Board index
Acum este 19 Aug 2019, 01:15

Ora este UTC+02:00 UTC+2

Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 10 mesaje ] 
Autor Mesaj
MesajScris: 14 Iul 2015, 08:21 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Salut,

Pentru cei care au locuit in ambele tari... Merita Noua Zeelanda in comparatie cu Australia ?
Stiu... intrebarea este foarte generica. Va rog daca se poate un punct de vedere personal. Si de ce.

Merci mult.
Cristi.

Sus

MesajScris: 20 Iul 2015, 09:23 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Ce se mai inghesuie lumea sa-ti raspunda:)

Sus

MesajScris: 21 Iul 2015, 06:44 
Neconectat
Nou venit
Nou venit

Hai ca o s-o musc de data asta si o sa intru in polemici.

Personal, prefer NZ. sunt aici de 4 ani. Nu este usor, chiriile sunt mari, preturile la case sunt mari, dar daca ai chef de munca si esti serios, nu se pune problema sa nu ai un job decent platit. Surprinzator compania la care lucrez are si Aussies, mutati in NZ. Ca le place si lor aici si au zis ca lor le e mai bine. Din nou, subiectiva treaba.

Recent in pressa au zis ca pt prima data in ceva ani, Kiwis revin acasa si chiar multi Aussies se mute in NZ.

Uite ceve exemple:
http://www.nzherald.co.nz/business/news ... d=11349071
http://www.nzherald.co.nz/hawkes-bay-to ... d=11353096

Repet nu e lapte si miere, eu in Aussie, in vizita, m-as duce oricand. Dar prefer NZ. Mai putin rasisti (nu ca australienii sunt din cale afara, dar se simte un pic diferenta). Eu sunt singura ramanca dintr-un birou de 140 de persoane, n-am avut niciodata nici o problema. Dar am avut clienti Aussie care se luau inclusiv de colegii mei kiwi si americani.

De asemenea, plaje superbe(scufundari, sporturi de apa), foarte multe activitati outdoorsy (catarari, plimbari pe trails in paduri, campings), iar asta pentru mine este esential. Motivul plecarii mele din Ro a fost Lifestyle-ul si nu neaparat banii sau lipsa de oportunitati profesionale.

In speranta ca nu o sa imi pun cenusa in cap de la anumiti membri, asta este parerea mea personala.

Decizia este doar a ta, citeste presa din ambele tari, studiaza situatia economica din ambete tari comparativ cu domeniul in care activezi.

Cristina

Sus

MesajScris: 21 Iul 2015, 11:52 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Intrebarea se adreseaza celor care au locuit in NZ cat si in OZ.

Sus

MesajScris: 30 Iul 2015, 04:28 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Salut,

Merci mult pentru raspunsuri.
Ideea este ca suntem in Australia, in zona Perth.

Aici... nu prea ai ce sa faci. Vrei sa vezi un munte... Mergi o zi cu masina. Doar ca sa ajungi la ceva cat de cat mai inalt. Nu ma refer la 1km inaltime, ci la cateva sute de metrii.
Apoi... In rest... totul flat. Palma. Doar niste delusoare (la propriu delusoare) si cam atat.

Ce e muntele pentru romani, e coama valului pentru australieni. Ma refer in Perth, nu in alte locuri.

Insa sunt si chestiile bune: este ca la tara. Loc de crescut copiii in liniste. Dar cam atat.

Asa ca putem sa ne uitam cu placere spre sydney, melbourne, sau sa mergem intr-o tara care are ceva ce ne-a lipsit aici: muntii.

Asa apare in discutie NZ. Dar ca sa ne mai relocam odata, intr-o zona noua, sa o luam iarasi de la inceput cu toate, nu stiu daca sa ne punem pe asta.

E adevarat ca fluxul migratiei pentru prima data in ultimii multi ani s-a schimbat spre NZ, dar asta nu inseamna ca este neaparat si mai bine acolo.

De aceea intrebam... Merita sa facem pasul pentru munti ? (Nu murim daca nu ii vedem, dar na... daca e sa fie bine, sa fie cu totul :) )

Merci.

Sus

MesajScris: 30 Iul 2015, 07:25 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Daca income-ul vostru e peste 160k,da. Altfel, vorba parazitilor, esti blocat la pat in paradis.

Sus

MesajScris: 02 Aug 2015, 12:58 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Depinde si de faptul daca vrei sa te muti intr-un loc ca turist sau ca sa traiesti acolo.

Ca turist, da, musai, cauta muntele sau oceanul, dar ca sa te stabilesti intr-un loc ca sa traiesti acolo, cu totul altele cred eu ca ar trebui sa fie criteriile.
Cati dintre cei nascuti in Romania la mare s-au mutat la munte, pentru acolo le placea lor mai mult? Si invers? Dar cei de la campie? Aia un' s-au mai mutat, daca au facut-o?

