Board index
Acum este 07 Dec 2019, 21:49

Ora este UTC+02:00 UTC+2

Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 30 mesaje ]  Du-te la pagina 1 2 Următorul
Autor Mesaj
MesajScris: 19 Iul 2007, 20:27 
Neconectat
Nou venit
Nou venit

O poveste de emigrant care merita citita!

Nu doresc sa fac nici un comentariu. Va doresc doar lectura placuta.

Cititi aici:
http://www.emigrarecanada.php0h.com/Gunoier.htm

Ultima oară modificat 12 Apr 2013, 21:23 de către ganimede, modificat de 5 ori în total.

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: 19 Iul 2007, 23:13 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

.

Ultima oară modificat 30 Aug 2012, 23:27 de către Bravo, modificat 1 dată în total.

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: 19 Iul 2007, 23:36 
Neconectat
Nou venit
Nou venit

Nu crezi! Ce sa-i faci nu toata lumea traieste ca tine in boieria din Noua Zeelanda!

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: 19 Iul 2007, 23:43 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Poate o fi ala mai tanar din dreapta. In fine. Unii reusesc altii nu, asta e , bine ca are ce sa munceasca si nu se plange ca altii care au emigrat destepti si nu-i baga nimeni inseama... Sau ca aia care n-au viata sociala decat viseaza la vacanta in Romania unde sa faca pe grozavii. Bleah

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: 20 Iul 2007, 03:11 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

ganimede....nu este vorba ca este cineva boier in NZ Australia sau Canada....este vorba ca nimeni nu il opreste pe acel om sa mearga la scoala daca va vrea un job mai bun...poate foarte bine sa incarce gunoi in masina si seara sa mearga la scoala,sau sa faca educatie online,sau daca nu vrea sa faca asta sa salveze bani din acel job 2-3 ani cit poate de mult si apoi sa foloseasca acei bani sa mearga la scoala full time....sint extrem de multe mod de a face o viata mai buna
este vorba ca poate face ceva cu viata lui daca vrea,si orice emigrant poate face ceva in viata daca vrea....nu este vorba ca nu poti,nu te opreste nimeni....este vorba ca nu vrei...si atunci nu ai drept sa plingi sau sa visezi la viata in Romania cu masina straina,lol....asta e fost chiar funny.

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: 20 Iul 2007, 08:02 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
Frumos eseu pentru cine are timp sa creada baliverne din astea de ratati. Numai o intrebare, citi ani are tataie ala din poza? 8)
sunt sigur ca tu nu ai fi avut curajul sa-ti publici experienta daca erai in locul lui pentru ca trebuie sa ai un anumit tip de caracter pt asta. Si cred ca a facut-o cu mult bun simt.

Poate mai putina aroganta nu ti-ar strica. Si gunoierii sunt oameni.

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: 20 Iul 2007, 09:38 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

.

Ultima oară modificat 30 Aug 2012, 23:28 de către Bravo, modificat 1 dată în total.

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: 21 Iul 2007, 04:35 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

eu cred ca voi nu stiti ce vorbiti. sa dea dracii de nu m-as fi angajat gunoier in canada. dar n-ai loc. e "iunion". un gunoier aici catiga cat un inginer si, intr-adevar, n-are grija zilei de maine. concediu dublu fata de cat am eu si o pensie babana la care contribui si eu. au cateva sporuri care-i ridica substantial venitul, printre care, sporul de rusine, LOL. asigurari medicale dentale di de ochi 100% pentru ei si familie si multe, multe alte avantaje.

eu nu cred povestea numai prin faptul ca gunoierii sunt in majoritate nascuti in canada, au "pile" pentru a intra acolo si in nici un caz nu da meseria lui de cateva ore pe zi (in nici un caz 8 ) pe una de administrator de bloc.

Ultima oară modificat 21 Iul 2007, 17:28 de către Tsunami, modificat 1 dată în total.

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: 21 Iul 2007, 05:17 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

EXACT la fel si in Christcurch, in NZ, am vrut sa scriu despre asta dar m-am gindit ca n-o sa ma crada nimeni! Tot cu pile si lista de asteptare si se cistiga incredibl.

