti mai avansat, poate deja ai gasit ceva bine documentat. Multumesc!
Din pacate nu am cautat un link sau blog unde sa fie descris tot procesul. Daca totusi gasesti procesul descris, te sfatuiesc sa-l parcurgi doar orientativ, pentru ca dupa cum spuneau si altii aici pe forum, regulile jocului si timpii de procesare s-au mai schimbat. Deci ce era acum 2 ani e posibil sa nu mai fie valabil acum.
Timpii de procesare ii gasesti aici : http://www.immigration.govt.nz/branch/l ... gtimes.htm

Iti pot descrie pe scurt procesul :

1. Completezi si trimiti EOI-ul. Daca ai 140 de puncte sau peste, va fi selectat automat din pool cu prima extragere (deci maxim 2 saptamani). In maxim o luna te vor contacta ei sa-ti zica daca e ok ce-ai completat, si daca e cazul iti vor face o invitatie sa aplici (Invitation to Apply, sau ITA).

2. ITA este exprimat sub forma unui email (si scrisoare, pe care o vei primi dupa e-mail, logic). Acolo vei avea toate informatiile necesare despre cum si ce documente sa strangi ca sa trimiti dosarul pentru emigrare. Pentru asta ai 4 luni.
Ai link-uri cu ghid-uri si niste documente atasate in email. Toate acestea se citesc cu maxima atentie, ca sa nu te trezesti cum ne-am trezit noi, ca trebuia sa trimitem documentele la NZQA pentru echivalarea studiilor. Si te sfatuiesc sa te misti cat poti tu de repede, ca cine stie ce se mai iveste, si mai trebuie sa trimit vreun act undeva, si nu mai ai timp.
Intr-unul din documentele atasate la email vei gasi, daca e cazul, si o anexa cu cererea de echivalare a studiilor de catre NZQA.

2a. Trimiti documentele la NZQA pentru echivalarea calificarii cat mai repede, pentru ca dureaza pana 35 de zile lucratoare, sau pana la 20 de zile lucratoare daca dai o taxa de urgenta.

3. Trimiti in sfarsit dosarul de emigrare. Dupa cum scrie si in link-ul pe care ti l-am dat eu cu timpii de procesare, ei iti vor raspunde in 14 zile ca sa-ti spuna daca ai trimis tot ce trebuie si e ok, sau mai trebuie sa trimit ceva. Daca e ok, aplicarea ta e acceptata pentru a fi procesata, si-ti vor spune aproximativ in cat timp ti se va aloca un Ofiter de Emigrare. Timpul maxim de alocare a unui ofiter este de 6-8 luni.

4. Dupa ce ti s-a alocat un ofiter de emigrare, acesta va analiza dosarul tau in 1-6 luni.

5. Urmeaza programarea pentru interviul telefonic. Asta nu stiu cat dureaza, dar in niciun caz nu dureaza la fel de mult ca analizarea dosarului.

6. Vei primi viza. Nici asta nu stiu cat dureaza, cred ca timpii pot varia de la caz la caz.

Tot acest proces poate fi intarziat de documente pe care ai omis sa le trimiti.
Daca aduni acesti timpi, o sa-ti dea un timp maxim de cand aplici EOI-ul, pana primesti viza, de aproape 12 luni. Unii au nenorocul chiar sa tina atat, altii nu. Nu stiu de ce anume depinde.

Tine cont si de costurile intregului proces. O sa-ti exemplific aici costurile total, costuri valabile IN ACEST MOMENT :

IELTS : 710 RON de persoana
EOI : 510 NZD
Analizele medicale : 180 USD de persoana
Pasapoarte : 300 RON de persoana
Legalizari + traduceri : depinde foarte mult de cate documente ai, si de pretul notarilor, traducatorilor. In Bucuresti, noi am cautat cel mai ieftin, si toate actele ne-au costat sa le traducem si sa le legalizam in jur de 1000 RON.
Trimiterea coletului la NZQA, in Wellington, prin DHL, cu asigurare : 450 RON (in cazul nostru; depinde de greutatea coletului, noi am avut putin peste 0,5 kg)
Taxa trimiterii documentelor la NZQA : 746 NZD ( + taxa de urgenta de 404 NZD daca te grabesti)
Taxa de trimitere a dosarului de emigrare, in Londra, prin DHL : nu stiu exact, dar daca pentru Wellington e 450 RON, probabil ca si pentru asta e cam 500 RON
Taxa de VIZA (Visa Fee): 1200 GBP (lire sterline)
Taxa de emigrare (Migrant Levi) : aproximativ 100 GBP

