Board index
Acum este 14 Dec 2019, 04:58

Ora este UTC+02:00 UTC+2

Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 21 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior 1 2
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Cazul nostru
MesajScris: 27 Iun 2014, 05:42 
Neconectat
Nou venit
Nou venit

Am uitat sa mentionez ca v-as recomanda sa faceti scoala de soferi in Romania. La ei permisele pt incepatori sunt foarte restrictive. Pentru primele 6 luni esti Learner si nu ai voie sa conduci intre 10 pm si 5 am. La fel nu ai voie deloc sa conduci fara supraveghetor cat esti incepator (trebuie cineva cu experienta in condus). Asa daca vii cu un permis din Romania, tot dai examen ca sa-l preschimbi dupa un an, dar treci direct de la Full licence dupa proba practica.

Uite regulile pt incepatori in NZ: http://www.nzta.govt.nz/licence/getting ... cence.html

Si regulile pt cei cu permise de afara: http://www.nzta.govt.nz/resources/facts ... ences.html

Este alegerea fostra daca vreti sa faceti pasul asta sau daca vreti sa folositi trasportul public.

Sus

MesajScris: 27 Iun 2014, 09:19 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Faptul ca nu ai carnet iti restrictioneaza foarte tare optiunile, unde locuiesti, unde lucrezi, ce lucrezi, etc. Ca nou venit e foarte greu oricum, dar daca mai ai si tot felul de restrictii poate deveni dureros. Ce faci daca gasesti un job care incepe la 5 dimineata si nu ai transport in comun la ora aia? sau daca gasesti un job si trebuie sa schimbi 3 autobuze sa ajungi acolo si pierzi 3-4 ore/zi pe drum? sau un job care iti cere sa mergi de la o locatie la alta? Ca nou venit trebuie sa fi cat mai flexibil posibil. Plus ca prin partea asta de lume e aproape neauzit sa nu ai carnet de conducere.

Sus

MesajScris: 27 Iun 2014, 09:23 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
Faptul ca nu ai carnet iti restrictioneaza foarte tare optiunile, unde locuiesti, unde lucrezi, ce lucrezi, etc. Ca nou venit e foarte greu oricum, dar daca mai ai si tot felul de restrictii poate deveni dureros. Ce faci daca gasesti un job care incepe la 5 dimineata si nu ai transport in comun la ora aia? sau daca gasesti un job si trebuie sa schimbi 3 autobuze sa ajungi acolo si pierzi 3-4 ore/zi pe drum? sau un job care iti cere sa mergi de la o locatie la alta? Ca nou venit trebuie sa fi cat mai flexibil posibil. Plus ca prin partea asta de lume e aproape neauzit sa nu ai carnet de conducere.
sincer...acel condus cu volanul pe partea "gresita" va fii o provocare pentru mine, chiar daca am carnet de profesionist in europa...

ma gandesc foarte serios la un motor honda hornet initial ca pe urma sa ma adaptez incet la condus...nu cunosc stilul lor dar sper sa nu fie la fel de haotic ca in bucurdistan.

Sus

MesajScris: 27 Iun 2014, 12:39 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Nu e mare lucru, te obisnuiesti rapid. Eu am condus in ro, am venit aici, apoi am fost in vacanta in Europa si am condus din nou acolo, m-am intors in Australia.

Sus

MesajScris: 29 Iun 2014, 09:51 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Cred ca e mai sigur pe 4 roti decat cu o motocicleta. Daca gresesti partea cu motoru, nu cred ca scapi de o vizita la E.R :)

Sus

MesajScris: 29 Iun 2014, 17:03 
Neconectat
Nou venit
Nou venit

Citat:
Cam neauzit e si in Romania, la varsta noastra, nu numai in acea parte a lumii. Insa, cum spuneam, in Romania au fost rare de tot cazurile in care am regretat ca nu avem masina noastra. Nu ne-am simtit niciodata atrasi de a fi in spatele volanului si nici nu ne-a fost greu sa ajungem la serviciu fara masina. In plus, mie mi-a pierit increderea in participantii la trafic in momentul in care trei persoane in care aveam o foarte mare incredere ca soferi au fost implicate in accidente - nu din vina lor. Aceste persoane sunt etalonul meu de siguranta si pricepere intr-ale volanului. Apoi, o masina presupune costuri, mai mereu ai nevoie de cate ceva la ea.

Ca sa nu mai spun ca, inclusiv ca pietoni, eu si copilul era sa o patim nasol de doua ori - o data in statia de autobuz si o data pe trecere de pietoni.

Acestea au fost motivele care nu m-au motivat ( :D ) sa fac scoala de soferi.

Inteleg, insa, ca o tara precum NZ poate impune masina.

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 21 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior 1 2

Ora este UTC+02:00 UTC+2