Board index
Acum este 19 Aug 2019, 20:13

Ora este UTC+02:00 UTC+2

Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 32 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior 1 2 3
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: vizita Auckland
MesajScris: 29 Mar 2015, 04:17 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Da fain .wow .pana in septembrie mai este ceva vreme.o sa ma lamuresc singur cu insula asta.de ce aveti impresia cand am zis eu cat m-ar duce mancarea pe luna sa credeti ca vin acolo si gata eu mananc de max 10 dolari pe zi.a fost o intrebare generala.voi veniti cu covrigi apa si mai stiu eu ce.in orice caz prefer gatitu decat junk foodurile

Sus

Subiectul mesajului: Re: vizita Auckland
MesajScris: 31 Mar 2015, 00:44 
Neconectat
Nou venit
Nou venit

hey salut,

Ca sa iti spun parerea me ca si locuitor in Auckland. Poate ca bugetul pe care l-ai vehiculat tu legat de mancare i-a facut pe multi sa-ti faca acele comentarii. Nu o sa intru in detalii legate de ce au zis ceilalti in posturile lor.

1. Mancare

In cazul meu (2 persoane) cheltui in just de 150$ pe saptamana cu mancarea la supermarket. Reusim sa cumparam lucruri de baza dar de calitate (oua, branza, legume, diverse alune, carne- nu mancam foarte multa, peste, cereale etc) dar si ceva produse de curatat(astea nu in fiecare saptamana).
http://shop.countdown.co.nz asta ca si punct de orientare/plecare. In septembrie preturile la legume si fructe sunt mult mai mari.

Carne vitel 17-40$/kg
Branza chedar: aprox 11$ pe KG
Oua: 12 buc intre 4 si 10$(daca vrei free range is mai scumpe)
1 cutie de paste Barilla aprox 3$
Rosii intre 2.99(vara) si 15$(Iarna) pe KG
Pestele este intre 20$ pana la 50$ pe KG. Asta in conditiile in care au peste din abundenta.

Daca e sa vrei sa mananci in oras si nu la cele mai fash restarurants:
10-15$ burrito
Sushi intre 5.5 si 10$, 8 buc
Asian food(Thai, chinese, malaysian, or japonez) intro 8 si 20$ de persoana
Salate si Wraps intre 8 si 15$
Burgers(nu vb de mac or BK) 10$ pana la 16 bucata... dar au ceva burger places care merita.

Daca vrei la un restaurant, mains-urile pleaca de la 20 pana la 100$ pe dish..... depinde unde te duci.
http://www.aucklandnz.com/dining

2. Flat

E posbil sa gasesti dar in general vor sa plateti pe langa chirii si deposit(Bond). In NZ bodul este pastrat de o asociatie care cu asta se ocupa. Ii primesti inapoi daca la incheierea contractului nu ai facut stricaciuni la case/apartament. De obicei dureaza. Poate ai noroc si gasesti sa faci flatting pe timp limitat si poate flatmatesii care sunt acolo nu se complica cu bond. Incearca www.trademe.co.nz ca au o sectiune de Flatmates.

O alternativa ar fi sa luat un apartament or private room prin AirBNB. Este o platforma in care oamenii din toata lumea isi pun apartamente ori camere disponibile la dispositia altora in regim hotelier de la cateva zile la cateva luni.
Plata se face online, in avans. Eu am folosit serviciul acum cateva luni si o sa-l folosesc ori ce cate ori se va ivi ocazia.

www.airbnb.com

Sper sa te distrezi cand ajungi aici!
Cristina

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 32 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior 1 2 3

Ora este UTC+02:00 UTC+2