Board index
Acum este 09 Dec 2019, 10:18

Ora este UTC+02:00 UTC+2

Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 32 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior 1 2 3 Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Emigrarea in NZ, a meritat?
MesajScris: 11 Mar 2015, 21:49 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
Da-mi voie sa-ti spun ca esti putin naiv daca pui "botul" la sondajele astea de manipulare. Viata se vede altfel dupa cativa ani de NZ. Vei trai si vei vedea... cu bune si cu rele.
Dac-ar fi singurul sondaj de genul asta in care NZ si Auckland apar in top n-as crede. E doar un punct de referinta, bazat pe statistici. O sa fac (din nou) referire la ce-am scris intr-un subiect separat de curand, si sa zic ca experienta depinde de fiecare, e subiectiva.

Sus

MesajScris: 17 Apr 2015, 19:47 
Neconectat
Membru Junior
Membru Junior

Hai ca ma bag si eu in seama ca n-am mai scris de vreo 3 ani pe forumul asta. Intre timp am ajuns in NZ si stau aici de 1 an de zile.

Raspuns clar: nu, nu merita sa dai Germania pe NZ. Sau daca tot vrei sa faci asta hai macar sa aranjam de un schimb: vii tu aici si plec eu in Germania in locul tau :)

Daca vrei sa vii aici pentru a sta ca la pension, tara cu peisaj frumos si partide de pescuit pe cinste atunci da, ar merita. Insa chestiile astea poti sa le faci intr-o luna de zile de vacanta nu trebuie sa te muti in NZ.

In cele din urma, cred ca pentru cei mai multi conteaza partea profesionala. Si aici e aici. Daca ai o meserie la mare cautare in NZ(in ultima vreme nu mai sunt prea multe pt ca s-au importat chinezi si indieni la greu care sa le faca toata treaba) atunci ai o sansa sa ai un salariu bunicel. Insa chiar si asa, sunt convins ca viata e mult mai scumpa aici decat in Germania. Concret, ramai cu mai putini bani in mana. Daca, dimpotriva, vii pe o meserie pe care ai cel putin 1(UN) concurent kiwiot atunci la revedere. Poti sa te resemnezi! N-o sa ti-l dea tie niciodata! Si asta cu toate ca ala habar nu are. Raspunsul este simplu: "he's got the local experience!". Nu vor da doi bani pe experienta ta nemtzeasca.

Si mai sunt mai multe de spus. In functie de cum reactioneaza lumea, pot sa mai bag material care in nici un caz nu da castig de cauza mutarii in NZ.

P.S. Spuneai ca nu v-ati acomodat cu cultura germana. Ce te face sa crezi ca te-ai acomoda cu cultura kiwi?

Sus

MesajScris: 19 Apr 2015, 08:56 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Cred ca s-a deviat putin de la intrebarea initiala a omului, si in loc sa-l ajutam cu ce informatii are nevoie, fiecare isi spune parerea (subiectiva de altfel) din propria perspectiva despre NZ.
Citat:
Raspuns clar: nu, nu merita sa dai Germania pe NZ. Sau daca tot vrei sa faci asta hai macar sa aranjam de un schimb: vii tu aici si plec eu in Germania in locul tau :)

