Board index
Acum este 09 Dec 2019, 10:22

Ora este UTC+02:00 UTC+2

Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 9 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Vizita NZ
MesajScris: 15 Mai 2014, 15:51 
Neconectat
Nou venit
Nou venit

Buna, ma numesc Cristi,am 21 ani iar in vara as vrea sa vizitez aceast paradis(pentru mine).
Am citit multe pe aici insa eu am de gand sa stau circa 1/2 saptamnni.+stiu ca e putin si probabil nu se merita dar asta e).
Vreau s ma lamureasca cineva si pe mine referitor la costul drumului,cazarea pentru perioada specificata mai sus,daca am nevoie de viza/exament lb. engleza ca din cate am inteles pentru vizita ..nu am nevoie de viza.
imi cer mii de scuze daca s a mai intrebat asta insa nu pre frecventez net ul,acum sunt de pe tel.
Si bineinteles costul total la care as ajunge cu aceasta vizita+orice alta informatie care mi-ar putea fii de folos.
De ce intreb asta? Dupa terminarea facultatii vreau sa parasesc RO si sa ma stabilesc in NZ.

Imi cer scuze inca o data dar daca ma poate ajuta cineva il rog sa o faca.
Multumesc mult de intelegere si timpul acordat.

Sus

Subiectul mesajului: Re: Vizita NZ
MesajScris: 16 Mai 2014, 03:59 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Salut,
Costul drumului inseamna costul biletului de avion care cred ca e undeva in jur de 1100 E (cauta pe net oferte). Ca si cazare, ti-as recomanda sa cauti o camera pe www.airbnb.com.au ca nu ai nevoie de mai mult pentru ca trebuie sa iesi sa 'explorezi' viata din NZ.
Nu ai nevoie de viza pentru ca esti cetatean UE. Engleza e bine sa o sti la nivel de turist ca sa nu te ratacesti si sa nu mor de foame :D .
Cat despre alte costuri si informatii e cel mai bine sa rascolesti net-ul ca sa fi informat. De asemenea, e bine sa te informezi si despre stiulul de viata in NZ care e diferit fata de cel din Europa. Pentru a pleca definitiv in NZ trebuie sa ai experinta intr-un anumit domeniu si asta inseamna ca vei mai sta cati ani in RO timp in care poti sa pregatesti tot ce trebuie pentru a obtine viza si apoi un job in NZ.
Bafta,

21.01.2013 - EOI submitted
17.02.2013 - Visa 189 lodged
20.02.2013 - Meds at Village
03.04.2013 - Visa grant
01.2014 - Arrived in AU
01.2015 - Left AU

Sus

MesajScris: 16 Mai 2014, 09:22 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Iti trebuie viza daca ai escala in Australia (numai Bulgaria si Romania au restrictia asta, dintre toate tarile UE).

Sus

MesajScris: 18 Mai 2014, 11:47 
Neconectat
Nou venit
Nou venit

Mersi de raspunsuri.Am gasit o camera intr o casuta relativ ieftina in Thames si una in Tauranga.Mi e mi ar trebui doar pentru odihna, ca in rest .. voi fii tot pe drumuri,vizite.
Daca sti cine ceva de aceste 2 orase il rog sa ma informeze si pe mine in caz ca ar trebuie s stiu ceva anume.
Ideea e ca eu am o boala cu nnimalele exotice,adica le ador am si o calificare a liceului in domeniu cu experienta pe toata perioada liceului(5 ani in total) si vreau sa vizitez si AU, stiu ca acolo animalele exotice ofera multe avantaje,dezavantaje.

