Board index
Acum este 22 Mai 2018, 04:20

Ora este UTC + 2

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 5370 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 354, 355, 356, 357, 358
Autor Mesaj
MesajScris: 29 Aug 2017, 22:01 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

multumesc pentru lamuriri oz-ee, asa ma gandeam si eu in privinta proiectelor ecommerce, nu prea am gasit oameni care sa faca assesmentul cu succes pe Business Analyst avand ca experienta online/ecommerce projects
(sau poate nu am cautat eu ce trebuie)

19.01.2018 - ACS assesment granted
24.01.2018 - 189&190 EOI subsmssion for 261111 ICTBusinessAnalyst

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: 30 Aug 2017, 09:17 
Neconectat
Nou venit
Nou venit

Multumesc mult, oz-ee! :)

Eu am facut scrisorile de recomandare exact pe modelul de ACS si le-am semnate.
RPL-ul l-am scris in procent de 65%.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: 19 Dec 2017, 02:40 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Un site interesant, unde iti zice statisticile si prognoza pe meserii (Australia)
http://joboutlook.gov.au/career.aspx

poate e de folos celor care se gandesc la emigrare

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: 02 Feb 2018, 10:05 
Neconectat
Membru Junior
Membru Junior

Salutare,

Incerc sa fiu cat mai scurt, 5 ani de la Londra ,25 de ani, sofer de camion de meserie, am absolvit si un curs de sudor la un colegiu din UK, ma gadesc oarecum la relocare spre alt continent mai "white" . Nu ca as avea vreo urma de rasism sau ceva in mine, poate ca asa e normal si bine, open-minded, sa fii inconjurat de oameni imbracati in cearseafuri care raspandesc ura in jurul lor, dar eu nu ma pot integra. Asa ca as incerca o relocare spre alte tinuturi mai calduroase.

Vreau sa spun ca am fost primit in Anglia si mi s-a oferit sansa sa fac ceva cu viata mea. Mi s-a dat de munca desi nu aveam vreo calificare, stiam cateva cuvinte in engleza, si nu aveam nici "experienta britanica" .Nu am simtiti nici o urma de rasism. Desi nu sunt inginer, arhitect, doctor sau alte meserii specifice oamenilor cu IQ mai mare, pun la ciorap cam 1200-1300 de lire pe luna, dupa ce platesc chirie, mancarea, telefonu. Excludem viata sociala, pentru banii aia muncesc peste 50 de ore pe saptamana, stau in shared house, si cum am ma spus, Londra nu mai e un loc sigur.

La fel e viata si in Marile Orase din Australia? Asta daca am vreo sansa sa primesc viza si daca se merita sa fac schimbarea. Multumesc pentru sfaturi!

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: 03 Feb 2018, 06:19 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Ca si sofer de camion main applicant nu cred ca ai sanse de viza in Australia.
Ca si job, da intradevar, ti-ai gasi de lucru in Australia daca ajungi sa iei cumva viza.
Cred ca mai bine te reorientezi spre alte orase din UK, mai "white". Eu stau in afara Londrei intr-un orasel predominant alb (si fara prea multi romani). Sunt happy.
Exista cartiere de muslimi, indieni si africani si in Australia. Rasa alba mai reprezinta doar 17% din populatie si scade rapid.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: 04 Feb 2018, 23:56 
Neconectat
Nou venit
Nou venit

Salutare,

Eu si prietena mea ne-am hotarat sa venim in Australia, tocmai am dat examenul IELT's si ne pregatim sa facem echivalarea studiilor si experienta la Engineers Australia.

Avem cateva nelamuriri referitoare la aplicarea pentru viza:

1. In primul rand nu suntem foarte siguri ce viza ni s-ar potrivi 189 sau 190 ... din cate am vazut ne incadram in cerintele fiecareia din ele dar nu mi-e clar care sunt diferentele. Precizez ca suntem amandoi ingineri cu experienta.

2. Conteaza punctajul in viteza de obtinere a vizei, de ex. daca ai punctaj mare primesti viza mai repede, sau nu are nici o legatura ? In cazul nostru am mai putea adauga la punctaj echivalarea studiilor prietenei mele.

3. Legat de aplicarea amandurora pe aceeasi viza ... in contextul in care prietena mea va aplica ca partener, relatia fiind "De Facto", ce sanse am avea in conditiile in care, desi suntem impreuna mai bine e un an, amandoi avem locuinte/masini/bunuri separate ?

4. Exista cerinte speciale referitoare la traduceri, voi cum v-ati facut traducerile documentelor ?

Merci !

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: 05 Feb 2018, 03:59 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

mauzer scrie:

1. In primul rand nu suntem foarte siguri ce viza ni s-ar potrivi 189 sau 190 ... din cate am vazut ne incadram in cerintele fiecareia din ele dar nu mi-e clar care sunt diferentele. Precizez ca suntem amandoi ingineri cu experienta.
Amandoua vizele sunt PR si iti dau aceleasi drepturi. Singura diferenta majora - pt 190 primesti 5 puncte in plus daca esti nominalizat (a se citi "invitat") de un stat, in schimbul promisiunii ca vei locui in statul respectiv minim 2 ani. Durata de obtinere a celor doua vize depinde de circumstante, nu ai garantie ca una e mai rapida decat cealalta

2. Conteaza punctajul in viteza de obtinere a vizei, de ex. daca ai punctaj mare primesti viza mai repede, sau nu are nici o legatura ? In cazul nostru am mai putea adauga la punctaj echivalarea studiilor prietenei mele.
Punctajul mai mare te ajuta sa obtii invitatia mai repede, dupa aceea nu mai conteaza

3. Legat de aplicarea amandurora pe aceeasi viza ... in contextul in care prietena mea va aplica ca partener, relatia fiind "De Facto", ce sanse am avea in conditiile in care, desi suntem impreuna mai bine e un an, amandoi avem locuinte/masini/bunuri separate ?
Nu ma pot pronunta la sanse, trebuie sa dovediti ca sunteti impreuna. Locuiti impreuna in una din case?