Trebuie sa fii rezonabil cat de cat in stabilirea criteriilor pentru mutat, doar daca nu vrei sa fii chiar un nomad care la fiecare cativa ani isi face bagajele si pleaca in alta parte.
In plus, fa-ti temele, informeaza-te inainte sa ajungi intr-un loc ca sa stii ce gasesti acolo.

Un loc merita mai mult decat altul in functie de ceea ce ii trebuie fiecaruia ca sa traiasca.
Ce posibilitati de munca sunt? Cum se traieste acolo? Ce lume vezi la shopping centre? In tren in drum spre munca? Prin oras? La ghisee? Serviciile cum sunt? Transportul? Infrastructura? Clima, vremea in general?

Iar ceea ce se numeste munte, noi o luam prea chiar de-a dreptul. Sa nu uitam ca si in Romania Muntii Dobrogei tot MUNTI sunt, chiar daca numai cel mai inalt varf abia ajunge la 400 si ceva de metri. E altceva ceea ce defineste un munte. Si nu numai muntele face un peisaj sa fie frumos. Sa nu uitam sirul nesfarsit de masini vara pe soselele din Romania, toate spre directia Litoral.

Vrem turism? Urcam in avion si mergem unde avem nevoie. Cert e insa ca de fiecare data cand am fost in alte orase, intotdeauna m-am intors cu bucurie in Perth, si nu ca am viza restrictiva sau mai stiu eu ce. Nu-mi place sa locuiesc acolo. Ca turist insa, da, sigur, e frumos, merg cateva zile, vad locurile care ma intereseaza si ma intorc cu bucurie acasa.

Sus

MesajScris: 04 Aug 2015, 06:27 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
Hai ca o s-o musc de data asta si o sa intru in polemici.

Personal, prefer NZ. sunt aici de 4 ani. Nu este usor, chiriile sunt mari, preturile la case sunt mari, dar daca ai chef de munca si esti serios, nu se pune problema sa nu ai un job decent platit. Surprinzator compania la care lucrez are si Aussies, mutati in NZ. Ca le place si lor aici si au zis ca lor le e mai bine. Din nou, subiectiva treaba.

Recent in pressa au zis ca pt prima data in ceva ani, Kiwis revin acasa si chiar multi Aussies se mute in NZ.

Uite ceve exemple:
http://www.nzherald.co.nz/business/news ... d=11349071
http://www.nzherald.co.nz/hawkes-bay-to ... d=11353096

Repet nu e lapte si miere, eu in Aussie, in vizita, m-as duce oricand. Dar prefer NZ. Mai putin rasisti (nu ca australienii sunt din cale afara, dar se simte un pic diferenta). Eu sunt singura ramanca dintr-un birou de 140 de persoane, n-am avut niciodata nici o problema. Dar am avut clienti Aussie care se luau inclusiv de colegii mei kiwi si americani.

De asemenea, plaje superbe(scufundari, sporturi de apa), foarte multe activitati outdoorsy (catarari, plimbari pe trails in paduri, campings), iar asta pentru mine este esential. Motivul plecarii mele din Ro a fost Lifestyle-ul si nu neaparat banii sau lipsa de oportunitati profesionale.

In speranta ca nu o sa imi pun cenusa in cap de la anumiti membri, asta este parerea mea personala.

Decizia este doar a ta, citeste presa din ambele tari, studiaza situatia economica din ambete tari comparativ cu domeniul in care activezi.

Cristina
Sunt foarte de acord cu Cristina in 90% din aspecte dupa 5 luni de AKL.

Sus

MesajScris: 04 Aug 2015, 07:39 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Ai locuit in ambele tari Amidamaru?

Sus

MesajScris: 06 Aug 2015, 01:04 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
Repet nu e lapte si miere, eu in Aussie, in vizita, m-as duce oricand. Dar prefer NZ. Mai putin rasisti
Lasa ca in NZ se importa rasisti din Romania vad, din ce scrie Amidamaru pe topicul "Una din miile de pareri si experiente".
Amidamaru, mai usor cu rasismul pe scari, daca tot esti de acord cu ce scrie Cristina si o aprobi cand zice ca neozeelandezii nu sunt (prea) rasisti.

Iar ca impresie generala, atata timp cat nu ati trait in ambele tari, e de prost gust sa puneti o stampila pe o natie intreaga, doar pentru ca ati cunoscut voi cativa aussies abroad.

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 10 mesaje ] 

Ora este UTC+02:00 UTC+2