Daca vrei sa vii aici pentru a sta ca la pension, tara cu peisaj frumos si partide de pescuit pe cinste atunci da, ar merita. Insa chestiile astea poti sa le faci intr-o luna de zile de vacanta nu trebuie sa te muti in NZ.
Cred ca el stie mai bine ce vrea, si de ce vrea sa plece din Germania. Si daca s-a documentat bine (cum ar si trebui sa faca cineva care chiar isi doreste sa vina aici) si a ajuns la concluzia ca NZ ar fi locul pentru el pe termen lung, o vacanta nu e relevanta.
Citat:
In cele din urma, cred ca pentru cei mai multi conteaza partea profesionala. Si aici e aici. Daca ai o meserie la mare cautare in NZ(in ultima vreme nu mai sunt prea multe pt ca s-au importat chinezi si indieni la greu care sa le faca toata treaba) atunci ai o sansa sa ai un salariu bunicel.
Consider ca e prea subiectiva afirmatia asta, si poate induce in eroare pe cei care nu cunosc viata din NZ.
Justificarea e aici: http://www.emigrare.info/forums/viewtop ... f=1&t=4414
Piata IT e un contraexemplu, cunosc multi care n-au avut dificultati in a-si gasi un job bine platit, chiar si cu masiva concurenta de indieni si chinezi. Nu generalizez si pentru alte domenii, pentru ca nu m-am interesat. Pentru a-ti crea un avantaj fata de concurenta sunt suficienti factori la care poti lucra, nu e numai unul care iti va asigura ca iei jobul (cum ar fi cat ceri salariul).
Citat:
Insa chiar si asa, sunt convins ca viata e mult mai scumpa aici decat in Germania. Concret, ramai cu mai putini bani in mana.
Iarasi consider ca e irelevant si subiectiv, fiecare trebuie sa stie pentru ce vine aici. Daca stii ca ramai cu mai putini bani in mana si iti convine compromisul pe care-l faci pentru a trai in NZ, nu conteaza.
Citat:
Daca, dimpotriva, vii pe o meserie pe care ai cel putin 1(UN) concurent kiwiot atunci la revedere. Poti sa te resemnezi! N-o sa ti-l dea tie niciodata! Si asta cu toate ca ala habar nu are. Raspunsul este simplu: "he's got the local experience!". Nu vor da doi bani pe experienta ta nemtzeasca.
Ma repet ca o placa stricata: consider ca e irelevant si subiectiv. Iarasi contraexemplu, piata IT. Managerii nu vor neaparat kiwioti, vor pe cineva care vorbeste engleza coerent, au experienta relevanta, au niste atribute (niste calitati non-tehnice, cum ar fi atitudine pozitiva, entuziasm, organizare, etc) si skill-uri relevante pozitiei. Pe pozitii de management poate intr-adevar, e mai greu sa ajungi din prima.
Citat:
Si mai sunt mai multe de spus. In functie de cum reactioneaza lumea, pot sa mai bag material care in nici un caz nu da castig de cauza mutarii in NZ.

P.S. Spuneai ca nu v-ati acomodat cu cultura germana. Ce te face sa crezi ca te-ai acomoda cu cultura kiwi?
In continuare cred ca sfatul cel mai bun pe care noi, cei care suntem aici, putem sa-l dam celor care ne cer parerea si anumite informatii legate de NZ, e sa incercam sa privim cat putem de obiectiv si sa indrumam catre documentare proprie, cat mai multa, pentru a avea o imagine de ansamblu. Tot ceea ce fiecare poate spune e legat de propriul exemplu si propria perceptie, nu trebuie sa generalizeze.
Daca ma luam dupa ce s-a scris pe forumul asta inainte de a veni aici, renuntam de mult la a veni aici. Multe din ele sunt exemple negative, nu stiu daca ati observat. Cine o duce bine aici are tendinta sa uite de forum, cu mici exceptii. Si ghici ce, acu 5 ani in Germania voiam sa ajung. Daca vrei sa mergi intr-o tara din Europa trebuie sa iei in calcul toata Uniunea Europeana, nu numai tara in care mergi, ca nu e niciuna din ele izolata de restul Europei. Daca una o da in bara, toate-s afectate. Sunt multe de zis.
Incurajez sa citesti ce am scris in link-ul pe care l-am dat mai sus.

Sus

MesajScris: 20 Apr 2015, 13:26 
Neconectat
Membru Junior
Membru Junior

Horatiu,

Nici nu stiu cu ce sa incep. O iau asa batraneste cu prima remarca. Daca Smoke sau vreun admin al forumului considera interventiile noastre ca nefolositoare ii rog sa le stearga. Spun din capul locului ca scopul meu este sa redau si din experientele mai putin placute in NZ. Nu de alta dar cand citeam eu forumul (acum vreo 4 ani) nu am gasit informatii de genul acesta pe care le-as fi considerat utile.

