Board index
Acum este 10 Dec 2019, 16:22

Ora este UTC+02:00 UTC+2

Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 2 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Facultate Noua Zeelanda
MesajScris: 07 Aug 2014, 22:16 
Neconectat
Nou venit
Nou venit

Salutare .. ma bate gandul ca anul viitor sa ma duc la o facultate din AU/NZ.
Afirmatiile de pe site-ul acesta sunt adevarate ?http://www.masterstudies.ro/Noua-Zeeland%C4%83/ .. ma refer la toate informatiile ?!?! Si astea , bineinteles --> http://www.masterstudies.com/Certificat ... land/NZCC/ ..am ales la intamplare un domeniu.

Ma poate ajuta cineva cu niste informatii in plus despre universitatiile din NZ ?!?
Mersi.

Sus

Subiectul mesajului: Re: Facultate Noua Zeelanda
MesajScris: 10 Aug 2014, 23:48 
Neconectat
Nou venit
Nou venit

Buna Krystann,

Personal nu am studiat(inca) in NZ dar am o prietena buna, romanca care este in anul 2 aici in NZ.

Recomandarea mea este sa te documentezi la fiecare universitate in parte pe website. Au platforme complete pte international students. Facultatile la ei pentru internationali sunt o parte din imdustrie si nu exagerez cu nimic. Pt un an de studiu la un level 7 (Diploma de licenta) un international plateste approx. NZD 20k pe an. Ca si student strain banii trebuie platiti in avans si numai in baza platii taxei primesti visa de student la INZ- Immigration NZ. Pe langa taxa de scoala trebuie sa demonstrezi INZ ca ai bani sa te intretii pe anule respectiv(approximativ 15k ), asta o demonstrezi cu bani in cont la momentul aplicarii de visa. Nu sunt suficienti numai banii de taxa la facultate.

Ai voie sa lucrezi part time in timpul anului de studiu si full time in vacante. Dar posibilul venit din munca in NZ nu este considerat ca metoda de intretinere.

Scoala este mult mai serioasa ca in Romania. Ocupa mult timp cu multe assignments si proiecte pe tot parcursul anului.

Dupa 3 ani de scoala aici, ti se da 2 year open visa sa iti gasesti job in domeniul terminat si apoi poti deveni resident usor(cu cat mai usoriti gasesti job, cu atat poti sa ajungi resident mai repede.)

Linkul de mai jos iti da detalii legate de student visa si o list de universitati ce au astia aici: http://www.immigration.govt.nz/migrant/ ... rtunities/

Nu stiu de ce, dar stie-urile ala atasate de time sunt cam dodgy. cel mai bine mergi la sursa.

Daca ai resursele necesare si vrei sa emigrezi, fa-o. Se merita, numai ca trebuie sa analizezi bine ce vrei sa faci si care-ti sunt prioritatile. Nu este ieftin sa studiezi in NZ.

Success!

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 2 mesaje ] 

Ora este UTC+02:00 UTC+2