Board index
Acum este 21 Aug 2019, 20:38

Ora este UTC+02:00 UTC+2

Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 68 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior 1 2 3 4 5
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Intrebari despre Christchurch
MesajScris: 07 Iul 2014, 09:01 
Neconectat
Nou venit
Nou venit

Acum depinde de la caz la caz, am prieteni aici cu 2 salarii in IT si fara copii care chiar o duc bine.

Problemele apar cand ai copii si nu ai rude pe aici, atunci trebuie sa platesti la daycare si alte alea de nu te mai ajungi cu banii, sau sa ramai intr-un sigur salariu, ceea ce iar e sublim...la preturile umflate de aici.

Sus

MesajScris: 07 Iul 2014, 09:30 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Exact cum spuneam, daca ai peste 80.000$ si mai ales nu ai copii esti bine. Cei din IT si minerit fac bani buni aici...cei din IT o duceau bine si in tara si poate au vrut o schimbare de peisaj (fiecare cu motivele lui)...dar nah, nu toti lucram in domenile astea. Eu nu ma vad sa-mi pot permite o casa sau sa am copii si sa le ofer ceva decent ceea ce ma pune exact in situatia din tara de aceea ziceam sa-si faca bine calculele!

21.01.2013 - EOI submitted
17.02.2013 - Visa 189 lodged
20.02.2013 - Meds at Village
03.04.2013 - Visa grant
01.2014 - Arrived in AU
01.2015 - Left AU

Sus

MesajScris: 08 Iul 2014, 08:35 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Nu cred ca are rost sa discutam de venit... Ce se vrea subliniat este venitul de 3xxx care este mic pentru o familie de 4.

offtopic: 80k pentru un IT'ist experimentat este un salariu mic/mediu

Sus

MesajScris: 28 Noi 2014, 02:28 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Știu că e cam din scurt dar dacă nu aveți ceva programat pentru mâine poate mergeți la spectacolul acesta românesc.
Poate spuneți și la alții din zonă.
Citat:
Dragi români,

Asociația Romanița vă invită la un spectacol dedicat zilei naționale a României care va avea loc la sala St Michael's Church Hall (249 Durham St S.), sâmbătă 29 noiembrie 2014, orele 16:00.

Invitații speciali, grupul de dansuri „Doina” din Auckland și corul "Musica Balkanica", se vor alătura grupului vocal "Romanița" să vă prezinte o seara românească cu muzică si dansuri tradiționale.

Intrarea va fi $5/adult, copiii gratuit. După spectacol, petrecerea continuă cu muzica, dans, mici, cârnați românești și bere. Vă rugăm aduceți cash dacă doriți să cumpărați produse.

Vă așteptăm cu drag să îi întâmpinăm pe invitații din Auckland și să petrecem împreună în stil românesc.

Asociația Romanița Christchurch

Sus

MesajScris: 15 Mar 2015, 02:11 
Neconectat
Nou venit
Nou venit

Buna, de curand am ajuns in Christchurch eu, sotul si cei doi copii (unul de 4ani si unul de 2 ani) am vrea sa cunostem familii de romani care locuiesc aici si nu prea stim de unde sa incepem. Am fost la biserica romana dar se pare ca nu prea sunt enoriasi si era inchisa. Daca ne puteti ajuta cu niste sfaturi sau daca printre voi sunt persoane care locuiesc aici si vor sa ne intalnim am fi fericiti.

Sus

MesajScris: 13 Mai 2015, 13:47 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Nu stiu daca e topicul corect, dar sper ca informatia sa ajunga la cei ce au nevoie:

http://sydney.mae.ro/local-news/755

Deplasare consulară în Noua Zeelandă
Consulatul General al României la Sydney, cu sprijinul Ambasadei României la Canberra, organizează o deplasare consulară în Noua Zeelandă.

Lucrările vor avea loc în zilele de 12-14 iunie 2015 la Community House, 301 Tuam Street, Christchurch 8011.

Vor fi prestate toate tipurile de servicii consulare, pe bază de programare, la adresa de e-mail sydney@mae.ro si consgrom@tpg.com.au

Sus

MesajScris: 16 Mai 2015, 14:26 
Neconectat

Citat:
Buna, de curand am ajuns in Christchurch eu, sotul si cei doi copii (unul de 4ani si unul de 2 ani) am vrea sa cunostem familii de romani care locuiesc aici si nu prea stim de unde sa incepem. Am fost la biserica romana dar se pare ca nu prea sunt enoriasi si era inchisa. Daca ne puteti ajuta cu niste sfaturi sau daca printre voi sunt persoane care locuiesc aici si vor sa ne intalnim am fi fericiti.

Buna, si noi suntem o familie de sot si sotie, locuim in Christchurch de o luna ,noi venim din Australia neam mutat aici, nici noi nu avem pe nimeni aici dar mergem la biserica penticostala de Romani de aici ne gasim bine sunt foarte de ajutor, dak vreti sa ne intilnim ne face si noua placerea,va dau adresa de email ; chindrisnistor@yahoo.com , aici putem vb. adresa biserici penticostale este 378 Linwood Ave. ( Union Church ). incepe programul in fiecare duminik de la ora 2 pana la 4. Mai este una de romani in Ashburton 206 Cameron St. ( Seniors Center ). este program sambata seara de la 6 seara pana la 8 si duminica de la 6 pana la 8;30.

Sus

MesajScris: 09 Iul 2015, 03:29 
Neconectat
Nou venit
Nou venit

Salut,

Si eu locuiesc in Christchurch. Sunt aici din Septembrie 2014.

In weekenduri fac unul din hobby-urile mele, vanatoare, pescuit, zbor cu parapanta sau tramping.

Am 28 de ani.

Daca cineva are una sau mai multe din pasiunile de mai sus va rog sa dati un semn.

Multumesc,
Cod

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 68 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior 1 2 3 4 5

Ora este UTC+02:00 UTC+2