Board index
Acum este 24 Aug 2019, 16:09

Ora este UTC+02:00 UTC+2

Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 192 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior 18 9 10 11 12 13 Următorul
Autor Mesaj
MesajScris: 24 Aug 2012, 07:29 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

nu vreau sa cant manele, daca voiam sa cant, ramaneam in romania si castigam mai bine decat aici. de altfel ti-am mai zis pe privat asta acum vreo juma de an, dar matale esti batran si nu mai stii :lol:

ce sa-i mai raspund acum, nu vezi ca e-n....polul nord?

Sus

MesajScris: 29 Aug 2012, 15:40 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Nu conteaza ca postarea mea(mituri legate de NZ sau ceva in soiul asta) a fost stearsa, dar e ciudat cand un moderator sterge TOT subiectul(care avea vreo 2 pagini - adevarat, una plina cu rafuieli, dar cealalta destul de interesanta) din motive numai de el stiute. Pacat, prima pagina continea impresii detul de pertinente si de luat in seama..nu inteleg de ce nu s-au sters doar mesajele cu pricina :roll:

Sus

MesajScris: 29 Aug 2012, 16:43 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

este o mare marlanie ceea ce se intampla, bravo a sters tot topicul in care am postat despre impresiile mele in noua zeelanda, topic care a fost apreciat si de catre alti useri, aceia considerand informatiile de acolo valoroase.
din cauza afirmatiilor rasiste pe care bravo le face si a faptului ca raspundem obrazniciilor si mitocaniei de care da dovada a sters un intreg topic abuzand de faptul ca este moderator.

chiar sunt curios ce va urma, poate voi fi banat definitiv, fara nici o explicatie, probabil singura explicatie este ca nu sunt pe placul lui bravo!

astept parerea celorlalti moderatori, daca si ei considera ca ceea ce a facut bravo este o atitudine si un mod civilizat de a modera acest forum.

poate ca vad si ceilati useri ce se intampla si iau atitudine si ei. este foarte posibil ca asta sa nu fie decat un precedent, daca nu vom avea nimic de zis, acest abuz se va repeta, practic nu vom mai avea voie decat sa inaltam ode catre bravo si parerile lui.

later edit: postul a fost recuperat de catre userul riggins. bravo nu a vrut sa se razbune asa cum am crezut noi, pur si simplu a gresit apasand pe un buton nepotrivit. si-a cerut scuze si au fost acceptate fara nici o problema.

Ultima oară modificat 31 Aug 2012, 01:50 de către bogdan7, modificat 1 dată în total.

Sus

MesajScris: 30 Aug 2012, 01:01 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Nu e prima data cand bravo porcaie forumul si apoi ia masuri dupa cum a visat in noaptea trecuta.

Ar trebui scos dintre moderatori.

Sus

MesajScris: 30 Aug 2012, 01:37 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

ideea e ca bravo provoca de multe ori polemicile acide, ba chiar jigneste, si, daca i se raspunde cu aceeasi moneda se supara ff tare.
si tine supararea, nu e ca noi care chiar daca mai scapam ironii sau vorbe mai grele, peste cateva ore/zile uitam si ne vedem de treaba.

se pare ca a fost nervos, si din gresala a apasat pe butonul nepotrivit stergand tot topicul, incercand sa-si anuleze posturile proprii. el asa declara. si nu ai ce face...este gresala, nu a vrut, si-a cerut si scuze, e ok.

poate ar trebui doar sa fie mai calm si mai putin suparacios. asta ca si moderator. ca si user..poti sa fii cum vrei. uite-ne pe noi :lol: , cateodata zici ca au nebunii liber in curtea scolii :lol:
si totusi, acesta este un forum unde ordinea si disciplina sunt respectate destul de bine. daca sunteti curiosi, va trimit ceva linkuri cu discutii de pe alte forumuri, sa vedeti acolo balamuc adevarat, userii isi dau interval, adminul se balacareste cu userii, moderatorii behaie unii la altii, etc....

problema cu bravo e ca nu cred ca va accepta sa fie doar un "regular user" ca noi, ii va fi greu dupa atatia ani de moderator. eu nu doresc sa nu mai posteze pe forum, dar sunt de acord ca nu i se (mai) potriveste rolul de moderator.

