Board index
Acum este 24 Aug 2019, 15:10

Ora este UTC+02:00 UTC+2

Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 32 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior 1 2 3 Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 26 Ian 2008, 13:00 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Eu am fost ajutat:

Am fost asteptat la aeroport, aveam asigurata cazare (aceeasi persoana s-a ocupat). A doua zi am fost impreuna cu respectivul domn la TAX, BANCA si MEDICARE.

A contat EXTREM de mult

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: 26 Ian 2008, 13:40 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
A contat EXTREM de mult
asa este Baiazid, conteaza mult, e un stress mare in minus sa stii ca esti asteptat la aeroport, ca ai unde sa mergi si ca ai cine sa iti dea informatii intr-o tara in care nu stii pe nimeni si nici incotro sa o apuci.

Daca aveti nevoie de ajutor de acest gen si nu vreti sa postati aici exista orincind varianta de a trimite mesaje private.

Baiazid, welcome to Australia si mult succes!

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: 27 Ian 2008, 04:31 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Multumesc mult Dana :wink:

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: 27 Ian 2008, 14:03 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Neintelegerea dintre dfd2000 si cri-cri a aparut din cauza cuvantului "material". Unul intelege prin asta bani, celalalt intelege orice: pat, farfurii etc.

In alta ordine de idei, eu prefer varianta in care cine vine, sa spuna, si restul discutiei sa se poarte pe privat - adica cine poate sa ajute si e dispus sa o faca discuta direct cu cel interesat.

O idee exprimata de dana si cu care sunt de acord: daca vreti sa se ofere cineva sa va ia de la aeroport, cautati bilete de avion in asa fel incat sa ajungeti in weekend, astfel incat cei care va asteapta nu lipsesc de la servici, si au si timp de odihna in caz ca avionul vine noaptea. Iar cei care vin au timp sa se obisnuiasca cu fusul orar, sa se odihneasca si sa se orienteze in spatiu pana luni, cand incep sa alerge dupa cele necesare.

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: 27 Ian 2008, 14:18 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Cred ca cel mai bine e sa NU te astepti la ajutor cind ajungi in AU..

Daca te astepti si nu capeti ajutor e o surpriza neplacuta..
Daca nu te astepti si capeti... nu poate fi decit o surpriza placuta.

Si nu e chiar asa, pe mine nu m-a ajutat nimeni, nici eu nu ajut..
Pe mine nu m-a ajutat nimeni dar nu am refuzat ajutorul celor care mi l-au cerut si in masura posibilitatilor care le am avut.

Dar de aici pina la a ma pune pe o lista de doritori.. e cale lunga..[/b]

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: 27 Ian 2008, 14:19 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
tipic rromaneste privita problema... adica daca pe mine nu m-a ajutat nimeni, eu de as ajuta pe altii?
bleahhhh, uite de-aia primu' lucru pe care-l fac dupa ce imi iau cetatenia imi schimb numele si uit (de tot) tara de unde am plecat....
bravo blueice, bravo tie.
eu merg pe aceeasi idee: am fost ajutat la sosire, am ajutat la randul meu, si o sa mai ajut, in masura posibilitatilor...
bravo tie blueice, esti un ....
aici am pus puncte puncte, ca sa nu-mi stearga moderatorii postul poe motiv de atac la persoana, dar tu intelegi ce vreau sa spun.
numai bine,

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: 28 Ian 2008, 00:33 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Localitate: Bucuresti ---> Melbourne ---> Byron Bay ---> Brisbane ---> Noosa Heads
da, intr-adevar aveti dreptate, nu cred ca ar fi o ideea buna, cel putin in acest moment sa oferim prea multe detalii referitoare la viata personala
poate ca insa cu timpul, lucrurile se vor mai schimba
asa incat, acest topic este adresat acelora care au nevoie de ajutor ca sa stie unde sa il ceara (de orice fel de ordin, material, spiritual, cinetic, etc.) iar cei care doresc sa il ofere sa stie unde sa caute si ce se cere
(indiferent de ce ordin este vorba)
oricum cine a oferit ajutor, probabil ca o va face si in continuare, iar cine prefera sa arunce cu oua, probabil ca va continua sa arunce cu oua
nu asta este discutia aici, si nimeni nu ar trebui sa se simta vizat sau ofensat de alegerea pe care o face
ideea este sa existe un loc de intalnire al cererii cu oferta de ajutor in d-'ale stabilirii in australia
cu aceasta ocazie, doresc sa multumesc moderatorilor acestor forum, care mi-a fost de mare ajutor in tot acest proces si fara de care probabil ca la aceasta ora as fi fost undeva prin canada, blestemandu-mi soarta invidios pe cei care se lafaie pe o plaja la soare cu un cocktail pe burta

