Board index
Acum este 19 Aug 2019, 06:27

Ora este UTC+02:00 UTC+2

Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 21 mesaje ]  Du-te la pagina 1 2 Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Cazul nostru
MesajScris: 09 Iun 2014, 17:31 
Neconectat
Nou venit
Nou venit

Buna ziua tuturor!

Pe scurt: de cateva zile citesc cam tot ce gasesc despre Noua Zeelanda si viata acolo (deocamdata in limba romana). Am citit si tot ce mi s-a parut relevant de pe acest forum, o sa mai citesc.

Suntem un cuplu inca tanar, cu un copilas de 6 ani, impreuna de facto de 7 ani. Eu cunosc engleza la nivel avansat, el nu se descurca cu vorbitul, evident, va necesita o pregatire intensa in acest sens. El va trebui sa dea IELTS-ul, eu nu sunt sigura, insa asta sper sa ma lamureasca site-ul oficial de emigrare NZ (o sa le dau un mail).

Ce doresc sa stiu acum, daca ma puteti ajuta:

- cum ar fi mai bine sa procedam cu aplicantul principal, sa fiu eu, pentru ca stiu engleza foarte bine, sau sa fie el, pentru ca, daca e sa obtinem bonus points pentru vreo specializare, numai el le poate obtine?
- profesia lui este pe lista LTS (long term shortage), se incadreaza, dupa mine (dupa ce am citit si am comparat pe Net), la Marine Designer. Sper ca e de bine asta.
- daca a lucrat pentru companii care erau sau au ajuns sa fie preluate de straini si sediul-mama al acestor companii se afla in tari din lista comparable labour market, poate sau nu obtine bonus points? Am citit ca unui aplicant i s-au refuzat aceste puncte pe motiv ca experienta in campul muncii a fost dobandita in Romania.

Facultatile noastre sunt ambele recunoscute.

- nefiind casatoriti, am inteles ca trebuie sa facem dovada relatiei noastre. Scrisorile din partea membrilor familiei sunt in regula? Nu avem conturi comune, facturi comune, avem, in schimb, o droaie de poze si marturia rudelor si a prietenilor.

Cam atat, deocamdata.

Sus

Subiectul mesajului: Re: Cazul nostru
MesajScris: 12 Iun 2014, 17:33 
Neconectat
Nou venit
Nou venit

Buna,

Ai ajuns la locul potrivit pe acest forum. E o sursa excelenta de informatii si ori de cate ori am avut nevoie de un raspuns cineva mi l-a oferit cu bunavointa si rabdare.

Pentru inceput, cam aceleasi intrebari le-am avut si noi inainte de EOI. Nici noi nu suntem casatoriti dar suntem in de facto relationship, la momentul completarii EOI-ului aveam aprox. 10 ani de relatie. Au trecut 3 ani de la EOI si amintirile s-au cam estompat dar printre altele am facut si o declaratie pe propria raspundere la notar ca locuim impreuna ca parteneri de x ani la adresa comuna y. Si da, recomandarile si scrisorile de la prieteni si familie plus poze, vederi, invitatii la nunta pe care sunteti trecuti amandoi se pot anexa ca dovezi.

Chiar daca facultatile sunt pe lista recunoscuta, daca cereti puncte in plus pentru LTS vi se va cere probabil o echivalare oficiala a studiilor in termeni NZ obtinuta de la NZQA http://www.nzqa.govt.nz/. Noua ni s-a cerut dupa ce am trimis actele cerute in ITA. Din ce am mai vazut pe forum celor care au aplicat mai recent decat noi li s-a cerut explicit echivalarea in ITA.

Noi avem amandoi meseriile pe LTS dar am decis sa fiu eu aplicantul principal tocmai fiindca aveam acea experienta de munca in multinationale pentru care se pot cere puncte in plus. Cu cat compania e mai cunoscuta si mai mare cu atat problemele in a recunoaste vechimea sunt mai mici tinzand spre 0, sau cel putin asta a fost experienta mea. E important si sa fie compania mama plasata in una din tarile mentionate pe lista lor, chiar daca s-a lucrat la filiala din Romania. Cand alegeti aplicantul principal sa aveti in vedere si faptul ca la un moment dat cand avanseaza procesarea dosarului va fi nevoie sa aiba un interviu telefonic cu un case officer vorbitor nativ de limba engleza. E intr-adevar ultima etapa, deci aveti timp suficient pentru pregatire. Parca si scorul de IELTS minim admis pentru EOI trebuia sa fie mai mare la aplicantul principal.

Despre EOI dupa intrebarile puse banuiesc ca v-ati documentat deja cum functioneaza si pentru ce se pot cere puncte. Pe http://www.immigration.govt.nz va puteti face un cont si sa vedeti o simulare de puncte acumulate.