Sus

MesajScris: 30 Aug 2012, 05:48 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Bogdane, pe tine ce te nelinisteste atat de tare frate? ce te anima? ce nu te lasa sa dormi de ai devenit peste noapte haiducul forumului? Doar de curiozitate intreb si eu.

Ca totusi sa raspund la o chestie pe care o incepusesi in threadu defunct (ala cu miturile), sa stii ca nu toti englezii vorbesc engleza aia frumoasa pe care o visezi tu. Banuiesc ca ai auzit de cockney accent care este ingrozitor. Sau brumie din manchester care suna de parca interlocutorul este retard si cu creierii arsi (Ozzy de exemplu - desi la el si varianta doi este posibila :D ). Si aceste doua exemple se refera doar la Anglia, nu si la Scotia, Wells sau Irlanda pe care daca ii intelegi fara antrenament esti cu adevarat mare. Desi las-o jos ca macane asta cu engleza.

Kiwiotii o vorbesc dupa cum pot si ei. In general pe cei mai needucati din sud ii inteleg mai greu decat pe cei din nord pt. ca sunt mai taranosi in vorbire. Cu toate acestea, nu am auzit pana acum prea multi ingineri seniori de la noi din firma vorbind cu accent foarte puternic sau folosint "Ej?" la fiecare trei cuvinte.
Citat:
sunt din ce in ce mai multi emigranti si kiwiotii vor fi nevoiti sa-si imbunatateasca engleza ... asta daca or sa vrea sa faca business cu emigrantii. ca un lucru e clar: nici un emigrant nu vrea/nu poate sa vorbeasca engleza kiwi.
deci zeelandezii vor avea doua variante, ori invata engleza , ori vor ramane marginalizati.
cred c-o vor adopta pe prima deoarece fara emigranti, fara banii lor, business-urile si forta lor de munca, NZ se va intoarce in timp cum era acum 30-40 de ani de umbalu kiwiotii in ciorapi pe strada si se tundeau o data pe an.
Banuiesc ca nu crezi gogomania asta. Sper totusi ca nu ai impresia ca vorbesti (nu neaparat tu personal, ci generalizez la categoria emigrantilor) mai bine engleza dacat un kiwiot. Sigur, tu, ca om roman educat poti cunoaste mai mult cand vine vorba de originea cuvintelor decat el. Ca house are origini saxone, ca exhume are probabil origini latine, etc...dar asta inseamna cultura generala, nu cunoasterea limbii.

Sunt multi care fara autocorrect ar fi terminati dar nu insemna ca overall tu vorbesti mai bine decat ei si te rog nu mai insista pe acest subiect intrucat se trezesc toti de prin romania cu idei ca ei pot veni aici si incepe sa predea gramatica limbii engleze dupa ce au luat un 5 tarait la Ielts.

Inca o chestie, nu-ti stiu engleza asa ca nu ma pronunt asupra ei, ci doar vreau sa-ti impartasesc o experienta personala: sudistii, fiindca imigrantii majoritari sunt englezi, sunt cam tari de urechi si nu prea bunghesc ce vrei tu sa spui cu engleza de romania. Adica, in sud, oamenii ma inteleg mai greu decat in nord. Din punct de vedere al fluentei, eu de exemplu, mai sacrific din topica si forma pt. a vorbi coerent si a ma face inteles. In timp de nordicii ma intelegeau fara probleme (fiind probabil obisnuiti cu engleza schioapa si aproximativa), cei din sud nu prea au acest exercitiu de imaginatie asa ca trebuie sa fiu mult mai atent la fraza. E chestie de exercitiu si fiecare zi aduce imbunatatiri dar sunt, voi fi, si voi muri departe de engleza nativa pe care de exemplu fii-mea si-o formeaza acum.

Imi pare rau sa-ti stric imaginea ta de rege al Aucklandului in care tu si prietenii tau brazilieni faceti misto de kiwioti ca nu vorbesc engleza, dar cred ca este important fiecare sa ne vedem lungul nasului si sa nu generalizam lovindu-ne cu caramida-n piept ca "noroc cu mine ca altel kiwiotii erau pierduti". Pana la urma tu ai emigrat si plecat injurand si scuipand in directia lui base, ponta, etc (whatever, figura de stil), si nu ei te-au adus de guler de smecher ce erai tu si prosti ce erau ei. Nu uita ca tu ai ajuns pe aeroport in Auckland si te-ai caciulit cu vamesul sa-ti dea drumul si nu invers.