1. Parerile noastre sunt subiective. Intotdeauna va fi asa pe un forum. Cu toate acestea eu cel putin incerc sa redau obiectiv. Este evident ca obiectul este influentat de subiect.

2. Emiti niste pareri cu valoare de axioma. Nu stiu daca ar fi bine ca lumea sa te creada pe cuvant. Cu atat mai mult cu cat ai doar cateva luni de stat aici. Ma refer la asta: "o vacanta nu este relevanta". Ei bine te contrazic, am stat de vorba cu n oameni atat emigranti cat si kiwioti care m-au intrebat daca nu cumva am vizitat tzara inainte de a veni aici. Aceasta intrucat ar ajuta. Si da, sfatul meu pentru toti aspirantii la NZ: e foarte utila o vacanta aici. E drept, apare problema banilor. O vacanta aici costa cam mult dar deja intram in alta discutie.

3. "Piata IT e un contraexemplu, cunosc multi care n-au avut dificultati in a-si gasi un job bine platit, chiar si cu masiva concurenta de indieni si chinezi. Nu generalizez si pentru alte domenii, pentru ca nu m-am interesat. Pentru a-ti crea un avantaj fata de concurenta sunt suficienti factori la care poti lucra, nu e numai unul care iti va asigura ca iei jobul (cum ar fi cat ceri salariul). "

Aici consider ca ar fi cazul sa deschid un topic separat. Ar fi atat de multe de mentionat referitor la piata de IT incat nu ajunge postarea aceasta. In plus, nu cred ca il ajuta pe Smoke. Ma rezum insa la un singur lucru. Piata locurilor de munca in IT si Telecom (poate chiar mai ales Telecom) e in buda rau. Ma bazez pe ceea ce am observat pe Seek si pe discutii avute iarasi cu n angajati in domeniul IT si care stau aici de cel putin 5 ani. Oameni cu servicii bune si mai putin bune.

Un sfat bun pentru Smoke, viitori emigranti si pt tine: seful meu mi-a spus din prima zi de munca - In New Zealand it doesn't matter what you know but who you know. Un kiwi are intotdeauna mai multe contacte decat poate avea un emigrant proaspat venit. Mentionez ca seful meu e in NZ de 7 ani cu experienta de inca vreo 7 prin UK in companii de IT si Telecom.

4. Nu inteleg daca m-ai contrazis sau nu in ceea ce priveste costul vietii in Germania vs NZ. Esti atat de sigur ca afirmatia mea e falsa?
Il rog pe Smoke sa ne spuna cat costa un kil de branza, un spalat de masina cu samponat si tot ce trebuie (facuta de un angajat din spalatorie nu cu fise la benzinarie) si o camera la un hotel de 4 stele in Berlin? A, si era sa uit, cat costa un VW Golf din 2007? Nu radeti, enumerarea nu este intamplatoare.

In NZ, daca fac conversie in Euro ar veni: branza - minim 6 Euro, spalat masina minim 40 Euro, camera in Auckland cred ca fara 200 de euro nici nu discuti, Golful - media sare de 7-8000 de euro.

5. Chiar ca te repeti ca o moara stricata cu documentarea. Si eu spun ca viata la fata locului iti da peste cap multe din cele citite. E ca la fotbal: pregatesti meciul intr-un anumit fel si s-ar putea sa aiba ailalti 2-0 inca din minutul 5. Eu indemn oamenii sa fie pregatiti. Asta cu cine cum o duce si postarea pe forum n-am analizat-o. Asa o fi.

Si ultima: "Incurajez sa citesti ce am scris in link-ul pe care l-am dat mai sus." Banuiesc ca tu il incurajezi pe Smoke, nu pe mine. Eu am citit ce ai postat. Consider ca esti luat de val, usor naiv si as putea sa contrazic destul de multe de acolo.

