Board index
Acum este 10 Dec 2019, 16:56

Ora este UTC+02:00 UTC+2

Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 31 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior 1 2 3 Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: NZ SMC 2015 - Jurnal
MesajScris: 22 Dec 2015, 00:15 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Ugh... primele doua sunt chiar aiuritoare. Si cum ai de gand sa demonstrezi ca experienta din Tunisia e lawfuly obtained?

Sus

MesajScris: 27 Dec 2015, 11:15 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
Ugh... primele doua sunt chiar aiuritoare. Si cum ai de gand sa demonstrezi ca experienta din Tunisia e lawfuly obtained?

Cu un raport care contine

emailuri
poze
meeting requesturi
recomandari
extras de cont
ssmd

...ar cam trebui sa le dai peste nas

Sus

MesajScris: 12 Ian 2016, 17:01 
Neconectat
Membru Junior
Membru Junior

Multumesc pentru sustinere si sfaturi - am inceput sa citesc apelurile (contestatiile) de pe pagina Immigration and Protection Tribunal (IPT), foarte interesante dar sper sa nu ajung acolo :?

Update Ianuarie 2016:
1. "Stable and genuine relationship": dupa ce am trimis traduceri legalizate dupa Contractul de apartament unde suntem co-proprietari, facturi traduse si legalizate dupa Romtelecom (eu) si ENEL (sotia) ambele pe aceeasi adresa, bilete de avion pentru toata familia din vacanta petrecuta in Kenya, rezervare hotel Tenerife pentru toata familia si, nu in ultimul rand, copii legalizate dupa Cartile de Identitate si permisele de rezidenta din Tunisia indicand aceeasi adresa, am fost informat ca "partnership evidence appears acceptable" - Yay 8)

2. Work experience Lawfuly obtained: Dupa ce am trimis initial copii legalizate dupa vizele de rezidenta din pasaport si copii legalizate ale permisului de munca (in Franceza, pentru ca nu am avut timp sa le traduc), am fost rugat sa citesc din nou manualul de imigrare unde se specifica cum trebuie sa fie trimise documentele si ce inseamna "acceptable English". Desi ma asteptam la asta, am zis sa incerc ca poate cunoaste Franceza :mrgreen: n-a mers asa ca alta alergatura si bani cheltuiti, sper sa fie multumita de data asta (am o strangere de inima pentru ca formularea Ministerului Muncii e un pic ciudata - "N'est pas munir d'avoir le contract du travaille conforment le Code du Hydrocarbure..." sau ceva asemanator.

3. "Signed statement of my son's natural father": Dupa ce a fost contactat de sotie, omul a fost OK si s-a prezentat la un birou notarial sa dea declaratia cum ca e de acord ca fiul sau natural sa calatoreasca si sa se stabileasca in NZ. Dupa care a trimis declaratia direct prin DHL la Londra. Toate bune, numai ca notarii nostri elibereaza un duplicat si pun S.S. in loc de semnatura in cerneala a declarantului. Pentru ca in manualul de imigrare la R2.1.45 litera c) paragraful iii scrie ca trebuie "signed statement" si nu "S.S. statement", desi declaratia pare OK din punct de vedere al legalitatii (parafa notar in relief), a trebuit sa revenim la tatal natural si sa-i cerem sa mearga din nou la notar - ceea ce a si facut si a expediat declaratia din nou, aparent semnata ( :?: nu sunt sigur).

4. "EWRB Registration board for Electrical Engineers" : Chestie care mi-a scapat, DAR si INZ a omis-o cand a trimis ITA - alti 300 NZD si intre 6 si 8 saptamani pentru assessment, foarte incurcata treaba si nu e sigur ca obtin inregistrarea. Imi vine sa-mi dau pumni in cap ca nu am aplicat pentru Control & Instrumentation Engineer (233513) care nu e pe lista de "ocuppational registrations". Nici Electrical Eng. nu a fost pana in 2013, dar s-a schimbat - asta mi-e norocul. Nu pot sa aplic pentru ca si EWRB solicita traduceri si copii legalizate dupa acte de studii, momentan in custodia ofiterului de la INZ. Care nu va elibera nici o viza pana nu primeste EWRB registration. Care aveti un pistol cu un glonte pe teava ? :mrgreen:
Lucram momentan (eu si ofiterul de imigrare) la o solutie de compromis desi nu sunt sigur ca au asa ceva in vocabular....