Sus

MesajScris: 30 Aug 2012, 06:19 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

[like]

Sus

MesajScris: 30 Aug 2012, 07:14 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

nici vorba de caciuleala la vama :lol: :lol: ...ce naiv esti acotiga.. cum sa ma caciulesc cand eu sunt turist gata sa cheltui o gramada de bani in NZ? nu da bine deloc sa te caciulesti la vama. dimpotriva, am fost nerabdator si i-am zorit sa termine mai repede controlul bagajelor..hehehe. pont pentru cine urmeaza sa vina: cine se caciuleste, ia control amanuntit :wink:
cat despre engleza romanilor, a indienilor, englezilor, kiwiotilor si a tuturor raselor de pe pamant nu vreu sa comentez prea mult. am observat doar ca nu e obligatoriu sa stii engleza de 8 IELTS ca sa te descurci bine. este o natiune toleranta aici toata lumea incearca sa se inteleaga cu toata lumea in engleza. si se pare ca reusesc foarte bine. eu voiam sa scot in evidenta faptul ca NZ are nevoie de imigranti ca de aer, altfel se duce la fund. asa ca la un moment dat, cu o engleza medie (5 IELTS) oamenii se descurca aici. intre timp, o mai invata.

iar lungul nasului de care trebuie sa avem grija...nu stiu cum esti tu, dar daca ai grija de lungul nasului tau si-ti faci cruci de fericire, si esti recunoscator lui John Key si NZ ca ti-au facut onoarea sa te primeasca, sa stii ca gresesti deoarece nici n-ai idee cum isi fac si ei treaba cu tine, asta dupa ce ai platit privilegiul de a te baga in seama NZ. ai platit aplicatia, ai venit cu bani din romania, cu pregatirea in care NZ nu a investit nimic, iar acum platesti taxe si contribui cu salariul tau la bunul mers al lucrurilor aici.
e treaba fiecaruia cum vede situatia, numai ca te rog, nu veni sa-mi zici ce recunoscator tr sa fiu eu ca NZ mi-a mancat o gramada de bani pana sa iau job.

Sus

MesajScris: 30 Aug 2012, 07:38 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
nici vorba de caciuleala la vama :lol: :lol: ...ce naiv esti acotiga.. cum sa ma caciulesc cand eu sunt turist gata sa cheltui o gramada de bani in NZ? nu da bine deloc sa te caciulesti la vama. dimpotriva, am fost nerabdator si i-am zorit sa termine mai repede controlul bagajelor..hehehe. pont pentru cine urmeaza sa vina: cine se caciuleste, ia control amanuntit :wink:
cat despre engleza romanilor, a indienilor, englezilor, kiwiotilor si a tuturor raselor de pe pamant nu vreu sa comentez prea mult. am observat doar ca nu e obligatoriu sa stii engleza de 8 IELTS ca sa te descurci bine. este o natiune toleranta aici toata lumea incearca sa se inteleaga cu toata lumea in engleza. si se pare ca reusesc foarte bine. eu voiam sa scot in evidenta faptul ca NZ are nevoie de imigranti ca de aer, altfel se duce la fund. asa ca la un moment dat, cu o engleza medie (5 IELTS) oamenii se descurca aici. intre timp, o mai invata.