Ma opresc la una singura care ar putea sa ajute pe potentialii emigranti. Nu, faptul ca angajarile nu merg in Decembrie - Februarie nu e mit. Din nou va spun ca am vazut-o eu si mi-au spus-o n oameni (romani, kiwioti si alte natii). Daca ti-ai gasit tu job in Decembrie nu inseamna ca asta e regula. Sunt sigur 100% ca aia e exceptia. Din auzite si vazute, treaba merge cel mai bine dupa 1 Aprilie. Aceasta pentru ca atunci incepe noul an fiscal si firmele si-au facut bugetele de angajari. Exceptie face anul acesta cand piata sta pe loc. Dar ma opresc... ca intru in alte detalii.

Sus

MesajScris: 20 Apr 2015, 13:59 
Neconectat
Membru Junior
Membru Junior

Citat:
Este Auckland un oras ok din punctul vostru de vedere ?
Revin la ce intreba omul.

Mie Aucklandul mi-a placut de la inceput. Cand zic inceput ma refer fix la prima impresie, primele minute, drumul de la aeroport la hotel, ce am vazut pe fereastra. Mi-a dat o energie pozitiva.
Mai tarziu, calatorind cu serviciul, am vazut Hamiltonul.
Iar apoi vara, in concediu, Wellington, Dunedin, Christchurch si Queenstown (asta ca sa mentionez doar din orasele mari).
Dintre toate pot sa spun ca Auckland rules! De ce? Asta pentru ca sunt un city guy. Imi place sa simt orasul ca traieste, sa am unde iesi seara in pub, sa fie multe cafenele, locuri de petrecut timpul liber, etc.

Eh, daca te duci la baieti in Hamilton ("Cow bell guys sau ceva in genul le zic astia pe aici pentru ca e oras de fermieri, mai pe romaneste vacari") o sa iti spuna ca lor le place Hamilton si chiar mai mult decat atat ca le place sa stea in ceva catune de pe langa Hamilton (ex. Cambridge). La ora 9 seara ne faceam siesta eu si colegul meu pe bulevardul lor central. Un fel de Queen Street al lor. Eram singurii oameni pe strada la ora aia. Deprimant... El e indian venit din Mumbai (vreo 20 de mil de locuitori), eu venit din Bucuresti. Am simtit ca e fix genul de oras in care sa te tai pe vene. Nici un fel de vibe.

Si da, multi ar putea spune iar: esti subiectiv si dur domnle! Sunt, nu zic nu, dar ce te faci ca asta e parerea tuturor colegilor mei si a majoritatii Aucklandezilor?

Am facut aceasta comparatie ca sa iti dai seama cum vede situatia unul din interior. In final, depinde de ce fel de om esti tu. Colegul meu din Cambridge spune ca n-ar da oraselul ala pt nimic in lume pt ca musca bine pastravu' si are unde sa joace golf. De mentionat insa ca are 55 de ani si cand l-am intrebat cum de a ajuns pe acolo mi-a spus ca a avut de ales: ori era dat afara (statea in Auckland) ori se ducea sa lucreze la sediul din Hamilton? Deci i-a cam placut de nevoie...

Nu ma bag sa dau raportul despre Wellington ca poate imi sare lumea in cap. Cu o singura chestie ii atzatz pe kiwioti cand vine vorba de capitala: John Key a spus acum ceva vreme ca "Wellington is dying". Va las pe voi sa analizati.

Uite aici: http://www.nzherald.co.nz/nz/news/artic ... d=10882018

Sus

MesajScris: 21 Apr 2015, 08:02 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Ca sa intelegi de ce am contrazis raspunsul tau initial:
mi s-a parut (sa ma contrazica alti membrii ai forumului) din exprimarea ta ca vorbesti in numele majoritatii in legatura cu ceea ce ai povestit, si simt (poate mi se pare) o oarecare indarjire in tonul tau. Nu mi se pare ca ai incercat sa redai obiectiv. Si cine citeste asta din afara o sa zica ca asa e in toata Noua Zeelanda.
Citat:

In cele din urma, cred ca pentru cei mai multi conteaza partea profesionala. Si aici e aici. Daca ai o meserie la mare cautare in NZ(in ultima vreme nu mai sunt prea multe pt ca s-au importat chinezi si indieni la greu care sa le faca toata treaba) atunci ai o sansa sa ai un salariu bunicel. Insa chiar si asa, sunt convins ca viata e mult mai scumpa aici decat in Germania. Concret, ramai cu mai putini bani in mana. Daca, dimpotriva, vii pe o meserie pe care ai cel putin 1(UN) concurent kiwiot atunci la revedere. Poti sa te resemnezi! N-o sa ti-l dea tie niciodata! Si asta cu toate ca ala habar nu are. Raspunsul este simplu: "he's got the local experience!". Nu vor da doi bani pe experienta ta nemtzeasca.
Intr-adevar, dupa 3 ani de chinuiala cu viza si caraieli cu emigrarea, ai zice ca merita sa ajungi aici, si poate nu te lovesti chiar de paradis. Multi sunt dezamagiti si ar zice ca la cati bani castigi aici, mai bine te muti in Australia, asa cum am vazut majoritatea parerilor de pe forum.
Citat:
Raspuns clar: nu, nu merita sa dai Germania pe NZ. Sau daca tot vrei sa faci asta hai macar sa aranjam de un schimb: vii tu aici si plec eu in Germania in locul tau
Daca asta nu e parere 100% subiectiva, nu stiu ce e. Eu n-as da NZ pe Europa, si stiu multi care n-ar da-o.
Poti sa vii cu oricate argumente vrei, daca argumentele tale nu sunt pe lista mea de prioritati (mai ales venitul din NZ comparat cu cel din alte tari) e irelevant.

Daca e atat de rau aici si ai pleca in Germania, de ce nu o faci? Crezi ca e vreun loc in lume in care sa nu existe avantaje si dezavantaje? Crezi ca-n Australia o fi mult mai bine? Sunt romani care mi-au spus ca sunt salarii mai mari, dar oamenii mai putin prietenosi decat in NZ. Eu n-am fost, asa ca astept sa ma contrazica oricine.
Citat:
Nu inteleg daca m-ai contrazis sau nu in ceea ce priveste costul vietii in Germania vs NZ. Esti atat de sigur ca afirmatia mea e falsa?
Nu te-am contrazis, am zis ca e irelevanta. Smoke n-a zis ca duce lipsa de bani. Majoritatea vorbeste de salarii pe forumul asta. O singura data am auzit si eu vorba ca aici nu vii pentru cariera, ci ca sa imbatranesti frumos. NZ e o alegere gresita daca vrei sa faci cariera sau bani.
Citat:
Piata locurilor de munca in IT si Telecom (poate chiar mai ales Telecom) e in buda rau. Ma bazez pe ceea ce am observat pe Seek si pe discutii avute iarasi cu n angajati in domeniul IT si care stau aici de cel putin 5 ani. Oameni cu servicii bune si mai putin bune.
Din cate am vazut, amandoi lucram in Telecom, dar pe alte ramuri. Stiu ca Spark si Vodafone (cele mai mari 2 companii Telecom din NZ) au dat afara masiv anu trecut, dar cu toate astea de cand am venit am vazut in continuu posturi pe pozitia mea. In IT e cum ti-e norocu, cum te prezinti, cat de pregatit esti, cum iti faci sansele (da, cunoscand oameni cheie, cum ai zis tu). Cu ceva stres se rezolva, daca te documentezi si incerci sa cunosti oameni din domeniu. Cat despre mine, inseamna ca sunt eu norocos, sau doar bine pregatit pentru ce cer ei. Daca te uiti pe Seek inainte de a aplica pentru viza si iti calculezi sansele de a te angaja, cred ca nu vei fi surpins de ceea ce se intampla cand ajungi aici.