O observatie: Ofiterul de imigrare a fost foarte intelegator in privinta termenelor si le-a extins successiv pana pe 15 Ianuarie 2016. Macar atat....

Va Urma!

IPENZ Letter: 07.2015
Application: 09.2015/Feedback: 11.2015
EWRB Letter:02/2016
CO Interview: 03/2016
ITA JS Visa:04/2016
Employment Contract:05/2016
SMC Visa Approved: 07/2016

Sus

MesajScris: 25 Feb 2016, 00:24 
Neconectat
Nou venit
Nou venit

Ce aventura birocratica!
Succes!
daca ajungeti prin Christchurch sa dati un semn.

Sus

MesajScris: 09 Apr 2016, 12:34 
Neconectat
Membru Junior
Membru Junior

Si au mai trecut 4 luni...pline de correspondente, lectura intensiva a standardelor NZ in domeniul Electric, vacanta, munca si deplasari in interes de serviciu. Sa la explic pe rand, ca poate mai e vreun nefericit ca mine care crede ca primeste rezidenta fara a avea "job offer" :
1. Punctele 1-3 de la postul precedent s-au acceptat, documentele au fost satisfacatoare, Multumescu-ti Doamne!

2. Pentru EWRB (Electrical Workers Registration Board), sunt doua tipuri de autorizatii:
a) una provizorie (necesita recunoasterea diplomei si a experientei in munca + 4 cursuri de electrical safety in NZ + oferta job + un supervisor autorizat EWRB dispus sa semneze pentru responsabilitatea lucrarilor executate de applicant)

b) una definitiva (necesita recunoasterea diplomei si a experientei in munca + 52 - 60 saptamani de training in electrical engineering competencies si legislatia electrical din NZ + 4 cursuri de electrical safety in NZ - nu trebuie job offer si nici supervisor)

Prin Ianuarie, dupa vacanta de iarna, am reluat corespondenta cu ofiterul de imigrari care mi-a scris ca imi poate trimite documentele necesare pentru EWRB prin posta. Dupa primirea lor, am pregatit dosarul pentru EWRB si am aplicat formal pentru recunoasterea calificarii in domeniul electric, precum si a experientei in munca.

Verificand pe DHL tracker traseul plicului meu, am avut ceva emotii cand am observat s-a deviat de la aeroportul din Auckland catre serviciul de imigrari al aeroportului Auckland, unde a stat cam o saptamana - nu faceti ca mine si scrieti doar EWRB and adresa (eu am scris mare si frumos, litere de 16 bold, in clar Ref: Registration for Overseas Qualified Workers). Dar in cele din urma, a ajuns undeva prin Wellington, cu mesajul de pe tracker "no further delivery details expected".

Sa fi fost vreo 3 saptamani de cand expediasem aplicatia cand am trimis un e-mail la EWRB sa intreb daca au primit plicul - au fost foarte prompti si mi-au raspuns ca da, au facut si evaluarea si e OK, sunt eligibil pentru registration via 2a) sau 2b) de mai sus. Am informat ofiterul de imigrari, i-am trimis si scrisoarea de la EWRB in original, moment in care am fost informat ca, avand in vedere cerintele pentru Electrical Engineer skilled migrant (i.e. nu pot obtine autorizatia EWRB fara a fi prezent in NZ), in cel mai bun caz aplicatia mea pentru SMC visa va fi parcata pentru 12 luni si e posibil sa mi se ofere in schimb o invitatie de a aplica pentru Job Search visa.

Ideea de baza (explicata de NZI) e aceea de a mi se permite sa stau in NZ si de a gasi un loc de munca, plus obtinerea unei inregistrari provizorii cu EWRB. Ideea de top am gasit-o dupa ce am citit cateva forumuri din Singapore, Filipine si UK si e aceea ca, indiferent daca esti sau nu sub incidenta ocupatiilor necesitand autorizatie, nimeni nu primeste direct Permanent resident Visa fara o oferta de munca. Desi acest lucru nu e scris in clar in manualul de imigrare, practica NZI e aceea de mai sus. Nu am nimic de comentat exceptand poate faptul ca pe prima pagina a EOI ar trebui scis cu majuscule: NU APLICA PENTRU SMC FARA UN JOB OFFER!

Revenind la status-ul aplicatie mele, undeva pe la sfarsitul lui februarie - inceputul lui martie, am fost informat ca vom trece la pasul urmator al evaluarii cererii mele de imigrare - "Employability and capacity to successfully settle and contribute to NZ"" sau pe scurt, interviu telefonic cu ofiterul de imigrari depre perspectivele mele in NZ.

