Board index
Acum este 19 Aug 2019, 20:26

Ora este UTC+02:00 UTC+2

Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 11 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: despre joburi si expati
MesajScris: 12 Mai 2013, 13:57 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

am gasit un articol... interesant, dupa parerea mea. :cry:
Pentru cei care au mai multa experienta in nz - asa o fi? Personal, nu m-am vazut cu prea multi angajatori, ca sa pot sa imi formez o opinie despre piata, in general.
http://tonyalexander.co.nz/what-we-lack ... #more-1048

Sus

Subiectul mesajului: Re: despre joburi si expati
MesajScris: 13 Mai 2013, 11:22 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

good read!

Sus

MesajScris: 15 Mai 2013, 12:18 
Neconectat
Nou venit
Nou venit

Am alocat si eu timpul necesar citirii articolului. Foarte interesant.

Initial nu am intrat direct pe fisierul in cauza asa incat poate e bine sa postam linkul direct:
http://tonyalexander.co.nz/wp-content/u ... hiring.pdf

Un mic citat:
“I was told by employment agencies to trim down my CV and not show so many skill sets as that
frightens off prospective employers.”

Habar nu am cat de reale or fi lucrurile scrise acolo insa cu siguranta merita citite si fiecare trebuie sa judece singur.

Sus

MesajScris: 16 Mai 2013, 16:42 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:

Un mic citat:
“I was told by employment agencies to trim down my CV and not show so many skill sets as that
frightens off prospective employers.”
Eu am patit-o, si la PwC, mega compania lui peste. Sincer nu mi-ar fi placut sa lucrez acolo datorita stilului de munca in companii de gen dar am zis sa incerc, de curioazitate.Nu stiu daca a fost un mod discret de a-mi spune flit sau chiar pe bune dar ideea este ca email-ul a sunat pe scurt chiar asa, esti over qualified.

Din punctul meu de vedere, daca incet incet apar multiple review-uri negative de la expatii ce vin sa bage turbo work in NZ pentru ca asa sunt invatati atunci nenea vor avea in timp o mega probleme si balanta se poate inclina intr-un mod pe care nu cred ca si-l doresc.

Adica, pe langa faptul ca au inceput sa faca fitze la procesul de emigrare, ba ca diploma aia nu e buna, ba ca hartia asta nu-i albastra ci verde, se leaga de tot felul de prostii, ajungi si acolo si incepe se te .... si angajatorul atunci "PROBLEM".

Ma pot uita si la alte alternative pentru ca meseria mea este bratara de aur si mai ales acum cu foamea din Europa in tarile asa zis dezvoltate, Spania, Franta, etc...ma pot duce pe malul marii, imi iau o casuta cu niste bani frumosi, asa ca de criza si cred ca o pot duce chiar binisor lucrand pentru RO si pe banii din RO. Cel putin eu pot sa o fac.

Ce m-ar deranja este ca platesc in continuare taxe pentru statul RO si stau cu frica ca nenea Prim Ministru se gandeste la o dubla impozitare si in sectorul privat pentru cei care au peste 1000 EUR pe luna, asta asa , ca sa-i sustinem pe puturosi.

My 2 cents opinion.

Sus

MesajScris: 17 Mai 2013, 16:58 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

din cite am inteles, articolul se refera la expatii kiwi, la cei intorsi de oversea sa lucreze "acasa". Ca se poate extrapola, e adevarat.
"Angajatorul" e oricum o entitate abstracta - sint oameni diferiti, cu diverse nivele de decizie in diverse firme. Deci nu pot sa confirm din experienta proprie ca asa ar fi "angajatorul". Am vazut numai UNUL, iar ala m-a adus fara sa imi "trim CV". N-as fi facut-o oricum. E minciuna prin omisiune. Daca ar fi considerat ca sint "overqualified", atunci probabil chiar as fi crezut ca sint, si de ce sa lucrez pe un post inferior pregatirii mele? Ms, dar n-as spala vase doar ca sa vad ce frumos rasare soarele in NZ. Rasare el si in alta parte. Deci chestia asta cu "humility", sorry, I don't buy it.
In plus, e un contract intre doua parti - asa cum managerul doreste un angajat care sa corespunda principiilor lui, si eu doresc un manager care sa fie suficient de manager si sa aiba suficienta incredere in el insusi sa nu e simta amenintat de pregatirea oamenilor, ci sa o incurajeze. Daca nu e ce vreau, pentru ce sa insist sa ma angajeze?! Ca sa am de ce sa ma lovesc ulterior?

