Board index
Acum este 10 Dec 2019, 16:20

Ora este UTC+02:00 UTC+2

Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 17 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior 1 2
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: pasapoarte furate in NZ
MesajScris: 26 Noi 2015, 09:50 
Neconectat
Nou venit
Nou venit

Tocmai ce m-am intors din Sydney. Am aplicat. Exact ce spunea cineva mai sus. Amabili dar amabili ca romanii. Asta dupa ce am ajuns cu 10 minute inainte acolo, si ni s-a zis politicos (a se citi transant) de catre un domn, care cred ca este chiar consulul, ca suntem devreme si ca ei sunt in pauza de masa ca putem astepta sau sa ne mai invartim prin jur. Am preferat sa asteptam. Ca si cost 145AUD taxa de pasaport + 17.5 AUD pt plic cumparat la posta pentru ca sa trimita ei pasaportul cand este trimis din Romania.
Doamnele de acolo a fost dragute totusi inclusiv printandu-ne un tour offer pt vizitat Blue Mountains si ne-a dat si ceva train tips.

Sus

Subiectul mesajului: Re: pasapoarte furate in NZ
MesajScris: 27 Noi 2015, 04:10 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

asta inseamna "foarte draguti" comparativ cu ce raspunsuri am primit noi, lol: ca nu ii intereseaza pe ei ca ni s-au furat pasapoartele vechi si ce dovada au ei ca asa s-a intimplat (aveau dovada de la politia NZ oricum) si ca "daca sintem romani nu inseamna ca ei sint de partea noastra" si ca ne priveste (in mare) iar ei nu comunica nici o procedura despre refacerea pasapoartelor autoritatilor din NZ.
Noroc ca n-aveam nevoie sa fie "de partea noastra", si ca autoritatile respective din NZ, in afara faptului ca au fost stupefiate de raspuns, si-au depasit atributiile sa ne ajute sa ne refacem actele aici, in principal permisul de conducere NZ ca sa ne putem legitima si au discutat cu banca sa primim acces la conturile noastre (carduri furate), ne-au trimis copia dupa raportul politiei si toate confirmarile necesare samd. Dp asta de vedere am fost foarte impresionata de NZ - in RO, de ex., daca ti se fura tot ce ai la tine nu intereseaza pe nimeni. Aici, in afara de faptul ca au cautat peste tot ce ni s-a furat, ne-au sunat si inca ne mai suna sa ne intrebe daca e totul ok, daca ne pot ajuta cu ceva, samd.
Pina la urma ne-am lipsit cu totul de confirmarea de la Consulatul din Sydney si politia a verificat costurile din alte surse, probabil. Pentru reinnoirea pasapoartelor inca ma mai gindesc daca ne trebuie si merita efortul sau aplicam direct pentru cetatenie NZ in citeva luni. In situatia in care ne vom reface totusi pasapoartele romanesti, o sa nominalizez pe cineva din Ro sa ne reprezinte - MAE din RO au fost foarte saritori si ne-au dat toate informatiile necesare imediat. Sint convinsa ca in Ro ni le putem face fara batai de cap.
Pina la urma probabil e vorba de persoane, nu de sistem... problema e ca sistemul permite consulatului flexibilitatea sa te trateze ca pe cineva care "ii deranjeaza din treburile importante pe care le au" (care or fi alea, daca emiterea de pasapoarte noi nu e una dintre ele?).

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 17 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior 1 2

Ora este UTC+02:00 UTC+2