Multa rabdare si spor la documentare! :)

ITA received:03.06.2011
Application lodged:23.08.2011
CO assigned:16.02.2012
CO2 assigned: 07.11.2013
IQA: 25.03.2014
CO Phone Interview: 08.04.2014
Visa approved: 02.05.2014

Ultima oară modificat 12 Iun 2014, 20:19 de către veram, modificat 1 dată în total.

Sus

MesajScris: 12 Iun 2014, 19:07 
Neconectat
Nou venit
Nou venit

veram, multumesc pentru primire si pentru sfaturi.

Da, am citit si mai citesc, am trimis si la Londra mail, sa vad cum e cu IELTS-ul pentru mine, nu stiu daca sunt obligata sa dau IELTS sau nu. Immigration NZ nu mi-a raspuns la mail.

De aici: http://www.nzqa.govt.nz/qualifications- ... migration/ inteleg ca este nevoie de toate diplomele, atestatele, certificatele, foile matricole de la bacalaureat inclusiv in sus.

Asa este?

La tine, vad ca au trecut ani de cand ai dat IELTS si pana ai primit viza... Cam descurajant... :(

Mai citisem si despre ceva Skilled Migrant Visa Fee, de 1.000+ lire, asta m-a speriat de-a binelea. Nu stiu cine o plateste si in ce conditii.

Sus

MesajScris: 12 Iun 2014, 20:12 
Neconectat
Nou venit
Nou venit

Cu placere :)
Citat:
Da, am citit si mai citesc, am trimis si la Londra mail, sa vad cum e cu IELTS-ul pentru mine, nu stiu daca sunt obligata sa dau IELTS sau nu. Immigration NZ nu mi-a raspuns la mail.
Doar din curiozitate intreb, de ce crezi ca nu ar trebui sa dai IELTS, ai studiat in UK? Parca erau cateva exceptii de la regula. In principiu se cere acel overall band score completat in EOI.

Citat:
De aici: http://www.nzqa.govt.nz/qualifications- ... migration/ inteleg ca este nevoie de toate diplomele, atestatele, certificatele, foile matricole de la bacalaureat inclusiv in sus.
Da, daca vi se cere echivalarea studiilor (IQA) la NZQA trebuie sa trimiteti toate originalele si traducerile la ei (in NZ de data asta, nu in Londra). Nu am trimis toate atestatele si diplomele profesionale obtinute dupa terminarea studiilor ci numai cele pe care le-am considerat relevante pentru echivalarea studiilor (diploma de bacalaureat pe care erau trecute pe verso si mediile anuale, diploma de terminare a facultatii si diploma de master plus anexele cu curricula studiata si notele obtinute). In plus se plateste si o taxa considerabila pentru procesare, e trecuta la ei pe site.
Citat:
La tine, vad ca au trecut ani de cand ai dat IELTS si pana ai primit viza... Cam descurajant... :(
Da, a fost o perioada lunga, tinand cont ca am inceput sa ne documentam din toamna lui 2010. Unele etape ne-au pus rabdarea la incercare dar macar am avut timp sa reflectam la cate in luna si in stele. Cred ca am avut ghinion pur si simplu, am prins un an in care s-au reorganizat centrele de procesare si filiala din Londra unde era dosarul a devenit supraaglomerata. In plus ni s-au cerut dupa ITA tot felul de acte aditionale, unele foarte greu (lent) de obtinut in birocratia romaneasca. Nu trebuie sa te descurajeze din start perioada lunga, probabil ca noi suntem o exceptie nefericita ca timpi de procesare. Au fost si persoane care au obtinut in mai putin de un an viza (daca exista deja job offer merge mult mai repede).
Citat:
Mai citisem si despre ceva Skilled Migrant Visa Fee, de 1.000+ lire, asta m-a speriat de-a binelea. Nu stiu cine o plateste si in ce conditii.
Suma mentionata pare mai mult sa fie o cifra cumulativa de platit de catre aplicant pe tot parcursul procesarii dosarului. Pentru fiecare faza a procesarii am platit cate o taxa (IELTS, dosarele medicale, EOI, ITA, IQA, migrant levy). Sumele sunt trecute explicit pe site-ul oficial INZ, partea buna e ca le platesti treptat. Partea proasta e ca mai sunt si alte costuri inerente legate de traducerea si expedierea documentelor. Si cu cat iti cer mai multe dovezi aditionale, cu atat costul total creste...