Bilete de avion : 1200-1500 EURO de persoana

Total (fara bilete de avion sau alte cheltuieli in plus care se pot ivi, gen ai uitat sa trimiti un document) : aproximativ 15000 RON (150 de milioane)
Citat:
Acum o alta problema... Cer un sfat pana sa incep conversatiile cu institutiile responsabile.
Trebuie sa obtin un certificat de lipsa a cazierului din Israel, unde am lucrat 3 ani. La sectiunea cu police certificate scrie ca obtinerea unui certificat de acolo poate lua pana la 16 saptamani si mi-e greu sa nu aplic un EOI acum doar din cauza acestuia. Probabil ca in mod normal aceste certificate le scoatem dupa ce primim invitatia, asa cum intentionez sa fac cu cele din Romania. Sa astept pana este eliberat certificatul ar fi greu, marea intrebare este: la cine va fi trimis certificatul (ca nu mi-l dau mie) daca nu am depus inca EOI? Deci, sa aplic EOI inainte sau dupa obtinerea certificatului? Stiu ca unele intrebari par imposibile, oricum voi incepe sa scriu si sa telefonez, dar poate a trecut cineva si prin asta.
Nu inteleg o singura intrebare :
Citat:
la cine va fi trimis certificatul (ca nu mi-l dau mie) daca nu am depus inca EOI?
Cui trebuie sa ii dea cei din Israel cazierul judiciar daca nu tie? Trebuie sa le mentionezi tu cui anume sa-l trimita? La politia romana il ridici singur, singura chestie care te intreaba este "pentru ce va trebuie?". Eu i-am raspuns ca pentru emigrare in NZ.
Daca intr-adevar cei din Israel nu ti-l inmaneaza tie, iti sugerez sa contactezi institutia din Israel care se ocupa cu eliberarea cazierului, sa le explici situatia, si sa vezi ce spun. Daca nu ti-l dau tie deloc, atunci contacteaza-i si pe cei de la emigrare din NZ si explica-le si lor situatia, si vezi ce zic, poate poti sa le trimiti lor direct, si ti-l pastreaza pana trimiti restul dosarului. Dar tine cont ca acest cazier trebuie sa fie in engleza daca ajunge direct la cei de la emigrari, altfel, trebuie tradus.

Ultima oară modificat 15 Oct 2013, 10:35 de către horatiu99, modificat 1 dată în total.

Sus

MesajScris: 09 Sep 2013, 20:44 
Neconectat
Membru Junior
Membru Junior

Evtoma, o sa incerc sa te ajut in legatura cu cazierul din Israel.
In primul rand trebuie sa astepti sa ti se aloce CO si sa speri ca e unul deschis la minte. De ce ? Pentru ca ai doar doua variante: prima si cea mai simpla e sa-l convingi sa accepte o declaratie pe proprie raspundere din partea ta, semnata in fata unui notar , ca ai cazierul curat ca lacrima si pentru perioada in care ai fost in Israel, sau, daca nu accepta, atunci e o procedura oficiala pe care o sa o analizez mai in amanunt si iti spun ce trebuie sa faci. Dar nu poti face nimic acum in privinta asta, pentru ca asa cum ai spus, cazierul din Israel nu ti se va trimite tie, ci direct CO-ului care se ocupa de dosarul tau.
Poti sa-mi spui intre ce ani ai fost in Israel ?

In alta ordine de idei, ce a scris Horatiu e foarte folositor ! Nu s-ar putea deschide un topic nou cu un titlu sugestiv si copiat si acolo pentru ca cei care au nevoie de aceasta informatie sa o gaseasca rapid ? :roll:

Sus

MesajScris: 09 Sep 2013, 23:12 
Neconectat
Nou venit
Nou venit

Multumesc mult, Horatiu, pentru informatiile larg detaliate. Detaliile financiare sunt extrem de practice de asemenea.

