Board index
Acum este 07 Dec 2019, 22:00

Ora este UTC+02:00 UTC+2

Scrie un subiect nou  R─âspunde la subiect  [ 1 mesaj ] 
Autor Mesaj
MesajScris: 05 Feb 2011, 01:55 
Neconectat

Intrebarea mea e retorica, nu astept un raspuns concret, decat daca aveti voi vreun exemplu de povestit. Eu sunt in Canada de aproape 6 ani si constat fara doar si poate ca nu prea.
Exista bisericute si la propriu si la figurat, dar romanii sunt peste tot cel putin in Toronto fara a recunoaste o anumita zona anume a le apartine, asa cum fac alte nationalitati (vezi mica Italia, cartierele Chinezesti etc).
In concluzie, una dintre cele mai dificile faze ale emigrantului, cea a integrarii prin socializare este ca si inexistenta in zona unde ma aflu si recunosc ca asta ma afecteaza si pe mine. Cum? Simplu: greu de gasit un apartament, o scoala, o casa, mobila, un job, prieteni, etc.
M-am hotarat sa fac o incercare propunand un Meetup group disponibil aici unde cei din zona Toronto sa poata efectiv initia intalniri, adica sa iasa din online in afara... Daca sunteti in GTA sau cunoasteti pe cineva, dati-le de stire iar eu va voi tine la curent cu stadiul initiativei de creere a unei comunitati reale de Romani in Toronto

Sus

Afi┼čeaz─â mesajele din ultimele:  Sorteaz─â dup─â  
Scrie un subiect nou  R─âspunde la subiect  [ 1 mesaj ] 

Ora este UTC+02:00 UTC+2