Board index
Acum este 19 Aug 2019, 02:02

Ora este UTC+02:00 UTC+2

Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 31 mesaje ]  Du-te la pagina 1 2 3 Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: NZ SMC 2015 - Jurnal
MesajScris: 24 Mai 2015, 13:31 
Neconectat
Membru Junior
Membru Junior

Salutari membrilor forumului!
Ma numesc Adrian, sunt casatorit si am doi copii, baiatul are 15 ani, iar fata 10 ani. Am absolvit Facultatea de Nave si Inginerie Electrica Galati in 1999, am lucrat cam 9-10 ani in tara si de vreo 5 ani sunt expat in Africa(Oil&Gas). Sotia a lucrat ca si contabila, apoi a terminat Finante-Banci in Constanta, a avut un mic magazin de produse pentru copii si, de 5 ani, e casnica. Copii au 4-5 ani de Scoala Americana. Cam asta e...mai multe pe parcurs.

Ideea emigrarii o avem cam de un an, mi se aproprie sfarsitul contractului (prin 2016) si gandul de a intoarce copiii in sistemul romanesc de invatamant e marele nostru cosmar - estimez undeva la 2-3 ani diferenta de nivel, lasand la o parte faptul ca stalcesc groaznic limba romana si citesc literele cu diacritice in engleza. As rade daca nu ar fi ai mei.:cry:
Am incercat in 2013 si 2014 la Loteria Vizelor (US), fara success...am stat un timp in UK(cam 6 luni), ar fi fost OK dar vremea e urata, preturile sunt mari, integrarea copiilor ar fi dificila si sunt foarte multi romi - de la "doamne" cu fuste care ghicesc prin Holborn pana la alba-neagra in fata la Selfridges...sila, spaima si dezamagire.
Am fost anul trecut doua saptamani in Canada, am pierdut avionul in Toronto, ofiterii de la imigrari mi s-au parut antipatici (canadian de origine indiana), zapada si -18 grade in Edmonton asa ca am renuntat sa aplic acolo. Mi-a ramas Australia si Noua Zeelanda, sotia ar vrea in Australia datorita climei, eu as vrea Noua Zeelanda pentru ca nu sunt animale periculoase si pentru ca e departe...cel mai departe.

Am completat EOI pentru NZ din curiozitate, mi-au iesit 130 de puncte, insuficient pentru o extragere garantata...dupa ceva timp, am observat ca pot cere inca 20 de puncte pentru calificarea sotiei...am ajuns la 150 dar nu am platit asa ca a stat acolo pana cand intr-o zi, probabil adunate (probleme la munca, notele copiilor, faptul ca niciodata nu au teme si ca nu ii pot controla, etc.) am platit EOI-ul (cred ca in jur de 400 EUR), am inchis browserul si am plecat la o bere cu un prieten.
Doua saptamani mai tarziu am primit un mail si ceva mai tarziu un plic prin care am fost anuntat ca EOI a fost extrasa din pool - dupa alte 2-3 saptamani (o sa verific si o sa pun datele in semnatura), am primit ITA prin ambele, e-mail si posta.

Din acest moment, am inceput sa inteleg complexitatea actiunii - la nivelul EOI, mi se parea OK, lucruri de bun simt de intrebat si de raspuns avand totusi ideea ca e suficient ceea ce scriu, eventual cu referintele de rigoare. Complet fals, e o intreaga masinarie de tocat bani si nu conteaza ceea ce spui tu, conteaza ceea ce spun altii (vezi IELTS, NZQF, IPENZ, etc.) - si asa am inceput toata nebuneala asta de alergatura, programari teste, vanat referinte de la locuri de munca s.a.m.d.

Mi s-a parut o idee buna sa tin un jurnal...am citit jurnalele altora si mi-au fost foarte folositoare, am aflat o multime de lucruri. Nu stiu daca jurnalul meu va avea finalul sperat dar in fine, ideea e sa inregistrez pasii, experientele, sa pun intrebari si sa primesc raspunsuri, fie ele sfaturi sau simple pareri.

Ca sa nu va plictisesc, ma voi opri aici cu introducerea - mai am 3 luni si doua saptamani pana la data limita de primire la dosarului ITA la centru din Londra.

IPENZ Letter: 07.2015
Application: 09.2015/Feedback: 11.2015
EWRB Letter:02/2016
CO Interview: 03/2016
ITA JS Visa:04/2016
Employment Contract:05/2016
SMC Visa Approved: 07/2016

Sus

Subiectul mesajului: Re: NZ SMC 2015 - Jurnal
MesajScris: 24 Mai 2015, 14:21 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Salut,

Daca zici ca nu ti-a placut vremea in UK atunci mare lucru nu ai rezolvat mergand in NZ. Multi romani din NZ (sa zic marea majoritate?) se muta dupa cativa ani in AU. Dupa ce au indurat vanturile si umezeala de acolo vin sa-si incalzeasca oasele pe aici. Chiar sambata asta vorbeam cu o frizerita romanca venita de un an in QLD dupa 9 ani de NZ. Zicea ca a plecat din cauza vremii ca o dureau toate articulatiile, ca i-a intrat reumatismul in oase si ca in NZ uitase cum e sa porti doar un tricou si slapi.