Despre cautarile mele pe piata locurilor de munca, vizitarea unui job fare in Londra si interviul telefonic voi scrie intr-un post viitor.

Sus

MesajScris: 29 Mai 2016, 17:16 
Neconectat
Membru Junior
Membru Junior

Era o vorba prin Romania, "La barza chioara ii face Dumnezeu cuib"...ceva asemanari cu situatia mea :roll:
Scriam mai demult despre cautarea unui loc de munca pe piata din NZ - practic, n-am facut mai nimic inainte ca ofiterul de imigrari sa-mi scrie ca, in cadrul interviului telefonic, imi va pune niste intrebari referitoare la acest subiect. Chestie care mi-a sunat ca o alarma nucleara in cap...asa ca m-am apucat sa aplic la joburi de profil pe trademe, seek si jora.

Sperante mari nu aveam, banuiam ca fara permis de munca sansele mele sunt apropiate de zero dar trebuia sa demonstrez ca am fost proactiv si ca am idee daca exista cerere pentru calificarea mea. Cumva, cred ca a fost bine ca am facut asta, mi-am facut o idee despre ce se cere si am creionat un pic profilul industriei din NZ. Dezamagitor, sa fiu sincer...obisnuit cu oferte de job din Explorare si Productie (platforme petroliere, sonde, conducte, rafinarii, etc.), am fost un pic surprins la inceput sa vad ca industria de Oil& Gas e aproape inexistenta dar incet incet, am realizat ca fiecare tara are "focus-ul" ei...in cazul NZ, se pare ca e industria alimentara. Nu-i bai mi-am spus, legile electricitatii si echipamentele functioneaza la fel fie procesul legat de gas, petrol sau lapte asa ca am continuat sa aplic si sa-mi trimit CV-ul. Sa nu va tin in suspans - "Zero" feedback, n-am prins nici macar un interviu, suspiciunile mele fiind indreptate spre "Electrical Registration" (nu am) si "authorized to work" (la momentul de fata, nici de aia).

Cred ca era prin Feb - Martie 2016 cand am primit un e-mail de la un angajator din NZ in care era o invitatie la un targ de job-uri in Londra impreuna cu un oarecum interes din partea lor sa ma cunoasca. Nu prea imi venea sa arunc alti 5-600 de euro pe avion si hotel dar stiti cum e vorba aia..."mai bine sa-mi para rau de ce am facut decat sa-mi para rau de ce nu am facut"...asa ca am cumparat bilet de avion spre Heathrow si am rezervat o noapte la hotelul unde avea loc evenimentul unde am avut placerea sa fiu intampinat la receptie de o romanca si sa aflu ca sunt "guest of the day", complementary upgrade la camera. Parea ca e de bun augur....

Doar parea....pentru ca dupa ce m-am intalnit cu reprezentatii angajatorului respectiv, am inteles ca e un fel de "get-together " si ceva sesiune de informare generala si nu de un iterview propriu zis - lipsea personajul principal, Engineering Manager care ramases in NZ. Dupa ce am cascat gura si la alti expozanti, am inteles ca e intradevar o initiativa frumoasa a statelor din Commonwealth (erau reprezentati ai serviciului de imigrari din AU, CA si NZ) speculata cumva de agentii private de consultanta in domeniul imigrarii care isi racolau clienti - exceptand firma din NZ, nu imi aduc aminte sa fi fost alti angajatori...poate 1-2 din Canada. Daca mai adug si faptul ca eram singurul roman venit sa caute de lucru pe acolo si ca in momentul declararii cetateniei si a faptului ca NU sunt rezident in UK isi plecau ochii in jos, veti intelege starea mea de spirit in acel moment :? . In fine, am platit si eu 80 EUR pentru un assessment pentru Australia (il facusem oricum singur dar hai sa mai aflu o alta parere) si am plecat spre aeroport - mai tarziu am primit rezultatul pozitiv si o oferta de asistenta cu imigrarea care mi s-a parut indecenta (6,000 EUR exclusive of other fees, gen Engineers Australia).