Sus

MesajScris: 04 Feb 2014, 21:57 
Neconectat
Nou venit
Nou venit

Am urmarit cu interes mesajele referitoare la joburi de pe forum.

Am inceput prin a obtine viza de Skilled Migrant (fara job offer) cu cativa ani in urma. Dosarul nostru zace pe undeva prin Londra din august 2011 de cand am primit ITA. Cum intarzierea in procesarea dosarului nu e deloc neglijabila, ne gandim sa incepem sa cautam joburi conform cu experienta noastra de munca (suntem IT-isti amandoi). Stiu ca e putin probabil sa gasim din Romania o companie interesata de CV-urile noastre, dar e totusi o probabilitate infima sa grabim putin decizia privitoare la dosarul nostru.

Intrebari pentru cei care au trecut deja prin asta:
- Ne-ati recomanda sa mergem direct pe un site gen seek.co.nz si sa ne facem profiles sau sa contactam niste agentii de recrutare?
- Ar putea avea implicatii neplacute faptul ca incepem sa cautam job inainte de a avea rezultatul procesarii dosarului de Skilled Migrant visa? Nu am gasit nimic explicit pe site-ul INZ pe acest subiect (cautare de job while SM visa application is still being processed).

Multumesc frumos,
Vera

ITA received:03.06.2011
Application lodged:23.08.2011
CO assigned:16.02.2012
CO2 assigned: 07.11.2013
IQA: 25.03.2014
CO Phone Interview: 08.04.2014
Visa approved: 02.05.2014

Sus

MesajScris: 05 Feb 2014, 14:58 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

dupa parerea mea, posibilitatea de a gasi un job din RO nu e chiar infima - e destul de probabil, mai ales in IT. Pe de alta parte, nu stiu daca ar impacta ITA. Probabil ai obtine work visa. Poate ar fi o idee buna chiar sa suni la Londra officer-ul care se ocupa cu procesarea dosarului tau si sa il intrebi.
Dezavantajul de a veni cu work visa e ca nu stii in ce firma nimeresti si, in timp ce majoritatea par a fi ok, in cele care nu sint ok chiar nu vrei sa fii. Si, mai ales, nu vrei sa alegi intre a ramine in firma respectiva si a pleca inapoi in RO. Mai ales cind stiu si ei lucrul asta.

Sus

MesajScris: 05 Feb 2014, 20:18 
Neconectat
Nou venit
Nou venit

Multumesc frumos pentru raspuns. Pe undeva la lucrurile astea m-am gandit si eu, ca nu stii prea bine in ce firma nimeresti decat cand ajungi acolo si ca durata vizei de lucru e limitata. Probabil ca si daca iti selecteaza CV-ul din marea de aplicanti online, cel mult ai cu ei niste interviuri gen phone call sau skype call. In care e destul de greu sa vezi ce fel de mediu e acolo si cu cine vei lucra. Si da, nu as vrea sa ajung acolo si sa nu am posibilitatea de a schimba angajatorul.

De aceea am decis sa mergem pe calea lunga a procesului de Skilled Migrant. Planul initial a fost ca daca vom obtine viza si vom ajunge in NZ e mai usor sa intram in contact direct cu recruteri si angajatori. E adevarat ca nu ne asteptam sa fie atat de lunga si intortocheata calea, dar in fond e si asta un exercitiu de rabdare.

Deocamdata asteptam sa mi se echivaleze studiile, ca al doilea officer mi-a cerut si IQA in calitate de aplicant principal. Cand o sa trecem si de hopul asta (cu bine sper), o sa-l intreb daca putem incepe sa ne cautam joburi via site-uri de recruitment.

