Board index
Acum este 09 Dec 2019, 10:21

Ora este UTC+02:00 UTC+2

Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 85 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior 1 2 3 4 5 6 Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Timpi de procesare
MesajScris: 21 Feb 2014, 17:13 
Neconectat
Nou venit
Nou venit

salutari ttuturor.De astazi sunt posesor de Resident VISA :).Merci mult tuturor pt sfaturi

Interviu Telefonic: 07/02/14
Resident Visa:21/02/14

Sus

MesajScris: 22 Feb 2014, 11:38 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
salutari ttuturor.De astazi sunt posesor de Resident VISA :).Merci mult tuturor pt sfaturi
Well done, welcome to the club!

Sus

MesajScris: 22 Feb 2014, 18:58 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Congrats. A fost grea "lupta" ?

Sus

MesajScris: 02 Mar 2014, 14:21 
Neconectat
Nou venit
Nou venit

Citat:
Congrats. A fost grea "lupta" ?
Nu pot sa spun ca a fost foarte complicat.Cu ajutorul forum-urilor si a site-ului de emigrare m-am organizat destul de bine.
Ca si birocratie sunt intru totul de acord ca este dificil si incurcat.
La sfarsit a fost complicat pentru ca eram intre job search visa si resident.Atunci am avut cele mai mari emotii.
Sper sa merite.

Interviu Telefonic: 07/02/14
Resident Visa:21/02/14

Sus

MesajScris: 24 Iun 2014, 15:59 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Hello,

Gata, astazi am primit raspunsul final si official. Mi s-a acordat Rezident VISA. Am castigat dupa o lupta de aproape trei ani.

Incepem sa ne inchidem ambasadele de pe aici.

Multumesc tuturor pentru sfaturile oferite, perseverenta ajuta intotdeauna, chiar si atunci cand aparent nu mai exista speranta.

Sus

MesajScris: 25 Iun 2014, 20:46 
Neconectat
Nou venit
Nou venit

Felicitari, e cazul sa sarbatoriti :)

Si noi am reusit sa primim resident visa dupa un lung timp de procesare de 3 ani si un pic. Si eu vreau sa le multumesc tuturor celor care mi-au raspuns la intrebari si m-au incurajat din 2011 pana acum :) Sper sa tinem legatura in continuare!

Sus

MesajScris: 26 Iun 2014, 14:05 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Felicitari tuturor pentru rezidenta primita (unii vad ca asteptau de prea mult timp)!
Ne-au ajuns si noua ieri actele inapoi cu viza de rezidenta pe pasapoarte (viza era approved de pe 2 iunie, dar a mai durat ceva pana sa ne ceara migrant levy si sa trimita actele). Multumesc tuturor celor care m-au ajutat si au raspuns la intrebarile mele.
O sa revin cu detaliile (costuri detaliate, timpul de procesare,etc) intr-o postare viitoare, asa cum am promis mai demult.

Sus

MesajScris: 26 Iun 2014, 19:45 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Mamaa cata lume si-a luat viza.. dupa o lunga perioada de seceta pe New zealand forum :)
Asteptam impresii, poze, si tot tacamul!
Felicitari!

Sus

MesajScris: 14 Iul 2014, 08:02 
Neconectat
Membru Junior
Membru Junior

Buna dimineata!
Poate nu am urmarit toate discutiile, dar, totusi, pentru Noua Zeelanda a durat 3 ani?... Stiam de 6 luni- un an...
Asta pica cam greu pentru ca abia am depus EOI acum vreo 3 saptamani.

Sus

MesajScris: 14 Iul 2014, 09:29 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
Buna dimineata!
Poate nu am urmarit toate discutiile, dar, totusi, pentru Noua Zeelanda a durat 3 ani?... Stiam de 6 luni- un an...
Nu mai sunt de mult timpii aceia de asteptare si procesare pentru procesul standard fara job offer.

Sus

MesajScris: 16 Iul 2014, 16:24 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
Citat:
Buna dimineata!
Nu mai sunt de mult timpii aceia de asteptare si procesare pentru procesul standard fara job offer.
Salut,

Cred ca depinde de cum ti-e norocul. Pentru noi a durat exact 1 an tot procesul, de cand ne-au luat EOI-ul pana cand ne-au venit acasa actele cu viza, insa timpul de luare a unei decizii in privinta vizei de catre CO era 1-3 luni, acum e 1-6 luni.
Timpii se schimba mereu, dar sunt updatati pe http://www.immigration.govt.nz/branch/l ... gtimes.htm, mai putin timpul de alocare al unui CO (acela e comunicat prin e-mail/scrisoare in momentul in care se da ITA).
De exemplu, cand am depus EOI-ul, in 2013, timpul de luare a unei decizii de catre CO era intre 1 si 3 luni. Prin Ianuarie-Februarie 2014 s-a schimbat acest timp in 1-6 luni. Deci, ce pot sa zic, depinde de multe.
Intre 2012 si 2013 s-au facut niste modificari ale procesului de emigrare, si am observat ca au fost cateva persoane care erau in acel moment in mijlocul procesului de emigrare. Din cauza asta au fost intarziati foarte mult acesti oameni, ajungand la 1-2, poate chiar si 3 ani cei mai ghinionisti.

