Board index
Acum este 24 Aug 2019, 16:13

Ora este UTC+02:00 UTC+2

Scrie un subiect nou  R─âspunde la subiect  [ 8 mesaje ] 
Autor Mesaj
MesajScris: 01 Sep 2010, 10:33 
Neconectat
Nou venit
Nou venit

Buna tuturor.

Sunt noua pe forum. Eu si viitorul meu sot intentionam sa emigram in Canada (pe partea de engleza). Am tot citit pe forum insa nu am gasit raspunsul unei intrebari si de aceea,cu scuzele de rigoare in cazul in care s-a raspuns acestei intrebari si am omis eu, va rog sa ma lamuriti cei care aveti idee.)

1.Anul acesta ar trebui sa termin ultimul an de facultate (Sociologie si Asistenta Sociala Universitatea Bucuresti) si sa imi dau si licenta. Taxele fiind exorbitante si vazand ca odata ajunsi in Canada nu prea se pune baza pe aceste studii facute in Romania si fiind nevoie din aceasta cauza sa reiau studiile sau sa echivalez cumva intreb: ar fi mai bine sa abandonez aceasta facultate acum si sa ma concentrez pe acest dosar, eventual sa pun acesti banuti deoparte (1 an la Universitatea Bucuresti=600 euro) pentru a-mi folosi in Canada la Studii sau ma va trage foarte mult in jos la dosar faptul ca nu am Studii superioare terminate si voi avea probleme in obtinerea vizei din aceasta cauza?

Multumesc anticipat celui care imi raspunde.

Toate cele bune
Aura

Sus

MesajScris: 01 Sep 2010, 11:33 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
Buna tuturor.

Sunt noua pe forum. Eu si viitorul meu sot intentionam sa emigram in Canada (pe partea de engleza). Am tot citit pe forum insa nu am gasit raspunsul unei intrebari si de aceea,cu scuzele de rigoare in cazul in care s-a raspuns acestei intrebari si am omis eu, va rog sa ma lamuriti cei care aveti idee.)

1.Anul acesta ar trebui sa termin ultimul an de facultate (Sociologie si Asistenta Sociala Universitatea Bucuresti) si sa imi dau si licenta. Taxele fiind exorbitante si vazand ca odata ajunsi in Canada nu prea se pune baza pe aceste studii facute in Romania si fiind nevoie din aceasta cauza sa reiau studiile sau sa echivalez cumva intreb: ar fi mai bine sa abandonez aceasta facultate acum si sa ma concentrez pe acest dosar, eventual sa pun acesti banuti deoparte (1 an la Universitatea Bucuresti=600 euro) pentru a-mi folosi in Canada la Studii sau ma va trage foarte mult in jos la dosar faptul ca nu am Studii superioare terminate si voi avea probleme in obtinerea vizei din aceasta cauza?

Multumesc anticipat celui care imi raspunde.

Toate cele bune
Aura
Eu am migrat in Au, cu o calificare asemanatoare (postuniversitar in asitenta sociala).

Ideal ar fi sa faci studiile in Canada. Dar...

Daca faci studiile in Ro e adevarat ca trebuie sa ti le echivalezi in Can.

Nu stiu cat costa studiil in Canada dar in Au costa cam $5.000 pe an daca statul suporta o parte din cheltuielile de scolarizare (si de regula o face pt cetateni si rezidentii permanenti) sau $15.000 daca studiezi ca international.

Si eu mi le-am echivalat in Australia si mi-au cerut sa mai fac aici 4 materii asa ca pot sa-ti spun care e diferanta

Nu stiu cit studiati voi in Ro dar studiile pe care le-am facut la distanta aici presupuneau un eseu de 5.000 pe materie si suportul de curs era, in teorie, de o carte de specialitate pe materie. Adica la Family and Group work (care a fost un subiect) am avut de studiat dupa Family Therapy, an Overview, Goldberg and Goldberg, Editia a 7, Thomson Higer Education (are 450 pagini) si Group Work Practice, Toseland and Rivas, Editia 6, Pearson, tot cam 450 pagini. Si am avut 2 esee de 2500 de cuvinte. Si lucru online la niste teme date.