Sotia mea are diploma pe lista de institutii exceptate de NZQA assessment, deci 20 de puncte sunt garantate dupa ce va obtine si IELTS-ul de 6.5.

Am vorbit azi la ambasada Israelului si am fost asigurat ca certificatul va fi gata in 2-4 saptamani si va fi trimis automat la institutia de emigrare dupa ce voi obtine numar de dosar. Certificatele din Israel (nu stiu de alte tari, n-am citit inca) se trimit direct la Londra si probabil se ataseaza la dosar, asteptand ofiterul de caz. Nici nu vad de ce ar fi nevoie sa treaca pe la mine, este destinat exclusiv acestui job.

E posibil sa fi cerut certificare NZQA din cauza faptului ca ceva a fost completat neclar in EOI? Sunt multe campuri acolo care sunt un pic tricky. Sau cel putin asa mi se par mie acum, poate trebuie sa citesc ghidul EOI de vreo 15-20 de ori.
Am cateva exemple in acest sens si as dori sa imi spui concret, daca se poate, cum ai completat campurile f2, f3, f13 si g5 din EOI Form inz 1100 sau echivalentul online, banuiesc ca e la fel.

Numai bine,

Emil

Sus

MesajScris: 10 Sep 2013, 13:53 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Cu placere Emil.
Citat:
E posibil sa fi cerut certificare NZQA din cauza faptului ca ceva a fost completat neclar in EOI? Sunt multe campuri acolo care sunt un pic tricky. Sau cel putin asa mi se par mie acum, poate trebuie sa citesc ghidul EOI de vreo 15-20 de ori.
Am cateva exemple in acest sens si as dori sa imi spui concret, daca se poate, cum ai completat campurile f2, f3, f13 si g5 din EOI Form inz 1100 sau echivalentul online, banuiesc ca e la fel.
Emil
Ehe, e bine ca ai pus intrebarile astea, ca asa descopar si eu cat de putine stiam atunci cand am completat EOI-ul. Daca citesc acum cu atentie EOI-ul completat de mine si sotia, la punctul F2 scrie clar ca pentru a obtine punctele bonus pentru o calificare in LTSSL, calificarea trebuie sa fie analizata de NZQA . Citat de la punctul F2 :

PLEASE NOTE: To qualify for points as a recognised qualification your qualification must have been assessed by the New Zealand Qualifications Authority (NZQA), either
· by virtue of being on the List of Qualifications (see question F3); or
· by individual assessment (see questions F4 - F6).

Si ca sa-ti raspund la intrebare, iata ce am completat noi :

F2 :

Name of qualification : DIPLOMA DE LICENTA

Major area of study : Electronics and Telecommunications Engineering

La restul datelor de la acest punct cred ca te descurci si singur, cauti adresa si nru de telefon pe net, iar datele (cand ai obtinut licenta, Student ID#, etc) le gasesti pe suplimentul de la licenta si pe diploma de licenta.

F3 : Am completat "Yes", desi ar fi trebuit sa completez "No", pentru ca nu este "exact match" calificarea pe care o avem in Romania cu cea din tabelul lor de calificari.
Nivelul : 7.

F13 : am lasat necompletat peste tot.

G5 : aici nu cred ca te mai pot ajuta, pentru ca depinde de fiecare in parte ce meserie are. Noi am completat : Information Technology (IT) Professionals: Software and Applications Programmers nec

Concluzia pe care o trag eu recitind aceste puncte din EOI : poti, si ar fi recomandat sa trimiti intai documentele la NZQA, si apoi sa completezi EOI-ul ca la carte, nu cum am facut noi.

Sus

MesajScris: 10 Sep 2013, 22:58 
Neconectat
Nou venit
Nou venit

Salut Horatiu,

Multumesc pentru incurajari si sfaturi.

