Board index
Acum este 19 Aug 2019, 01:31

Ora este UTC+02:00 UTC+2

Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 15 mesaje ] 
Autor Mesaj
MesajScris: 26 Iul 2010, 21:42 
Neconectat
Nou venit
Nou venit

Buna,

Va rog frumos sa ma lamuriti cu 2 aspecte, daca se poate:

1 - am descarcat de pe net formularul pentru viza temporara (ne ducem in vizita, deocamdata), insa nu stiu daca trebuie sa completam si formularul "Statutory Declaration of Common-law Union".
In ce conditii se completeaza? Suntem casatoriti de 7 ani, mai trebuie sa-l completam?

2 - ne ajuta mai mult sa obtinem viza daca primim invitatia de la un cetatean canadian? Se poate atasa varianta semnata, scanata si printata la dosar sau trebuie autentificata la notariat in CA si trimisa in original?

Multumesc!

Sus

MesajScris: 29 Iul 2010, 08:08 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
Buna,

Va rog frumos sa ma lamuriti cu 2 aspecte, daca se poate:

1 - am descarcat de pe net formularul pentru viza temporara (ne ducem in vizita, deocamdata), insa nu stiu daca trebuie sa completam si formularul "Statutory Declaration of Common-law Union".
In ce conditii se completeaza? Suntem casatoriti de 7 ani, mai trebuie sa-l completam?

2 - ne ajuta mai mult sa obtinem viza daca primim invitatia de la un cetatean canadian? Se poate atasa varianta semnata, scanata si printata la dosar sau trebuie autentificata la notariat in CA si trimisa in original?

Multumesc!
salut andira,

1. eu zic ca daca ai completat pe undeva amanunte cu privire la datele personale ale mariajului, nu mai e nevoie. daca aveti certificat de casatorie, nu va incadrati la common-low union
2. gicii aia din canada verifica statutul celui care a facut invitatia si ii verifica si disponibilitatea financiara sa va intretina pe voi. ca e cetatean sau rezindent conteaza mai puin. ambii au dreptul s-o faca, sansele sunt egale. ca sa mearga procesul mai usor sa scrie in invitatie de cand lucreaza la compania respectiva, ce venit are si cati dependeti mai tine din venitul ala si sa aproximeze cheltuielile lunare, in asa fel incat sa-i fie usor celui care ia decizia. atata vreme cat invitatia are in ea date verificabile si informatii de contact, eu zic ca nu mai trebuie altceva. daca vor sa verifice pot ridica receptorul si verifca.

Sus

MesajScris: 29 Iul 2010, 10:47 
Neconectat
Nou venit
Nou venit

Multumesc frumos!

Mi-a trimis deja invitatia, trebuie sa ajunga.
Ai cumva idee cat dureaza sa obtii viza temporara? O sa dam si copii dupa biletele de avion, ar trebui sa plecam pe 8 septembrie.

Sus

MesajScris: 29 Iul 2010, 16:18 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
Multumesc frumos!

Mi-a trimis deja invitatia, trebuie sa ajunga.
Ai cumva idee cat dureaza sa obtii viza temporara? O sa dam si copii dupa biletele de avion, ar trebui sa plecam pe 8 septembrie.

very very good, cat stati si unde mergeti?
poate va dau niste sugestii

Sus

MesajScris: 29 Iul 2010, 17:00 
Neconectat
Nou venit
Nou venit

Montreal, 3 saptamani.

As vrea sa vedem si ce joburi putem gasi acolo, in caz ca ne hotaram sa emigram, dar din cate m-am uitat pe jobboom.ca, e cam jale... sunt destul de putine. Oricum, ne vom indrepta cel mai probabil catre un oras vorbitor mai mult de engleza (Toronto, Vancouver etc), pentru ca nu stim franceza.

Poti sa-mi dai un hint cu ce oras sa alegem, ca sa ne gasim mai usor de lucru? Eu si sotul suntem pe finance.