In NZ as gasi ceva de munca in domeniul animalelor? Desi sunt tanar am experienta mare chirurgical(am multe operatii grele pe animale ca asistent)...bineinteles aa intereseaza dupa ce voi termina facultatea, acum nici prin cap nu imi trece

Ar mai fii o chestie .. am citit pe forum cum ca cineva le povesteste kiwiotilor de tot ce tine de romania.Asa avand in vedere ca sunt dansator de dansuri populare cu experienta mare mi a trasnit ideea de a crea o formatie acolo(e doar o idee).am experienta multa,cunosc dansuri din toate zonele banatului,ardealului,moldovei,chiar si putin rusesti(le ador) bineinteles toate astea cu ajutorul comunitatii romanesti de acolo.sper ca intelegeti ca vreau s fac ceva frumos, atractiv, nu ma intereseaza partea materiala.bineinteles totul e o idee nimic concret,nimic din ceva care sa ma faca s ma gandesc mereu la asta,avand in vedere ca eu doar la vara voi vizita acest paradis..sper(din poze,discutii)
ce spuneti ideea e oki?sau e putin sau mult deplasata:)))?
am inteles ca realitatea e defapt mult mai dura decat pare,insa sunt niate simple ideei,nkmic mai mult .. nimic mai putin.

Sus

MesajScris: 20 Mai 2014, 02:01 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
Mersi de raspunsuri.Am gasit o camera intr o casuta relativ ieftina in Thames si una in Tauranga.Mi e mi ar trebui doar pentru odihna, ca in rest .. voi fii tot pe drumuri,vizite.
Daca sti cine ceva de aceste 2 orase il rog sa ma informeze si pe mine in caz ca ar trebuie s stiu ceva anume.
Ideea e ca eu am o boala cu nnimalele exotice,adica le ador am si o calificare a liceului in domeniu cu experienta pe toata perioada liceului(5 ani in total) si vreau sa vizitez si AU, stiu ca acolo animalele exotice ofera multe avantaje,dezavantaje.

In NZ as gasi ceva de munca in domeniul animalelor? Desi sunt tanar am experienta mare chirurgical(am multe operatii grele pe animale ca asistent)...bineinteles aa intereseaza dupa ce voi termina facultatea, acum nici prin cap nu imi trece

Ar mai fii o chestie .. am citit pe forum cum ca cineva le povesteste kiwiotilor de tot ce tine de romania.Asa avand in vedere ca sunt dansator de dansuri populare cu experienta mare mi a trasnit ideea de a crea o formatie acolo(e doar o idee).am experienta multa,cunosc dansuri din toate zonele banatului,ardealului,moldovei,chiar si putin rusesti(le ador) bineinteles toate astea cu ajutorul comunitatii romanesti de acolo.sper ca intelegeti ca vreau s fac ceva frumos, atractiv, nu ma intereseaza partea materiala.bineinteles totul e o idee nimic concret,nimic din ceva care sa ma faca s ma gandesc mereu la asta,avand in vedere ca eu doar la vara voi vizita acest paradis..sper(din poze,discutii)
ce spuneti ideea e oki?sau e putin sau mult deplasata:)))?
am inteles ca realitatea e defapt mult mai dura decat pare,insa sunt niate simple ideei,nkmic mai mult .. nimic mai putin.
Mergi in Auckland? Daca da trimite PM

Sus

MesajScris: 20 Mai 2014, 09:35 
Neconectat
Nou venit
Nou venit

Ti-am dat pm:)

Sus

MesajScris: 12 Iul 2014, 18:13 
Neconectat
Nou venit
Nou venit

Salut ,as vrea sa primesc si eu un raspuns va rog generalist:
Cum se prezinta Nz in fata emigrantilor cu studii din domeniul agriculturii sau medicinei veterinare?

Sus

MesajScris: 13 Iul 2014, 08:34 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Salut Cristi,

Bugetul de mancare sa fie in jur de 700-800Euro. Cazarea se invarte in jur de 100$/zi (arunca un ochi pe booking.com).

Biletul de avion este in jur de 1500E. Cand iti cauti bilet ai grija ca avionul sa nu faca escala in Australia, altfel, o sa-ti trebuiasca viza de tranzit.

Sus

MesajScris: 28 Iul 2014, 14:19 
Neconectat
Nou venit
Nou venit

Multumesc,datorita mai multor factori am amanat vizita.Sper sa ajung cat mai repede :)
Multumesc tuturor.

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 9 mesaje ] 

Ora este UTC+02:00 UTC+2