Board index
Acum este 10 Dec 2019, 02:15

Ora este UTC+02:00 UTC+2

Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 7 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Povestea noastra...
MesajScris: 16 Ian 2015, 20:48 
Neconectat
Nou venit
Nou venit

Salut la toata lumea....
Sunt mai bine de 15 ani de cand am inceput sa ma informez despre Noua Zeelanda. Au fost urcusuri si coborasuri m-am indepartat si apoi am revenit... dar intotdeauna a ramas ceva acolo, macar in al doilea plan. Abia acum am ajuns in momentul sa ma gandesc serios si as dori sa aflu cat pot de mult.
Haideti sa va spun cate ceva despre noi. Eu am 38 de ani, sotia 29, avem o adorabila fetita de 18 luni, amandoi suntem fisioterapeuti, eu am si master. Experienta in munca eu cam 11 ani,dintre care 4 in tara si restul in Italia (unde suntem si acum), sotia cam 6 ani facuti toti aici. In primul rand am dori sa stim daca mai este cineva cu experienta in acest camp. Engleza noastra este buna dar nu exceleaza. Dar cu cateva cursuri intensive (deja am inceput) cred ca am fi in masura sa obtinem punctaj suficient la Ielts.
Primul pas ar fi EOI. Insa am vazut ca, daca va fi extras, am timp 4 luni sa trimit aplicatia. Nelamurirea mea este ca nu stiu ce documente sa pregatesc si care sunt prioritare. Nu stiu daca sa fac mai intai inregistrarea la Phisio Board sau trebuie sa imi echivalez diplomele la NZQF. In principiu am dori sa aplicam pentru skilled migrant category. Orice informatie imi este de un imens ajutor. Am vazut ca sunt multe persoane disponibile.
Va multumesc anticipat.....
Ionut :D

Sus

Subiectul mesajului: Re: Povestea noastra...
MesajScris: 17 Ian 2015, 20:49 
Neconectat
Nou venit
Nou venit

........nici macar asistenti medicali deoarece procedura ar trebui sa fie asemanatoare....??
Si as vrea sa va mai intreb ceva. vazand ca tot ceea ce presupune emigrarea in Noua Zeelanda presupune timp si bani este cineva care regreta ceea ce a facut. si nu ma refer la cei recenti pentru ca inceputul este greu cam peste tot. dupa cativa ani este cineva care gandeste ca poate ar fi fost mai bine sa incerce altceva? scuzati intrebarea dar as vrea sa-mi fac o imagine cat mai completa.....
Ionut..

Sus

MesajScris: 17 Ian 2015, 23:18 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

In general toate informatiile legate de aplicatii si documentele necesare sunt pe siturile organizatiilor care ti le cer. Daca decizi sa iti iei un agent, el iti va spune ce acte si cand iti trebuie. Daca decizi sa nu folosesti un agent va trebui sa cauti informatiile singur :wink: .

Sus

MesajScris: 26 Ian 2015, 04:40 
Neconectat
Nou venit
Nou venit

Salut , si noi am fost in situatia voastra si pot spune cu mana pe inima ca nu regretam nici o clipa pasul facut in legatura cu emigrarea in Noua Zeelanda , e tara perfecta pentru a emigra singur sau cu familia , parerea mea inainte sa apuci sa cheltui bani pe tot felul de cursuri si acte , sa aplici online pentru job-urile pentru care aveti acte doveditoare ca ati urmat cursurile respective : siteurile importante pentru job-uri sunt : ''trade me'' si ''seek'' , poti cauta exact pe google new zealand , aplicati online gratis la joburile respective ( trebuie sa aveti un cv si o scrisoare de intentie relevanta ) , si astfel va evaluati sansele....in cazul in care primiti ''job offer'', trebuie doar sa aplicati pentru work visa la Londra ,platiti taxa de viza , faceti analizele medicale si rezervarea la biletul de avion ! Totul se deruleaza in maxim o luna dupa ce ati primit job offer...nu inteleg totusi de ce nu se recomanda calea cea mai scurta si la indemana tuturor :) , vorbesc in cunostinta de cauza - asa am procedat noi anul trecut ! Mult succes tuturor , si scuze daca deranjez pe cineva :).

Sus

MesajScris: 27 Ian 2015, 07:08 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Salut,

Riscul este destul de mare fara un buffer financiar dar nu imposibil.Sunt cazuri si cazuri. Venirea in NZ nu este la fel ca emigrarea in UK. Implica costuri, stres, emotii care dau in depresii si poate si mai rau.

Ce trebuie stiut este faptul ca work visa-ul obtinut la fata locului te cam leaga de angajator. In alta ordine de idei te poate expedia dupa cele 3 luni de proba.

De venit solo?..nu recomand nimanui.

Sus

MesajScris: 30 Ian 2015, 13:25 
Neconectat
Nou venit
Nou venit

Multumesc foarte mult pentru sfaturi. La inceput am luat in consideratie varianta cu munca dar pe masura ce ma informam mai mult am realizat (si ma refer la familie) ca e mult mai sigur si linistitor, dar si mai lung si complicat sa ceri viza de emigrare ca skilled migrant. Ce nu stiu este ca in cazul work viza iti trebuie inregistrare la Physio board si test de limba.....??
Multumesc din nou pentru disponibilitate.
Ionut

Sus

MesajScris: 31 Ian 2015, 05:00 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Nu poti lucra ca physio fara sa fi inregistrat la board. Nu primesti registration fara test de limba.

E un proces lung dar care merita. Poti sa incepi aici:
http://www.physioboard.org.nz/overseas-qualified

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 7 mesaje ] 

Ora este UTC+02:00 UTC+2