Eu am un certificat de la Engineers Australia si a fost OK din prima, facut totul de mine personal. Problema mea este varsta. Ca atare am nevoie de 7 la IELTS, de unde au rezultat intarzierile. Intre timp locurile pt Electronisti au fost tinta unui dezinteres major din partea guvernului australian si a unui flux concurent enorm din partea aplicantilor. Cu alte cuvinte sunt in situatia ca, deja dupa a treia runda de invitatii sa mai fie doar 10 locuri: http://www.immi.gov.au/skills/skillsele ... heading-22 la ocupation ceilings, codul 2334. Asa ne-am hotarat sa aplicam pentru Noua Zeelanda. Aparent ma pot califica relativ usor, fara job offer. Insa tocmai perspectiva lipsei unui job ne descurajeaza. Comparativ cu Australia, in Noua Zeelanda oferta de joburi nu pare grozava. In plus ne-am documentat si de pe blogul lui ciprian secuiu si am trait un pic din realitatea un pic scary de acolo. In consecinta as mai avea cateva intrebari la care poate tu sau cei care mai citesc si stiu puteti raspunde.
1. Cam in cat timp as gasi un job in electronica sau protezare auditiva (hearing aids) sau orice job asemanator?
2. Salariul lunar pare destul de mic, pentru mine ca inginer incepator pe acolo, presupunand ca deja voi fi facut efortul de certificare locala, ar fi cam de 2100-2300NZD net. La o privire generala, nu mai e de ramas prea mult-sau deloc, mai ales ca am o familie destul de numeroasa. Cheltuielile sunt in proportie mare asemanatoare cu cele din NY dar puterea de cumparare e de 80% din cea a newyorkezilor. Asadar, trebuie sa aduc multi "bani de acasa"? Cu meseriile necalificate cum e (waiter, washdisher, windows cleaner)?
3. Daca mai adaug si o jumatate de an la temperaturi de toamna, deci incalzire la greu, ca avem kinderi, o sa ajungem rau de tot cu finantele.. O sansa ar fi ca guvernul sa fie mai putin hamesit la taxe in cazul meu avand in vedere cam mai multi copii. Dar iarasi.. nu stiu daca am acest drept in primii 2 ani de rezidentiat.. Si tocmai acesti ani, cum stie toata lumea, sunt critici pt o stabilire sanatoasa. Cu alte cuvinte, scapa cine poate.
4. De stil de viata nu mai intreb, pare verde, frumos si static, mai morocanos in jumatatea de an neinsorita, insa pe mine ma interesa daca copiii au loc de dezvoltare corespunzator, intr-un interval de varsta 3-10 ani.
Jobul ramane insa problema mea principala. Uitandu-ma la statistici, am fost uimit sa vad ca o medie de 400 emigranti pe luna vin cu job offer. Ce sa presupun, ca pot sa imi caut de lucru pe net si sa am interviu pe skype??

Ar fi de mare folos sa inteleg cam cum merg lucrurile cu vanatoarea de joburi.

Multumesc,

Emil

PS Cu f2 nu sunt lamurit. Din moment ce sunt acceptat automat pt ca meseria si calificarea exista pe ltssl si diploma mai e si exclusa de la assessment, ei cer o certificare in mod redundant/abuziv? Pt ca la f2 "by virtue of being on the list" nu prea mai are nevoie de traducere. Sau e nevoie sa puna o stampila de aprobare cum ca au verificat diplomele si chiar esti pe lista. Si atunci individual assessment ce presupune? ...Prea multe intrebari... Totusi tind sa cred ca diploma nu prea s-a impacat cu meseria si ofiterul de caz ar fi vrut sa clarifice situatia si sa te ajute sa mentii punctele de bonus.
Mai am o nedumerire: mi se pare mie sau ei spun la diplome si calificari si nivele de nu mai stiu de unde sa le mai iau? Si care e tabelul cu "exact match" la f3, banuiesc ca nu e ltssl ci ceva de la nzqa

Sus

MesajScris: 10 Sep 2013, 23:24 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Emil,
Poate te ajuta cu ceva

http://www.enz.org/cost-of-living-in-new-zealand.html Good read. Vezi si alte topicuri tot pe site-u asta.

http://www.careers.govt.nz/ si asta ar putea sa te ajute cu ceva, bine facut si gandit,

Sus

MesajScris: 10 Sep 2013, 23:41 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
Salut Horatiu,

