Board index
Acum este 19 Aug 2019, 20:29

Ora este UTC+02:00 UTC+2

Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 20 mesaje ]  Du-te la pagina 1 2 Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Studii Mexic(Mexico)
MesajScris: 15 Iul 2006, 20:10 
Neconectat
Nou venit
Nou venit

In primul rand salut la toata lumea! As vrea foarte mult sa stiu daca se poate si cat de greu pot pleca cu studii in Mexic sau Peru (preferabil Mexic). As vrea sa plec si sa fac teatru in "acea" tara. Limba spaniola o stiu asa si asa. As vrea sa stiu cam toate modalitatile cum pot pleca pentru a studia la o universitate, teatrul. Dupa ce voi face facultatea din tara respectiva as vrea sa continui cu un masterat apoi doctorat, si in final as vrea sa obtin cetatenia si as vrea sa stiu cum se poate obtine. Multumesc mult!

Ultima oară modificat 16 Iul 2006, 10:40 de către Andrei Grigorie, modificat 1 dată în total.

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: 15 Iul 2006, 21:09 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Incearca situl ambasadei Mexicului la Bucuresti, daca are, si eu zic ca Invatarea limbii spaniole ar fi primul pas pt a emigra intr-una din tarile latino-americane:) Poate e bine sa mergi in visita si pe urma sa te decizi.
Sau poate mergi in sudul SUA, ai fi intr-un Mexic mai civilzat:)))
Best regards

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: 16 Iul 2006, 10:39 
Neconectat
Nou venit
Nou venit

Defapt chestia e alta. Eu am 17 ani acum(neimpliniti mai am 3 luni) si sunt clasa a 10, intr-un liceu din Bucuresti. Si as vrea defapt sa studiez acum dintr-a 10-a in Mexic dar nu stiu cum pot face posibila aceasta "miscare". Se poate? Ce ar trebui sa fac? Multumesc mult!

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: 16 Iul 2006, 11:26 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

:lol: :lol: :lol: Parintii tai ce parere au?

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: 16 Iul 2006, 11:34 
Neconectat
Nou venit
Nou venit

Citat:
:lol: :lol: :lol: Parintii tai ce parere au?
Pai ei sunt de acord, nu asta e problema.

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: 16 Iul 2006, 11:38 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Astepata sa fi major...poate iti vine mintea la cap. :lol:

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: 16 Iul 2006, 11:46 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Cred ca e problematic cat timp esti minor, unde o sa stai, cu ce te intretii?

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: 16 Iul 2006, 14:11 
Neconectat
Nou venit
Nou venit

Citat:
...mda...
Citat:
Pai asta e chestia ca nu stiu cum se procedeaza. Bani as avea.

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: 16 Iul 2006, 23:14 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
Citat:
...mda...
Esti inca foarte tanar si la varsta ta e normal sa crezi ca stii ce vrei de la viata, noi astia care am trecut de varsta asta stim cum e si de asta radem. Mi-ai adus aminte de un psiholog care zicea: pick-ul inteligentei noastre e la 16 ani :lol: , atunci cunoastem lumea si cum functioneaza ea muuult mai bine decat adultii, atunci putem obtine absolut orice ne putem in minte si atunci suntem invincibili :wink: . Este insa si cea mai 'periculoasa' varsta, un baiat de 16-18 ani are de 5-10 ori sanse mai mari sa moara intr-un accident decat un barbat de 25 ani. Este o perioada in care natura intinde o 'capcana' tinerilor, probabil ca sa-i ajute sa se desprinda de casa parinteasca.
Citat:
Citat:
Pai asta e chestia ca nu stiu cum se procedeaza. Bani as avea.
Tu nu poti legal sa fi de capul tau intr-o tara straina, ai nevoie de un adult care sa te aiba in ingrijire, un gardian sau un tutor. Cel mai bine ar fi sa te apuci serios de spaniola si sa-ti termini liceul in Romania, iar dupa bac, cand ai sa fi major si cu spaniola invatata poti sa te duci unde vrei tu, poti sa incerci sa aplici la o bursa la una din universitatile din Mexic sau sa-ti platesti singur studiul. Atunci ai sa poti sa lucrezi ca sa te intreti pe timpul facultatii, ai sa poti sa inchiriezi un apartament fara semnatura unui gardian, etc. De fapt unde te grabesti?

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: 17 Iul 2006, 10:13 
Neconectat
Nou venit
Nou venit

Iti multumesc pentru raspuns. Inclin sa cred ca este adevarata chestia cu psihologul. Deci fara parinte nu pot sa plec nu? Pai nici daca isi da acordul? (semnatura sau ceva?)Atunci daca nu se poate astept sa termin liceul in Bucuresti si apoi facultatea. Dupa ce termin facultatea acolo, ma pot angaja acolo ? Adica sa nu ma trimita inapoi in tara si sa continui cu munca "dupa facultate".

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: 17 Iul 2006, 10:42 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
Dupa ce termin facultatea acolo, ma pot angaja acolo ? Adica sa nu ma trimita inapoi in tara si sa continui cu munca "dupa facultate".

Astea sunt amanunte pe care nu le cunosc si trebuie sa le cauti fie pe internet pe situl guvernului din Mexic fie sa intrebi la ambasada lor. E important de stiut in ce conditii poti lucra ca student acolo, cred ca Romania e printre putinele tari in care studentii stau pe spinarea parintilor :? , in restul tarilor muncesc sa se intretina. Iar daca vrei sa ramai acolo trebuie sa te interesezi in ce conditii poti obtine cetatenie sau rezidenta cu drept de munca, asigurare medicala, etc.

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: 17 Iul 2006, 12:28 
Neconectat
Nou venit
Nou venit

http://www.inm.gob.mx/ este site-ul care probabil il cauti.

Sus

Subiectul mesajului: curiozitate
MesajScris: 04 Noi 2006, 16:44 
Neconectat
Membru Junior
Membru Junior

Mi se pare foarte frumos ce iti doresti tu, Mexicul e o tara frumoasa, la fel si Peru. Dar de ce sa nu faci facultatea in Romania, multi actori romani au ajuns sa fie recunoscuti si sa aiba o cariera internationala: Iures, Morgenstern...

Sus

Subiectul mesajului: Re: Studii Mexic(Mexico)
MesajScris: 19 Sep 2009, 18:22 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Dute la Ministerul Educatiei Directia Programe si burse in strainatate, din cate stiu sunt programe de schimburi bilaterale cu Mexicul. Poate te alegi chiar cu o bursa de studiu.

Sus

Subiectul mesajului: Re: Studii Mexic(Mexico)
MesajScris: 21 Sep 2009, 07:31 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
Dute la Ministerul Educatiei Directia Programe si burse in strainatate, din cate stiu sunt programe de schimburi bilaterale cu Mexicul. Poate te alegi chiar cu o bursa de studiu.
Oameni buni, nu este acelasi lucru ca si cand ai face liceul in alta tara ?
De ce sa nu se poata face si in Mexic, chiar daca omul nu are varsta ?

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 20 mesaje ]  Du-te la pagina 1 2 Următorul

Ora este UTC+02:00 UTC+2