Board index
Acum este 19 Aug 2019, 20:39

Ora este UTC+02:00 UTC+2

Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 5 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Intrebari NZ & emigrare
MesajScris: 29 Mar 2015, 00:38 
Neconectat
Nou venit
Nou venit

Buna,

Stiu ca sunt foarte multe subiecte deschise referitoare la NZ insa este greu sa caut prin toate pana gasesc raspunsuri la intrebarile mele multe si viitoare :)
Asa ca am sa intreb aici tot ce imi trece prin cap si sper sa primesc raspunsuri.

Detalii pe scurt:
- anul trecut eu si sotul am depus actele pt Canada insa a fost respins dosarul pt ca s-a ajuns la numarul maxim de aplicatii...asa ca acum trebuie sa privim inainte si sa facem urmatorul pas.
- Eu: 26 ani, mechanical engineer cu 4 ani vechime in domeniu, IELTS luat
- El: 28 ani, domeniu IT, fara vechime care poate fi dovedita, IELTS luat

Am inceput sa ne informam despre procesele de emigrare pt. NZ si Australia.

Intrebari:

NZ pare un loc potrivit in care sa iti traiesti viata. Are avantajele si dezavantajele ei. Problema mea sunt dezavantajele :):
1. Aukland pare ar fi orasul cel mai dezvoltat si cu cele mai multe oportunitati. Intrebarea mea este daca chiar exista oportunitati, daca exista locuri de munca suficiente... Pare a fi cam ca si Bucurestiul: daca nu ai gasit de munca in domeniul tau la cele 2 mari firme care exista in oras cam trebuie sa te reprofilezi. Asa este?
Imi este teama ca ajung acolo si nu reusesc sa imi gasesc ceva satisfacator de munca in domeniu. Nu zic sa fie usor sa imi gasesc ceva, sa imi pice job'ul in brate...insa daca vreau sa ma zbat si sa muncesc din greu sa am si unde.
2. Am inteles ca cererea de locuinte este mare, oferte putine -> preturi mari. Oferta este mica pt. ca nu se construiesc cladiri noi, nu au unde?
3. Un alt rezultat al numarului mic de locuinte este pretul mare al chiriilor? Am incerat sa ma uit pe net la oferte de chirii si erau de la 300 $ in sus. Pt cei care cunosc va rog sa imi spuneti cam cat este chiria pe luna la un ap. normal de 1, 2 camere. Si daca se gasesc relativ usor apartamente de inchiriat.

Sus

Subiectul mesajului: Re: Intrebari NZ & emigrare
MesajScris: 29 Mar 2015, 18:35 
Neconectat
Membru Junior
Membru Junior

1. vezi pe ce domenii te-ai putea reprofila si studiaza bine seek.co.nz , trademe.co.nz/jobs
2. au loc destul. probabil nu vor, tocmai ca sa tina pretul sus.
3. relativ usor, si nu iti face sperante mari la 300

Sus

MesajScris: 29 Mar 2015, 22:27 
Neconectat
Nou venit
Nou venit

Citat:
1. vezi pe ce domenii te-ai putea reprofila si studiaza bine seek.co.nz , trademe.co.nz/jobs
2. au loc destul. probabil nu vor, tocmai ca sa tina pretul sus.
3. relativ usor, si nu iti face sperante mari la 300
Multumesc pt. raspunsuri.

Sus

MesajScris: 30 Mar 2015, 00:46 
Neconectat
Membru Junior
Membru Junior

ia si asta in calcul: http://www.nzherald.co.nz/nz/news/artic ... d=11425034

Sus

MesajScris: 23 Apr 2015, 03:36 
Neconectat
Membru Junior
Membru Junior

Citat:
1. Aukland pare ar fi orasul cel mai dezvoltat si cu cele mai multe oportunitati. Intrebarea mea este daca chiar exista oportunitati, daca exista locuri de munca suficiente... Pare a fi cam ca si Bucurestiul: daca nu ai gasit de munca in domeniul tau la cele 2 mari firme care exista in oras cam trebuie sa te reprofilezi. Asa este?
Imi este teama ca ajung acolo si nu reusesc sa imi gasesc ceva satisfacator de munca in domeniu. Nu zic sa fie usor sa imi gasesc ceva, sa imi pice job'ul in brate...insa daca vreau sa ma zbat si sa muncesc din greu sa am si unde.
2. Am inteles ca cererea de locuinte este mare, oferte putine -> preturi mari. Oferta este mica pt. ca nu se construiesc cladiri noi, nu au unde?
3. Un alt rezultat al numarului mic de locuinte este pretul mare al chiriilor? Am incerat sa ma uit pe net la oferte de chirii si erau de la 300 $ in sus. Pt cei care cunosc va rog sa imi spuneti cam cat este chiria pe luna la un ap. normal de 1, 2 camere. Si daca se gasesc relativ usor apartamente de inchiriat.
1. Auckland este dezvoltat insa oportunitatile sunt pe masura NZ. Gandeste-te ca este o piata de doar 4.5 mil de locuitori. Uita-te pe Seek si vezi daca gasesti joburi la care te-ai potrivi. Poti sa iti faci o statistica. Concret cu cat apar mai multe intr-o zi cu atat mai bine.
2. Da, cerere f mare, oferte putine. Nu stiu in ce masura ai prins anii 2007 - 2008 in Bucuresti. E ceva mai rau aici decat acolo atunci. Casele se dau la licitatie, nu au pret fix. De aceea nici nu prea stii pretul ci mai mult din statistici.
3. In 2013 ma uitam pe trademe si gaseai apt. cu 1 bedroom, mobilat, in Auckland CBD la 350 NZD per week. Acum nu mai gasesti nimic similar sub 450 NZD. Plus ca de obicei in banii astia nu ai si loc de parcare. Ultimele 2 exemple pe care le stiu: apt in Auckland CBD cu 1 bedroom, mobilat, fara parcare - 500 NZD iar altul in St Lukes (buna zona dar nu CBD) la 350 NZD - 1 bedroom, nemobilat, cu 2 locuri de parcare acoperite. Insa blocul este langa calea ferata. Cel din St Lukes se considera norocos ca l-a prins. E posibil ca preturile sa difere in alte zone, nu am date concrete. Pot insa sa spun ca sunt zone bune cum ar fi Remuera sau Mt. Eden (le-am vazut, mie imi plac mult) unde preturile sunt mari chiar daca nu e CBD. Si asta pt ca e zona buna. Pt chirie de obicei iti trebuie recomandare si se dau destul de repede (cateva zile). Evident asta daca nu cumva e cine stie ce joanghina.

Si legat de postarea ta, ia in considerare ca daca te apuci de aplicat de acum cu EOI si tot tacamul o sa aveti viza in 2 ani de zile. Adica e ceva de asteptat. Vorbesc de procesul normal pt Skill Migrant, fara oferta de munca. In 2 ani se mai schimba treaba, in bine sau in rau. Who knows?...

In incheiere, postez un articol din Herald. E legat de imobiliare in Auckland. Ascultati reclama, e fff tare. Practic, kiwiotii (mai ales aucklanderii) au ajuns sa fie luati la bashcalie de asiatici. S-au cam oparit astia p-aici:

http://www.nzherald.co.nz/business/news ... d=11436779

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 5 mesaje ] 

Ora este UTC+02:00 UTC+2