Board index
Acum este 09 Dec 2019, 23:37

Ora este UTC+02:00 UTC+2

Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 68 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior 1 2 3 4 5 Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Intrebari despre Christchurch
MesajScris: 27 Apr 2012, 13:10 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Imi cer scuze ca sunt off, vroiam un sfat de la cei care au cutreierat lumea.
Unde pot sa plec sa muncesc legal?
Am luat net-ul pe toate partile si greu greu.
Aveti vreo idee, sfat?
Multumesc.

Sus

MesajScris: 28 Apr 2012, 15:33 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

De cativa ani, hair stylist.

Sus

MesajScris: 30 Apr 2012, 07:20 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Era pe lista pentru Au.Nu tin neaparat sa merg in Au, poate fi si Nz, USA, Asia, sau o tara buna din Europa.
Sunt in stare sa o iau de la capat dar nu stiu daca mai am timp(38ani).
Ce pot sa fac?

Sus

MesajScris: 12 Iul 2012, 08:02 
Neconectat
Membru Junior
Membru Junior

Salutare tuturor,

In sfarsit, acest topic deschis de mine cu ceva timp in urma are o finalitate:
AM PRIMIT VIZA !!!!
Eu am viza pe 3 ani, dar sunt legata de angajator, Ion are Open Work Visa pe 3 ani, iar copilul asisderea.

Fara IELTS, fara assesment, fara EOI - wow!!!. Procesarea a durat fix 21 de zile lucratoare - cum e scris pe site. Nu au sunat in RO deloc, nu au facut verificari aici, dar cu angajatorul au vorbit in acest timp.

Acum incepem pregatirile pentru plecare. Suntem asteptati la locul de munca cat de repede posibil. De altfel ei ne-au anuntat de primirea vizei si abia dupa aia am avut si confirmarea. de la cel care se ocupa de dosar.

Sus

MesajScris: 12 Iul 2012, 08:26 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Bravos, mult succes.

Sus

MesajScris: 12 Iul 2012, 09:11 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
Salutare tuturor,

AM PRIMIT VIZA !!!!
Eu am viza pe 3 ani, dar sunt legata de angajator, Ion are Open Work Visa pe 3 ani, iar copilul asisderea.

Fara IELTS, fara assesment, fara EOI - wow!!!. Procesarea a durat fix 21 de zile lucratoare - cum e scris pe site. Nu au sunat in RO deloc, nu au facut verificari aici, dar cu angajatorul au vorbit in acest timp.

Acum incepem pregatirile pentru plecare. Suntem asteptati la locul de munca cat de repede posibil. De altfel ei ne-au anuntat de primirea vizei si abia dupa aia am avut si confirmarea. de la cel care se ocupa de dosar.
Trimite un PM daca vrei sa te pun in legatura cu cineva pe acolo..
Bafta mare in continuare

Sus

MesajScris: 15 Noi 2013, 11:41 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Salutare
O sa fiu in Christchurch pentru o săptămână și am mare nevoie de o soluție de internet mobil.
Ce opțiuni ar fi?

Mulțumesc

Sus

MesajScris: 19 Noi 2013, 07:27 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

http://www.2degreesmobile.co.nz/prepay/ ... over-combo

Sus

MesajScris: 05 Dec 2013, 18:02 
Neconectat
Membru Junior
Membru Junior

Citat:
Salutare tuturor,

AM PRIMIT VIZA !!!!

Ar fi frumos, dar nu obligatoriu, sa revii pe acest forum sa iti postezi impresiile, perceptiile si experienta de viata din Noua Zeelanda care ar putea fi utile pentru alte persoane aflate in situatia ta la inceput de drum.
Foarte multi oameni, daca nu majoritatea, le place sa fie ajutati, sa afle de la altii cat mai multe insa ei nu au chef sa faca acelasi lucru pentru altii, din comoditate si indiferenta.O mentalitate specific romaneasca.

Sus

MesajScris: 06 Dec 2013, 03:06 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
O mentalitate specific romaneasca.
Salut,
Postul nu mi se adresa si nici nu vreau sa intram in polemici.Totusi, pe principiul ...vine ulciorul la apa sau apa la ulcior? Sunt sigur ca sunt multi pe aici care mai arunca cate-un ochi (je) si care sunt dispusi sa-ti raspunda la intrebari. Comoditatea de care vorbesti cred ca sta pe cealalta parte a malului.

Sus

MesajScris: 08 Dec 2013, 13:38 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
2degrees worked for me, both data and voice. Thanks

Sus

MesajScris: 10 Dec 2013, 22:43 
Neconectat
Membru Junior
Membru Junior

Citat:
Citat:
O mentalitate specific romaneasca.
Salut,
Postul nu mi se adresa si nici nu vreau sa intram in polemici.Totusi, pe principiul ...vine ulciorul la apa sau apa la ulcior? Sunt sigur ca sunt multi pe aici care mai arunca cate-un ochi (je) si care sunt dispusi sa-ti raspunda la intrebari. Comoditatea de care vorbesti cred ca sta pe cealalta parte a malului.
Mi-am exprimat foarte clar punctul de vedere mai sus.Comoditatea si indiferenta se afla pe ambele parti ale malului, ca si dorinta de a fi utili altora.
Polemicile offtopic nu isi au rostul aici.Subscriu ideii tale.

Sus

MesajScris: 08 Feb 2014, 22:43 
Neconectat
Membru Junior
Membru Junior

Pentru sorin_2002_:
Daca s-ar uita prin forum ar observa ca am impartasit impresii, pareri in alte topicuri.
Ar fi stupit sa-mi raspund singura acum la ceva ce am intrebat prin 2012, daca cineva ar reactualiza topicul cum a facut-o cristtos si as avea si un raspuns, chiar as posta.
Adevarat, nu mai intru in fiecare zi ca inaite de a pleca, dar tocmai pentru ca mie mi-a fost de folos forumul asta mai arunc din cand in cand un ochi si daca am ceva de zis o fac.

Sus

MesajScris: 30 Iun 2014, 14:26 
Neconectat
Nou venit
Nou venit

Buna,

Sotul meu urmeza ca luna viitoare sa emigreze in NZ mai exact in Christchurch. El va avea work visa avand o oferta de angajare iar noi vom veni dupa cateva luni dupa ce vom obtine si noi visa pentru reintregirea familiei si dupa ce vom fi siguri ca lui ii este bine acolo. Am fi interesati daca sunt persoane pe acest forum care locuiesc in Christchurch si sunt dornice sa ne ajute cu mai multe sfaturi legate de perioada aceasta inainte si dupa ce vom ajunge acolo. Sotul are o oferta de munca ca electrical fitter in statii de transformare en electrica si i s-a oferit cazarea si masa pe o perioada de 2 luni la inceput pana se stabileste atat pt el cat si pt familie. Dar am decis ca eu si copii sa mai asteptam sa vedem daca lui ii este bine la locul de munca si apoi sa venim si noi. Cum este viata in Christchurch? Oare cu un salariu de 28.5$/ora plus ore suplimentare ne-am descurca decent o familie cu doi copii unul de 2 ani si unul de 4 ani? La inceput eu nu stiu daca voi putea lucra pentru ca va trebui sa ma ocup de cei mici.

Sus

MesajScris: 02 Iul 2014, 07:48 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Salut,

Din astia 28 plateste si taxe? daca raspunsul este nu atunci veti avea o viata la limita decentei (in conditiile in care nu mai aveti credite/datorii prin alte parti)

Va fi angajat full time sau contractor?

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 68 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior 1 2 3 4 5 Următorul

Ora este UTC+02:00 UTC+2