Board index
Acum este 10 Dec 2019, 18:59

Ora este UTC+02:00 UTC+2

Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 85 mesaje ]  Du-te la pagina 1 2 3 4 5 6 Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Timpi de procesare
MesajScris: 28 Oct 2009, 17:27 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Incerc sa palic sistematizarea de pe forumul Australia si pe NZ. Incerc sa adun cateva experiente ale catorva membri pentru a avea o idee cam cat dureaza procesarea.
Am depus actele pe 21.10.2009 si am fost extras in aceeasi zi. Acum astept sa ma contacteze pentru a continua procesarea.
Astept experientele fiecaruia pe acest subiect.
Multumesc pentru ajutor si intelegere.

http://cipriansecuiu-newlifeinnz.blogsp ... anted.html

Sus

Subiectul mesajului: Re: Timpi de procesare
MesajScris: 29 Oct 2009, 09:43 
Neconectat
Nou venit
Nou venit

Salut.
Eu am fost selectat in iunie si ITA a ajuns in august .
A durat cam 1 luna sa adun toate hartiile,tradus etc.Am depus ITA in 5 oct.Din cate am citit dureaza intre 1-3 luni sa ia o decizie.Daca ai job merge mult mai repede.
Oricum cei de la London branch se misca repede comparativ cu cei din China sau India.
Multa bafta!

Ultima oară modificat 29 Oct 2009, 11:00 de către Pinguinul, modificat 1 dată în total.

Sus

MesajScris: 29 Oct 2009, 09:44 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

ai avut super noroc...felicitari. din pacate nu pot sa-ti zic nimic despre timpi de processare dar daca o sa ai aceeasi bafta parca te vad de Craciun facand plaja la Long Bay :-)

Sus

MesajScris: 29 Oct 2009, 11:47 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

http://www.immigration.govt.nz/branch/l ... gtimes.htm

Pentru cei fara job offer, timpul de asteptare este de ~4 luni dupa ITA, inainte de a fi alocat unui CO...urmeaza cam intr-o luna-doua interview cu CO, si apoi iar 1-2 luni pina la un raspuns...
Asta vorbind de Londra, la alte birouri ale INZ timpii sint mai mari.

Pentru cei cu job offer, lucrurile sint intr-adevar mai rapide.

G.

Sus

MesajScris: 29 Oct 2009, 11:51 
Neconectat
Nou venit
Nou venit

Citat:
http://www.immigration.govt.nz/branch/l ... gtimes.htm

Pentru cei fara job offer, timpul de asteptare este de ~4 luni dupa ITA, inainte de a fi alocat unui CO...urmeaza cam intr-o luna-doua interview cu CO, si apoi iar 1-2 luni pina la un raspuns...
Asta vorbind de Londra, la alte birouri ale INZ timpii sint mai mari.

Pentru cei cu job offer, lucrurile sint intr-adevar mai rapide.

G.
Ai perfecta dreptate.Eu am primit un job offer chiar inainte sa depun ITA.

Sus

MesajScris: 29 Oct 2009, 11:53 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Multumesc pentru raspunsuri. M-am calmat un pic pentru ca nu aveam date cat de repede se misca. Sper sa am bafta necesara si sa se miste repede. Va urez si voua acelasi lucru. Succes. Cum o sa am vesti o sa "update" subiectul.

Sus

MesajScris: 29 Oct 2009, 13:13 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Dupa ce plec din tara timpul nu mai are nici o importanta. Stiu ca trebuie sa stau cinci ani in NZ sau si mai mult. S-ar putea sa nu mai plec in Au, depinde de ce noroc o sa am. Am lasat ideea ca s-ar putea sa ma retrag in Perth dar asta nu este obligatoriu. Succes tuturor in continuare si multumesc lui Bravo pentru ajutor si lamuriri.

Sus

MesajScris: 29 Oct 2009, 22:00 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
Dupa ce plec din tara timpul nu mai are nici o importanta. Stiu ca trebuie sa stau cinci ani in NZ sau si mai mult. S-ar putea sa nu mai plec in Au, depinde de ce noroc o sa am. Am lasat ideea ca s-ar putea sa ma retrag in Perth dar asta nu este obligatoriu. Succes tuturor in continuare si multumesc lui Bravo pentru ajutor si lamuriri.
daca o iei pe modelu batranesc e intr-adevar 5 ani de asteptat din momentul in care ai pus piciorul in NZ si pana cand iti iei cetatenia NZ, poate un pic mai mult. Daca iei timpul de procesare a cetatenie mai trebuie adaugat cam 6 luni...
Dar nu stiu cine te opreste sa-ti depui de rezidenta in Australia while living in NZ....doohhh... sunt sigur ca stresul nu e la fel de mare...numai ca te mai costa niste bani care oricum daca ai lua rezidenta Australiana nu i-ai mai da pe cetatenia NZ...
Depinde cine esti si ce vrei in viata :-) asa ca good luck Ciprian cu rezidenta NZ ca asta e cel mai mare hop...