Eu am un certificat de la Engineers Australia si a fost OK din prima, facut totul de mine personal. Problema mea este varsta. Ca atare am nevoie de 7 la IELTS, de unde au rezultat intarzierile. Intre timp locurile pt Electronisti au fost tinta unui dezinteres major din partea guvernului australian si a unui flux concurent enorm din partea aplicantilor. Cu alte cuvinte sunt in situatia ca, deja dupa a treia runda de invitatii sa mai fie doar 10 locuri: http://www.immi.gov.au/skills/skillsele ... heading-22 la ocupation ceilings, codul 2334. Asa ne-am hotarat sa aplicam pentru Noua Zeelanda. Aparent ma pot califica relativ usor, fara job offer. Insa tocmai perspectiva lipsei unui job ne descurajeaza. Comparativ cu Australia, in Noua Zeelanda oferta de joburi nu pare grozava. In plus ne-am documentat si de pe blogul lui ciprian secuiu si am trait un pic din realitatea un pic scary de acolo. In consecinta as mai avea cateva intrebari la care poate tu sau cei care mai citesc si stiu puteti raspunde.
1. Cam in cat timp as gasi un job in electronica sau protezare auditiva (hearing aids) sau orice job asemanator?
2. Salariul lunar pare destul de mic, pentru mine ca inginer incepator pe acolo, presupunand ca deja voi fi facut efortul de certificare locala, ar fi cam de 2100-2300NZD net. La o privire generala, nu mai e de ramas prea mult-sau deloc, mai ales ca am o familie destul de numeroasa. Cheltuielile sunt in proportie mare asemanatoare cu cele din NY dar puterea de cumparare e de 80% din cea a newyorkezilor. Asadar, trebuie sa aduc multi "bani de acasa"? Cu meseriile necalificate cum e (waiter, washdisher, windows cleaner)?
3. Daca mai adaug si o jumatate de an la temperaturi de toamna, deci incalzire la greu, ca avem kinderi, o sa ajungem rau de tot cu finantele.. O sansa ar fi ca guvernul sa fie mai putin hamesit la taxe in cazul meu avand in vedere cam mai multi copii. Dar iarasi.. nu stiu daca am acest drept in primii 2 ani de rezidentiat.. Si tocmai acesti ani, cum stie toata lumea, sunt critici pt o stabilire sanatoasa. Cu alte cuvinte, scapa cine poate.
4. De stil de viata nu mai intreb, pare verde, frumos si static, mai morocanos in jumatatea de an neinsorita, insa pe mine ma interesa daca copiii au loc de dezvoltare corespunzator, intr-un interval de varsta 3-10 ani.
Jobul ramane insa problema mea principala. Uitandu-ma la statistici, am fost uimit sa vad ca o medie de 400 emigranti pe luna vin cu job offer. Ce sa presupun, ca pot sa imi caut de lucru pe net si sa am interviu pe skype??

Ar fi de mare folos sa inteleg cam cum merg lucrurile cu vanatoarea de joburi.