Si revenind la joburi, am o intrebare legata de varsta de angajare. Avem 37 si respectiv 38 de ani si o experienta de munca de peste 10 ani fiecare in domeniu. In Romania nu am avut vreo problema sa imi schimb locul de munca din cauza varstei dupa 35 de ani. In schimb am auzit diverse povestiri sinistre cu fosti colegi de facultate care au avut probleme sa isi gaseasca joburi in Germania sau SUA din cauza ca sunt "overqualified". Colegii mei au perceput in situatiile respective ca de fapt mesajul ascuns era direct legat de varsta (peste 35) si de faptul ca aveau anumite pretentii financiare corelate cu experienta profesionala pe care o aveau. Stiu ca teoretic nu poti fi discriminat pe criterii de genul asta, dar nu am destule informatii despre piata muncii in NZ ca sa stiu cum e acolo la modul concret. Imi puteti spune ceva despre acest subiect?

Sus

MesajScris: 06 Feb 2014, 01:28 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

eu am 38 si n-am constatat ca ar fi vreo problema virsta - iar din cite am vazut in ultimul timp, "specializarea" este mai vag considerata decit in RO, adica diverse joburi care in Europa par clare aici includ chestii care n-au nici o legatura. Nu neaparat ca ar fi bine sau rau, e doar diferit. Sint o multime de "project management jobs" care de fapt sint niste calo-magari, de exemplu. Tot ce nu e bine definit intra la project management. :D Idem: ingineri ceruti pentru posturi comerciale.
Adica asteapta-te sa ai taskuri oarecum conexe. Deci ca ai fi overqualified... idem, n-am constatat ca ar fi probleme. Le spui ca esti deschisa sa inveti despre piata locala, etc, n-ai practic cum sa fi chiar asa "overqualified" intr-un mediu nou....
Ceea ce te-ar putea dezavantaja e sa ceara cunoasterea pietei locale si "relationship/communication skills" pentru care foarte usor pot considera ca a un dezavantaj de background/accent - si pe buna dreptate.

In rest, eu personal de data asta sint foarte atenta la indiciile din cursul interviurilor si daca nu sint sigura ca e mediul in care vreau sa fiu, prefer sa nu comit. Mai bine un salariu mai mic si un mediu/job care imi place. In fine, asta e o optiune a mea personala. Eu am venit aici pentru lifestyle, nu sa fac bani. Pentru bani n-as fi ales NZ.
Majoritatea sint foarte de treaba, desi oarecum suspiciosi ca n-ai fi de treaba tu :-) - dar poti gasi pe Seek/Indeed si exemple anecdotice de job description.

Sus

MesajScris: 06 Feb 2014, 07:59 
Neconectat
Nou venit
Nou venit

Cu taskurile conexe sunt calita de aici. Imi amintesc de primul job in epoca ISP-ilor de cartier in care faceam web design, raspundeam la telefoanele clientilor nemultumiti ca le picase netul, dadeam cu mopul prin server room dupa ce a stricat femeia de serviciu echipamente in valoare de nu stiu cati kUSD. Si din cand in cand mai scoteam si rottweilerul patronului la plimbare :)

De acord ca in NZ nu mergi pentru bani, ci pentru lifestyle. (Desi marturisesc ca dupa ce am citit despre masina ta vandalizata am inceput sa ma indoiesc serios de imaginea clean pe care mi-o facusem de departe despre traiul acolo.) Si pentru mine conteaza foarte mult mediul in care lucrez.
Multumesc pentru sfaturi, o sa incep sa prospectez job descriptions de pe site-urile de recrutare.

Sus

MesajScris: 06 Feb 2014, 08:38 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

:-)) offtopic, intre timp m-am mutat in Wairarapa, deci am gasit lifestyle-ul pe care il cautam (dupa doua bajbaieli, prin Upper Hutt si CBD). De-adevaratelea, e idilic. Poti sa vezi foto...doua subiecte mai jos.
La fel de adevarat, singura sansa sa lucrezi e sa fi commuter.... sau agricultor. :D

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 11 mesaje ] 

Ora este UTC+02:00 UTC+2