Citat:
Emiti niste pareri cu valoare de axioma. Nu stiu daca ar fi bine ca lumea sa te creada pe cuvant. Cu atat mai mult cu cat ai doar cateva luni de stat aici.Ma refer la asta: "o vacanta nu este relevanta".
Am facut 8 luni de cand sunt aici. Si daca am citit bine tu ai facut 1 an. Deci niciunul din noi nu e prea kiwiot momentan.
Poate ai dreptate, poate eu aveam o parere destul de bine formata de la membrii familie care-s deja aici si nu mi s-ar fi parut relevanta o plimbare pana aici.
Citat:
Daca ti-ai gasit tu job in Decembrie nu inseamna ca asta e regula. Sunt sigur 100% ca aia e exceptia.
Mai e cineva (membru si aici pe forum) care si-a gasit tot in Decembrie, in domeniul productiei. Si or mai fi.
Citat:
Eu am citit ce ai postat. Consider ca esti luat de val, usor naiv si as putea sa contrazic destul de multe de acolo.
De ce crezi ca am pus titlul postarii aleia "una din miile de pareri si experiente"? Ca sa stie cititorul ca ce am scris se limiteaza la cazul meu, ca va fi totul subiectiv. Nu am aratat cu degetul si sa zic "nu, asa e in NZ, clar o sa patiti si voi la fel ca mine". Eu recunosc, pe langa o documentare proprie sanatoasa am avut norocul de a fi foarte informat cu ce se intampla in NZ, timp de cativa ani pana sa ajung aici, de catre membrii familiei care erau aici. Asta m-a scutit de ceva bataie de cap mai ales la inceput.

Chiar te rog sa raspunzi la ce-am scris acolo daca ti se pare ca am exagerat. Oricum ce am scris mi se aplica doar mie si sotiei, parerile sunt personale, subiective, si probabil ca nu ajuta prea multa lume care cauta mai mult pareri negative decat pozitive.

Probabil o sa zici ca astea nu sunt numai parerile tale, ci a mai multora (a majoritatii). Cu toate astea, exista suficiente exceptii, care nu se arata pe forum.
Poti sa-mi zici ca-s visator, dus de val, naiv sau mai rau. Eu sunt unul din cei care-si traiesc visul insa, si daca m-ai cunoaste personal ai vedea ca nu ma multumesc cu putin de la viata. Am venit aici cu anumite asteptari, care mi s-au confirmat, si depasit. Si mai important, am venit cu atitudine pozitiva, chiar daca a fost chinuiala obtinerea vizei. Si mai cunosc romani in situatia mea, dar din pacate nu zic nimic. Daca ar face si altii ca mine efortul sa raspunda celor care sustin cu indarjire ca mai bine ramai in Europa decat sa vii aici, si alte aspecte "negative", poate ar fi mai impartite parerile.
Citat:
Nu de alta dar cand citeam eu forumul (acum vreo 4 ani) nu am gasit informatii de genul acesta pe care le-as fi considerat utile.
Daca nu ma insel, s-ar putea sa-ti datorez niste multumiri de cand am inceput in 2012 sa citesc forumul. Cred ca ce ai scris tu m-a convins ca facultatea terminata trebuie sa se pupe cu domeniul in care lucrezi, pentru a obtine pucte suplimentare in EOI.

Sunt sigur ca nu o duci deloc rau aici, dar cred ca diferenta dintre mine si tine e de atitudine. Incerc sa ma detasez de cazul meu si sa ma pun in pielea altora, ca sa inteleg punctul fiecaruia de vedere, dar e destul de greu. Fata de alte discutii in contradictoriu de pe forum, care s-au aprins foarte rapid, nu vreau sa pun paie pe foc in stilul romanesc, si imi cer scuze daca ti s-a parut ca te-am "atacat". Daca zici ca esti in Auckland ne putem vedea la o bere si putem discuta fata in fata tot ce vrei. Niciodata nu mi-au placut discutiile pe forum pentru ca se interpreteaza gresit mult prea usor.

Sus

MesajScris: 21 Apr 2015, 08:17 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Si aici intervin eu.

Sambata ora 9PM la Danny Doolans

@ Horatiu, zero 2 20 noua patru 3 7cinci 0 in caz ca te ratacesti

Sus

MesajScris: 21 Apr 2015, 11:12 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Suna a showdown, sa vin si eu cu cineva daca voi veniti 2? :)
Weekendul asta ma mut cu casa, deci probabil ca nu. Poate luni daca vrei.