iar lungul nasului de care trebuie sa avem grija...nu stiu cum esti tu, dar daca ai grija de lungul nasului tau si-ti faci cruci de fericire, si esti recunoscator lui John Key si NZ ca ti-au facut onoarea sa te primeasca, sa stii ca gresesti deoarece nici n-ai idee cum isi fac si ei treaba cu tine, asta dupa ce ai platit privilegiul de a te baga in seama NZ. ai platit aplicatia, ai venit cu bani din romania, cu pregatirea in care NZ nu a investit nimic, iar acum platesti taxe si contribui cu salariul tau la bunul mers al lucrurilor aici.
e treaba fiecaruia cum vede situatia, numai ca te rog, nu veni sa-mi zici ce recunoscator tr sa fiu eu ca NZ mi-a mancat o gramada de bani pana sa iau job.
Cand zic "caciulit" nu ma refer la "sar'mana boerule", ci la faptul ca TU ai venit in NZ sa-ti cauti de lucru si nu invers. Adica, sansa pt. o viata mai buna NZ ti-o da oar tu ai venit aici sperand. E foarte usor acum cu job si aranjat sa uiti disperarea care razbatea acum cateva luni cand ai intrat pe forum. Eu asta zic prin caciulire.Cat despre cat de tare ai fost tu in gura si cum le-ai spus vamesilor sa se grabeasca (Pac - Pac) poti sa le-o spui prietenilor brazilieni la un Tui.

Da. NZ e foarte permisiva si foarte prietenoasa dar nu inseamna ca oricine cu un helau reuseste ceva. Iar daca tu esti exemplul viu, permite-mi te rog sa iti spun ca esti intr-o minoritate foarte mica. Cu foarte putina engleza (adica cu helau) poti lua probabil o slujba in care continuarea salutului este "unleaded 91, sir?" iar pentru asta, ca om educat, nu stiu cat se merita plecarea din ro. Daca cu Conservatorul, tu accepti sa faci orice pana inveti sa iei o slujba mai buna (2 ani) la care mai adaugi 2-3 ani in care cu slujba mai buna sa te pui un pic pe picioare si sa ajungi POATE la nivelul pe care il aveai in Ro la plecare...good for you. Iti doresc bafta. Dar cred ca in calitate de nou Messia al forumistilor fara mesrii pe SOL, LTSSL, sau care dracu or mai fi acum, cred ca pe langa mesajul de "hai 'incoa fratie!" trebuie sa spui si in cam cat timp tragi tu speranta ca cu salariul pe care il ai acum sa revii in romania pt. un mic si-un ursus. Eventual si o oprire in Asia sau Europa (daca tot bati atata drum), etc. Asta evident dupa ce ai rentalul utilat macar la nivelul pe care il aveai in ro.

Nu inalt ode lui Key si nici nu ma intorc cu fata catre Beehive dimineata, dar nu ma pot abtine sa nu remarc si sa fiu recunoscator (nu indatoritor) unui sistem in care odata ce mi-am facut intrarea functioneaza PENTRU mine si nu impotriva mea. Pot fi recunoscator oamenilor pt. zambetul adresat in timp ce fac jogging si eu trec pe langa ei sau pentru "Have you had a good day today?" la magazin. E automat. Asa, si? Pltesc taxe si NZ trage foloase de pe urma mea. Om vedea la 90 de ani cine trage de pe urma cui.

Dar evident, eu bat campii si sunt cinic. urmaresc de fapt sa descurajez alti oameni ambitiosi sa vina si sa-mi ia tuiul din lada frigorifica.

Sus

MesajScris: 30 Aug 2012, 08:27 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

mai...ce dracu nu ne intelegem....
acotiga, cand am zis eu ca accept orice slujba? cand am zis eu ca engleza mea e de "helau"?
o iau ca moromete "care pogoane, care 14, care pleasca?" :lol: :lol:
stai linistit, castig binisor (surprinzator de mult chiar avand in vedere ce sanse mi se dadeau pe aici), nu imi fac griji de nimic deocamdata. si asta dupa cateva luni. ma gandesc ca s-ar putea sa fie chiar bine-bine peste 1-2 ani.
sa ma duc in romania??? doar pentru business baby, chiar am niste idei si niste conexiuni bune pe aici.
pentru vacanta nu ma duc in romania sau europa. ce, fiji, cook islands, si pana la urma toata zeelanda nu-mi ajunge? stai sa le vad pe astea bine si apoi mai ma gandesc.

te intreb si eu ceva acum: nu crezi ca ar fi mai frumos/corect sa ne incurajezi pe noi, cei ce ajungem aici dupa tine? vad ca in afara de descurajari, nimic nu prea dai..... nu ca as avea nevoie, dar eu as fi procedat altfel cu cineva care abia e venit.