Sus

MesajScris: 29 Iul 2010, 20:46 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

daca nu erai maritata iti ziceam, asa... :lol:

Sus

MesajScris: 29 Iul 2010, 21:04 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

i-auzi una:

in locul vostru n-as merge in excursia asta. canada vazuta in concediu e top notch. n-ai ce sa-i gasesti nasol in ea. parerea mea.

i-auzi doua:
pasii:
1. as incerca emigrarea. punct.
2. terminati dosarul.
3. sunteti aprobati.
4. planificati o vacanta (in cazul asta nu mai e nevoie de invitatie)
5. aplicati pentru slujbe in toronto, montreal, calgary si vancouver. cu mentiunea ca: aveti drept de munca in canada. in acest moment dati la o parte pe ceilalti care aplica din afara canadei. foarte putini au drept de munca
6. mergeti in vacanta si in timpul asta sustineti si 3-4 interviuri cu firmele cunsocute deja. cereti sugestii ce cursuri sa mai luati, la ce slujbe sa aplicati, ce ar lipsi pentru ca rezumeul sa fie atractiv.
7. inapoi acasa, conformati sugestiilor si aplicati in continuare.
8. va asigurati un contingency plan in cazul in care nu se concretizeaza nici o aplicatie si valabilitatea vizei se apropie de sfarsit.

parerea mea este, daca voi vreti sa emigrati, concediul asta e pierdere de bani, o sa fie misto, dar sun teti totodata expusi experientei prietenilor vostrii. nu prea e grozav. fiecare caz e diferit

i-auzi trei:

vancouverul e posibil sa fie cel mai misto oras din lume. n-am vazut auckland, dar nu cred sa-l bata. eu totusi nu l-as alege. datorita slujbei. nu e foarte industrializat si nu e large enough. dar eu lucrez in engineering, sales, voi in financing, alta mancare de peste (apropo, niste sea food in vancouver de pici pe spate. motiv pentru care toti locuitorii sunt bronzati numai pe burta, :lol: ). alaturi de asta eu prevad in urmatoarea perioada o recesiune ca dupa olimpiada. toronto, on the other hand e foarte dinamic. calitatea vietii nu e la fel, dar de la Oshawa la Detroit pe 500km sunt zeci de mii de firme. eu as alege kitchener/waterloo. orasel de vo 300k de locuitori la vo 100km de toronto in asa fel incat ai linistea unui orasel micut si cochetut (waterloo a fost cel mai inteligent oras din lume, evident nu mai stiu acum de cand eu nu mai locuiesc acolo cum sta treaba, :lol: ), si avantajele unui oras mare ca toronto la 100km mai incolo.
apoi ai calgary / edmonton, oras in plin boom care se va relansa dupa terminarea crizei datorita puturilor petroliere din nord (ft. mc murray)

deci eu propun asa, cat aplicati din romania, vizati vancouver, calgary, toronto, in ordinea asta.

good luck to you

p.s. te intelegi bine cu sotul?
:lol:

Sus

MesajScris: 02 Aug 2010, 17:00 
Neconectat
Nou venit
Nou venit

Multam mult pentru sfaturi!!

De plecat oricum vom pleca acum, pentru ca daca vreau sa emigrez, as vrea sa stiu si la ce ma duc. Poate totusi nu-mi place :D .
Stiu si vreo 2 perechi care s-au dus si s-au intors rapid, n-am aflat insa de ce.

Cred ca o sa alegem Toronto. Nu imi plac orasele mici, linistea prea multa ma face sa ma sui pe pereti de plictiseala. Imi trebuie balamucul unui oras mare :) .

Si legat de ce m-ai intrebat: oficial - cred ca ti-a raspuns sotul meu pe forumul de motociclisti.
Varianta neoficiala: pe unde zici ca mai esti acum? :D

Sus

MesajScris: 02 Aug 2010, 20:25 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
stiam eu ca scartaie ceva, ... :lol:

bucharest

si se pare ca voi mai sta p-aici vo 2-3 ani, damn it! :lol:
but i feel goooooood!

teoretic caci sunt mai mult plecat.
india
brazilia
china
state (vacante)
canada (vacante)
franta
germania

o sa mai scriu cate ceva despre toronto si ce am auzit desrep montreal
doru e din montreal.
acum trebuie sa merg sa iau lapte ca s-a teminat, :lol:
wish me luck

Sus

MesajScris: 02 Aug 2010, 22:40 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
Multam mult pentru sfaturi!!

De plecat oricum vom pleca acum, pentru ca daca vreau sa emigrez, as vrea sa stiu si la ce ma duc. Poate totusi nu-mi place :D .
Stiu si vreo 2 perechi care s-au dus si s-au intors rapid, n-am aflat insa de ce.

Cred ca o sa alegem Toronto. Nu imi plac orasele mici, linistea prea multa ma face sa ma sui pe pereti de plictiseala. Imi trebuie balamucul unui oras mare :) .