Sus

MesajScris: 22 Apr 2015, 08:34 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
Suna a showdown, sa vin si eu cu cineva daca voi veniti 2? :)
Weekendul asta ma mut cu casa, deci probabil ca nu. Poate luni daca vrei.
este deja stabilit si vom fi 10+

Sus

MesajScris: 22 Apr 2015, 08:44 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
este deja stabilit si vom fi 10+
Asta e atunci, poate alta data.

Sus

MesajScris: 22 Apr 2015, 08:53 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
Si aici intervin eu.

Sambata ora 9PM la Danny Doolans

@ Horatiu, zero 2 20 noua patru 3 7cinci 0 in caz ca te ratacesti
Pentru cine n-a inteles: zurow two twintee nine four three sivvn five zurow

Sus

MesajScris: 22 Apr 2015, 10:24 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

@ Adi, previne indexarea de gugal :wink:

Sus

MesajScris: 11 Mai 2015, 22:06 
Neconectat
Nou venit
Nou venit

Salutare din nou !
Nu am mai intrat de cateva saptamani bune pe forum, da asa este is convins ca Germania ii peste NZ( nici nu ma asteptam sa fie altfel), dar noua personal nu ne place( clima, limba, relief etc etc nu are rost sa intram in detalii), sincer din punct de vedere profesional in NZ pot castiga intre 60-90.000 NZD pe an, o casa intr-un oras din germania pleaca de la 300.000 de euro echivalentu la cursul zilei de azi a 455 287 NZD, sincer nu cred ca as trai mai bine sau mai rau in NZ din punct de vedere financiar, cum zice horatiu de imbogatit nu o sa te imbogatesti asta ii clar, e valabil si pentru Germania, daca vreau sa fac banii grei ma duc pe platforme petroliere sau in mine prin Australia sau Canada ( dar chiar nu am chef de asa ceva). Eu si cu sotia vrem sa mergem in 2016 intr-un concediu de o luna in Auckland, noi am dori la o familie ca sa vedem cu adevarat viata pe acolo, prin hoteluri e mai diferit, sper sa reusim sa gasim daca nu mergem la hotel. Multumesc de opinii.

Sus

MesajScris: 14 Mai 2015, 04:50 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
is convins ca Germania ii peste NZ( nici nu ma asteptam sa fie altfel), dar noua personal nu ne place
Ia in calcul cat de des te duci acum in Romania sa-ti vizitezi neamurile si prietenii. Din NZ o sa fie cel mai probabil la cativa ani o data pentru 4-5 saptamani. La inceput de emigrare nu pare un impediment, dar dupa cativa ani s-ar putea sa fie o problema. Cand eram in Germania tot la 2 luni eram in avion spre Romania iar in fiecare week-end aveam iesiri (de multe ori spre Olanda, Austria, Norvegia). In NZ o sa vizitezi repede insulele si mare lucru nu prea iti ramane de facut. Daca esti genul couchpotato nu e problema, dar daca iti place sa calatoresti (si nu ai un buget consistent) in NZ o sa te simti izolat. In plus din ce spun romanii care s-au mutat in Australia clima acolo e de rahat - nu prea ai unde sa te ascunzi de vanturile reci din sud care "iti intra in oase".

Sus

MesajScris: 14 Mai 2015, 10:13 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
. La inceput de emigrare nu pare un impediment, dar dupa cativa ani s-ar putea sa fie o problema. .
Citat:
In NZ o sa vizitezi repede insulele si mare lucru nu prea iti ramane de facut (iti mai ramane sa faci copii). Daca esti genul couchpotato nu e problema, dar daca iti place sa calatoresti (si nu ai un buget consistent) in NZ o sa te simti izolat. .
+1

si cred ca aceiasi problema este si in Aus.

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 32 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior 1 2 3 Următorul

Ora este UTC+02:00 UTC+2