4. Exista cerinte speciale referitoare la traduceri, voi cum v-ati facut traducerile documentelor ?
Eu am tradus la un traducator autorizat, si apoi parafat de un notar, cei doi lucrau impreuna

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: 06 Feb 2018, 11:35 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

mauzer scrie:
Salutare,

Eu si prietena mea ne-am hotarat sa venim in Australia, tocmai am dat examenul IELT's si ne pregatim sa facem echivalarea studiilor si experienta la Engineers Australia.

Merci !

Aia cu sponsorizare (invitatie) mi se pare ca merge mai repede. Din cate stiu e nevoie mare de ingineri 3 luni Ai viza daca Ai actele facute bine.
Legalizarile nui prea intereseaza, doar traducatorul sa-Si treaca datele. La mine a mers asa.
Punctaj minim 55 am primit inv in 7 zile Si viza in 4 luni (am prins sfarsitul de an Si sau gatat vizele fizic si in iunie nu se dau vize sau ceva asemanator). Insurati-va.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: 07 Feb 2018, 09:41 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

nickalay417 scrie:
mauzer scrie:
Salutare,

Merci !

Aia cu sponsorizare (invitatie) mi se pare ca merge mai repede. Din cate stiu e nevoie mare de ingineri 3 luni Ai viza daca Ai actele facute bine.
Legalizarile nui prea intereseaza, doar traducatorul sa-Si treaca datele. La mine a mers asa.
Punctaj minim 55 am primit inv in 7 zile Si viza in 4 luni (am prins sfarsitul de an Si sau gatat vizele fizic si in iunie nu se dau vize sau ceva asemanator). Insurati-va.

Se pare ca 190 merge mai greu acum, exista pe site la Immigration un link cu timpii estimativi, si 189 se rezolva cam cu o luna doua (estimat) mai repede decat 190.

Referitor la relatia de facto, iti trebuie o gramada de dovezi ca sunteti un cuplu, una dintre conditii (nu impuse, dar conteaza enorm, se pare) e sa locuiti impreuna, sa aveti facturi amandoi pe aceeasi adresa, etc.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: 19 Mar 2018, 03:16 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

FYI (martie 2018)
Govt trials new visa to lure tech talent
https://www.itnews.com.au/news/govt-trials-new-visa-to-lure-tech-talent-487265

Se aplica de la 1 iulie 2018

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: 20 Mar 2018, 00:18 
Neconectat
Nou venit
Nou venit

Cam greu sa iei un salar de $180k chiar si pentru AU cred.
Ca sa nu mai zic ca trebuie sa fii un fel de mic guru, super highly skilled, 15ani experienta, etc..

IELTS 08.07.2017: L8.5 R7.5 W6 S7
IELTS 09.09.2017: W6.5
IELTS 28.10.2017: S6.5 ... and we try again!

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: 10 Apr 2018, 10:41 
Neconectat
Nou venit
Nou venit

Buna,

De ani de zile ne tot bate si pe noi gandul de a emigra... profesie inginer telecomuncatii, actual job Project Manager in Oil&Gas. A mai emigrat cineva ca si Project Manager?

Eu voi fi aplicantul principal. Sotul, de profesie economist, dar ca si job are o firma de mobilier pal..

Multumesc de orice sfat ....

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: 26 Apr 2018, 17:32 
Neconectat
Nou venit
Nou venit

Buna. Un pic de ajutor va rog, situatia este in felul urmator: eu mi-am inceput activitatea ca inginer in august 2012 - prezent 2018, cu o intrerupere (contract suspendat pentru concediu de crestere a copilului 1,8 ani) iar de 1 luna mi-am reluat activitatea. Ca si experienta de munca se ia toata perioada(adica 5 ani si 8 luni ) sau doar 4 ani fara sa calculez si concediul de maternitate?
Va multumesc.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: 27 Apr 2018, 05:41 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

tili scrie:
Buna. Un pic de ajutor va rog, situatia este in felul urmator: eu mi-am inceput activitatea ca inginer in august 2012 - prezent 2018, cu o intrerupere (contract suspendat pentru concediu de crestere a copilului 1,8 ani) iar de 1 luna mi-am reluat activitatea. Ca si experienta de munca se ia toata perioada(adica 5 ani si 8 luni ) sau doar 4 ani fara sa calculez si concediul de maternitate?
Va multumesc.
Fara Suparare pai ce experienta Ai castigat in concediu de maternitate? Nopti nedormite alaptat schimbat pampers etc. cine iti da recomandarea? Pustiu?

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: 27 Apr 2018, 06:42 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

tili scrie:
Va multumesc.

A nu se confunda 'vechimea neintrerupta' data de concediu de maternitate cu 'experienta neintrerupta'.

Sus
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 5370 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 354, 355, 356, 357, 358

Ora este UTC + 2