Board index
Acum este 22 Noi 2017, 11:08

Ora este UTC + 2

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 2 mesaje ] 
Autor Mesaj
MesajScris: 04 Feb 2016, 12:21 
Neconectat

Mare atentie la agentia de emigrare VISACANADA Consulting - visacanada.ro . Intial cei de la firma in persoana dl. Eric Ayalon (sediul la rond la Alba Iulia, Bucuresti) vor promite asistenta si consultanta la orice ora (fireste ore de bun simt) ajutorul in toate demersurile necesare, un contract valid de munca, , transmiterea CV-uli dvs la firme de recrutare din Montreal si Quebec si orice alta poveste frumoasa pe care doresti sa o auzi,inclusiv faptul ca au contract cu un avocat canadian care se va ocupa cu precadere de orice problema pe care o vei intampina in procesul tau de emigrare. Suna perfect nu ? Mai ales cand nu ai idee exact cu ce se mananca toata treaba si ai nevoie de cineva priceput. Ei bine,2000 de euro mai tarziu, in schimbul carora am primit o factura facuta in word fara prea multe detalii am primit urmatoarele lucruri :
1. mi s-a spus ca imi pot echivala diplomele la unul din siteurile de profil (sunt vreo 4)
2. am completat impreuna un formular - cel de Express Entry

Buna afacere,nu ?

Povestea continua, cu mai multe ocazii domnul Eric Ayalon mi-a inchis telefonul in nas,pe motiv ca il deranjez la o ora nepotriva (cum ar fi luni la ora 12 ) sau ca insist cu telefoanele,in ziua in care am facut imprudenta de a-l suna de 2 ori in aceiasi zi. Au urmat amenintarile in care mi sa zis ca mi se va retrage profilul de pe Express Entry , daca mai deranjez. Negarea oricarei promisiune facuta la inceput, ca mai apoi sa ma asigure ca daca si citez "vei avea norocul sa iti gasesc un job",va percepe o taxa de 2000 de euro sau 10 din salariul anual - ca doar ei nu lucreaza pe gratis. Nu voi merge in detaliu cu toate injuriile si mizeriile pe care domnul Ayalon mi le-a adresat, pentru ca pur si simplu ,aceste nu isi au rostul.

Am citi multe review-uri despre agentii de emigrare, teapa acestori domni (ca altfel nu poate fi numita) se leaga datorita asocierii (mincinoase cred eu) cu dl. Adam Eidelmann - http://www.eidelmannlaw.ca/about_eidelm ... _firm.html . Acestia pretind ca au o colaborare cu acest domn avocat care de altfel se ocupa cu litigii de munca.

Am reusit sa obtin rezidenta. Costul total ? 6000 de euro ,dintre care 2000 aruncati pe geam pe o inselatorie.

Gasiti toate informatiile pe http://www.cic.gc.ca...nglish/Â Â si pe forumuri.
Succes !

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: 09 Apr 2016, 12:49 
Neconectat
Membru Junior
Membru Junior

Cum ai obtinut un loc de munca?

IPENZ Letter: 07.2015
Application: 09.2015/Feedback: 11.2015
EWRB Letter:02/2016
CO Interview: 03/2016