Board index
Acum este 20 Aug 2019, 22:16

Ora este UTC+02:00 UTC+2

Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 687 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior 142 43 44 45 46 Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Ce sanse avem?
MesajScris: 17 Sep 2014, 09:47 
Neconectat
Nou venit
Nou venit

Buna ziua ,

A aplicat cineva pentru Silver Fern visa ? Daca da , i-a fost greu sa gaseasca un loc de munca in intervalul predefinit de timp de 9 luni ?

Sus

MesajScris: 18 Sep 2014, 02:17 
Neconectat
Nou venit
Nou venit

Citat:
Buna ziua ,

A aplicat cineva pentru Silver Fern visa ? Daca da , i-a fost greu sa gaseasca un loc de munca in intervalul predefinit de timp de 9 luni ?
Vizele alea se da toate in primile 5 minute cind apar ca numaru e limitat. E multi indieni si chineji care aplica in disperare, ajung aicea si pierduti se fac dupaia. I cauta emigrarea cu politia pe santiere si prin toate cotloanele ca muncesc la negru ca prosti pe 5 doalri pe ora. Se angajaza unii pe alti kiwioti care are bizinis nu prea le place de ei.

Sus

MesajScris: 18 Sep 2014, 11:29 
Neconectat
Membru Junior
Membru Junior

Citat:
Buna ziua ,

Sansele de a gasi loc de munca tin de foarte multi factori iar viza Silver Fern nu este cel mai important. In cazul meu am gasit job non-skilled in prima saptamana iar job skilled dupa 6 luni ce mi-a permis apoi sa aplic pe Skilled Migrant.

Sus

MesajScris: 03 Oct 2014, 12:17 
Neconectat
Nou venit
Nou venit

Salut! Vin si eu cu o intrebare on topic.

Ce sansa am si pentru ce sa aplic?

Implinesc 38 ani, am terminat Facultatea de Electrotehnica Brasov in 2000, si am mai facut un master in Managementul prelucrarii petrolului si gazelor in cadrul Facultatii Ovidius Constanta. Am o experienta de 14 ani lucrati in domeniul petrolului si gazelor(inclusiv 5 ani pe platforme marine), in ultimii 4 ani ocupand post de conducere. Societatiile la care am lucrat si lucrez in contiunuare sunt firme cunoscute(Petrom, Transgaz).
Sotia a terminat in 2007 Administratie publica in cadrul Universitatii Spiru Haret, dar nu are experienta in domeniu.

Multumesc anticipat!

Sus

MesajScris: 03 Oct 2014, 13:19 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Primul pas ar fi sa verifici daca meseria ta este pe SOL/CSOL. De acolo poti continua cu verificarea celorlalte cerinte (lb engleza, varsta, ani de experienta, studii...).

Pentru fiecare dintre ele se acorda un numar de puncte, iar minimul cu care poti aplica pentru EOI este 60 de puncte.

Sus

MesajScris: 04 Oct 2014, 11:22 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

oz-ee, pt NZ sunt alte conditii.

Sus

MesajScris: 05 Oct 2014, 14:20 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Cauta aici info http://www.immigration.govt.nz , pt NZ ai nevoie de minim 100 de puncte.

Sus

MesajScris: 28 Ian 2015, 13:03 
Neconectat

Buna,

ce sanse sunt, la momentul actual, sa iti gasesti job inainte sa ajungi in NZ? In cazul meu: absolvent UTCN - CFDP, experienta 8 ani santier( drumuri, poduri, cf, terasamente, retele menajere si pluviale), varsta 34 ani .

Va multumesc!

Sus

MesajScris: 29 Ian 2015, 07:45 
Neconectat
Nou venit
Nou venit

Buna Mojo,

Sanse sunt. Trebuie persistenta si rabdare. si deschidere catre alte zone decat Auckland. Dar chiar si Auckland are oportunitati. Aplica la cat ma multe joburi si nu te astepta sa fii sunat dupa 4 CV-uri depuse. Eu am depus in 4 luni aproximativ 300 :))

Un punct the plecare ar fi asta: http://www.careers.govt.nz/jobs/engineering/ au colo detalii despre plata in medie, oportunitati si job descriptions.

apoi asta http://www.workingin-newzealand.com/job ... MnHKcbk6yM si multe alte site-uri ca seek.co.nz si Trademe.com/jobs.
Multe o sa ceara visa/residenta.... nu te limita.. daca te plac te sustin sa iei visa indiferent de mesajul din anunt.

Multa bafta!
K

Sus

MesajScris: 09 Mar 2015, 17:32 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
Buna,

ce sanse sunt, la momentul actual, sa iti gasesti job inainte sa ajungi in NZ? In cazul meu: absolvent UTCN - CFDP, experienta 8 ani santier( drumuri, poduri, cf, terasamente, retele menajere si pluviale), varsta 34 ani .

