Board index
Acum este 20 Aug 2019, 22:41

Ora este UTC+02:00 UTC+2

Scrie un subiect nou  R─âspunde la subiect  [ 73 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior 1 2 3 4 5 Urm─âtorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Germania
MesajScris: 26 Apr 2012, 09:39 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Oktoberfest (dÔÇÖWiesn) este una din cele mai mari serbari populare din lume. Se desfasoar─â anual ├«n M├╝nchen, de la mijlocul lui septembrie pana in octombrie.

http://ro.wikipedia.org/wiki/Oktoberfest

Ultima oară modificat 26 Apr 2012, 09:49 de către under_line, modificat 1 dată în total.

Sus

MesajScris: 26 Apr 2012, 09:47 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Englischer Garten - un parc mai mare decat Central Park din New York. Se afla in M├╝nchen, la 10 minute de centrul orasului.

http://en.wikipedia.org/wiki/Englischer_Garten

Sus

MesajScris: 26 Apr 2012, 09:54 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Olympiapark(M├╝nchen) este un alt obiectiv care nu trebuie ratat.

http://en.wikipedia.org/wiki/Olympiapark,_Munich

http://www.olympiapark.de/

Sus

MesajScris: 02 Mai 2012, 16:12 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

sora-mea cica vrea masina....second...din germania, ca acolo e frati-su. Ok, m-am apucat de cautat masini pe cele 2 site-uri cunoscute:

http://www.mobile.de/
http://www.autoscout24.de/

Am casit cateva interesante, asa ca m-am apucat de sunat. La telefon mi-am dat seama ca accentul nu suna a neamt, dar nu am dat importanta si am plecat sa le vizionez.

Vreau sa zic ca din 4 masini vazute...toate aveau ca proprietar ori un turc, ori ceva sarb, ori polonez...brrr, nu-i a buna(am zis).

Dupa m-am reapucat de cautat dupa nume nemtesti, dar preturile erau mai mari cu vreo 15-20 procente. Am mai discutat dupa cu colegii, toti mi-ai spus ca trebuie sa am mare grija, ca pana si nemtii dau kilometrajul inapoi si asa mai departe.

Sunt si f multe Autohausuri de la care e riscant sa iei masina(multe sunt tot ale natiilor cu pricina.....nu sunt deloc rasist, doar ca eu unul nu am incredere si nu vreau sa fiu blamat pt. asta).

Tot ce vreau sa subliniez este ca cei care cred ca vin in germania, asa scurt(2-3 zile) sa isi ia masina ca ''nu se compara domnule cu una luata din romania...'' si o mai si gasesc la super pret...trebuie sa se gandeasca de 2 ori inainte. Ba nu, de 3 ori.

Cea mai buna solutie ar fi ca masina sa fie cumparata ori de la un privat(neamt) ori de la un Autohaus(nemtesc), dar neaparat masina sa aibe istoric de service.
O alta solutie ar fi direct de la reprezentanta, pt. ca si ele(reprezentantele) vand masini second, doar ca pretul este pe masura.

Asa ca mare grija!

Sus

MesajScris: 07 Mai 2012, 17:03 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Deutsches Museum(the world's largest museum of technology and science) poate fi vizitat(adresa: 80538 M├╝nchen, Museumsinsel 1) zilnic intre orele 9,00 - 17,00.

http://www.deutsches-museum.de/index.php?id=1&L=1

http://en.wikipedia.org/wiki/Deutsches_Museum

viel Spa├č!

Sus

MesajScris: 08 Mai 2012, 09:52 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

..cate ceva despre economia germaniei:

Germania este una dintre cele mai dezvoltate economii, a treia din lume ca m─ârime, dup─â Statele Unite ╚Öi Japonia, a cincea din lume ├«n ceea ce prive╚Öte puterea de cump─ârare ╚Öi prima din Uniunea European─â. Economia ╚Ť─ârii depinde in mare m─âsur─â de industrie. Aceasta s-a dezvoltat pe baza unor resurse de subsol foarte importante : c─ârbuni (lignit-locul I pe glob- si huil─â), sare, minereu de fier- ╚Öi pe baza combustibililor ╚Öi materiilor prim importate. Germania este a doua produc─âtoare european─â dup─â Rusia de energie electric─â, ob╚Ťinut─â mai ales in termocentrale si atomocentrale.

