Board index
Acum este 07 Dec 2019, 21:46

Ora este UTC+02:00 UTC+2

Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 85 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior 1 2 3 4 5 6
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Timpi de procesare
MesajScris: 04 Sep 2014, 10:47 
Neconectat
Membru Junior
Membru Junior

Revin cu o nelamurire/ ingrijorare. Inteleg ca prioritate au cei cu job sau job offer si cei cu peste 140 puncte. Totusi, trebuie sa intreb pe cei care au trecut prin asta, cat ar putea dura pana ajung la cei intre 100 si 140 de puncte fara job offer? Suntem pregatiti sa asteptam, incercam sa avem rabdare, dar au trecut doua luni si vreo 4 extrageri. In linkul cu timpii de procesare nu am observat nimic legat de situatia asta si ma gandesc ca nu suntem singurii care asteapta...

Multumesc anticipat celor care-si rup din timp...

Sus

MesajScris: 05 Sep 2014, 08:13 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Salut,

Iti inteleg perfect frustrarea.
Pe site-ul de emigrare e o pagina in care sunt listate toate extragerile de EOI-uri din ultimii ani de zile :
http://formshelp.immigration.govt.nz/Sk ... Points.htm

Daca intri sa vezi pe 2014 ce EOI-uri s-au extras, intr-adevar, e cum zici tu, mai putin o singura extragere, din 30 Aprilie 2014. Daca dai click pe ea si o deschizi o sa vezi ca scrie : Points between 100 & 140 with 15 bonus points for skill shortage work experience.

Si cam asta a fost singura extragere din 2014 vad cu EOI-uri intre 100 si 140 de puncte, fara Job sau Job Offer.
In 2013 au fost astfel de EOI-uri extrase in 27 Noiembrie, in 30 Octombrie si 3 Aprilie.
Nu stiu daca sunt atat de rare din cauza ca sunt putini aplicanti cu EOI-uri sub 140 de puncte si fara Job/Job Offer, sau selecteaza ei rar astfel de EOI-uri, insa mai aveti rabdare, in 6 luni expira EOI-ul. Stiu ca e greu sa ai rabdare, dar daca nu se poate sa-ti ridici punctajul, asta e optiunea.

Multa bafta!

Sus

MesajScris: 05 Sep 2014, 08:39 
Neconectat
Membru Junior
Membru Junior

Citat:
Salut,

Iti inteleg perfect frustrarea.
Pe site-ul de emigrare e o pagina in care sunt listate toate extragerile de EOI-uri din ultimii ani de zile :
http://formshelp.immigration.govt.nz/Sk ... Points.htm

Daca intri sa vezi pe 2014 ce EOI-uri s-au extras, intr-adevar, e cum zici tu, mai putin o singura extragere, din 30 Aprilie 2014. Daca dai click pe ea si o deschizi o sa vezi ca scrie : Points between 100 & 140 with 15 bonus points for skill shortage work experience.

Si cam asta a fost singura extragere din 2014 vad cu EOI-uri intre 100 si 140 de puncte, fara Job sau Job Offer.
In 2013 au fost astfel de EOI-uri extrase in 27 Noiembrie, in 30 Octombrie si 3 Aprilie.
Nu stiu daca sunt atat de rare din cauza ca sunt putini aplicanti cu EOI-uri sub 140 de puncte si fara Job/Job Offer, sau selecteaza ei rar astfel de EOI-uri, insa mai aveti rabdare, in 6 luni expira EOI-ul. Stiu ca e greu sa ai rabdare, dar daca nu se poate sa-ti ridici punctajul, asta e optiunea.

Multa bafta!
Multumesc mult de raspuns! Nu stiam de cele 6 luni in care expira EOIul. Inteleg ca, daca nu suntem selectati in cele 6 luni, amin dosar emigrare?

Sus

MesajScris: 06 Sep 2014, 12:10 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Nu neaparat adio, dar alti bani pentru alt EOI, daca mai esti dispus sa-i dai. Oricum, eu vorbesc din aduceri aminte. Intra pe site-ul lor si ai sa vezi acolo cat e valabil EOI-ul si ce optiuni ai daca expira.

Sus

MesajScris: 01 Dec 2014, 16:16 
Neconectat
Membru Junior
Membru Junior

Salutare!
Si multumesc pentru raspunsuri. E 6 luni valabil EOIul, de la depunere. Am trimis un mail in care ceream detalii si mi s-a raspuns (foarte repede) ca nu intelege de ce nu a fost selectat EOIul nostru, dar va verifica si va reveni cu raspuns. nu a mai revenit cu raspuns, dar am fost extrasi din pool. Vedem de acum incolo ce avem de facut. Voi verifica ce acte ar trebui sa avem pregatite pentru dovedirea celor scrise in EOI...

Sus

MesajScris: 02 Dec 2014, 12:27 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
Salutare!
Si multumesc pentru raspunsuri. E 6 luni valabil EOIul, de la depunere. Am trimis un mail in care ceream detalii si mi s-a raspuns (foarte repede) ca nu intelege de ce nu a fost selectat EOIul nostru, dar va verifica si va reveni cu raspuns. nu a mai revenit cu raspuns, dar am fost extrasi din pool. Vedem de acum incolo ce avem de facut. Voi verifica ce acte ar trebui sa avem pregatite pentru dovedirea celor scrise in EOI...
Felicitari atunci, cred ca esti fericit, e un prim mare pas înainte. Și vorba aia, demult nu mai fuseseră extrași aplicanti cu EOI sub 140.

Sus

MesajScris: 03 Dec 2014, 22:05 
Neconectat
Membru Junior
Membru Junior

Multumesc. Suntem destul de incordati in privinta pasilor urmatori, trebuie sa recunosc. Horatiu, ai ajuns in NZ? Sau nu inca? Unde vei fi locat?

Sus

MesajScris: 04 Dec 2014, 08:19 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
Multumesc. Suntem destul de incordati in privinta pasilor urmatori, trebuie sa recunosc. Horatiu, ai ajuns in NZ? Sau nu inca? Unde vei fi locat?
Suntem, de 3 luni aproximativ. In Auckland am venit, si aici vom ramane mai mult ca sigur.

Sus

MesajScris: 09 Mar 2015, 17:39 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
De aici incepe greul. Acum incepe perioada in care trebuie trimise actele. Dupa ce le trimiti astepti sa ti se aloce CO(case officer) si hora continua....pentru ca prioritari sunt cei cu job offer. Apoi iti pot cere sa-ti trimiti diplomele la NZQA. Alti bani, alta distractie, alta asteptare de minim 35 de zile lucratoare.

Sincer, din acest moment incepe sa se vada daca esti o fire tare si rezisti pana la sfarsit. Asteptarea acea este greu de suportat. Am citit aici la un moment dat, ca emigrarea este pentru cei cu stomac tare. Am ras atunci. Dupa o perioada insa am inteles despre ce era vorba.

Sus

MesajScris: 10 Mar 2015, 06:12 
Neconectat
Membru Junior
Membru Junior

Citat:
De aici incepe greul.
Vei vedea (dupa cum au mai mentionat si altii pe forumul de AU cel putin) ca greul incepe de fapt *dupa* ce vei fi luat viza! :twisted:

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 85 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior 1 2 3 4 5 6

Ora este UTC+02:00 UTC+2