Board index
Acum este 24 Aug 2019, 16:24

Ora este UTC+02:00 UTC+2

Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 101 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior 13 4 5 6 7
Autor Mesaj
MesajScris: 02 Iul 2012, 13:33 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
Citat:
[am inteles ca toata lumea "cunoaste" pe toata lumea in NZ la nivel de companii si ca exista o baza de date nationala comuna cu cei ce au dat interview. Asadar daca o companie te vrea te cauta inainte in aceasta baza de date unde,in timp ti se face un profil / review ca si om / skills/ etc.
:shock: :shock: :shock:
ROFL!
Pe asta de unde ai scos-o? Stii cite companii de recruitment sint in NZ (care evident sint in competitie una cu alta ca sa plaseze oameni si care iar evident n-ar permite accesul la baza lor de date)? E nostim cum in Ro se stiu multe chestii despre NZ pe care aic nu le-a auzit nimeni... :lol:
:))))))))))))))))))))...bun asa....pai conform frazei "nu-i un bug, este un feature" poate se si introduce asa ceva.

Trecand la lucruri mai serioase informatia o am din surse "locale" din NZ. Acum insa s-a veificat si acesata ca fiind nefondata. Din fericire pe altele am reusit sa le verific singur fara sa par joker similar situatiei de fata.

Sus

MesajScris: 10 Iul 2012, 09:39 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Asta cu in NZ fiecare se cunoaste cu fiecare este partial adevarat. Ca sfat daca esti bun pe ceea ce faci iti recomand sa 'vizitezi' Noua Zeelanda ;)

Sus

MesajScris: 11 Iul 2012, 17:53 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
Asta cu in NZ fiecare se cunoaste cu fiecare este partial adevarat. Ca sfat daca esti bun pe ceea ce faci iti recomand sa 'vizitezi' Noua Zeelanda ;)
Hmmm...nu sunt sigur ca am inteles, pb 36+ de grade sunt de vina, ...imi poti detalia eventual pe privat? :-)

Sus

MesajScris: 13 Iul 2012, 13:43 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Nu sunt de foarte mult timp p-aci si pot spune ca stiu ceva oameni care activeaza in domeniul meu ( a se citi fiecare se cunoaste cu fiecare). Cat despre partea a 2-a este lesne de inteles ce am vrut sa subliniez. Schema este simpla . 10k + bilet de avion = :wink:

Sus

MesajScris: 19 Iul 2016, 02:21 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Si uite asa au trecut ceva ani buni de cand am ajuns pe meleagurile neozeelandeze.

Bilant in ultimii 5 ani: 3 copii, insurat & happy (multi ajung la divort in urma emigrarii), experienta de viata unica cat atingerea milestone-ului dorit (cetatenie NZ)

Cum vad NZ dupa 5 ani? un loc unic cu frumusetile ei specifice si o experienta de viata inedita

Ce nu imi place la NZ? - feeling-ul de singuratate chiar daca esti inconjurat de oameni, locatie remote, ploua cam mult ptr gustul meu, case de proasta calitate

La sfarsitul lunii voi lua in piept procesul emigrarii once again printr-o relocare in Sydney

Sus

MesajScris: 19 Iul 2016, 07:53 
Neconectat
Nou venit
Nou venit

Felicitari, si spor inainte.
Sunt foarte de apreciat postarile astea dupa un timp de stat acolo in care iti faci o parere cat de cat obiectiva.

Sus

MesajScris: 20 Iul 2016, 09:30 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
La sfarsitul lunii voi lua in piept procesul emigrarii once again printr-o relocare in Sydney
Traseul clasic: AU via NZ. In Sydney nu o sa te mai simti singur. Sunt o multime de romani care au venit din NZ asa ca o sa aveti multe in comun.

Sus

MesajScris: 20 Iul 2016, 12:14 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
Citat:
Traseul clasic: AU via NZ. In Sydney nu o sa te mai simti singur. Sunt o multime de romani care au venit din NZ asa ca o sa aveti multe in comun.
Singuratatea de care vorbesc este clar influentata si de activitatile si prioritatile mele care s-au schimbat odata cu venirea copiilor.

Ploaia joaca un rol important de asemenea. Multi zic ca daca n-ar ploua atat in NZ, nu ar mai fi la fel de verde, economia n-ar mai dudui ...etc. Dar ce facem cu depresiile care le capeti din lipsa activitatilor outdoor in conditiile in care cele indoor sunt destul de limitate si scumpe.

Vis a vis de traseu ca si cetatean Neozeelandez nu ai path catre PR Australian(ce-i drept, ai drept de munca..etc). Singura optiune este sa aplici de PR via EOI ...etc , ceea ce si voi face in urmatoarele luni.

Tu cum vezi lucrurile de cand te-ai relocat? Este the right move?

Ultima oară modificat 20 Iul 2016, 12:21 de către mih, modificat 1 dată în total.