Am avut interviul telefonic in cele din urma, a fost foarte OK si stress free - un dialog deschis cu intrebari variate, multe axate totusi pe perpectivele de munca. Stress free a fost datorita faptului ca citisem niste experiente asemantoare pe ceva forumuri din Filipine, India si Singapore si imi erau foarte clar ca fara "Job offer", 100% NU voi primi resident visa. Unii vorbeau chiar de un scam la nivel guvernamental, cam tras de par rationamentul dar intradevar, guvernul face bani frumosi cu programul asta (vreo 4 M NZD / luna) iar vize primesc undeva sub 1% din aplicanti. Cateva zile mai tarziu, am primit un e-mail de la ofiterul de caz in care:
- am fost informat ca aplicatia mea pentru SM visa va fi parcata pentru 12 luni;
- am fost informat ca am potentialul de a gasi skilled employment;
- am fost invitat sa aplic pentru Job Search visa fara alte costuri suplimentare.
Previzibil...dar Jurnalul meu nu se opreste aici....

Sus

MesajScris: 18 Iul 2016, 10:10 
Neconectat
Membru Junior
Membru Junior

July 2016 Update:
In timp ce ma ocupam de incheierea job-ului din Tunisia (Mai-Iunie) 2016 si in paralel cu completarea aplicatiei pentru Job Search visa, am fost invitat la un interviu de catre reprezentantii firmei cu care am discutat la Londra (detalii in postul anterior). O sa trec mai rapid peste asta, interviul a durat cam 1h 40 min (cel mai lung in experienta mea) si in cele din urma, am primit pe mail o oferta de munca in Insula de Sud cu care nu prea stiam ce sa fac deoarece Immigration NZ se pronuntase deja formal in privinta aplicatiei mele.

I-am scris ofiterului de imigrari legat de alte detalii privitoare la JS Visa si schimbarea pasaportului iar, la sfarsit, am informat-o ca am primit o oferta de munca si am intrebat-o daca schimba cu ceva datele problemei. Mi-a raspuns rapid si, dupa "Congratulations", mi-a cerut sa-i trimit Contractul si datele angajatorului pentru a vedea daca respecta cerintele Manualului de imigrare si legislatia NZ. Am facut si asta, intreband ce sa fac cu aplicatia pentru JS Visa - pana la urma, era singura chestie clara si ma temeam cumva sa nu o pierd si pe asta pe motive de nerespectare a datei limita de applicare. Mi s-a spus in cele din urma sa NU trimit applicatia pentru JS si sa astept ca poate vom primi direct visa de rezident.

Dupa o zi-doua, primesc un alt e-mail de la CO in care eram intrebat din nou de EWRB si autorizatia temporara de munca pentru Inginer Electric, respectiv daca am aplicat deja pentru ea. F... :oops: - Bineinteles ca nu facusem nimic asa ca, in cea mai mare viteza, m-am apucat iar de scris - viitorului meu sef si EWRB. Am ramas placut impresionat de ajutorul lor si de rapiditatea cu care s-au miscat, lasand la o parte diferenta de fus orar, in 3-4 zile am avut aplicatia pentru "limited certificate" semnata de un Inspector Electric, scanata si trimisa pe mail la EWRB impreuna cu detaliile de plata ale cardului (91 NZD). Dupa alte 3-4 zile, am primit pe mail acceptul EWRB pentru eliberarea "limited certificate" pe care l-am trimis la imigrari. Ceva mai tarziu am primit si scrisoarea originala prin posta la adresa din Romania. Cred ca am fost norocos, pe chestia asta puteam sa ratez big time...:roll:

Cam 8-10 zile mai tarziu am primit un mesaj automat (e.g. do_not_reply@etc.co.nz) cum ca statutul aplicatiei mele s-a schimbat - cu inima cat un purice, m-am logat si am vazut ca intradevar s-a schimbat din "Pending" in "Approved". Dupa alte 5-6 zile, am prmit si e-mail-ul de la ofiterul de imigrari prin care am fost informat ca aplicatia mea pentru SM Visa a fost aprobata "in principle", conditionata de urmatoarea cerinta:
- "Please send your passport latest by January 2017".
Yay :D

Le-am trimis...acum astept...

Sus

MesajScris: 18 Iul 2016, 21:40 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Felicitari si ma bucur pentru tine!

Sus

MesajScris: 19 Iul 2016, 10:38 
Neconectat
Membru Junior
Membru Junior

Multumesc Mih!
Sper sa fie OK, o sa mai scriu odata ajuns acolo.

Sus

MesajScris: 20 Iul 2016, 12:28 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Nu vreau sa te descurajez dar mie personal CHC-ul mi s-a parut un santier in 2012 cand am fost pe acolo. Sper ca lucrurile s-au mai schimbat intre timp...