Sus

Subiectul mesajului: Re: propunere
MesajScris: 13 Feb 2008, 14:19 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
salut,

in urma celor discutate aici:

http://www.emigrare.info/forum/viewtopi ... &start=105

i-am trimis un mesaj si administratorului acestui site, daca ar fi de acord sa mai gazduiasca o sectiune (sau un subiect sticky) in care cei care au ajuns in australia si sunt dispusi sa dea o mana de ajutor celor care urmeaza sa ajunga acolo, sa isi lase cateva date de contact si o descriere a ajutorului pe care il pot oferi

ideea nu este noua, englezii de pe britishexpats au fost probabil initiatorii:

http://britishexpats.com/articles/austr ... g-friends/

iar lista ar putea fi de genul:

Member
State
Name
Contact details (email, phone)

Deci, aceia dintre voi care sunt dispusi sa se inscrie pe o astfel de lista, puteti sa o faceti aici

oz ibu na!
ioane, scuza-ma, te consider un baiat destept din cate am citit pe-aici.
consider insa aceasta initiativa, desi interesanta, complet irealizabila.
o sa vezi singur, dupa ce vei petrece ceva timp in alta lume, ca relatiile stabilite DOAR pe nationalitate nu sunt ceva sanatos. dimpotriva, ele converg TOATE catre: "noi romanii nu suntem uniti!"

in cel mai bun caz, o rezolvare eu o vad, aparitia unei firme cu 2-3-4 sucursale (prin colaborare) in sydney, brisbane, melbourne, si poate perth in care se pot oferii servicii contra cost. cu pretzuri clar definite si aratate (cu taxe incluse), poze etc.
o firma de-asta exista in montreal deja.
asa, stii la ce sa te astepti. si nu-ti faci datori fatza de nimeni.

acu' sincer, completandu-l si pe dfd2000 cu care am avut oarece altercatii in trecut, cum vezi tu situatia in care ai avea 2 copii si aduci necunoscuti in casa ta pentru cel putin o luna, in timp ce tu si nevasta mergeti la servici, lasand casa si tot ce ai tu pe mana lor?

eu zic ca sfaturile de pe forum pot fi suficiente, daca cel ce are nevoie stie sa puna o intrebare si are idee de o discutie in engleza (daca la engleza scartzaie, nu-l grabeste nimeni, engleza invatzata in australia e mult mai scumpa decat cea invatzata in romania).
iar daca e necesar sa te astepte cineva la aeroport, iata o oportunitate pentru cel care vrea sa deschida o afacere.

pentru initierea in astfel de servicii, puteti cauta pe internet ce fel de servicii ofera companiile de relocare (orientation, house hunting, registration etc), dupa care cautati preturi mici ale motelurilor si eventual luati legatura cu reprezentantii acestora.

in modul asta, stii ca pentru 4 luni de servicii, te costa de ex. $7,000.
sau $2,000prima luna si inca $280, pentru fiecare saptamana pentrecuta-n plus
acum cand pretzul caselor in romania depaseste si cele mai optimiste predictii, nu vad sa fie vreo problema si toata lumea e multzumita