Si legat de ce m-ai intrebat: oficial - cred ca ti-a raspuns sotul meu pe forumul de motociclisti.
sotul tau n-a mai scris. anyway

ete branza, n-o sa-ti placa..
nu stiu ce n-o sa-ti placa..
nu trebuie sa-mi dai mie socoteala de ce pleci. si eu as pleca in locul tau indiferent ce mi-ar spuna altii, cand mi se pune pata, mi se pune si gata, altceva nu mai vad

oricum daca ceea ce scrii e adevarat, atunci cred c-ar trebui sa te gandesti mai serios la motnreal. e mai aproape de europa. e balamuc asa cum iti place tie, :lol:
io sunt mai potolit asa, imi place natura mai mult (d-aia am ales bucurestiul, :lol: :lol: )

in montreal eu n-am fost, decat am trecut de vreo 2 ori. mandra mea fuse insa.
am fost la mont tremblant, o statiune de schii si un race-track de motor. acolo se simte cel mai bine europa.
in rest oamenii se culca pe la 9 seara, restaurantele inchid la 10, :lol:

te pregatesc inainte sa ajungi acolo.

Sus

MesajScris: 03 Aug 2010, 09:56 
Neconectat
Nou venit
Nou venit

Citat:
sotul tau n-a mai scris. anyway
Ti-a multumit si el pt sfaturi, si i-ai si raspuns :D .

Cu un job in sales / engineering bati toate tarile alea (exceptand vacantele, of course)? Mai primiti cv-uri? :D

Eh, nu era neaparat de dat socoteala, eu nu o vad asa, ci ca o explicatie, pt ca tu pareai destul de hotarat :) .

Anyway, mi-am adus aminte ca mai am o problema: ai idee unde pot face pozele pentru viza? Au niste cerinte milimetrice cu incadrarea, si cu siguranta exista cineva care face asa ceva, dar nu stiu unde sa-l gasesc.

Ultima oară modificat 04 Aug 2010, 12:02 de către andira, modificat 1 dată în total.

Sus

MesajScris: 03 Aug 2010, 17:33 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:

Ti-a multumit si el pt sfaturi, si i-ai si raspuns, Cezar :D .

Cu un job in sales / engineering bati toate tarile alea (exceptand vacantele, of course)? Mai primiti cv-uri? :D

Eh, nu era neaparat de dat socoteala, eu nu o vad asa, ci ca o explicatie, pt ca tu pareai destul de hotarat :) .

Anyway, mi-am adus aminte ca mai am o problema: ai idee unde pot face pozele pentru viza? Au niste cerinte milimetrice cu incadrarea, si cu siguranta exista cineva care face asa ceva, dar nu stiu unde sa-l gasesc.

bai, pai tu ma dai in gat tot ce-ti scriu eu pe privat? :lol:
no worries nu ma ascund

partea frumoasa este ca sunt singur in romania. sefu meu e la vo 3000 de km de mine, :)
eu imi stabilesc programul ceea ce am de facut, prioritatile, calatoriile etc.
ei imi trimit doar banii, eh? quite nice, huh?
nici cerere de concediu nu fac.
ca n-ajung sa-mi iau tot concediul sau ca dimineata incep devreme cu india si termin tarziu cu brazilia nu mai zic, ca nu mai pare atractiv.

cu pozele si eu caut.
anul trecut cand mi-au furat portofelul, conationalii, mi l-au luat cu tot cu certificatul de cetatenie. si trebuie unul nou daca mai vreau sa pup pasaport canadian.
partea proasta e ca n-am timp

Sus

MesajScris: 06 Aug 2010, 16:29 
Neconectat
Nou venit
Nou venit

as vrea sa stiu ce acte bani sunt necesare pt emigrare economica

Sus

MesajScris: 14 Aug 2010, 13:17 
Neconectat
Nou venit
Nou venit

Salut!

Ti-am dat PM (sapt trecuta :) ) si-ti spuneam si unde sa faci pozele, daca n-ai rezolvat intre timp.

Daca nu l-ai primit, pls spune-mi.

Sus

MesajScris: 22 Aug 2010, 08:53 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
Salut!

Ti-am dat PM (sapt trecuta :) ) si-ti spuneam si unde sa faci pozele, daca n-ai rezolvat intre timp.

Daca nu l-ai primit, pls spune-mi.
sunt de vo 10 zile in canada de vest si state
din pacate concediul se apropie de sfarsit

zilele astea in vancouver e destul de frig, 14-15C seara si accidental 22C ziua.

poze am gasit unde sa fac cu stampila asa cum vrea consulatul canadei

mersi

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 15 mesaje ] 

Ora este UTC+02:00 UTC+2