P.S. ar fi o idee buna sa-ti schimbi nickname-ul, am in permanenta impresia ca vorbesc cu o femeie. no offence

Ultima oară modificat 30 Aug 2012, 11:41 de către bogdan7, modificat 1 dată în total.

Sus

MesajScris: 30 Aug 2012, 09:12 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
te intreb si eu ceva acum: nu crezi ca ar fi mai frumos/corect sa ne incurajezi pe noi, cei ce ajungem aici dupa tine? vad ca in afara de descurajari, nimic nu prea dai..... nu ca as avea nevoie, dar eu as fi procedat altfel cu cineva care abia e venit.
in topicul sters din greseala de bravo, plecand de la afirmatia lui ''ce-mi place mie de astia abia coborati de pe scara avionului'' scrisesem ceva de genul:

Ca nu conteaza neaparat de cat timp a ajuns emigrantul in noua tara de adoptie, ca la unii dureaza ani buni pana isi gasesc jobul dorit, pana se integreaza etc, in schimb ce la altii e chestie de luni pana reusesc. Eu tind sa cred ca sfaturile astora din urma sunt mai pretioase..

Mai ziceam ca observ o oarecare invidie din partea unorora mai vechi in sensul ca, de ex.: ''vezi ca daca ajungi in AU cu joboffer, respectiv visa 457, o sa bagi la greu suplimentare neplatite, o sa traga seful de tine etc, uite eu am asteptam 2 ani dupa viza fa si tu la fel...''

Lucrurile s-au mai schimbat intre timp, nu mai sunt ca acum cativa ani buni cand singurele variante de emigrare erau CA, AU si NZ. Cati dintre voi cei vechi se gandeau sa vina in AU cu joboffer...Iata ca acum sunt unii care gasesc variante mai rapide de emigrare si nu vor sa astepta 2 ani pentru un permis de munca(cam la asta se rezuma PR-ul in linii mari).

Asa ca Bogdan, e mai greu cu incurajarile, nu cred ca o sa le primesti prea curand...

Sus

MesajScris: 30 Aug 2012, 09:40 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

sunt convins ca nu o sa le primesc... sincer, nici nu prea am nevoie.
am remarcat si data trecuta ce ai scris, merci pt asta.
un singur om de pe forumul asta care e in NZ m-a incurajat si s-a bucurat sincer pt mine. prosorin. iar pt asta o sa-l respect toata viata si nu am cuvinte sa-i multumesc pt altruismul de care a dat dovada.
eu credeam ca dupa ce mi-au zis ca am sanse zero , ca una ca alta, cand le voi scrie aici ca am rezolvat situatia, se vor schimba putin. adica ceva de genul "e ok, stai linistit, de acum o sa fie bine..bla bla". pai dar...e mai rau " vai de tine ce o sa tragi, habar n-ai de nimic, o sa speli wc-uri :shock: , abia ai venit si ai tupeu sa vorbesti".
:lol: cred ca daca voi deveni milionar, tot se va gasi vreunul sa-mi zica "da, esti milionar, dar ia uite ce nas mare ai...vai de tine" :lol: :lol:

cameron, cata dreptate ai avut!...daca vreunui roman ii merge rau, ceilalti se bucura. noroc ca nu e cazul meu asta, cred ca s-ar cam bucura cativa pe aici.

Sus

MesajScris: 30 Aug 2012, 09:49 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
Mai ziceam ca observ o oarecare invidie din partea unorora mai vechi in sensul ca, de ex.: ''vezi ca daca ajungi in AU cu joboffer, respectiv visa 457, o sa bagi la greu suplimentare neplatite, o sa traga seful de tine etc, uite eu am asteptam 2 ani dupa viza fa si tu la fel...''
Grija mare cu aceste avertismente, pentru ca poate nu ala (cu rosu) e motivul. Da, o fi posibil ca unii sa fie invidiosi (nimeni dintre cei pe care ii cunosc eu), dar nu e bine sa ignorati sfaturile, sau avertismentele celor de aici doar pe principiul: "sunt invidiosi".

Eu am vazut de multe ori pe forumul asta sfatul de a urma o cale care iti ofera multe drepturi din start. Desi nu pare, un astfel de sfat este de fapt sa va ajute, nu e invidie.