In acest moment, timpii maximi (daca ti-au selectat EOI-ul) ar fi (plus/minus o luna) :
- dupa selectarea EOI-ului, dureaza maxim 1 luna analiza lui si luarea decizie daca sa va trimita ITA(invitation to apply)
- daca primiti ITA, dureaza ai maxim 4 luni in care sa-ti pui tot dosarul la punct si sa-l trimiti la ei pentru analiza
- 1-6 luni in care ti se va aloca un CO(case officer) - acest timp este comunicat de catre ei prin email/scrisoare
- 1-6 luni in care CO-ul iti va analiza dosarul si va lua o decizie in privinta vizei

Asta inseamna un maxim de 17 luni.

Sus

MesajScris: 16 Iul 2014, 17:35 
Neconectat
Membru Junior
Membru Junior

Citat:
Salut,

Cred ca depinde de cum ti-e norocul. Pentru noi a durat exact 1 an tot procesul, de cand ne-au luat EOI-ul pana cand ne-au venit acasa actele cu viza, insa timpul de luare a unei decizii in privinta vizei de catre CO era 1-3 luni, acum e 1-6 luni.
Timpii se schimba mereu, dar sunt updatati pe http://www.immigration.govt.nz/branch/l ... gtimes.htm, mai putin timpul de alocare al unui CO (acela e comunicat prin e-mail/scrisoare in momentul in care se da ITA).
De exemplu, cand am depus EOI-ul, in 2013, timpul de luare a unei decizii de catre CO era intre 1 si 3 luni. Prin Ianuarie-Februarie 2014 s-a schimbat acest timp in 1-6 luni. Deci, ce pot sa zic, depinde de multe.
Intre 2012 si 2013 s-au facut niste modificari ale procesului de emigrare, si am observat ca au fost cateva persoane care erau in acel moment in mijlocul procesului de emigrare. Din cauza asta au fost intarziati foarte mult acesti oameni, ajungand la 1-2, poate chiar si 3 ani cei mai ghinionisti.

In acest moment, timpii maximi (daca ti-au selectat EOI-ul) ar fi (plus/minus o luna) :
- dupa selectarea EOI-ului, dureaza maxim 1 luna analiza lui si luarea decizie daca sa va trimita ITA(invitation to apply)
- daca primiti ITA, dureaza ai maxim 4 luni in care sa-ti pui tot dosarul la punct si sa-l trimiti la ei pentru analiza
- 1-6 luni in care ti se va aloca un CO(case officer) - acest timp este comunicat de catre ei prin email/scrisoare
- 1-6 luni in care CO-ul iti va analiza dosarul si va lua o decizie in privinta vizei

Asta inseamna un maxim de 17 luni.
Multumesc mult pentru raspunsul detaliat. E foarte ok si pentru un refresh al etapelor procesului. Am depus EOI in jur de 20-22 iunie parca. Vedem cand e urmatoare "extragere loto"...:)

Romeo
[/quote]

Sus

MesajScris: 29 Iul 2014, 12:32 
Neconectat
Membru Junior
Membru Junior

inca o intrebare as avea:

La "Latest updates", in pagina cu info despre EOIul nostru, scrie ca ultima extragere a fost pe 25 iunie, iar urmatoarea ar urma in doua saptamani. Asta ar fi fost acum vreo doua-trei saptamani. E intarzierea asta parte din "fun" in procesul asta de emigrare? :))

Zice pe site asa:
"The Pool draw, which would potentially allocate your EOI to the London branch, takes place every two weeks.

Your EOI will be assessed within one month of being selected from the pool. We will then contact you, advising whether or not you will be invited to apply."

Au sarit o extragere? Sau nu au anuntat-o?

Dosarele extrase au fost, cica, cele cu peste 140 de puncte si cele cu punctaj intre 100-130 dar care aveau job offer. Poate urmeaza alta cat de curand...?

Sus

MesajScris: 29 Iul 2014, 17:07 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Pe http://www.immigration.govt.nz/migrant/ ... tion/news/ vad ca pe 10 iulie a fost ultima extragere. Mai intarzie cateodata extragerile, dar de obicei asta e anuntata tot pe pagina respectiva. Ar trebui sa urmeze cat de curand inca o extragere. Cate puncte ai la dosar? Daca ai sub 140 s-ar putea sa ai de asteptat ceva pana va extrage EOIul.

Sus

MesajScris: 29 Iul 2014, 17:36 
Neconectat
Membru Junior
Membru Junior

Am 130 de puncte. EOI depus in 23 iunie.
Analizez optiunea unei firme care sa ma asiste in cautarea unui job cat sunt aici. Poate reusesc sa obtin un job offer sa ma ajute in scurtarea aplicatiei de emigrare...

Multumesc pentru raspuns.

Oricum, ceva e in neregula, cred, cu site-ul. Cand intru pe linkul din postul tau vad clar ca pe 10 iulie a fost extragerea, dar cand ma loghez in contul meu, deschid fereastra cu datele EOIului si de acolo mai deschide o fereastra (ciudat?), cu latest news, unde spune ca pe 25 iunie a fost extragerea. De aici confuzia mea...

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 85 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior 1 2 3 4 5 6 Următorul

Ora este UTC+02:00 UTC+2