Cu alte cuvinte a fost destul de greu.

Daca crezi ca te tin carca sa faci facultatea din nou acolo....

Daca o fci in Ro, trebuie sa tii cont ca dupa ce te duci acolo poti face voluntariat in doeniul in care vrei sa lucrezi si dupa un timp - ce poate fi intre 2 si 6 luni (si depinde si de cererea de pe piata de munca si de cum te descurci cu limba si de cum te descurci cu oamenii) iti poti gasi de lucru.

Ca sa nu mai zic ca poti sa studiezi la nivel de masterat acolo, sau la nivel de postuniversitar. Din ce am vazut eu nu prea de mult o gramada de posturi deale lor necesita studii de masterat nu doar de facultate.

Bafta

Sus

MesajScris: 02 Sep 2010, 08:18 
Neconectat
Nou venit
Nou venit

Dar in cazul in care emigrez fara studii superioare, doar cu bacul luat voi intampina multe probleme. Nu intentionez sa profesez in ceea ce am studiat, experienta in munca am mai mult ca asistent manager (2 ani), receptionera clinica (2 ani) si de 1 an si ceva lucrez la o companie ce ofera receptionarea de canale romanesti pentru Canada si SUA si suntem in dezvoltare, functia mea este de Coordonator programe si as dori sa incerc sa profesez in acest domeniu. In cazul acesta crezi ca Facultatea terminata aici m-ar ajuta mai mult dorind sa profesez in acest domeniu.

Se gaseste greu un job acolo pentru a supravietui numai cu Diploma de bacalaureat.

Imi cer scuze ca insist cu intrebari dar sunt foarte indecisa de ce hotarare sa iau , daca sa termin sau nu facultatea aici.

Ma gandesc sa muncesc ce voi putea gasi cativa ani si apoi sa ma inscriu la facultate din nou ( in Canada), apropo cum este privit acolo un om care isi continua studiile la 28-29 ani.

Succes in tot ce va propuneti
Aura

Sus

MesajScris: 02 Sep 2010, 10:13 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
Dar in cazul in care emigrez fara studii superioare, doar cu bacul luat voi intampina multe probleme. Nu intentionez sa profesez in ceea ce am studiat, experienta in munca am mai mult ca asistent manager (2 ani), receptionera clinica (2 ani) si de 1 an si ceva lucrez la o companie ce ofera receptionarea de canale romanesti pentru Canada si SUA si suntem in dezvoltare, functia mea este de Coordonator programe si as dori sa incerc sa profesez in acest domeniu. In cazul acesta crezi ca Facultatea terminata aici m-ar ajuta mai mult dorind sa profesez in acest domeniu.

Se gaseste greu un job acolo pentru a supravietui numai cu Diploma de bacalaureat.

Imi cer scuze ca insist cu intrebari dar sunt foarte indecisa de ce hotarare sa iau , daca sa termin sau nu facultatea aici.

Ma gandesc sa muncesc ce voi putea gasi cativa ani si apoi sa ma inscriu la facultate din nou ( in Canada), apropo cum este privit acolo un om care isi continua studiile la 28-29 ani.

Succes in tot ce va propuneti
Aura
Salut,

Habar n-am cum e in Canada asa ca nu am cum sa te ajut cu info in privinta asta. In australia e mai usor sa gasesti job pe studii de liceu. Da castigi mai putin. Ca de muncit mucesti cam tot atata, dar alt fel de munca.

Ca sa gasesti un job depinde de zona in ccare te duci si de experienta ta - inclusiv cea de limba.

