Board index
Acum este 21 Aug 2019, 19:48

Ora este UTC+02:00 UTC+2

Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 59 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior 1 2 3 4
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: emigrare
MesajScris: 27 Iul 2010, 07:29 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

looool
si eu care vreau sa plec in australia....

Sus

MesajScris: 27 Iul 2010, 11:33 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
....are cineva idee de ce am nevoie ca acte cit dureaza procesarea dosarului ??? ....
Intre 5 si 24 de luni, in functie de cat de tare te agiti tu si cata bafta ai la procesare. 70% din dosare sunt procesate (in RO) in 12 luni.

Sus

MesajScris: 11 Aug 2010, 18:30 
Neconectat

Buna!
Vreau sa emigrez in Quebec. Am facut o evaluare, am 83 de puncte, acum incerc sa adun actele pentru dosarul 1. Am cautat pe site-uri lista cu aceste acte si nu inteleg foarte bine de ce am exact nevoie. Pentru acest dosar trebuie traduse si legalizate toate actele de stare civila, studii, carte de munca? Dosarul se trimite in continuare la Viena? Cam cat dureaza intreg procesul de emigrare?
Pe site-ul guvernului canadian este trecut si faptul ca trebuie sa fac un test de limba, am vazut pe acest forum ca nu e nevoie... De asemenea, nu gasesc care este taxa de procesare a dosarului...
Ma poate ajuta cineva care a trecut recent prin acest proces cu cateva detalii?

Multumesc

Sus

MesajScris: 12 Aug 2010, 03:35 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

1. Ca sa fii ajutata, poate ar fi bine sa deschizi un topic nou, ca sa-l vada lumea.
2. Din momentul in care iti depui dosarul, in maxim un an ai viza in pasaport - nu e garantat dar cam asa spune statistica
3. Da, cam toate actele trebuie traduse
4. Din cate am inteles, daca iei testul de franceza la Insitutul Francez , nu mai e nevoie de interviu (informatie neconfirmata)
6. Acest forum e specializat mai mult pe Australia, iti sugerez sa incerci quebec.ro si montreal.ro - sunt specializati numai pe Canada
Pentrua alte intrebari, deschide-ti te rog topic nou.

Sus

MesajScris: 20 Sep 2010, 20:49 
Neconectat
Nou venit
Nou venit

Salut. As vrea sa intreb pe cei care cunosc detalii daca poti sa emigrezi legal fara a fii acompaniat de diferitele firme avocatiale care solicita comisioane sau alte plati?
Vreau sa emigrez in zona anglofona pe langa Muntii Stancosi, si cunosc pe cineva in Canada. Ma poate ajuta acea persoana sa emigrez? Nu stiu sunt foarte hotarat sa plec, dar nu ciunosc varianta cea mai scurta si cea mai putin costisitoare. Va multumesc.

Sus

MesajScris: 20 Sep 2010, 20:53 
Neconectat
Nou venit
Nou venit

Salut. Revin cu completarea ca persoana respectiva lucreaza in Canada de ani buni ,legal si are posibilitatea sa-mi gaseasca un loc de munca. Daca imi gaseste acel loc de munca imi este mai usor sa emigrez?

Sus

MesajScris: 20 Sep 2010, 21:04 
Neconectat
Nou venit
Nou venit

Sunt Sofer Profesionist cu toate gradele. Ma ajuta Acest lucru? am inteles ca job ca si sofer de camion este f cautat.

Sus

MesajScris: 20 Sep 2010, 21:04 
Neconectat
Nou venit
Nou venit

Sunt Sofer Profesionist cu toate gradele. Ma ajuta Acest lucru? am inteles ca job ca si sofer de camion este f cautat.

Sus

MesajScris: 20 Sep 2010, 23:17 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Te ajuta job-ul in ideea ca iti iei carnetul canadian usor. In rest, fara experienta locala, valorezi 0 pentru ei dpdv profesionist.

Daca prietenul iti face rost de o oferta de munca oficiala, poti aplica pe Federal Skilled Worker si nu mai conteaza ca meseria ta nu este intre cele 29 acceptate. Altfel, pe partea franceza cu tine.
Spor.

Sus

MesajScris: 21 Sep 2010, 14:15 
Neconectat
Nou venit
Nou venit

Multumesc pt raspuns .Oricum sunt destul de dezorientat in special de sumele de bani de care ai nevoie. Nu stiu cum sa fac mai exact, dar banuiesc ca ori si ce as face am nevoie de aceasti bani. Nu mai pun in calcul comisioanele firmelor de intermediere gen 'Via Canada'. In general nu sunt un tip mofturos dar as vrea sa intreb daca se merita tot acest efort( ma refer la conditiile de viata existente in Canada Vis a vis cu ce suntem noi obisnuiti in Romania?

Sus

MesajScris: 21 Sep 2010, 16:43 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Daca ai renunta la intermediari gen ViaCanada, ecuatia ar fi mult mai usoara. In principiu nu te ajuta cu nimic in afara de a iti cere acte pentru dosar, ahh si comisioane, multe comisioane.

Sus

MesajScris: 21 Sep 2010, 20:26 
Neconectat
Nou venit
Nou venit

o.k. atunci poate imi poti da o idee, cum sa fac.Se poate direct prin ambasada Canadei?

Sus

MesajScris: 21 Sep 2010, 20:35 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Se poate prin ambasada. Incearca sa cauti info pe forumul www.quebec.ro .

Sus

MesajScris: 22 Sep 2010, 16:50 
Neconectat
Nou venit
Nou venit

Multumesc am cautat pe sait dar nu ma avantajeaza intrucat nu stiu limba franceza .Poate imi puteti spune adresa oficiala a ambasadei sau un sait oficial fara intermediari.

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 59 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior 1 2 3 4

Ora este UTC+02:00 UTC+2