Sus

MesajScris: 25 Mai 2015, 02:13 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
Am incercat in 2013 si 2014 la Loteria Vizelor (US), fara success...am stat un timp in UK(cam 6 luni), ar fi fost OK dar vremea e urata, preturile sunt mari, integrarea copiilor ar fi dificila si sunt foarte multi romi - de la "doamne" cu fuste care ghicesc prin Holborn pana la alba-neagra in fata la Selfridges...sila, spaima si dezamagire.
Am fost anul trecut doua saptamani in Canada, am pierdut avionul in Toronto, ofiterii de la imigrari mi s-au parut antipatici (canadian de origine indiana), zapada si -18 grade in Edmonton asa ca am renuntat sa aplic acolo. Mi-a ramas Australia si Noua Zeelanda, sotia ar vrea in Australia datorita climei, eu as vrea Noua Zeelanda pentru ca nu sunt animale periculoase si pentru ca e departe...cel mai departe.
Salutare si din capul locului multa bafta cu adaptarea in NZ. Parerea mea e ca vremea ar fi cam ultima ta problema. Punctual:
- Multi romi in Londra -> inclocuieste-i cu multi indieni, pakistanezi, chinezi, islanders etc.
- Canadieni de origine indiana -> inlocuieste-i cu kiwis de origine indiana / pakistaneza / samoana etc. Probabil ca sun la fel de antipatici, daca nu si mai antipatici, decat canadienii. Asta e treaba lor, sa sperie lumea :) (Hint: un zambet larg si-un "kia ora bro" goes a very long way ;))
- Australia si animalele periculoase -> legende urbane de vandut turistilor. Consumul de metamfetamine si violenta in familie face mult mai multe victime decat lighioanele.
- NZ e departe. Dap, este foaaarte departe, mi s-a cam luat cand am vazut ce preturi au la zboruri. Si eu care credeam ca Australia e scumpa. Dar daca nu ai de gand sa mai iesi incolo/incoace banuiesc ca asta conteaza mai putin.

Sus

MesajScris: 26 Mai 2015, 06:30 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Ar mai fi FBI - Fiji Born Indians care sunt de-o perversitate iesita din comun.

Citat:
in NZ uitase cum e sa porti doar un tricou si slapi.
este putin exagerat.

Sus

MesajScris: 26 Mai 2015, 12:34 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Hai back on topic ca-i facem jurnalul omului varza.
Din partea mea, felicitari pentru decizie si nu casca urechea la carcotasii astia...

Sus

MesajScris: 26 Mai 2015, 13:11 
Neconectat
Membru Junior
Membru Junior

Multumesc pentru raspunsuri, momentan am "armistitiu" cu sotia dupa cum urmeaza:
- continuam aplicarea pentru NZ conform planificarii;
- dupa ce obtinem minim 6.5 IELTS, daca avem scor mai bun, aplicam si pentru Australia;
- daca nu obtinem scor bun, ne pregatim si mai dam IELTS pana obtinem minim eligibil pentru Australia (eu cred ca o sa-i treaca...)

Am citit variante diferite, pana la urma, cat e acum cerinta minima IELTS pentru Australia, ceva similar SM?

@adip: mi-era cunoscut numele, cred ca te stiu de pe forumul reno.

Sus

MesajScris: 26 Mai 2015, 15:11 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
- dupa ce obtinem minim 6.5 IELTS, daca avem scor mai bun, aplicam si pentru Australia;
- daca nu obtinem scor bun, ne pregatim si mai dam IELTS pana obtinem minim eligibil pentru Australia
Pentru Australia IELTS e doar o parte din distractie. Trebuie sa-ti faci echivalarea meseriei (probabil la EA in cazul tau) si s-ar putea sa ti se ceara IELTS la nivel academic, care parca cere minim 7 la fiecare proba, intereseaza-te.
Citat:
Am citit variante diferite, pana la urma, cat e acum cerinta minima IELTS pentru Australia, ceva similar SM
http://www.immi.gov.au/FAQs/Pages/how-c ... glish.aspx
Dar depinde de circumstante, in functie de meseria echivalata s-ar putea ca generalul sa nu fie acceptat.
Citat:
@adip: mi-era cunoscut numele, cred ca te stiu de pe forumul reno.
Se prea poate, tu esti tipul cu Pejo? Nu stiu de ce ramasesem cu impresia ca esti doctor :)

Sus

MesajScris: 26 Mai 2015, 16:25 
Neconectat
Membru Junior
Membru Junior

OK, voi vedea procedura pentru Australia dupa primele rezultate IELTS. Am lucrat cateva teste cu sotia si am obtinut la L and R in general 7, 7.5 dar si 6.5 si 6...ceea ce ma cam ingrijoreaza.