Varsta la care studiezi nu conteaza. Am avut colega de facultate de 60 de ani (ii crescusera nepotii si s-a apucat de studiu ca se plictisea) si dupa aia si-a gasit de munca.

Din experienta mea personala ce ai studiat in Ro (daca ai fost interesata de ce a fost in curs) cam bate cu ce faci aici. Si daca vrei sa inveti ceva in mod special, fgasesti destule carti din care sa inveti aici.
Asa ca pererea mea e ca ar fi pacat sa dai cu piciorul la 3 sau 4 ani de munca in Ro si sa o iei de la capat in Canada. Trebuie sa iei in calcul ca acolo daca vrei sa si muncesti in timpul asta o sa trebuiasca sa inveti part time (asta te va duce undeva la 6 sau 8 ani de facultate si pana la 10 daca faci si masterul). Cartile costa si ele o gramada acolo (cam $100 pt fiecare subiect, 8 subiecte pe an).

Termina facultatea in Ro si fa masteratul in Canada. Sfatul meu.

Sus

MesajScris: 02 Sep 2010, 10:55 
Neconectat
Nou venit
Nou venit

Iti multumesc foarte mult pentru raspunsul tau. N-ai putea avea idee cat m-a ajutat. Asa am sa fac, am sa termin facultatea si apoi daca circumstantele ma ajuta am sa fac Masteratul acolo.

In eventualitatea ca voi mai avea si alte intrebari as putea avea adresa ta de email pentru a nu imi fi greu sa caut exact subiectul la care trebuie sa postez.

Iti multumesc din suflet inca o data.

Aura

Sus

MesajScris: 03 Sep 2010, 10:13 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
Iti multumesc foarte mult pentru raspunsul tau. N-ai putea avea idee cat m-a ajutat. Asa am sa fac, am sa termin facultatea si apoi daca circumstantele ma ajuta am sa fac Masteratul acolo.

In eventualitatea ca voi mai avea si alte intrebari as putea avea adresa ta de email pentru a nu imi fi greu sa caut exact subiectul la care trebuie sa postez.

Iti multumesc din suflet inca o data.

Aura
Ti-am trimis mesaj privat cu adresa mea de email.

Un sfat - comada prin internet o carte de asitenta sociala (second hand, orice editie -gasesti pe internet daca dai un Google dupa termenii textbook, secondand) ca sa te familiarizezi cu vocabularul. si poate te ajuta si la studiile tale din Ro. N-ar trebui sa fie mai scumpa de 19 -20 dolari, si transportul tot cam $10.

Ca recomandare - Generalis Social Work Practice - an Empowerin Approach, Miley, O'Melia, DuBois, Editura Allyn and Bacon sau Socail Work and Social Welfare - an introduction, Ambrosino, Ambrosino, Heffernan and shuttlesworth, Ed. Thompson

Sus

MesajScris: 03 Sep 2010, 13:27 
Neconectat
Nou venit
Nou venit

Iti multumesc foarte mult pentru recomandare. Cu siguranta am sa o caut pentru ca o sa-mi foloseasca in acest ultim an la Facultate sau chiar daca nu o voi lua pentru mine so....
Iti multumesc si pentru adresa si pentru ajutorul oferit, cu siguranta in zilele ce vor urma te voi contacta pentru a mai gasi raspunsul altor intrebari pe care le voi mai avea.

Numai Bine
Aura

Sus

MesajScris: 21 Sep 2010, 20:35 
Neconectat
Nou venit
Nou venit

Va rog sa ma ajutati si pe mine cu o informatie. Am facut in Romania Scoala de soferi profesionisti cu toate gradele. As putea sa-mi gasesc de munca in Canada, sau permisul obtinut aici nu este valabil in Ca.Multumesc

Sus

Afi┼čeaz─â mesajele din ultimele:  Sorteaz─â dup─â  
Scrie un subiect nou  R─âspunde la subiect  [ 8 mesaje ] 

Ora este UTC+02:00 UTC+2