Board index
Acum este 19 Aug 2019, 01:47

Ora este UTC+02:00 UTC+2

Scrie un subiect nou  R─âspunde la subiect  [ 4 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Emigrare in UK!
MesajScris: 19 Iun 2010, 17:20 
Neconectat
Membru Junior
Membru Junior

Vin si eu cu cateva intrebari legate de emigrarea in UK. Incep prin a-mi prezenta situatia...23 de ani, terminat ASE Conta, lucrez fix pe domeniu la o multinationala mare de 8-9 luni(deci experienta desi ca si calitate e mare spun eu, din punctul de vedere al cantitatii stau slab). La capitolul engleza stau foarte bine(am CAE si ma pregatesc de CPA) deci aceasta nu va fi o bariera. Tocmai experienta este cea care imi pune piedici in emigrarea peste Ocean(eu m-am orientat spre Aus unde vad ca din ce in ce mai multe state imi cer cel putin 3 ani de exp pe profesia mea, si cu noile reglementari nu vad ca situatia sa se usureze), motiv pentru care m-am gandit sa ma orientez spre UK pentru 2-3 ani si apoi sa plec peste ocean. As dori sa stiu mai multe despre profesarea in UK. Adica ce acte(blue card....yellow card?) imi trebuie ca sa pot munci legal si cat de greu se obtin acestea. Din cate am citit pe NARIC echivalarea profesiei se face destul de lejer, insa daca aveti ceva stafuri in acest sens le astept cu mare placere. Any advice is deeply welcomed! Multumesc!

Sus

Subiectul mesajului: Re: Emigrare in UK!
MesajScris: 22 Iun 2010, 12:21 
Neconectat
Membru Junior
Membru Junior

Mai usor va rog ca ma pierd in detalii :P ! ...serios acum, nu este nimeni care sa lucreze in UK sa ne ajute cu niste detalii? Multumesc!

Sus

MesajScris: 23 Iun 2010, 13:07 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

intai obtii cardul galben cu care poti munci cu jumatate de norma (trebuie sa te inscrii la un colegiu sau ceva forma de invatamant din care sa reieasa ca esti student), apoi dupa un an aplici pentru bluecard. Fa sapaturi aici: http://www.romani-online.co.uk/

Sus

MesajScris: 10 Iul 2010, 22:48 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
Vin si eu cu cateva intrebari legate de emigrarea in UK. Incep prin a-mi prezenta situatia...23 de ani, terminat ASE Conta, lucrez fix pe domeniu la o multinationala mare de 8-9 luni(deci experienta desi ca si calitate e mare spun eu, din punctul de vedere al cantitatii stau slab). La capitolul engleza stau foarte bine(am CAE si ma pregatesc de CPA) deci aceasta nu va fi o bariera. Tocmai experienta este cea care imi pune piedici in emigrarea peste Ocean(eu m-am orientat spre Aus unde vad ca din ce in ce mai multe state imi cer cel putin 3 ani de exp pe profesia mea, si cu noile reglementari nu vad ca situatia sa se usureze), motiv pentru care m-am gandit sa ma orientez spre UK pentru 2-3 ani si apoi sa plec peste ocean. As dori sa stiu mai multe despre profesarea in UK. Adica ce acte(blue card....yellow card?) imi trebuie ca sa pot munci legal si cat de greu se obtin acestea. Din cate am citit pe NARIC echivalarea profesiei se face destul de lejer, insa daca aveti ceva stafuri in acest sens le astept cu mare placere. Any advice is deeply welcomed! Multumesc!
Daca lucrezi in multinational pe domeniu, ia-ti referinte si aplica de acolo. Nu ma pricep in joburi de contabilitate, sorry :(
Despere blue card, yellow card nu stiu pre multe, cred ca e asa cum s-a mai spus mai sus. unul iti da voie sa muncesti, celalalt te restricionaeaza la anumite domenii/ore/etc.

Saca vi aici, ca sa fi succesful, eu zic ca tre sa pui plecatul peste oceane deoparte pt. o perioada si sa te concentrzi la viata/carera s.a.m.d. din tara in care locuiesti. Mai tarziu iti reiei planurile de viitor da vor mai fi de actualitate
Regards

Sus

Afi┼čeaz─â mesajele din ultimele:  Sorteaz─â dup─â  
Scrie un subiect nou  R─âspunde la subiect  [ 4 mesaje ] 

Ora este UTC+02:00 UTC+2