Multumesc,

Emil

PS Cu f2 nu sunt lamurit. Din moment ce sunt acceptat automat pt ca meseria si calificarea exista pe ltssl si diploma mai e si exclusa de la assessment, ei cer o certificare in mod redundant/abuziv? Pt ca la f2 "by virtue of being on the list" nu prea mai are nevoie de traducere. Sau e nevoie sa puna o stampila de aprobare cum ca au verificat diplomele si chiar esti pe lista. Si atunci individual assessment ce presupune? ...Prea multe intrebari... Totusi tind sa cred ca diploma nu prea s-a impacat cu meseria si ofiterul de caz ar fi vrut sa clarifice situatia si sa te ajute sa mentii punctele de bonus.
Mai am o nedumerire: mi se pare mie sau ei spun la diplome si calificari si nivele de nu mai stiu de unde sa le mai iau? Si care e tabelul cu "exact match" la f3, banuiesc ca nu e ltssl ci ceva de la nzqa
1. Nu stiu exatc timpul de gasire al unui job in acest domeniu, dar daca incerci sa dai cateva interviuri pe Skype, poate vei afla si raspunsul.
Sunt persoane care au reusit sa gaseasca ceva inainte sa vina in NZ. Depinde si in ce orasi te stabilesti. Orasele mici sunt mult mai restrictive in privinta ofertei de munca.
2. Poti sa negociezi salariul. Cu un 2500-2700 NZD. Poti sa te descurci, dar nu excelent. 300-350 Chiria pe saptamana. 600-800 mancarea, incalzirea e pe la 200-250 pe iarna, asa ca nu prea ramai cu cine stie ce. In privinta meseriilor plost platite, presupun ca poti sa gasesti ceva, dar sansele sa poti sa te intreti din asta se diminueaza. Minimul pe economie este 13.5NZD/ora. Ceea ce inseamna 1400-1500 pe luna. Aproape nimik pentru limita decenta.
3.Din cate stiu daca nu intrunesti conditile minime, esti scuitit de ceva taxe, inclusiv ca rezident. In primi doi ani esti rezident cu toate drepturile, doar ca ai perioada de proba, ceea ce aduce si reducerile fiscale. E bine sa consulti pe cineva specializat in momentul care pasesti in NZ. Cu zambet pe fata si atitudine pozitiva, poti opbtine informatile si fara bani de la consilii sau departamentul de "home and income" (parca asa se numeste).
4. din toate statisticile se arata ca NZ ar fi printre primele la educatie. Din ce am vazut pe la munca, nu prea debordeaza a inteligenta. Dar conditii safe de a creste un copil sunt mult mai bune in NZ decat in Romania prin comparatie. Ai posibilitati multiple. Conteaza ce vrei si cat de mult esti supus sa sacrifici. Per total e mai bine in NZ decat in europa din punct de vedere al familiei. E mai rau din alte puncte de vedere, dar asta e dependent de personalitatea fiecaruia.

http://cipriansecuiu-newlifeinnz.blogsp ... anted.html

Sus

MesajScris: 11 Sep 2013, 09:07 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
Salut Horatiu,

Eu am un certificat de la Engineers Australia si a fost OK din prima, facut totul de mine personal.

Referitor la calificare, eu am presupus ca "exact match" se refera la calificarea ta sa aiba denumirea exact ca cea de pe tabelul din lista LTSSL. Si n-are cum sa fie exact ca acolo, ca e eliberata de Romania. Asta am presupus eu, nu sunt sigur 100% ca asa e :).

La celelalte intrebari e bine ca ti-a raspuns cipriansecuiu, pentru ca eu chiar nu stiam ce sa-ti spun. Eu sunt bine documentat si te pot ajuta pe partea de acte, link-uri utile, costuri, procesul de emigrare, dar mai mult nu din pacate, pentru ca nici eu nu am viza luata, si chiar daca as avea-o, cred ca ar trebui sa locuiesc in NZ 1-2 ani ca sa iti spun mai exact cum e cu joburile, sistemele de invatamant, sanatate, etc.

Iti pot spune insa un singur lucru, caci am rasfoit forumul asta destul de mult : sunt destul de multi nemultumiti care au ajuns acolo, crezand ca e raiul pe pamant, si au ajuns sa fie dezamagiti. Ceea ce se aplica pentru unii nu e valabil si pentru ceilalti. Depinde foarte foarte mult de ambitia fiecaruia, de cat de determinat e sa plece acolo si sa faca ceva sacrificii , de cat de bine documentat esti si cat de realist mai ales.
Noi avem noroc pentru ca lucram in IT si piata in IT nu e atat de slabuta. Mai mereu ma uit pe site-ul de joburi http://www.seek.co.nz/. Uita-te si tu pe site-urile lor de job-uri si vezi cum se prezinta oferta.

Pe site-ul http://www.enz.org/ sunt extrem de multe informatii utile pentru cei care vor sa plece in NZ. Si cele mai utile mi se par informatiile negative despre NZ, ca asa toata lumea a auzit ca e frumos si bine acolo, dar hai sa vedem si ce nu e frumos acolo :

8 lucruri pe care sa le iei in considerare inainte sa te gandesti sa pleci in NZ : http://www.enz.org/8-must-knows.html
49 de pareri pro si contra despre NZ : http://www.enz.org/shades-of-new-zealand.html
Informatii despre pensii in NZ: http://www.enz.org/new-zealand-pension.html
Pretul alimentelor in supermarket : http://www.enz.org/new-zealand-supermar ... guide.html
Intrebari frecvente, legate de multe aspecte din NZ: http://www.enz.org/new-zealand-informat ... -faqs.html

Uita-te si peste astea inainte sa te hotarasti sa pleci. Site-ul este construit tot de catre un emigrant, care traieste in NZ de multi ani, si care l-a creat tocmai pentru oameni ca noi, care nu stiu mare lucru despre lucrurile marunte din NZ, dar care conteaza, ca se aduna.

