Board index
Acum este 14 Dec 2019, 05:00

Ora este UTC+02:00 UTC+2

Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 68 mesaje ]  Du-te la pagina 1 2 3 4 5 Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Intrebari despre Christchurch
MesajScris: 05 Apr 2012, 10:06 
Neconectat
Membru Junior
Membru Junior

Salut!
Tocmai am primit o oferta de munca in Christchurch (mai exact in Rangiora); am avut Skype interview cu cei din conducerea firmei( a iesit f. bine) si saptamana viitoare vom incepe sa "negociem" si salariul ( intre timp ei se intereseaza de acte si de accommodation pentru noi).
Am fost luati un pic prin surprindere. Noi incercam sa gasim o modalitate de a emigra Australia/Noua Zeelanda si am trimis niste CV asa- sa vedem si noi cum este "labor market". Mai intai am fost contactati de o firma din Australia, dar nu s-a concretizat , iar acum.... Noi nu am depus pentru EOI, avem probleme cu echivalarea meseriei , cei de la firma din NZ au nevoie de noi repede, asa ca vom merge pe WORK PERMIT.
As vrea sa aflu de la cei care locuiesc in aceasta zona cam cum este viata in Christchurch - care sunt costurile zilnice, cam ce inseamna chirie, benzina, cam care este nivelul de salarizare (noi suntem Experienced/ non manager) si tot asa.
Va rog , cat mai multe detalii, impresii....

Sus

Subiectul mesajului: Re: Intrebari despre Christchurch
MesajScris: 05 Apr 2012, 11:31 
Neconectat
Membru Junior
Membru Junior

Benzina 2,20 litru
Chiria de la 250-400 pe saptamina
Papa de la 200 pe saptamina
Salarii de la 13$pe ora
Viata ca dupa cutremur.................

Sus

MesajScris: 05 Apr 2012, 12:31 
Neconectat
Membru Junior
Membru Junior

Multumesc de raspuns si ma bucur sa vad ca e cineva care locuieste in Christchurch si intra pe forum( uitantu-ma la zona de avatar prin topicuri nu am vazut acest oras).
PP ca ai plecat la un moment dat din Romania( si nu te-ai nascut in NZ), crezi ca ai facut o alegere buna? Cum e viata acolo? Trebuie sa alergi ca in Romania ca un nebun de dimineata pana seara? E o practica des intalnita sa faci ore suplimentare? Ai timp si de viata personala? De excursii de week end?
Pana acum am citit ff multe opinii ale celor care vor sa plece de aici , nu prea am comunicat cu oameni care sunt deja acolo.

Sus

MesajScris: 06 Apr 2012, 11:22 
Neconectat
Membru Junior
Membru Junior

Daca ai bani ai timp de vacante,daca nu faci ore suplimetare.Depinde dar nu te inflacara.
Realitatea e mult mai dura.Trec multi ani pina sa intelegi cum merge treaba pe aici.

Sus

MesajScris: 11 Apr 2012, 07:51 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
Benzina 2,20 litru
Chiria de la 250-400 pe saptamina
Papa de la 200 pe saptamina
Salarii de la 13$pe ora
Viata ca dupa cutremur.................

cam greu de trait.daca fac un calcul rapid la 15$ pe ora salariu 8 ore pe zi =12o$ pe zi inmultit cu 20 de zile =2400/luna scazi chiria sa zicem 300/sapatamana adica 1200/luna, scazi papa 800/luna si iti mai raman 400$ pentru utilitati, haine, benzina, asigurari, nu mai punem daca vrei sa iesi din casa.

Sus

MesajScris: 11 Apr 2012, 11:09 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
cam greu de trait.daca fac un calcul rapid la 15$ pe ora salariu 8 ore pe zi =12o$ pe zi inmultit cu 20 de zile =2400/luna scazi chiria sa zicem 300/sapatamana adica 1200/luna, scazi papa 800/luna si iti mai raman 400$ pentru utilitati, haine, benzina, asigurari, nu mai punem daca vrei sa iesi din casa.
De-a dreptul imposibil chiar. Un minim ar fi pe la 1000 pe saptamana. Se poate si mai putin (sa zic 850) dar nu prea se numeste viata aia. Vb de o familie de 3 persoane cu copil la scoala de stat.
Pt. venitul asta pe saptamana trebuie sa ai un salariu pe la 72000 pe an si apoi sa mizezi ca se va angaja si sotia.

Sus

MesajScris: 11 Apr 2012, 12:12 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

cum ar fi?

Sus

MesajScris: 11 Apr 2012, 16:32 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Sper ca toti sunteti bine acolo...

Sus

MesajScris: 11 Apr 2012, 19:54 
Neconectat
Membru Junior
Membru Junior

Tocmai de asta intreb ca nu vreau sa vin cu temele nefacute .
Voi cand ziceti 850-1000/sapt. vorbiti de bani castigati din care platesti si taxele? Care e regula in NZ- plateste angajatorul, plateste angajatul?