Va multumesc!
Am sa fiu foarte sincer cu tine si iti spun ca iti trebuie un:

1. CV "beton"
2. Noroc cu "carul".

De 2 ani de zile cam 97% din pozitiile deschise iti cer la sfarsit sa ai work permit sau sa fii minim rezident.

Pana in 2011-2012 aplicam pe banda la job-uri. Unii ma contactau, am avut si interview-uri. Am prins experienta in ceea ce cautatu, cum puneau problema, etc.

Dupa perioada specificata s-a intamplat ceva si m-am lovit constant de aspectele mentionate. De cate ori gaseam ceva vedeam cerintele acelea. Tot aplicam dar mi se dadea peste nas.

Oricum, nu ti-o spun ca pe o descurajare, ci doar te informez.

Sus

MesajScris: 09 Sep 2015, 12:11 
Neconectat

Bună ziua,

De ceva vreme eu și soțul ne-am gândit tot mai des la a emigra în NZ. "Problema" noastră este ca avem un copil în vârstă de 1an6luni.
Am citit ca ei investesc foarte mult în educație, si au un sistem de educație foarte ok începând de la gradinita.
Mai sunt persoane aflate în aceasta situație?
Încă nu ne facem planuri concrete, nu știu ce șanse reale avem, dar ne informam și o luam pas cu pas.
IELTS ul cred ca l-am lua fără probleme amândoi.
Eu am aproape 25 de ani, am terminat facultatea de informatica în 2012, am absolvit un liceu la același profil. Însă trebuie să fiu sincera și sa spun ca nu mă pot baza pe partea de programare, pentru ca nu sunt tocmai bine pregătita. Așadar nici experienta în acest domeniu nu am.
Sotul are 28 de ani, a terminat liceul de informatica, în perioada 2006 -2008 a făcut o școală militara de subofițeri jandarmi (considerata postliceala), iar din 2008 pana în prezent a lucrat în cadrul MAI.
As aprecia o părere sincera despre situația noastră. Avem șanse reale ?
Mai sunt familii care au reușit sa emigreze cu copilaș asa mic?
Va mulțumesc :)

Sus

MesajScris: 17 Sep 2015, 09:42 
Neconectat
Nou venit
Nou venit

Buna tuturor,

De curand eu si sotul meu ne-am gandit la Noua Zeelanda ca o varianta la ceea ce ofera Romania in acest moment.
Am aplicat la joburi, dar mi se raspunde politicos de catre agentiile de recrutare, ca angajatorul doreste pe cineva cares este deja rezident si poate incepe imediat.

Ati putea sa imi spuneti, din expereienta voastra, in caz ca printr-o minune, isi gaseste unul dintre noi un job, cam cat ar dura sa obtii o viza temporara de munca?

Este obligatoriu sa ai IELTS-ul sau se poate dovedi cu alte certificari ( de ex. Cambridge) ca stapanesti limba engleza, sau prin faptul ca lucrezi de 10 ani in multi-nationale?

As avea nevoie de ajutorul vostru si cu cateva informatii despre completarea EOI-ul...Am incercat sa facem o simulare pentru a vedea ce punctaj am obtine, dar nu sunt sigura ca am ales optiunea corecta la intrebari, si de aceea as avea nevoie de expereinta voastra. Ma poate contacta cineva pe privat care poate sa ma ajute?

Imi cer scuze daca am reluat subiecte care au mai fost discutate, dar sunt inca noua printre voi si nu am apucat sa parcurg toate mesajele.

Va multumesc frumos!

Diana

Sus

MesajScris: 18 Sep 2015, 03:39 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Salut,

In ce domenii lucrati?

Sus

MesajScris: 18 Sep 2015, 09:24 
Neconectat
Nou venit
Nou venit

Salut,

In IT. Eu sunt project manager si sotul meu e delivery manager. Eu am 9 ani de experienta in munca , el 10, toti cu carte de munca si contracte.

Amandoi avem certificari recunoscute internatioanl de project management & ITIL.

Sper ca experienta si certificarile ne vor ajuta pana la urma sa gasim ceva :)

Sus

MesajScris: 18 Sep 2015, 10:05 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Asta cu "pe carte de munca" este egal cu 0. Experienta sa ai si ceva prince/pmp.

Daca as fi fost in locul vostru mi-as fi luat o vacanta prelungita de 3 luni si venit la prospectat la fata locului.

Procesul clasic dureaza o vesnicie..

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 687 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior 142 43 44 45 46 Următorul

Ora este UTC+02:00 UTC+2