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: 21 Iul 2007, 17:24 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

pentru 4 ore pe zi dis-de-dimineata si un salariu echivalent cu ceea ce castig eu acum dar cu spinarea rupta si raspundere infinit mai mare, concediu dublu, sa nu mai vorbesc de daycare daca ai copii, de asigurari medicale, de sporuri, de reduceri de taxe, de reduceri la lanturi hoteliere etc, pensie la 55 de ani FARA GRIJI, si acum m-as face gunoier. mi se rupe in 14 ca x scrie despre mine in ziare. iar in timpul liber as avea timp sa-mi dezvolt o afacere de Engineering Services :lol: :lol: :lol: , ca de, sunt roman nemancat...

parerea mea, articolul a fost scris de cineva din romania, poate chiar de vacaroiu :lol: :lol: :lol:

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: 21 Iul 2007, 19:42 
Neconectat
Nou venit
Nou venit

Nu este adevarat!
Gunoierii nu sunt nici pe departe asa bine platiti cum pretindeti.
Majoritatea sunt angajati prin intermediul unor firme capuse care isi iau cota parte si nu le dau nici un fel de beneficii.

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: 22 Iul 2007, 00:13 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

in montreal nu e privat serviciul de colectare al gunoilui. intamplarea face sa ascult la radio CBC Radio 1 in timp ceveneam de la munca faptul ca sindicatul ameninta cu greva in montreal. iar mointrealul parca nu poate sa admita o crestere a salariului cu mai mult de 4% daca nu ma insel pentru 2 ani.

mai mult, in '97 am intrebat un nene care strangea hartiile in lower mainland (vancouver), sambata. l-am intrebat ce sa fac sa lucrez si eu ca el. mi-a spus ca trebuie sa fiu cetatean si sa aplic la sindicat intai. n-a spus exact cat are insa a afirmat ca are peste $15 pe ora.

oops ca mi-a mai venit in cap un exemplu: nu cu mult timp in urma in montreal au fost prinsi parca 4 muncitori, daca nu ma insel (blue collar workers) care trebuiau sa astupe gaurile din sosea. au declarat ca au muncit 9 ore (deci si overtime), pe cand ei muncisera sub o ora. atunci li s-au facut rapoarte sa fie concediati, insa sindicatul a "aranjat" treaba amenintand cu greva. nu-mi mai aduc aminte cum s-a incheiat "meciul".

anyway, pe masinile de gunoi ale primariei lucreaza municipal workers cu sporuri si beneficii de toata frumusetea. nu de mult am aflat ca un maturator la chrysler avea aproape $30/hour, si asta doar pentru ca dadea cu matura de peste 25 de ani. sindicatele sunt poarta sigura catre comunism

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: 22 Iul 2007, 08:27 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Eu nu am inteles care este mesajul din poveste :? . In Canada nu sunt recunoscute studiile, banuiesc ca stia asta inainte sa ajunga acolo. Omul avea mai multe variante, sa se angajeze necalificat, sa stea pe social, sa se duca la scoala sa studieze altceva. A ales sa munceasca gunoier, munca sigura dupa cum spune. Inteleg sa fie frustrat si suparat daca nu ar fi stiut ca studiile nu ii vor fi recunoscute, daca statul canadian la impiedicat sa obtina o calificare. Dar chiar nu pricep mesajul, ce anume nu e in regula in Canada?

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: 22 Iul 2007, 10:21 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Mie mi se pare funny .
Uite aici:
http://emigrare.ifastnet.com/Restaurant.php
sau aici
http://emigrare.ifastnet.com/DepanneursMtl.php
http://emigrare.ifastnet.com/Drumuri.php

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: 22 Iul 2007, 12:00 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

.

Ultima oară modificat 30 Aug 2012, 23:28 de către Bravo, modificat 1 dată în total.

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 30 mesaje ]  Du-te la pagina 1 2 Următorul

Ora este UTC+02:00 UTC+2