ITA received:03.06.2011
Application lodged:23.08.2011
CO assigned:16.02.2012
CO2 assigned: 07.11.2013
IQA: 25.03.2014
CO Phone Interview: 08.04.2014
Visa approved: 02.05.2014

Sus

MesajScris: 12 Iun 2014, 20:37 
Neconectat
Nou venit
Nou venit

veram, nu, nu am studiat in UK sau in alta tara cu limba oficiala engleza, insa:

- am urmat un liceu cu predare intensiva a limbii engleze, cu anumite cursuri exclusiv in engleza, cu profesori nativi US sau UK. La terminarea liceului, am sustinut o lucrare (referat) in urma careia am obtinut un certificat de competenta lingvistica, cu care as fi putut obtine autorizatia de traducator de la MJ Romania.
- am urmat, totusi, facultatea de limbi straine si am obtinut la finalul ei aceasta autorizatie, fara sa trebuiasca sa dau vreun examen pentru asta.

Prin urmare, de traducerea tuturor actelor ma voi ocupa personal, cu mentiunea ca vor fi verificate si stampilate de catre o colega de-a mea. De fapt, ale mele sunt traduse de mult.

Nu stiu cat conteaza asta pentru IELTS.

Am vazut costurile, am vazut si cat e de scris in EOI. O sa-mi fac ceva tabel, sa vad efectiv ce si cum.

Ma mai intereseaza daca taxa de procesare a documentelor se aplica doar aplicantului principal sau cuplului (adica daca are rost sa trimit si actele mele sau nu).

Sus

MesajScris: 12 Iun 2014, 20:39 
Neconectat
Nou venit
Nou venit

Eu l-as lasa pe el sa fie aplicantul principal, pentru ca meseria lui am inteles ca e ceruta in NZ, deci numai el ar putea obtine bonus points, desi cu engleza nu sta deloc bine, trebuie pregatire intensa.

Sus

MesajScris: 12 Iun 2014, 23:10 
Neconectat
Nou venit
Nou venit

Pentru cei care ati aplicat deja: ati trimis si fisa postului?

Sus

MesajScris: 15 Iun 2014, 11:18 
Neconectat
Nou venit
Nou venit

Vad ca e tare linistita partea asta a forumului fata de cea pentru Australia...

Am contactat Immigration NZ telefonic, pentru ca nu am primit niciun raspuns la mail. Cei de la Londra mi-au dat numarul.

Persoana cu care am vorbit mi-a spus ca nu e sigura ca trebuie sa dau IELTS, in principiu, da, pentru ca e "it's best that way", dar CO stabileste, exact, daca am sau nu nevoie de IELTS.

I-am spus ca jobul partenerului e pe LTSL. Si a zis ca nu acolo se uita ei, ci pe Appendix 6, respectiv ANZSCO, unde sa caut dupa codul meseriei si sa vad job descriptionul de acolo, pentru a vedea ce e diferit de ce se cere aici. Ceea ce am si facut.

Aici puteti cauta jobul vostru: http://skillshortages.immigration.govt.nz/

Si aici am gasit job description pentru my partner: http://www.acc.co.nz/for-providers/work ... /index.htm

Nu m-am putut opri sa nu observ diferenta de debit verbal dintre mine si nenea cu care vorbeam. Eu, agitata (nici n-am mai vorbit engleza de o gramada de vreme, ani de zile), turuiam intr-una, el, calm, "OK, let's take it one step at a time". Avea accent, dar n-as sti unde sa-l plasez. Important e ca ne-am inteles unul pe celalalt.

Sus

MesajScris: 15 Iun 2014, 19:22 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Asa este, partea asta de forum e linistita rau. Ca Nz? :D
Foarte bune info pentru viitori emigranti.
La capitolul engleza vorbita, iti trebuie antrenament. Eu folosesc engleza scrisa saptamanal, dar de vorbit... deloc.. ca n-ai cu cine-n Ro.
Dupa vreo 3 zile in care m-am inteles cu niste francezi exclusiv in engleza, am inceput sa fac progrese majore. Eram fluid, calm, veneau cuvintele mai usor. Cu cine am mai vorbit despre asta, aceeasi poveste. Exerseaza cateva saptamani vorbitul si o sa fie in regula.
Keep us posted!

Sus

MesajScris: 15 Iun 2014, 22:25 
Neconectat
Nou venit
Nou venit

Multumesc, riggins. Nu ma deranjeaza ca NZ e linistita, cel putin, nu acum. Am citit si in sectiunea AU, dar cand aud de gandaci si paianjeni, ma ia cu frig, nu i-am suportat niciodata, copilului ii e absolut groaza de ei.

Am dat mesaj la subiectul "conversatii in engleza pe YM", cred ca e o chestie utila.

