Board index
Acum este 14 Dec 2019, 04:57

Ora este UTC+02:00 UTC+2

Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 65 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior 1 2 3 4 5 Următorul
Autor Mesaj
MesajScris: 07 Ian 2014, 06:22 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
Imi pare rau sa o spun, dar o atitudine oarecum gresita vad in celelalte comentarii...
Cum adica sa te duci la un nou loc de munca cu idei marete de schimbare? Pai asta doar daca esti manager. Iar daca esti manager si nu reusesti sa faci acele schimbari pe care tu le consideri bune (ca poate nu sunt asa de bune pe cat crezi tu personal), inseamna ca nu esti manager bun.
da, Bogdanel, discutam de pozitie de manager in care pe jb era ca principala atributie "implement change". In contextul asta, tot low profile, no pb, bro, merge si cu pixu' pe hartie ca sa nu propunem nimic nou era atitudinea corecta? :)
Corect, imi asum ca n-am putut sa implementez. Despre asta discutam. Dar in contextul asta nu stiu daca "a fi supus" e raspunsul. Cred ca raspunsul e mai degraba "eu asta sint, asta pot sa fac, asta stiu, ai sau n-ai nevoie de mine". Daca nu, inca se importa oameni. De ce sa ne incurcam unii pe altii? Mie in primul rind fata de angajator nu mi se pare fair sa te duci sa zaci degeaba pe acolo pe banii lui, ca sa nu deranjezi pinzele de paianjen.

Si da, am lucrat in multe multinationale inainte. Intr-o oarecare masura sint rigide, dar in acelasi timp mi s-a parut ca au o structura mult mai logica si orientata pe profit decit ce am vazut eu aici ultima data.

Sus

MesajScris: 07 Ian 2014, 08:20 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Detaliile sunt destul de putine.

Inteleg ca tu ai fost trimisa acolo ca sa implementezi schimbare?
Asa este? Nu chemata, ci trimisa? Este o diferenta, pentru ca asta inseamna ca este posibil sa primesti rezistenta, deci iti trebuie un alt... approach.

Pe urma, zici ca ai pozitie de manager, si nu ai reusit sa iti convingi subalternii ca rezultatul operatiei 2452 x 1253 se obtine mai repede cu un calculator de buzunar decat pe hartie cu creionul? Mie mi se pare asta cel putin ciudat. Si alt detaliu lipsa, aveati PCs si nu le foloseati la asa ceva, ci doar pentru e-mail si/sau solitaire? Si ca manager tu nu ai putere de decizie sa concediezi pe cel care refuza sa faca treaba cum trebuie si sa angajezi pe altii care vor?

Ceva nu se leaga...

Sus

MesajScris: 07 Ian 2014, 08:39 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

importata din Europa ca skilled migrant cu work visa da, ca sa implementez schimbare.
N-am convins nici dept, nici echipa de management (veche, care nu utiliza calculatoarele pentru ca aprecia "old school", cica) ca ar folosi pc-urile la altceva decit masini de dactilografiat. Facut calcule pe hartie si dupa aia dactilografiat frumos in Excel. Sau Word? :-) In culori.
Si asta e cel mai basic exemplu. Nu intru in alte detalii ca nu e frumos :-)

Pozitie manageriala nu inseamna GMul companiei. Inseamna unul dintre manageri.
Ca sa dau niste exemple de replici: la ce folosesc sistemele? Sa eficientizam. La ce foloseste sa eficientizam? Sa obtinem rezultate mai bune in timp mai scurt. Raspuns: oh, but we have plenty of time....:-))) Si, desigur, plenty of negri mititei care invirt hartii si care altfel nu si-ar mai avea rostul. Cam asta defineste mentalitatea despre care discut. Pozitie nepopulara, intr-adevar, pe de alta parte discutam de profitabilitate, in cifre. Iar mentalitatea "old school" era na, caruta merge, sa o mai ungem pe alocuri, atit. Ce daca ar merge mai bine altfel, las' ca e buna si asa.
In fine, explicatiile sint multe. Una dintre explicatii este faptul ca sint manageri care se simt amenintati (pe buna dreptate), alta e ca sint pozitii amenintate (tot pe buna dreptate) dar nu asta ma surprinde, ci atitudinea laxa fata de profit. Poate fi o caracteristica locala, in sensul ca nu e concurenta atit de dezvoltata.... deocamdata :-) Globalizarea ajunge mai greu, probabil. Va ajunge, dar cu un pic de decalaj. Insusi faptul ca exista initiativa de a aduce oameni sa optimizeze inseamna ca globalizarea incepe sa se simta.