Pe baza minereurilor importate, Germania produce cantit─â╚Ťi uria╚Öe (locul V in lume) de o╚Ťel, cupru ╚Öi aluminiu. Aceste metale sunt prelucrate in cadrul industriei constructoare de ma╚Öini, care produce: automobile, locomotive, aparatur─â electronic─â, utilaje ╚Öi multe altele.

Legat de exporturi eu stiam ca este pe locul 2, dupa china. Wiki zice ca e lider modial(cred ca asta a fost in 2006):

Germania are cea mai mare economie na╚Ťional─â din Europa, a patra din lume ca PIB nominal, ╚Öi a cincea din lume ├«n func╚Ťie de paritatea puterii de cump─ârare, conform datelor din 2008[14]. De la ├«nceputurile erei industriale, Germania a fost un lider, inovator ╚Öi beneficiar al unei economii din ce ├«n ce mai globalizate. Germania este lider mondial ├«n exporturi, export├ónd bunuri ├«n valoare de 1,133 trilioane de dolari ├«n 2006 (incluz├ónd ╚Ť─ârile din zona Euro), ╚Öi genereaz─â un surplus comercial de 165 de miliarde[15]. Sectorul servicii contribuie cu aproximativ 70 % la PIBul total, sectorul industrie cu 29,1 %, ╚Öi sectorul agricultur─â cu 0,9 %. Majoritatea produselor sunt din domeniul ingineriei, ├«n special automobile, instala╚Ťii mecanice, metalurgie ╚Öi bunuri chimicale[1]. Germania este cel mai mare produc─âtor de turbine de v├ónt ╚Öi tehnologia puterii solare din lume. Cele mai mari t├órguri ╚Öi congrese interna╚Ťionale de comer╚Ť din fiecare an au loc ├«n ora╚Öe germane, cum ar fi Hanovra, Frankfurt ╚Öi Berlin[16].

├Än topul celor mai mari 500 de companii din lume listate la burs─â, top organizat ├«n func╚Ťie de veniturile companiilor, exist─â 37 de companii cu sediul ├«n Germania. ├Än 2007 cele mai mari dintre acestea erau Daimler, Volkswagen, Allianz (compania cea mai profitabil─â), Siemens, Deutsche Bank (a doua companie ca rentabilitate), E.ON, Deutsche Post, Deutsche Telekom, Metro Cash & Carry, ╚Öi BASF [17]. Printre companiile cu cei mai mul╚Ťi angaja╚Ťi se num─âr─â Deutsche Post, Robert Bosch GmbH, ╚Öi Edeka [18]. Companii ╚Öi ├«n acela╚Öi timp m─ârci de produse germane renumite pe tot globul sunt Adidas, Audi, BMW, Mercedes Benz, Nivea, Porsche, SAP, Volkswagen ╚Öi multe altele

Sus

MesajScris: 11 Mai 2012, 18:27 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Ca putere de cumparare per cap de locuitor este a 18-a din lume. Vezi http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_co ... per_capita

Sus

MesajScris: 20 Mai 2012, 09:41 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
in primul rand din cauza limbii, apoi din auzite, anume ca nemtii-s reci, ca trag de tine la job, iar salariile celor pe care-i cunosc nu sar de 2500 euro, si asta pt sunt emigranti. poate-o fi si cum spui tu, esti acolo si stii mai bine...
Nemtii nu sunt reci, sunt chiar foarte umani comparativ cu francezii sau italienii.
Am lucrat pentru o companie germana in perioada 2006-2009. Nu mi s-a parut deloc ca au tras de mine la job, nici ca mi-au verificat la sange orele suplimentare, asa cum o faceau italienii.
Depinde si ce stiu sa faca persoanele pe care le cunosti tu. Faptul ca nu sar de 2500 de euro nu cred ca are legatura cu originea lor. Poate asa li se pare lor ca sunt frustrati. Daca ceea ce stii tu sa faci este cerut de piata poti fi platit in Germania si cu peste 10,000 de Euro pe luna, sau in Spania zilelor noastre (cu 25% somaj) cu peste 7000 Euro. Ambele salarii sunt platite unor romani get-beget.