Sus

MesajScris: 29 Oct 2009, 22:31 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Multumesc dudu pentru incurajare. Momentan singura idee este sa las in urma Romania, dupa conteaza dect linistea si o viata decenta. Am multe oportunitati, important sa trc asa cum ai spus hopul acesta. Eu am profesia destul de buna, sunt "petroleum engineer" cu trei ani lucrati in domeniul asta si din astia un an pe platforma. Sansele mele sunt mari ajuns acolo, aici sunt doar alt inginer. Nu vreu decat sa ii dau o sansa copilului meu, sansa care eu nu am avut-o. De aceea vreu sa fie alta nationalitate decat roman. Asa ca momentan ceea ce ma intereseaza e sa-l concep in alta tara. Multumesc mult pentru suport si va urez tuturor o viata cat mai frumoasa asa cum sper sa devina si a mea in curand.

Sus

MesajScris: 31 Oct 2009, 22:52 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

ciprian, tu esti in Bucuresti sau Ploiesti? Avem si noi o nepoata care s-a decis sa emigreze in NZ si acum e abia la faza cu datul IELTS-ului. Prin Februarie spera sa-si depuna si ei EIO . Daca esti prin Bucuresti si nu te deranjeaza poate va intalniti sa mai discutati de un de alta, acum ca aveti acelasi interes. Noi oricum ne interesam de aici de toate dar ma gandesc ca oricum e bine sa tineti pumnii stransi cu totii pana cand va vedeti cu viza la buzunar :wink:
Daca te intereseaza poti sa-ti trimit emailul lor sa va intalniti.

Ciao

Sus

MesajScris: 31 Oct 2009, 22:59 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Sunt din Ploiesti, dar daca vrea putem sa mai conversam pe mail. Pot sa o ajut cu testele de la IELTS pentru ca deja le am tiparite, de intalnit in Bucuresti cam dificil pentru ca nu prea am treba prin Bucuresti. Adresa de mail o sa ti-o dau pe privat.

Sus

MesajScris: 07 Noi 2009, 12:24 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

O lamurire pentru cei ce vor sa stie treba cu punctajul. Nu am oferta de munca din NZ, iar punctajul meu a fost de 115 puncte. Acesta a fost facut cu meseria, experienta in meserie, varsta, limba engleza (IELTS obligatoriu 6.5 pentru aplicantul principal medie generala si 5 medie generala la ceilalti mebri ai familiei daca au peste 16 ani parca, de verificat pe situl NZ), daca ai lucrat in NZ mai poti lua puncte,daca te stabilesti in alta zona decat in Auckland, etc. Fiecare caz in parte se calculeaza diferit. Iar pentru unele meserii trebuie recunoastere de la institutiile din NZ. Asa ca va urez succes.

Sus

MesajScris: 08 Noi 2009, 22:14 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
O lamurire pentru cei ce vor sa stie treba cu punctajul. Nu am oferta de munca din NZ, iar punctajul meu a fost de 115 puncte. Acesta a fost facut cu meseria, experienta in meserie, varsta, limba engleza (IELTS obligatoriu 6.5 pentru aplicantul principal medie generala si 5 medie generala la ceilalti mebri ai familiei daca au peste 16 ani parca, de verificat pe situl NZ), daca ai lucrat in NZ mai poti lua puncte,daca te stabilesti in alta zona decat in Auckland, etc. Fiecare caz in parte se calculeaza diferit. Iar pentru unele meserii trebuie recunoastere de la institutiile din NZ. Asa ca va urez succes.
Poti sa iei puncte si pentru calificarea partenerului. In cazul acesta partenerul trebuie sa aiba overal score pentru IELTS de 6.5.
Informatia este luata de pe site-ul official al NZ Immigration Services: http://www.immigration.govt.nz/opsmanual/i6954.htm

cherio

Sus

MesajScris: 11 Noi 2009, 22:27 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Azi am fost contactat de un "officer" de la London Branch pentru cateva lamuriri. Se pare ca voi avea ITA in timpul de procesare de o luna cat scrie pe situl Immigration to NZ.
Asa ca dupa cum se pare se tin de timpi de procesare. Bafta tuturor in continuare.

Sus

MesajScris: 12 Noi 2009, 00:30 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

he he , in ritmul asta ai viza pana la Craciun. Sunt mai mult ca sigur..din cauza ca au de facut planul :wink:

e super bine ca prinzi o vara aici si scapi de o iarna in ro! bafta

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 85 mesaje ]  Du-te la pagina 1 2 3 4 5 6 Următorul

Ora este UTC+02:00 UTC+2