Sus

MesajScris: 07 Ian 2014, 11:09 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Chiar m-ai făcut curios pe ce poziție lucrezi/lucrai acolo.

Pare că ești/erai singură împotriva tuturor :-)

Sus

MesajScris: 07 Ian 2014, 11:37 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

pozitie de scapegoat.
mai erau si altii tot veniti din afara cu idei "bizare" ca ale mele, dar au cam renuntat si aia sa le aplice acolo. In fine.
A fost un inceput si asta... tiris, grapis, asta e. :|

N-am deschis subiectul sa ma jelesc eu pe aici, ci sa vad daca a fost o experienta rarisima asta a mea, si se pare ca nu e.

Sus

MesajScris: 08 Ian 2014, 03:43 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
pozitie de scapegoat.
mai erau si altii tot veniti din afara cu idei "bizare" ca ale mele, dar au cam renuntat si aia sa le aplice acolo. In fine.
A fost un inceput si asta... tiris, grapis, asta e. :|

N-am deschis subiectul sa ma jelesc eu pe aici, ci sa vad daca a fost o experienta rarisima asta a mea, si se pare ca nu e.
Am inteles. Deci senior scapegoat manager? Recunosc ca nu am auzit de asta pana acum.

La modul serios: inteleg ca nu poti sa dai detalii despre probleme, numele firmei, si altele asemenea. Dar faptul ca nu spui nici macar pe ce pozitie esti/erai imi intareste impresia pe care mi-am facut-o initial.

Sus

MesajScris: 08 Ian 2014, 05:33 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

probabil ce ti se pare neverosimil e ca nu toti venim aici sa incepem cu munca de jos. Nu ca ar fi ceva rau in asta.
Anyway, n-am intentia sa ma straduiesc sa iti demonstrez nimic. Mai era unul pe aici care sustinea ca sint barbat si ma cheama ca pe prietenul lui. :D
Discutia nu era despre functii, ci despre angajatori. In rest, e o piata mica, deci... putine lucruri sint "secrete" oricum. 8)

Sus

MesajScris: 08 Ian 2014, 06:59 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
probabil ce ti se pare neverosimil e ca nu toti venim aici sa incepem cu munca de jos.
Te inseli. Mie cu atat mai putin...

Te-am intrebat din curiozitate, pentru ca tu ai deschis acest topic in care acuzi pe altii, si fair ar fi sa intelegem cat de cat problema.

Personal nu te cred cu multe chestii, pe care le gasesc exagerari generate probabil de frustrari personale generate de functia cu nume rasunator, care insa nu face automat ca altii sa te asculte si sa te respecte. De asemenea, nu gasesc chestiile aceste specifice NZ, pentru ca probleme in paradis de genul celor descrise de tine sunt peste tot in lume. In general se rezolva, daca tu nu ai reusit... Ce sa zic? :D Pe baza putinelor informatii pe care le-ai spus pe aici, tind sa cred ca atitudinea ta este/a fost gresita. Respectul este castigat, nu impus de un titlu. Tot din expunerile tale de aici inteleg ca toata perioada in aceasta functie in aceasta companie a fost un esec profesional pentru tine, esec pe care vrei sa il arunci pe umerii altora. Dar, desigur, este posibil sa ma insel...

Observ mai degraba ca scopul acestui topic este sa te credem pe tine pe cuvant, eventual sa iti sustinem punctul de vedere. Si ca nu te intereseaza alte puncte de vedere care arata ca poate TU ai fi putut sa abordezi altfel poblema, ocazie cu care ai putea invata din eventualele tale greseli.

Whatever...

Sus

MesajScris: 08 Ian 2014, 07:10 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

well, ms pentru dizertatie - nesolicitata :D - dar ce ma intereseaza e cum gasesc alti angajati in NZ mediul profesional comparativ cu "peste tot in lume".
Nu am intrebat cum e "peste tot in lume", asta deja stiam. Am intrebat cum e, specific, aici.
La intrebarea asta inteleg ca nu esti in masura sa raspunzi, pentru ca nu lucrezi si nici n-ai lucrat in NZ.
In rest, batem apa in piua.

Ce imi doresc de fapt sa obtin sint raspunsuri de genul da, lucrez in NZ, am satisfactii profesionale, sint tratat fair, ma dezvolt, evoluez, sint fericit cu ce fac... Cam asta. Vroiam exemple ca se poate.

Sus

MesajScris: 08 Ian 2014, 09:07 
Neconectat
Nou venit
Nou venit

eu m-am distrat de "plenty of time" :))

si aici, la constatarea unei englezoaice si a unui roman ca internetul e un pic prastie si viteza e mica, australianul i-a intrebat de ce ar fi graba :))

oamenii nu stiu cum e in alta parte si nici nu-s curiosi sa afle.