BTW, la unii a durat pana au obtinut direct PR 2 ani si la altii 6 luni... nu stiu, vedeti pe timeline. Deci aceeasi cale, timpit diferiti (de procesare, in functie de meserii, de perioada in care s-a aplicat, etc.)

De exemplu eu personal consider ca cine vrea/poate sa plece la drum pe viza de turist, ori in NZ ori in AU, e treaba lui, atata timp cat nu incalca legile tarilor respective si regimul de vize respectiv. Si tot personal nici nu as invidia pe cineva daca ar veni in Australia (unde sunt eu) pe o cale mai rapida ca cea pe care am venit eu. Ar insemna sa nu mai pot sa provesc in ochi pe multi care au venit pe vize de sot/sotie, de exemplu.... Sa nu ii mai privesc in ochi de invidos ce sunt 8)

Tot personal consider ca impresiile celor care au venit pe alte cai decat cele "obisnuite", ca sa zic asa, sunt foarte bine venite, repet atata timp cat sunt cai legale, chiar daca si doar pentru simplul motiv ca acestia sunt mai putini, cel putin pe forum. La NZ au aparut ceva in ultima vreme, mi se pare mie si firesc de vreme ce vizele de turist in NZ sunt mai permisive acum pentru cetatenii romani. In Australia, de exempu, eu nu conosc (si nici nu am auzit de) pe nimeni care sa fi venit ca turist si sa gaseasca pe cineva sa il sponsorizeze. Asta nu ma face sa cred ca este imposibil...

Sus

MesajScris: 30 Aug 2012, 09:50 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
mai...ce dracu nu ne intelegem....
acotiga, cand am zis eu ca accept orice slujba? cand am zis eu ca engleza mea e de "helau"?
o iau ca moromete "care pogoane, care 14, care pleasca?" :lol: :lol:
stai linistit, castig binisor (surprinzator de mult chiar avand in vedere ce sanse mi se dadeau pe aici), nu imi fac griji de nimic deocamdata. si asta dupa cateva luni. ma gandesc ca s-ar putea sa fie chiar bine-bine peste 1-2 ani.
sa ma duc in romania??? doar pentru business baby, chiar am niste idei si niste conexiuni bune pe aici.
pentru vacanta nu ma duc in romania sau europa. ce, fiji, cook islands, si pana la urma toata zeelanda nu-mi ajunge? stai sa le vad pe astea bine si apoi mai ma gandesc.

Ce nu inteleg este de ce vrei incurajari din partea unei alte persoane? Daca sti ca ai reusit ceva ce altii nu sperau, nu cred ca felicitarile cuiva te vor incalzi. Procesul de emigrare e diferit, tu poate ai avut noroc, altii nu au.
Cat depre taxe si impozite sunt peste tot in lumea civilizata(exceptie peninsula arabica). Asa ca ori unde vei munci o tara isi va lua partea.
Sunt diferente si diferente, sa propavaduiesti nevoia NZ de orice tip de emigrant, este exact cum le-ai vinde actiuni FNI la noi imigranti, uni vor castiga ceva, dar cei mai multi vor pierde. Nu sunt multi cu acelasi nivel ca la ei in tara , si am cunoscut partea mea de emigranti.
As ca poti sa spui ce vrei, dar sper sa iti asumi si sfaturile.

Bafta si sa auzim de bine!

http://cipriansecuiu-newlifeinnz.blogsp ... anted.html

Sus

MesajScris: 30 Aug 2012, 10:51 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

aici nu e vorba ca vreau incurajari, am zis de la inceput ca n-am nevoie.
dar nu cred ca e frumos sa descurajezi. macar taci, daca nu esti in stare de altceva. ca se simte rautatea printre randuri...eu o aud ca am ureche muzicala si poate o mai simt si altii. (nu ma refer la tine, ma refer in general)

si ca sa-ti raspund mai departe:
in NZ peste 70% dintre romani sunt veniti turisti. si este perfect legal, altfel erau cu totii in inchisoare.

multe bafta si tie!

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 192 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior 18 9 10 11 12 13 Următorul

Ora este UTC+02:00 UTC+2