Board index
Acum este 24 Aug 2019, 15:10

Ora este UTC+02:00 UTC+2

Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 12 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: daca stie cineva...
MesajScris: 22 Aug 2007, 08:20 
Neconectat
Nou venit
Nou venit

SALUTARE!Va scriu pentru prima data si sper sa ma ajutati si pe mine in privinta unei nelamuriri...Sunt o basarabeanca ce locuieste in Romania casatorita cu cetatean roman de curand.Vrem sa emigram in Canada si as vrea sa va intreb...ce acte se cer pentru aplicantul secundar....(sotul fiind aplicantul principal)?Eu avand doar cetatenie moldoveneasca ...in Romania am doar carte de rezidenta valabila 5 ani....sper sa-mi puteti raspunde ce sanse de emigrare am (avem) . va multumesc anticipat. :D :?:

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: 22 Aug 2007, 18:45 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

http://www.quebec.ro/data/formulare/1.% ... 202006.pdf

asta pentru c-am auzit ca basarabencele-s frumoase foc
(si pentru ca m-ai mai rugat candva sa te ajut pe privat, si bineinteles ca am uitat)

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: 27 Sep 2007, 11:14 
Neconectat
Nou venit
Nou venit

mersi mult pentru raspuns! si pentru compliment! si iti fac si eu un compliment stiu si m-am convins ca romanii sunt niste domni! asta inseamna politete,atentie fata de persoana draga, si de ce nu saritori la nevoie.
mersi ink odata.o zi buna

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: 30 Sep 2007, 13:30 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Incep sa devin gelos pe Tsunami ca o sa acapareze toate fetele dragutze care intra pe forum :lol: :lol: :lol:
Mate, da-mi te rog si mie reteta, poate functioneaza si la australience :lol:

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: 07 Oct 2007, 10:02 
Neconectat
Membru Junior
Membru Junior

salut.Va intreb daca stiti cumva, daca emigrez cu copilul in Canada, acolo primesc peste 1 luna -2 un contrac in SUA, as putea sa plec acolo impreuna cu copilul?

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: 08 Oct 2007, 02:34 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Monika, va trebui sa verifici informatiile pe cate ti le dau pentru ca au trecut niste ani( vreo cinci) cind stiu eu ca erau valabile.
Cind tu aplici pentru viza de lucru US, odata cu aplicatia ta merge si cea a dependentilor tau si eventual a sotului/sotiei.
Tu primesti viza de lucru si restul persoanelor viza de sedere. Deci, in cazul in care copilul are calitatea legala de dependent al tau va primi dreptul de sedere in US. O alta informatie care s-ar putea sa-ti fie de folos este urmatoarea: acordul NAFTA intre Canada si US incadreaza numai cetatenii celor doua tari; statutul de rezidenta nu este luat in considerare. Daca nu esti cetatean canadian, aplicatia ta pentru viza de lucru va merge pe cetatenia pe care o ai la ora depunerea dosarului. Cit dureaza o asemenea aplicatie depinde de la stat la stat si duratele sint foarte diferite - exista un site unde se poate verifica statutul aplicatiilor si backlogul.
Daca esti cetatean canadian, se intocmeste acelasi dosar dar nu ai de asteptat pentru procesare. Aprobabrea vizei in acest caz se poate obtine direct de la biroul de emigrare de la aeirport.
Multa sanatate si succes :)

Sus

Subiectul mesajului: important
MesajScris: 11 Oct 2007, 15:59 
Neconectat
Nou venit
Nou venit

Buna ziua,

am si eu o intrebare daca sunteti amabili sa ma ajutati cu cateva raspunsuri:
Daca imi cumpar o casa in Canada primesc rezidenta permanenta? sau eventual un alt tip de rezidenta?
Va intreb deoarece am primit o mostenire(nu prea mare) dar la preturile din
Romania...!!! ma gandesc sa o vand si sa-mi cumpar o casa in Canada, am vazut ca ceva mai saracacios imi cumpara cu banii de pe o garsoniera din Bucuresti.....

Va mutumesc,

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: 11 Oct 2007, 16:49 
Neconectat
Membru Junior
Membru Junior

iti multumesc pt raspuns si promtitudine, incerc din rasputeri sa ajung in SUA si nu gasesc nici o cale, nici o varianta.

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: 12 Oct 2007, 06:44 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Am serioase dubii ca vreo tara din lume iti da rezidenta pentru ca ai cumparat o casa in tara aia...
Inclin sa cred ca ihn multe tari din lume functioneaza INVERS, adica nu poti cumpara o casa daca nu ai rezidenta
Altfel ar fi milioane care emigreaza de colo colo.

Sus

Subiectul mesajului: Re: important
MesajScris: 15 Oct 2007, 06:35 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
Buna ziua,

am si eu o intrebare daca sunteti amabili sa ma ajutati cu cateva raspunsuri:
Daca imi cumpar o casa in Canada primesc rezidenta permanenta? sau eventual un alt tip de rezidenta?
Va intreb deoarece am primit o mostenire(nu prea mare) dar la preturile din
Romania...!!! ma gandesc sa o vand si sa-mi cumpar o casa in Canada, am vazut ca ceva mai saracacios imi cumpara cu banii de pe o garsoniera din Bucuresti.....

Va mutumesc,
sa poti cumpara trebuie sa ai rezidentza, cristtos are dreptate.

hai sa dezvolt:

apoi, nu e numai casa.
trebuie sa mai platesti si taxe pe casa (sa zicem in jur de $2500 pe an), intretinere (sa zicem in jur de $3000 pe an). electricitatea si caldura (in jur de $2500 pe an), iaca s-a facut de $8,000 fara sa vorbesti la telefon, fara televizor si fara internet. mancarea-i extra si aia.

salariul minim pe economie, $8/h, din care iei in brate sub $6, adica un $12,500 pe an. scazi cheltuielile casei, => $4,500, vreo $85 pe saptamana.
hrana la banii astia nu-i foarte grozava. si asta fara masina, fara dentist si fara ochelari

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: 04 Noi 2008, 01:03 
Neconectat
Membru Junior
Membru Junior

si fara rusoaice ;)

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: 13 Noi 2008, 20:23 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Poti cumpara o proprietate in scopuri comerciale, in nici un caz cu scopul de a primi viza de rezidenta.

Daca te decizi sa cumperi o proprietate aici, ai poate sanse mai multe sa obtii rezidenta mai repede, dar tot nu sari peste proces (interviu, analize medicale etc). Cum spunea Tsunami, o casa/condo aici, vine cu taxe si platiti suplimentare ca peste tot in lume. Daca iti cumperi un apartament (cred ca este mai usor de inchiriat) ai putea eventual sa iti acoperi din cheltuielile pentru taxe, electricitate etc, din chirie. In acelasi timp, ar trebui sa contactezi si un contabil specializat, caci veniturile obtinute din chirii sunt impozabile..., rata de impozitare a cetatenilor straini fiind mare.

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 12 mesaje ] 

Ora este UTC+02:00 UTC+2