Sus

MesajScris: 23 Mai 2012, 09:48 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
Citat:
in primul rand din cauza limbii, apoi din auzite, anume ca nemtii-s reci, ca trag de tine la job, iar salariile celor pe care-i cunosc nu sar de 2500 euro, si asta pt sunt emigranti. poate-o fi si cum spui tu, esti acolo si stii mai bine...
Nemtii nu sunt reci, sunt chiar foarte umani comparativ cu francezii sau italienii.
Am lucrat pentru o companie germana in perioada 2006-2009. Nu mi s-a parut deloc ca au tras de mine la job, nici ca mi-au verificat la sange orele suplimentare, asa cum o faceau italienii.
Depinde si ce stiu sa faca persoanele pe care le cunosti tu. Faptul ca nu sar de 2500 de euro nu cred ca are legatura cu originea lor. Poate asa li se pare lor ca sunt frustrati. Daca ceea ce stii tu sa faci este cerut de piata poti fi platit in Germania si cu peste 10,000 de Euro pe luna, sau in Spania zilelor noastre (cu 25% somaj) cu peste 7000 Euro. Ambele salarii sunt platite unor romani get-beget.
Nu stiu exact care ar fi domeniile in care cineva care nu are un post de conducere ar putea castiga 10.000 pe luna. Eu cunosc cazuri de medici de exemplu, care sunt de aprox. 5 ani aici si castiga in jur de 3000-3500(net), programatori, cu experienta de 7-8 ani care castiga pana in 4000 euro.

Cazul nostru de ex. Sunt multe joburi pe piata(IT), recrutorii suna de multe ori chiar direct la firma, dar nu putem vorbi de salarii care depasesc 4000(net).

Eu cred ca cele doua cazuri amintite de Cameron sunt razlete...Oricum, asa cum am mai spus, un venit de 5000 euro pe familei asigura un trai mai mult decat decent.

p.s. Cameron, ne poti spune in ce domeniu lucreaza cei 2 cunoscuti ai tai?

Sus

MesajScris: 23 Mai 2012, 19:39 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

o cunostinta de care ziceam ca nu sare de 2500 tocmai a primit o marire de salariu. cred ca-i da acum vreo 3000. deci incepe sa fie binisor. are vechime in germania 1 an de zile si lucreaza ca ing mecanic in suprafete.
cat despre faptul ca nemtii sunt mai ok decat italienii si francezii, nu stiu ce sa zic. am auzit ca cei de la renault franta, cand ies in pauza si la wc, trag cartela. e inuman. cunostinta din germania nu-si permite cafea si tigara cand vrea, iar daca trebuie terminat in ziua aia ce i se da, sta pana termina, ceea ce ii cam nasol. si nu-i platestele orele in plus. ce sa mai vorbesc de suplimentare?!
eu lucrez pt italieni, companie multinationala, iar afara de remuneratie, e bine. cafea, tigara, etc cand doresti. acuma sa nu sari calul. nu sta nimeni in spatele tau sa te streseze. ca sunt unii stresati de felul lor, e altceva. :) mie mi-ar placea sa-mi gasesc afara un job ca aici, dar bineinteles, altfel platit.
de salariile care zici tu, cameron, nu stiu ce sa zic. eu n-am auzit de asa mari salarii prin UE. unii se mai si lauda, se mai infloreste, deci Dumnezeu stie daca-i asa cum spun ei.

Sus

MesajScris: 24 Mai 2012, 15:01 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
p.s. Cameron, ne poti spune in ce domeniu lucreaza cei 2 cunoscuti ai tai?
Oil & gas si tehnologii chimice. Vorbim de contractori si nu de angajati permanenti.

Ultima oară modificat 24 Mai 2012, 15:09 de către Cameron, modificat 1 dată în total.