Sus

MesajScris: 12 Apr 2012, 08:44 
Neconectat
Membru Junior
Membru Junior

Cu masinile cum este?
Am observat ca nu prea sunt masini Diesel.De ce?
Eu cochetez cu off road-ul. Si acum am un Pajero din 1999 si trebuie sa recunosc ca impozitul anual ma omoara.( cam 1000 euro/an, in conditiile in care un salariu mediu in Ro este de 400 euro/luna- un raport infricosator)
NZ pare tara ideala de off road, asa ca vreau sa-mi iau o masina pentru, tot asa din 1998-2000. La ce sa ma astept ca si taxe? Sunt in functie de vechime , de capacitatea cilindrica? Sunt tot asa naucitoare?

Sus

MesajScris: 13 Apr 2012, 08:01 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

De curiozitate intreb.Ce salariu are un hairdresser in NZ?

Sus

MesajScris: 13 Apr 2012, 08:44 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
De curiozitate intreb.Ce salariu are un hairdresser in NZ?
Putin, foarte putin si absurd de putin. Un beauty terapeut (care aici are un fel de postliceala de 3 ani) are undeva pe la 30000. Deci daca citesti postul meu de mai sus o sa observi ca esti cu mult sub cifra magica. De fapt, chiar ma si intrebam la un moment dat de ce s-ar duce cineva 3 ani sa ia Diploma ca apoi sa castige cam cat ar castiga si fara ea. Inca nu mi-am dat un raspuns.

Ca sa-ti faci o idee, la banii de vb eu mai sus, trebuie ca plata ta bruta sa fie undeva pe la 40$ pe ora. Evident ca pt. o firma se adauga overheaduri (regie) care in genere este cam 130%. Bun, un tuns lung este 35 si un tuns scurt este 20. Daca ai un client pe ora vei avea 35$ din scazi 130% cheltuieli de regie si restul aste salariul tau orar. Adica pe undeva acei 13$/ora minim pe economie.

Hai sa lamurim putin lucrurile ca la un moment dat se poate sa deraieze. Cand Bravo zice ca nu poti trai din banii aia el vrea sa spuna ca la banii aia mai bine stai in romania. Se poate trai cu 13$/ora asa cum traiesc atatia pensionari in Ro cu 300 lei pe luna.

Sus

MesajScris: 13 Apr 2012, 09:54 
Neconectat
Membru Junior
Membru Junior

Dar cam care este castigul mediu in NZ?
Majoritatea ( o secretara, un web designer, un bucatar, un DTP-ist, un Sales Representative nici nu stiu ce sa mai enumar) cat castiga pe luna?. De exemplu in Ro chiar daca minimum este 700 lei, majoritatea castiga 1500-2000 lei pe luna.
In NZ care este castigul anual cel mai des intalnit?
Nu ma prind - daca lucrurile sunt asa nasoale( ca multi castig a13 $/H si abia pot trai) , de ce este NZ cotata ca una din primele tari la capitolul nivel de trai.
Chiar ca as vrea niste detalii, mai ales ca noi cu angajatorul am stabilit ca vom avea contracte pe doi ani( Ion - full time 40h/sapt; Alice - part time 4 H/Zi), a contactat in numele nostru un agent de imigrare de acolo, cu care am vorbit si noi ,au depus pt a primi aprobare de sponsorship, etc. Toate s-au miscat, numai de income nu am vorbit si cred ca o vom face cand vor stii si ei ce cheltuieli implica aducerea noastra.( Ion - aplicatie pt un job de PRODUCTION 2IC - based on experience, fara calificare, fara studii superioare)
Chiar ca as vrea sa stiu , ca va veni si momentul negocierii si ...
Poate reusiti sa ma lamuriti

Sus

MesajScris: 13 Apr 2012, 11:36 
Neconectat
Membru Junior
Membru Junior

Cred ca m-am lamurit .Mai vazusem listele astea, nu eram convinsa ca sunt de referinta.
Cu engleza- eu stau destul de bine, Ion mai putin . De inteles intelege, dar cu vorbitul e mai greu( a inceput acum sa invete in mod sustinut)
Dar, noi am avut Skype interview si angajatorul cunoaste exact situatia . Spre surprinderea mea dupa 10 min de discutii( totul a durat cam 30 -40 MIn) au spus ca marea lor temere era lb. engleza , dar observa ca nu este nici o problema din acest punct de vedere. De vorbit insa mai mult eu am vorbit . Ma intreb daca mie nu mi-au oferit part time-ul numai sa fac legatura pt inceput intre ei si Ion.

Sus

MesajScris: 13 Apr 2012, 12:22 
Neconectat
Membru Junior
Membru Junior

Chiar ca nu venim in ideea ca ne vom imbogati, ci pt ca vrem o viata linistita, fara stres, cu posibilitatea de a ne exercita pasiunile si asta implica si bani, dar mai ales timp. In Ro castigam binisor , dar altceva nu facem decat serviciu- serviciu -serviciu.
Despre Chch -aici am gasit job si decat sa asteptam cu EOI, cu echivalari pt inceput e bine si aici. Oricum in aceasta perioada e mult de lucru pe domeniul nostru in Chch< adica pe signage, deci pare a fi cea mai buna varianta.
Daca firma asta ofera contract full time cuiva care nu prea vorbeste engleza si face si eforturi pentru a ne aduce, cred ca e o sansa pe care nu trebuie sa o ratam

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 68 mesaje ]  Du-te la pagina 1 2 3 4 5 Următorul

Ora este UTC+02:00 UTC+2