Tot din auzite este high demand cand vine vorba de imobiliare ceea ce iti va fi greu sa gasesti ceva bun unde sa locuiesti.

Bafta!

Sus

MesajScris: 30 Iul 2016, 00:57 
Neconectat
Membru Junior
Membru Junior

Și am aterizat pe 28 Iulie 2016...de doua ori, Christchurch urmat de Invercargill, unde voi sta cam o săptămână.
Din cate vad pe geam, bate un vânt nebun și ploua asa ca ma voi cam plictisi week-end-ul asta - e vreun roman prin apropriere? ☺

Sus

MesajScris: 03 Aug 2016, 16:08 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
Și am aterizat pe 28 Iulie 2016...de doua ori, Christchurch urmat de Invercargill, unde voi sta cam o săptămână.
Din cate vad pe geam, bate un vânt nebun și ploua asa ca ma voi cam plictisi week-end-ul asta - e vreun roman prin apropriere? ☺

Bine ai ajuns in NZ:)

In urma cu 5 ani si eu eram la fel ca tine in cautare de suflare romaneasca. Din proprie experienta iti pot spune ca nu se vor arata foarte multi la fata.

Sus

MesajScris: 19 Aug 2016, 07:36 
Neconectat
Nou venit
Nou venit

Salutare,
Sunteti in Christchurch sau in Invercargill?
Eu in Christchurch, din cand in cand calatoresc la Invercargill.

Va salut,
cod

Sus

MesajScris: 19 Aug 2016, 12:13 
Neconectat
Membru Junior
Membru Junior

Bună Cod!
De doua săptămâni muncesc in CHC (Hornby) dar stau în Rolleston. Maine am chef de plimbare, cred ca plec spre munte. Am înțeles de la Alina ca e o slujba duminica la biserica din CHC, vii și tu?

Sus

MesajScris: 09 Sep 2016, 19:07 
Neconectat
Nou venit
Nou venit

Citat:

Cred ca era prin Feb - Martie 2016 cand am primit un e-mail de la un angajator din NZ in care era o invitatie la un targ de job-uri in Londra impreuna cu un oarecum interes din partea lor sa ma cunoasca. Nu prea imi venea sa arunc alti 5-600 de euro pe avion si hotel dar stiti cum e vorba aia..."mai bine sa-mi para rau de ce am facut decat sa-mi para rau de ce nu am facut"...asa ca am cumparat bilet de avion spre Heathrow si am rezervat o noapte la hotelul unde avea loc evenimentul unde am avut placerea sa fiu intampinat la receptie de o romanca si sa aflu ca sunt "guest of the day", complementary upgrade la camera. Parea ca e de bun augur....

Doar parea....pentru ca dupa ce m-am intalnit cu reprezentatii angajatorului respectiv, am inteles ca e un fel de "get-together " si ceva sesiune de informare generala si nu de un iterview propriu zis - lipsea personajul principal, Engineering Manager care ramases in NZ. Dupa ce am cascat gura si la alti expozanti, am inteles ca e intradevar o initiativa frumoasa a statelor din Commonwealth (erau reprezentati ai serviciului de imigrari din AU, CA si NZ) speculata cumva de agentii private de consultanta in domeniul imigrarii care isi racolau clienti - exceptand firma din NZ, nu imi aduc aminte sa fi fost alti angajatori...poate 1-2 din Canada. Daca mai adug si faptul ca eram singurul roman venit sa caute de lucru pe acolo si ca in momentul declararii cetateniei si a faptului ca NU sunt rezident in UK isi plecau ochii in jos, veti intelege starea mea de spirit in acel moment :? . In fine, am platit si eu 80 EUR pentru un assessment pentru Australia (il facusem oricum singur dar hai sa mai aflu o alta parere) si am plecat spre aeroport - mai tarziu am primit rezultatul pozitiv si o oferta de asistenta cu imigrarea care mi s-a parut indecenta (6,000 EUR exclusive of other fees, gen Engineers Australia).
Salutare,

Poti sa imi dai mai multe detalii legate de job fare din UK? Cum se numeste sau unde are loc? Targetul meu este sa vin in NZ in martie 2017 la recomandarea unei firme de recrutare din NZ? Voi veni fara viza pentru ca RO e pe lista waiver free. Dar inainte, as merge in UK pentru job hunt in NZ. Multumesc

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 31 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior 1 2 3 Următorul

Ora este UTC+02:00 UTC+2