Board index
Acum este 10 Dec 2019, 16:21

Ora este UTC+02:00 UTC+2

Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 9 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Nedumerire
MesajScris: 12 Noi 2006, 11:41 
Neconectat
Nou venit
Nou venit

Salut.Suntem un cuplu dragutz si stam mai bine de 1 an impreuna :)
Avem formularele pt emigrare si am inteles ca au avantaj cei casatoriti....in acest moment nu suntem casatoriti ,planuim asta dar nu ne putem casatori asha in graba,ce sfaturi ne dati,sa asteptam pana ne casatorim si pe urma sa trimitem dosarul,sau daca il completam ca si necasatoriti(de facto spouse) sunt sanse sa obtinem visa?Ne mai gandim ca daca ne vom casatori si imediat dupa aceea trimitem dosarul sa nu se interpreteze ca si cum am fi facut casatoria pt. emigrare...:)
Asteptam sfaturi,va multumim.

P.S.-Stam prost cu Franceza,la engleza e f bine.e asta o problema?

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: 12 Noi 2006, 16:08 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

legat de casatorie, daca inca nu v-ati depus actele si oricum aveti de gand sa o faceti, faceti-o. daca nu, tre sa doveditzi concubinajul. nu stiu cum se face dar stiu sigur ca trebuie dovedit.
cu limba, depinde pe caer parte doriti sa emigrati, daca e pe quebec e o conditie necesara limba franceza (shi putina engleza)

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: 12 Noi 2006, 16:17 
Neconectat
Nou venit
Nou venit

Pai actele ne-au fost tremise din Quebec de matusa mea care e acolo de 12 ani,dar noi vrem sa mergem in Alberta care e zona engleza,fromularele pt. quebec sunt valabile daca vrem sa mergem in Alberta sau e vreo diferentza?

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: 13 Noi 2006, 08:58 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

nu stiu despre ce acte vorbesti, dar e clar ca esti la inecputul lungului proces de emigrare.
1. Trebuie sa-ti mentionez ca provincia Quebec a obtinut de la guvernul federal dreptul de a-si alega singura emigrantii. Drept urmare, o aplicatie pe quebec este total independenta si nu are nicio legatura cu partea federala.
Treaba sta asa:
a) te-ai hotarat sa emigrezi in quebec
b) iti alcatuiesti un dosar care se depune la ambasada canadei de la VIENA
c)in aprox 6 luni vei sustine un interviu la BUCURESTI cu un ofitzer de emigrare canadian. interviul este in FRANCEZA. in urma acestui interviu fie nu esti acceptat shi aia e, fie esti acceptat, caz in care obtii un CSQ (certificatul de selectie pt quebec)
d)pe baza acestui certificat alcatuiesti DOSARUL II care se depune la ambasada canadaei de la BUCURESTI (adica la federali), cea care iti si elibereaza viza (inca aprox 6luni).
Odata viza obtinuta ea este valabila pe tot teritoriul canadei
2. Ruda care locuieste in quebec este aducatoare de 3 (parca) puncte la dosar
Daca intr-adevar vrei sa emigrezi pune mana si documenteaza-te.Uite aici niste linkuri:
http://www.quebec.ro/forum/index.php?PH ... board=15.0

www.quebec.ro

www.montreal.ro

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: 14 Noi 2006, 13:49 
Neconectat
Nou venit
Nou venit

ho hooooo blueice :D ma distreaza cei care iau atat de oficial lucrurile...+ca cred ca stresul asta e daunator(probabil necesar in romania)

Deci bluice eu nu cred ca emigrarea e chiar atat de complicata cum o prezinti tu si sunt f sigur de asta ,asa cum viata in sine nu e complicata ci se complica in masura in care o complicam noi ,in aceeasi masura nici emigrarea in canada nu este deloc complicata..:)
Am inteles de la matusa mea faptul ca Alberta a deschis un nou program de atragere al emigrantilor si cum noi stam f bine la capitolul "limba engleza" ne-am indrepta pasii catre Alberta,formularele ni le-a tremis ea din Quebec ,din cate am inteles nu are legatura Quebec cu Alberta.
Eventual da-mi o mana de ajutor daca poti cum sa aflu mai multe despre emigrarea in Alberta pt. ca mai peste tot gasesc numai Quebec si Montreal.
10x

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: 14 Noi 2006, 23:23 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

" Deci bluice eu nu cred ca emigrarea e chiar atat de complicata cum o prezinti tu si sunt f sigur de asta ,asa cum viata in sine nu e complicata ci se complica in masura in care o complicam noi ,in aceeasi masura nici emigrarea in canada nu este deloc complicata..Smile "

nu prea faci nici un sens aici....ai intrebat cum se poate emigra....omul acela ti a dat toate etape officiale...dar spui ca esti sigur ca nu e asa complicat....chiar crezi ca fiecare isi alege cum emigreaza....si unii vor sa faca dosar mai complicat sa au plictis si altii mai ocupati si fericiti fac doar unul de 2 ore?
sincer nu cred ca in Canada emigrare si cum este dosar se face in functie de cit stress are fiecare....eu zic sa ascultati de blueice si sa studiati cum se face....iar daca aveti info despre emigrare in Canada fara stress si foarte necomplicat...please puneti aici pe forum acel info....multi vor fi foarte interesati sa afle...

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: 19 Noi 2006, 22:02 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

gabriel si ana

s-a mai discutat asta (nu-i o observatie ok?)
ce trebuie voi sa retineti este ca in Qebec se emigreaza cel mai repede (vorbesc de timpului de asteptare) insa voi biletul de avion il puteti lua direct pt Alberta. Au mai facut-o si altii

cat despre stiutul francezei, interviul nu echivaleaza cu ghilotina insa trebuie sa o stiti ca sa treceti de el. Sunt o multime de profesori care v-ar putea ajuta, 2-3 ore pe saptamana lectii private (pt gramatica in principal) si nu o sa aveti probleme. Trebuie insa muncit putin pt asta.
Franceza seamana mult cu romana, nu-i asa de speriat. Ideea este ca trebuie sa stiti franceza ca sa fiti primiti in Quebec

bafta!

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: 20 Noi 2006, 01:54 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

no way, emigrarea nu-i de loc complicata, nici blueice n-o vede complicata. ti se pare tie doar pentru ca el detaileaza niste aspecte.

emigrarea consta in:
1. depui actele si banii
2. ti se evalueaza sansele si eventula te invita la interviu
3. analizele medicale
4. viza si plecarea
5. un proces scurt de acomodare si gasirea unui loc de munca
si...
la vie en rose..

unde vedeti voi ca e complicat? gabriel are dreptate...

uite si mana de ajutor pe care i-ai cerut-o lui blueice:

http://search3.workopolis.com/jobshome/ ... rovince=AB

eu zic ca tu ai putea simplifica mai mult procesul de emigrare avand mana de ajutor, si anume:

1. gasesti slujba corespunzatoare pe masura scolii si experientei si aplici
2. te angajezi si te muti acolo
3. depui actele pentru rezidenta permanenta

succes

oops, si quebec are legatura cu alberta. fac parte din aceasi tara, deci nu-ti trebuie pasaport sa treci dintr-o provincie intr-alta si platesti taxe federale indiferent de locul din canada. formularele le poti gasi pe internet probabil, nu-i nevoie de rude.

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: 02 Iun 2008, 22:32 
Neconectat
Membru Junior
Membru Junior

Buna seara.Aveti niste linkuri super faine,care ajuta mult la etapele emigrarii.

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 9 mesaje ] 

Ora este UTC+02:00 UTC+2