Eu sunt tipul cu Pejo :) merge inca bine dar au fost bani aruncati, 28k EUR pentru o masina care a facut 68k km in 7 ani...asta e.

Sus

MesajScris: 23 Iun 2015, 11:10 
Neconectat
Nou venit
Nou venit

e mai calm aici decat la lodon, da si saracia e mare, cultura la pamint. nu e opera balet si manele nu prind la localnici

Sus

MesajScris: 28 Iun 2015, 10:18 
Neconectat
Nou venit
Nou venit

Saracia e doar in capul tau, nu te supara, depinde in ce domeniu lucrezi , ca daca muncesti part-time si faci curatenie in case la oameni pentru ca nu ai o meserie cautata sau engleza buna , nu generaliza, stiu destui romani cu joburi in it , ingineri, arhitecti , etc. care castiga peste 60000 de dolari pe an de persoana . Piese de teatru sunt o data la doua saptamani desi ma indoiesc ca asta ar fi un impediment pentru a emigra cineva , stau si ma gandesc acum ,in tara cand erai , mergeai zilnic la teatru ?

Sus

MesajScris: 09 Iul 2015, 10:04 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

IELTS nu mai este singura modalitate de a obtine punctajul ; sunt acceptate si celalalte tipuri de teste. Multi am observat pe expat forum ca au sustinut PTE-ul.

http://www.border.gov.au/Lega/Lega/Form ... nt-english

Sus

MesajScris: 10 Iul 2015, 01:20 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
IELTS nu mai este singura modalitate de a obtine punctajul ; sunt acceptate si celalalte tipuri de teste. Multi am observat pe expat forum ca au sustinut PTE-ul.

http://www.border.gov.au/Lega/Lega/Form ... nt-english

Aici e vorba de NZ nu Au.

Sus

MesajScris: 10 Iul 2015, 09:38 
Neconectat
Membru Junior
Membru Junior

Update July 2015
Am dat intre timp examenul IELTS UKVI, rezultatul in semnatura. Nu ma asteptam, la Writing a trebuit sa ma duc la buda si nu mi-au dat voie intre teste, a trebuit sa-mi consum din timpul de examen si am pierdut cam 10 minute, n-am avut timp sa termin W2.

Pentru ca oricum am platit pentru al doilea IELTS (1 Aug), ma gandesc sa il mai dau odata dar aici ma gandesc la un lucru - daca obtin rezultate mai slabe, pot folosi primul IELTS? :?

Sus

MesajScris: 13 Iul 2015, 01:26 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Da, poti sa folosesti testul care iti convine pt note, dar nu poti sa le combini.

Sus

MesajScris: 21 Dec 2015, 17:42 
Neconectat
Membru Junior
Membru Junior

Update Decembrie 2015
Plin de draci :evil:
Am alergat toata vara dupa traduceri, legalizari, analize medicale la Bucuresti + partea de alergatura din Tunisia (cazier, referinte munca si ce-o mai fi fost). Pe la sfarsitul lui August aveam toate actele, inclusiv scrisoarea de la IPENZ prin care diploma era echivalata cu Washington accord si ca eram eligibil pentru CPEng. Fericit, dar cu o mica teama ca s-ar putea sa mai fie necesar "cate ceva", am expediat pe 26-27 August dosarul din Munchen cu DHL, livrare a doua zi dimineata (12-14 hr).

Am primit dupa 3 saptamani o notificare cum ca aplicatia s-a inregistrat pe 3 septembrie 2016 si sa astept linistit cam 4 luni...ceea ce am facut, doar doar nu ii voi stresa si vor lucra mai repede. M-au contactat dupa aproape 3 luni prin e-mail ca sa aflu urmatoarele:

- nu recunosc cele 20 de puncte pentru calificarea sotiei pentru ca nu sunt convinsi ca eu sunt intr-o "genuine and stable relationship" cu sotia mea (11 ani de casatorie, doi copii din care unul impreuna)
- nu mi-au recunoscut 5 ani experienta in Tunisia pentru ca nu sunt convinsi experienta e "lawfuly obtained"
- pentru baiat, sentinta de divort + declaratie notariala a tatalui natural in favoarea mea pentru adoptie nu au fost suficiente - e necesara o alta declaratie semnata cum ca e de acord sa plece si sa traiasca in NZ;
- cireasa de pe tort - SM19 - Electrical Engineers Registration - aparent, trebuie ma inregistrez la EWRB pentru a putea profesa iar visa e conditionata de obtinerea unui certificat de inregistrare, final sau provizoriu.

Spre sfarsit, mi-a frecat si un termen limita de 2 saptamani sa trimit dovezi suplimentare (sau altfel.....), dupa care "kind regards".

"Va Urma"

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 31 mesaje ]  Du-te la pagina 1 2 3 Următorul

Ora este UTC+02:00 UTC+2