Sus

MesajScris: 08 Ian 2014, 09:42 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Sincer nu înțeleg intervenția lui Bogdanel. A venit pe topic , a aruncat cu noroi, ca suntem incompetentei, nu are nici un argument logic, vorbește generalitatii si tot el se enervează ca lumea nu ii răspunde la solicitări. Înțeleg ca e plictiseala mare la munca, dar unde nu STI e bine câteodată sa nu te bagi.

Si ca sa ii răspund de partea cu training facut de companie, este in general o investiție in viitor. Bugetele trebuiesc sa cuprindă si aceste lucruri, dacă vrei sa fi competitiv pe piața, oameni nepregătiți nu vor îmbunătățiți eficiența si nu vor aduce profit. Întreaba in jur la compani sa vezi câte dintre ele au buget special pentru asta. O sa rămâi surprins.
Achizițiile de echipamente se fac atunci cand echipamentele nu mai funcționează la standardul impus de client, etc. Cam așa se fac afaceri in restul lumi.

In Noua Zealanda mi se aduce echipament reparat si mi se prezintă ca nou. Si eu trebuie sa le dau dreptate după spusele tale. Nu sa încerc sa reduc pierderile care acest echipament le va face in buget odată cu defectarea subansamblelor reparate. Asta este starea de lucru in NZ.
Poate in viitor vei încerca totuși sa eviti jignirile subtile, mai ales dacă este o doamna implicată in discuție.

My2cent

http://cipriansecuiu-newlifeinnz.blogsp ... anted.html

Sus

MesajScris: 08 Ian 2014, 10:30 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

eu nu inteleg partea cu atitudinea "umila" a imigrantilor, iar aici vorbesc in general, si recunosc ca n-am sa o inteleg niciodata... mai ales cind vine cite un nene care e in romania sau in alta tara si iti explica cum ca ar trebui sa faci ciocul mic si joc de glezne, ca asa esti mai "smecher", si "te bagi pe sub pielea lor".... kiss up? :D
Asta chiar e mentalitatea care ma irita in absolut orice loc de pe lumea asta, din partea oricui ar veni.

Daca poti sa admiri sincer un om, fine - si sint peste tot destui oameni pe care sa ii admiri pe bune. Sint peste tot oameni care intr-adevar sint mai buni ca tine - si e perfect daca ai onestitatea sa recunosti. Dar ca sa mimezi ca are cineva dreptate doar ca sa prinzi si tu un pic de ciolan, si sa mai si ridici asta la rang de virtute, pardon. Nu stiu cine face educatia asta "politica", si nici nu vreau sa intilnesc asa ceva...

Sus

MesajScris: 08 Ian 2014, 10:45 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Nu e nimic de înțeles. Este atitudinea de a sta in mulțime, sa te adaptezi , chiar dacă asta contravine principiilor tale. Dar sunt si oameni care pot face asta.

Eu știu ca nu sunt așa. Consider ca aduc plus, cer sa fiu respectat pentru ce fac si nu ma fac pres doar ca nu sunt englez.

My2cent

http://cipriansecuiu-newlifeinnz.blogsp ... anted.html

Sus

MesajScris: 08 Ian 2014, 11:09 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

@ Teodora, si acuma te intreb eu ...ce folos iti aduce ca vii tu cu 'arfe' de Europa si vrei sa reinventezi roata?

Vrei promovare? - invata sa sapi, dezvolta-ti skillurile de comunicare
Vrei salariu mai mare?- pupa'n c ur sa schimba compania

...si nu uita, esti doar o resursa!

Sus

MesajScris: 08 Ian 2014, 11:39 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

mih, pupat in parti nu sint genul, drept urmare o sa schimb compania.
Nu e hici o 'arfa, e vorba de onestitate, si sper sincer sa gasesc o firma de profesionisti buni. Pe care sa nu fie nevoie sa ii pup in kr, chiar sa fie buni. Si atunci vom avea asa niste skilluri de comunicare....brici. :D
De asta v-am intrebat, speram sa ma incurajati si sa imi spuneti ca voi ati gasit. :?

"La ce imi foloseste" sa nu trec linia fina dinspre "communication skills" in pupincourism ca si compromis pentru lifestyle - well, la calitatea vietii. Opt ore pe zi, in fiecare zi, au o oarecare pondere, asa ca prefer sa am si satisfactii profesionale. Salariul era ok, nu asta era problema.

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 65 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior 1 2 3 4 5 Următorul

Ora este UTC+02:00 UTC+2