Sus

MesajScris: 20 Iul 2016, 12:16 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
Felicitari, si spor inainte.
Sunt foarte de apreciat postarile astea dupa un timp de stat acolo in care iti faci o parere cat de cat obiectiva.
Merci;)

Sus

MesajScris: 20 Iul 2016, 13:12 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
Citat:
Citat:
Singuratatea de care vorbesc este clar influentata si de activitatile si prioritatile mele care s-au schimbat odata cu venirea copiilor.

Ploaia joaca un rol important de asemenea. Multi zic ca daca n-ar ploua atat in NZ, nu ar mai fi la fel de verde, economia n-ar mai dudui ...etc. Dar ce facem cu depresiile care le capeti din lipsa activitatilor outdoor in conditiile in care cele indoor sunt destul de limitate si scumpe.

Vis a vis de traseu ca si cetatean Neozeelandez nu ai path catre PR Australian(ce-i drept, ai drept de munca..etc). Singura optiune este sa aplici de PR via EOI ...etc , ceea ce si voi face in urmatoarele luni.

Tu cum vezi lucrurile de cand te-ai relocat? Este the right move?
Pentru mine este the right move si am sa detaliez cateva motive:

Din perspectiva joblui:
1. Lucrez de acasa, pentru mine si echipa mea,
2. Am mai mult timp pentru familie si ma deplasez la job din cand in cand doar pentru perioade scurte cel mult 1-2 saptamani la 2 luni.
3. Companiile cu care lucrez sunt din Europa, Asia Centrala, Middle East si Africa de Nord, asa ca sunt la 12 ore distanta door to door de clienti. Nu depind de UK iar caderea lirei sterline imi convine de minune.
4. Imi pot decide singur in ce directie vreau sa-mi indrept cariera, ce cursuri vreau sa fac, in ce proiecte sa ma bag, cu cine sa ma asociez, etc.

Ca si locatie si vreme:
1. Australia este mai placuta decat UK ca si general overview. Nu este vremea asa de rea pe cat se vorbeste, sunt multe zile senine in UK iar vara la 23-25 C e perfect fata de 35 cat e acum in Rusia. Insa eu prefer climatul subtropical din Brisbane.
2. Locatia este excelenta pentru proximitatea clientilor si a vizitelor la parinti si rude. Mergem in Romania de 3-4 ori pe an, stam cate 2-3 saptamani, si prietenii nostri vin la noi fara probleme. Eu pot lucra de oriunde asa ca sunt flexibil la deplasari. City breaks sau vacante la plaja nu sunt o problema iar costurile biletelor sunt ridicole comparativ cu Australia.

Geopolitic:
1. Momentan e nebunie ce-i aici. Brexit, atentate, refugiati, Turcia si Rusia cu muschii incordati si ochii bulbucati, ce sa mai... un butoi de pulbere. Ne uitam si noi sa vedem ce se mai intampla pe viitor. Scopul meu este sa imi cresc business-ul la un nivel suficient incat sa-l pot controla de oriunde. Asta o sa imi ia inca 2 ani. Apoi vedem cum sta treaba. Daca e rost de razboi ne mutam in Tahiti: ne-a placut mult acolo :lol: . Oricum, privim relaxat lucrurile: cu pasaportul Australian in buzunar si lucrand intr-o industrie de nisa care imi permite flexibilitate totala stiu ca sunt binevenit oriunde in lume asa ca momentam ma bucur de Europa, asa cum este ea.

Sus

MesajScris: 25 Noi 2016, 08:53 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Australia (Sydney) si Noua Zeelanda(Auckland) sunt foarte similare din multe puncte de vedere. Dupa 3 luni in Sydney si alti 5+ ani in Auckland pot spune ca vremea din Sydney este incomparabila cu cea din Auckland. Ce-i drept ca eu am avut un detour din iarna/primavara neozeelandeza la vara romaneasca si acum la prima/vara australiana.

Preturi:

* un cos de mancare la Pak'n save (NZ) de 250$ de ex, in Australia ar fi in jur de 100. (da, mancarea este mai ieftina)
* benzina: aprox 1.07$ (un plin ar fi 40$ in Australia vs 9x$ in Auckland)
* chirii - aprox similare cu Auckland-ul. Totusi parca nu este high demand-ul din Auckland ceea ce iti da posibilitatea tie sa alegi nu lor sa te aleaga. Probabil ca sunt zone in Sydney unde balanta este inversa
* pretul caselor ar fi simiar cu cele din NZ
* transport in comun - obisnuit cu "lifestyle-ul din NZ o sa ti se para foooarte aglomerat"
* traficul - foarte aglomerat si cu multe toll road-uri (ce-i drept, pot fi evitate)
* parcari - foarte scumpe cel putin cele din CBD
* Costuri auto: - aprox 1500$ pe an(obligatorii) + 800$ third party (optional)
* Haine scumpe dar mai calitative in Syd
* Distractiile sunt scumpe de asemenea
* gradinitele putin mai scumpe decat cele din NZ (dupa rebate)

Cam asta ar fi feedback-ul meu dupa 3 luni in Sydney.

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 101 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior 13 4 5 6 7

Ora este UTC+02:00 UTC+2