Sus

MesajScris: 16 Iun 2014, 02:02 
Neconectat
Nou venit
Nou venit

Buna Indila,

Tocmai ce am finalizat procesul de emigrare acum 1 saptamana(cu happy end).
Nu spun ca site-ul asta nu e bun, dar nu este activ intradevar si cred ca ai putea gasit informatii mai multe aici: http://www.enz.org/forum/forumdisplay.php?f=6

Sunt foarte multe natii care posteaza acolo si isi impartasesc experientele. Eu l-am gasit foarte util cat timp aplicatia mea a fost in assesment.
La mine si la partenerul meu a fost un pic diferit ca noi am venit cu visa de munca in NZ si am lucrat vreo 2 ani (eu) si el vreo 3 inainte de residenta. Noi am aplicat in Martie 2014 EOI si am primit stickerele in 10 iunie.

Taxa de emigrare e platita numai de main applicant(570$NZD EOI + $1810NZD la ITA). Dar cumulate toate se ridica bine. La noi au fost costurile intinse pe 2-3 ani si nu mai stiu cat a ajuns.

Legat the IELTS. Trebuie. Mai putin in cazul in care ai lucrat in NZ cel putin 12 luni(ei considera ca daca ai avut 12 luni un job aici, angajatorul nu te tine daca tu nu vorbesti limba) sau daca ai facut un liceu in engleza sau studiat intr-o tara vorbitoare de engleza.

Pt emigrare tara job offer, processul dureaza mai mult, dar parerea mea este ca merita. Da, nu te imbogateti ca acum 50 ani cand veneau masele de emigranti dupa razboi, dar 2 adulti care muncesc, nu se pot plange. Munca este pentru cine vrea sa munceasca si daca accepti sa faci niste compromisuri pentru inceput, lucrurile se aranjeaza. Cand zic compromisuuri, nu ma refer la murit de foame... ci doar la faptul ca pt inceput poti accepta un job care nu este in ceea ce ai studiat, dar care iti aduce kiwi experience si care conteaza cand iti gasesti jobul in domeniul pe care vrei sa te axezi.

Succes in incursiunea pe care o faci!

Cristina

Sus

MesajScris: 24 Iun 2014, 16:08 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
veram, nu, nu am studiat in UK sau in alta tara cu limba oficiala engleza, insa:

- am urmat un liceu cu predare intensiva a limbii engleze, cu anumite cursuri exclusiv in engleza, cu profesori nativi US sau UK. La terminarea liceului, am sustinut o lucrare (referat) in urma careia am obtinut un certificat de competenta lingvistica, cu care as fi putut obtine autorizatia de traducator de la MJ Romania.
- am urmat, totusi, facultatea de limbi straine si am obtinut la finalul ei aceasta autorizatie, fara sa trebuiasca sa dau vreun examen pentru asta.

Prin urmare, de traducerea tuturor actelor ma voi ocupa personal, cu mentiunea ca vor fi verificate si stampilate de catre o colega de-a mea. De fapt, ale mele sunt traduse de mult.

Nu stiu cat conteaza asta pentru IELTS.

Am vazut costurile, am vazut si cat e de scris in EOI. O sa-mi fac ceva tabel, sa vad efectiv ce si cum.

Ma mai intereseaza daca taxa de procesare a documentelor se aplica doar aplicantului principal sau cuplului (adica daca are rost sa trimit si actele mele sau nu).
fyi, Costurile finale sunt undeva la la 15000 RON(150 milione lei vechi). Fara bilete de avion.

Pt curierat acte am folosit unul cu preturi la jumate fata de toti hotii de pe piata. Nu ii spun numele aici pentru a nu mi-o lua pentru reclama. Da-mi PM eventual.

In rest, incredere in tine si incearca. Nu ai nimic de peirdut, doar ceva bani care oricum se fac si se duc ;)

Sus

MesajScris: 26 Iun 2014, 10:03 
Neconectat
Nou venit
Nou venit

Credeti ca ne putem descurca in NZ fara masina? Nu avem scoala de soferi facuta, nu am avut nevoie pana acum.

Sus

MesajScris: 26 Iun 2014, 10:06 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
Credeti ca ne putem descurca in NZ fara masina? Nu avem scoala de soferi facuta, nu am avut nevoie pana acum.
Eu mai intai mi-as pune problema asa: " hai sa ajung acolo si pe pe urma vad ce si cum." :)

Sus

MesajScris: 27 Iun 2014, 05:35 
Neconectat
Nou venit
Nou venit

Depinde unde... In Auckland am stat mai bine de un an fara masina. Autobuzele/trenul e ok. Kiwi se plang ca nu este chiar ok, ca au delays si ca nu respecta programul afisat in statie(si cateodata au dreptate).. dar comparand cu Romania, eu zic ca e ok.

Transportul in comun este scump mai ales daca vrei sa explorezi imprejurimile.
Cand ai masina ai mai multa libertate intr-adevar, dar depinde care iti sunt prioritatile.

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 21 mesaje ]  Du-te la pagina 1 2 Următorul

Ora este UTC+02:00 UTC+2