Imi pare rau ca nu pot sa te ajut mai mult Emil.

Sus

MesajScris: 11 Sep 2013, 10:13 
Neconectat
Nou venit
Nou venit

Multumesc mult Ciprian si Horatiu! Impresionant. Informatiile acestea trebuie sa le diger bine. Raman dator si recunoscator oameni buni!
Horatiu, probabil o sa te mai deranjez cu amanunte tehnice pe masura ce inaintez in proces. Fingers crossed sa va iasa viza repede si sa fie bine si in NZ.
Optiunea de a mai ramane in Romania nu intra in discutie, doar ca mai incerc cu Australia anul asta si pana in vara lui 2014, pana cand se inchide orice sansa. Voi incerca sa obtin cele 5 puncte de care am nevoie de la sotia mea, in timp util. Vom vedea..
Intre timp imi pregatesc un nou set de acte pt EOI in NZ.
Nu sunt optimist de fire, nu sunt o persoana placuta, morocanos si pietros sunt cuvinte de ordine dar lucrul pe afara m-a mai relaxat un pic. Am invatat ca experienta de viata si munca in societati in care lucrurile merg in favoarea cetatenilor sunt mai soft si mai practice si interactiuni sociala si interioara devin incet-incet mult mai relaxate. Cam asta urmarim cu totii insa si siguranta financiara in primii ani e importanta, asa ca alergam dupa 2 iepuri, dar suntem multi :)

Multumesc mult inca o data!

Emil

Sus

MesajScris: 16 Sep 2013, 09:52 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Salut,

Revin eu cu o intrebare pentru cei care au trecut prin procesul de echivalare de studii de catre NZQA.
Cei de la NZQA ziceau in ghidul ala de completare al cererii IQA(pagina 28) ca POT verifica validitatea diplomei de licenta (ma gandesc ca suna la universitatea care a emis diploma, sau dau e-mail). Citat:
"NZQA may verify all your qualifications and the status of an awarding institution and other information you provide, to be sure that it is accurate. This involves contacting the institutions that awarded the qualifications, or employers, or other organisations (third party). "

Acuma stam cu sufletu la gura in caz ca vor astia de la NZQA sa ne verifice, si suna la Politehnica din Bucuresti. Cine stie daca aia or raspunde la telefon, sau e-mail, sau daca stiu engleza. La cat de sictirite sunt doamnele de la Politehnica, nu m-ar mira sa le inchida telefonu in nas astora de la NZQA.

Voiam sa va intreb, atunci cand ati trimis dosarul la NZQA, ce modalitate de contact ati trecut la diploma de licenta?
Diploma pe care am trimis-o eu e de la Universitatea Politehnica din Bucuresti, si am trecut mi se pare un numar de telefon de la relatii internationale, e-mail nu mai stiu daca am trecut. Dar faza e ca nu exista un camp special pentru contact atunci cand am completat in cerere datele pentru diploma de licenta. Daca ei zic ca verifica diplomele, m-as fi asteptat sa iti ceara in mod explicit date de contact.

Sus

MesajScris: 16 Sep 2013, 09:57 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
Salut,

Revin eu cu o intrebare pentru cei care au trecut prin procesul de echivalare de studii de catre NZQA.
Cei de la NZQA ziceau in ghidul ala de completare al cererii IQA(pagina 28) ca POT verifica validitatea diplomei de licenta (ma gandesc ca suna la universitatea care a emis diploma, sau dau e-mail). Citat:
"NZQA may verify all your qualifications and the status of an awarding institution and other information you provide, to be sure that it is accurate. This involves contacting the institutions that awarded the qualifications, or employers, or other organisations (third party). "

Acuma stam cu sufletu la gura in caz ca vor astia de la NZQA sa ne verifice, si suna la Politehnica din Bucuresti. Cine stie daca aia or raspunde la telefon, sau e-mail, sau daca stiu engleza. La cat de sictirite sunt doamnele de la Politehnica, nu m-ar mira sa le inchida telefonu in nas astora de la NZQA.

