Board index
Acum este 09 Dec 2019, 10:17

Ora este UTC+02:00 UTC+2

Scrie un subiect nou  R─âspunde la subiect  [ 6 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Emigrare Luxemburg
MesajScris: 08 Iul 2010, 22:41 
Neconectat
Nou venit
Nou venit

Salutare si tot respectul pentru cei care au reusit ! Am rugamintea sa ma ajutati cu un sfat , suntem 3 baieti si ne gandeam ca putem strange toti 3 bani de chirie si mancare pentru 2-3 luni pana cand ne gasim de munca . Inca nu stim unde putem pleca , suntem 2 electricieni cu calificare , eu am si diploma de bacalaureat si celalalt baiat stie sa faca instalatii sanitare si detine diploma de bacalaureat , permis de conducere cat. B toti 3 . Varstele noastre : 21 , 23 si 24 ani . In strainatate patronii cer vechime ??? daca stim meserie nu putem da proba de lucru ? :(

Sanatate ! Astept parerile voastre !

Sus

Subiectul mesajului: Re: Emigrare !!
MesajScris: 09 Iul 2010, 22:41 
Neconectat
Nou venit
Nou venit

Nu raspunde nimeni ? Noi am vrea sa plecam in Luxemburg , e cineva pe acolo de aici sa ne ajute cu un sfat ? cat costa chiria , traiul si utilitatile ? trebuie sa ne echivalam diplomele sau doar sa le traducem ?

Sus

Subiectul mesajului: Re: Emigrare Luxemburg
MesajScris: 10 Iul 2010, 22:39 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

ca electrician va trebuie vechime, referinte si calificari recunoscute cu certificate locale.
Nu inseamna ca nu puteti pleca, va incercati norocul prima luna, daca nu gasiti pe meserie (unlikely), incepeti de la munca de jos, cu rabdare in citiva ani va puneti pe picioare. Am spus insa, cu rabdare. :wink:
parerea mea sincera.

p.s. nu cred ca Luxemburg e cel mai avatajos in cazul vostru. Incercati Brussels. Sper ca vorbiti ceva franceza...

Sus

MesajScris: 11 Iul 2010, 22:52 
Neconectat
Nou venit
Nou venit

Salut , multumesc pentru raspuns , noi cunoastem destul de bine limba engleza , dar nu vrem sa plecam caini surzi la vanatoare si mai punem burta pe invatat 2-3 luni pana cand plecam limba de care vom avea nevoie . In orice caz in tara asta nu se mai poate , prea multa bataie de joc . O sa ma duc la ocuparea fortelor de munca sa vad ce ne zic si acolo .

Sus

MesajScris: 12 Iul 2010, 00:09 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
Salut , multumesc pentru raspuns , noi cunoastem destul de bine limba engleza , dar nu vrem sa plecam caini surzi la vanatoare si mai punem burta pe invatat 2-3 luni pana cand plecam limba de care vom avea nevoie . In orice caz in tara asta nu se mai poate , prea multa bataie de joc . O sa ma duc la ocuparea fortelor de munca sa vad ce ne zic si acolo .
din ce se vede aveti atitudine buna :wink:
dca vorbiti engleza si aveti tupeu veti reusi, insa nu curand. Rabdare!
Si success!

Sus

MesajScris: 12 Iul 2010, 00:13 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

f**k romania,
well done southafrica.

cand o sa reusiti sa faceti WorldCup acolo (i.e.), ma gandesc sa va mai vizitez :?
Cheerio!

Sus

Afi┼čeaz─â mesajele din ultimele:  Sorteaz─â dup─â  
Scrie un subiect nou  R─âspunde la subiect  [ 6 mesaje ] 

Ora este UTC+02:00 UTC+2