Sus

MesajScris: 24 Mai 2012, 15:08 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
de salariile care zici tu, cameron, nu stiu ce sa zic. eu n-am auzit de asa mari salarii prin UE. unii se mai si lauda, se mai infloreste, deci Dumnezeu stie daca-i asa cum spun ei.
E chiar asa cum spun ei. Trimite-mi o adresa de email, iti pot trimite inapoi cateva payslip-uri, daca chiar esti curioasa. Ofertele incepand de la 75 Euro pe ora pentru ingineri cu anumite specializari nu sunt o raritate in UE. Cel mai probabil si noi ne vom retrage curand in Europa dupa ce vom termina ce am inceput aici in Australia.

Sus

MesajScris: 24 Mai 2012, 22:26 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
Citat:
E chiar asa cum spun ei. Trimite-mi o adresa de email, iti pot trimite inapoi cateva payslip-uri, daca chiar esti curioasa. Ofertele incepand de la 75 Euro pe ora pentru ingineri cu anumite specializari nu sunt o raritate in UE. Cel mai probabil si noi ne vom retrage curand in Europa dupa ce vom termina ce am inceput aici in Australia.
am inteles acum..pai si in domeniul IT sunt oferte destule incepand de la 70 euro pe ora, pe contracte de regula de 3 luni, eventual 6 luni. Oricum parerile sunt impartite intre permanent vs. contract. Mie deocamdata un job permanent imi ofera o oarecare siguranta, dar sunt sigur ca dupa ce te faci cunoscut pe piata nu cred ca mai e o problema gasirea de contracte noi.

Sus

MesajScris: 25 Mai 2012, 05:22 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
Citat:
Citat:
am inteles acum..pai si in domeniul IT sunt oferte destule incepand de la 70 euro pe ora, pe contracte de regula de 3 luni, eventual 6 luni. Oricum parerile sunt impartite intre permanent vs. contract. Mie deocamdata un job permanent imi ofera o oarecare siguranta, dar sunt sigur ca dupa ce te faci cunoscut pe piata nu cred ca mai e o problema gasirea de contracte noi.
Diferenta este ca in engineering proiectele se intind pe 2-3 ani, iar daca ai skill-urile care sunt necesare, poti ÔÇťurmariÔÇŁ proiectul in toatele fazele: concept, design, construction, operare si eventual garantie. Asa poti avea de lucru o perioada destul de lunga cu un numar de ore care variaza intre 180 si uneori chiar 300 de ore lucrate lunar. Inmulteste cu 75 E/h pe durata a 3 ani, scade vreo 6-8 saptamani de vacanta (neplatita) pe an aplica apoi sistemul de taxare din Romania si vezi cu ce mai ramai. Tinand cont ca o companie buna, care face R&D are proiecte (de diferite valori) mai tot timpul nu ne putem plange de munca, chiar si in perioadele de criza. Din ce am vazut politica din UE a firmelor de engineering este sa pastreze o mana de oameni ca si ÔÇťcore staffÔÇŁ iar restul jobului este facut de contractori care pot fi mobilizati si demobilizati foarte usor. Stiu colegi romani care lucreaza de 15 -20 de ani ca si contractori cu doar 2-3 firme preferate de ei si nici prin cap nu le-ar trece sa se intoarca vreodata la pozitia de angajat permanent.

Sus

MesajScris: 25 Mai 2012, 09:28 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

300 ore pe luna?? enorm de mult. Eu vreau sa mai am timp pt. familie, prieteni, frecat menta la TV sau pe la terase, sa plec fara de tinta in weekenduri. Pana la urma banii nu inseamna totul. Si daca un job de 40 ore pe saptamana imi permite un trai onorabil, atunci prefer jobul permanent.

Bineinteles, eu vorbesc acum in necunostinta de cauza, pt. ca nu stiu cum este sa iti intre lunar in cont 10000 euro si nici nu ma invart in cercuri de prieteni cu veniturile astea, asa ca tot ce se poate ca sentimentul ce m-ar incerca cu un cont full sa imi schimbe principiile. Deocamdata insa ma gandesc daca nu cumva ar exista vreo varianta sa muncesc cat mai putin, nicidecum mai mult :).

Sus

Afi┼čeaz─â mesajele din ultimele:  Sorteaz─â dup─â  
Scrie un subiect nou  R─âspunde la subiect  [ 73 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior 1 2 3 4 5 Urm─âtorul

Ora este UTC+02:00 UTC+2