Voiam sa va intreb, atunci cand ati trimis dosarul la NZQA, ce modalitate de contact ati trecut la diploma de licenta?
Diploma pe care am trimis-o eu e de la Universitatea Politehnica din Bucuresti, si am trecut mi se pare un numar de telefon de la relatii internationale, e-mail nu mai stiu daca am trecut. Dar faza e ca nu exista un camp special pentru contact atunci cand am completat in cerere datele pentru diploma de licenta. Daca ei zic ca verifica diplomele, m-as fi asteptat sa iti ceara in mod explicit date de contact.
Da, vor suna la UPB. In acast moment intervine si partea de noroc pe care o ai. Se poate termina repede echivalarea sau nu, este oarecum exact cum ai spus cu telefonul / email-ul + babele comuniste de acolo.

Sus

MesajScris: 16 Sep 2013, 10:04 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
Da, vor suna la UPB. In acast moment intervine si partea de noroc pe care o ai. Se poate termina repede echivalarea sau nu, este oarecum exact cum ai spus cu telefonul / email-ul + babele comuniste de acolo.
Intrebarea e de unde ai stiut ca au sunat? :P
Ei zic ca procesul e transparent pentru tine, si tu nu trebuie sa intervii intre ei si cei pe care ii suna, deci ma gandeam ca nu ai cum sa afli daca vor suna sau nu.

Sus

MesajScris: 16 Sep 2013, 10:08 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
Citat:
Intrebarea e de unde ai stiut ca au sunat? :P
Ei zic ca procesul e transparent pentru tine, si tu nu trebuie sa intervii intre ei si cei pe care ii suna, deci ma gandeam ca nu ai cum sa afli daca vor suna sau nu.
Iti pot spune doar atat, au o firma in spate care se numeste Security WatchDog (http:\\www.securitywatchdog.org.uk) care face chestia asta pentru ei. Astia te verifica pana la nivelul 4 din arborele genealogic daca li se cere.

Bottom line, suna, se intereseaza, trimit email-uri. Afla tot ce trebuie. Tu stai linistit :)

Asa cum am spus, totul se poate termina repede daca gasesc cooperare sau altfel dureaza un pic mai mult.

Pe de alta parte: EU nu am / avut chestia asta cu NZQA pentru ca dosarul meu a fost depus inainte de Februarie 2013, cand acest aspect a intrat in vigoare. Eu sunt din vechea garda unde exista regulile mai vechi. Sa speram ca nu le schimba si pentru mine.

Sus

MesajScris: 16 Sep 2013, 10:15 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Multumesc mult de raspuns. Vad ca esti bine informat :).
Atunci, astept, altceva n-am ce face.

Sus

MesajScris: 16 Sep 2013, 10:25 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
Multumesc mult de raspuns. Vad ca esti bine informat :).
Atunci, astept, altceva n-am ce face.
Pai ce altceva pot face? Dupa 9+ luni de cand mi-am depus dosarul ma simt ca un "convict" intr-o celula care, dupa ce a trimis actele cu viteza luminii, ca de, asa suntem noi, a asteptat apoi timp de cateva luni cu sufletul la gura sa primeasca un email cum ca cineva se si apuca de treaba dar am asteptat degeaba...

In consecinta, asa cum am si spus, ca un "convict", am inceput sa ma documentez, citesc, interesez. Am descoperit ca noptile petrecute in armata nu au fost degeaba si ca exersarea rabdarii chiar este o virtute.

Asadar, chiar daca oarecum timpul nu mai este de partea mea, incerc sa-mi gasesc sprijin in tot ce pot si sa ma sustin psihologic fara a scoate la suprafata framantarile normale, in asa fel incat pe cei din familia mea sa-i protejez de aceste aspecte, mai ales ca exista greutatile locale pe care toti tb sa le infruntam, day by day :)

Bottom line: A devenit deja personal, DACA EI NU MA VOR, EU II VREAU :)

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 687 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior 140 41 42 43 4446 Următorul

Ora este UTC+02:00 UTC+2