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: 13 Feb 2008, 19:37 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Localitate: Bucuresti ---> Melbourne ---> Byron Bay ---> Brisbane ---> Noosa Heads
tsunami,

uite am sa iti povestesc o intamplare adevarata care i s-a petrecut unui prieten de-al meu
intr-o zi, ma duc pe la amicul asta al meu, sa vad ce mai face
din vorba in vorba, mi se face foame si imi spune omu sa ma uit in frigider sa ma servesc cu ce poftesc si gasesc pe acolo
in fine ma uit in frigider la om, gasesc niste branza topita cu niste sunca si ma apuc sa ma mananc
dupa ce ma satur, satul fiind, incep sa percep si detaliile
ambalajul respectiv nu era scris in limba romana ci intr-o limba slava
la intrebarea mea, referitoare la respectivul ambalaj, ce e cu el, imi raspunde ca a ramas de la un tip din polonia care a stat cateva zile pe la el, la rugamintea unei vecine de bloc care il invitase in romania, si nu il putea gazdui in respectiva perioada
ma rog explicatiile nu cred ca conteaza, parca vecina sperase sa ramana singura in respectiva perioada, insa parintii nu mai plecasera unde trebuiau sa plece, asa incat a trebuit sa apeleze la o solutie alternativa incat la rugat pe prietenul asta al meu
faza misto e ca mi-a aratat ca polonezul respectiv cand a plecat, i-a lasat nu casa goala ci un bilet in care ii multumea pentru ospitalitate si de asemenea il invita in cazul in care va ajunge prin varsovia sa ii faca o vizita pentru a-i intoarce serviciul
deci se poate
atat din partea unui roman
cat si din partea unui strain
de aceea cred si vreau sa cred ca cu timpul aceste lucruri poate chiar daca nu vor deveni o obisnuita, insa cel putin nu vor ramane niste exceptii
eu unul asta caut in australia si sper sa gasesc, o stare de relaxare care sa imi permita sa fiu mai bun si mai putin incordat, stresat si circumspect cum trebuie sa recunosc ca mi se mai intampla pe aici, datorita unor factori externi uneori, iar alteori datorita unor factori personali
insa asa cum am spus si mai sus
"da, intr-adevar aveti dreptate, nu cred ca ar fi o ideea buna, cel putin in acest moment sa oferim prea multe detalii referitoare la viata personala
poate ca insa cu timpul, lucrurile se vor mai schimba"

p.s. pay it forward e un film misto in acest sens, desi poate fi considerat de catre unii science-fiction; cred ca e bine sa crezi in ceva cel putin, caci se mai intampla ca si perceptia sa creeze realitatea

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: 14 Feb 2008, 00:34 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Şi eu am găzduit o tipă din sudafrica cu copila când au ajuns in NZ, până şi-au organizat cazarea. Soţul ei a venit câteva luni mai târziu.
Ne-am cunoscut pe internet, pe messenger, a cautat pe cineva din NZ şi mi-a cerut sfaturi ce şi cum să procedeze. Am corespondat citeva luni înainte de emigrare şi m-am oferit să o ajut.

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: 14 Feb 2008, 11:19 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

man, eu nu fac pledoaria pentru a nu ajuta romanii;
eu ma gandesc din punctul meu de vedere, al securitatzii personale si-mi spun... "nu merita riscul", nu-mi expun gratuit familia si stabilitatea materiala din casa la pericole. nu vreau sa am certuri cu vecinii, nu vreau sa fiu cautat de interpol pentru ca cineva a cautat pe internet poze cu copii dezbracatzi, nu vreau dosar penal, nu vreau sa am interdictzii sa zbor vreodata deasupra americii.
caci e suficient ca 10%, sau 1% sa fie rauvoitori sau chiar s-o faca involuntar, si e mult prea mult.
"la ce-mi trebuie?"
e ca si in cazul zborului cu avionul.
probabilitatea sa se intample este sa zicem 0.001%. dar cand se intampla nu creste treptat, ci brusc se transforma in 100%. nu mai ai nici o sansa sa dai filmul inapoi pentru a decide diferit.

te vad noaptea pe marginea drumului in pana. daca sunt singur, sunt tipul de om care ar risca sa te ajut (indiferent de nationalitate). daca-s cu mandra, nu opresc decat la un post de emergency sa anuntz sau sa sun la celular sa dau coordonatele.
riscuri imi place sa le iau de unul singur si riscuri care depind cat mai putin de oameni.
exemple pozitive stiu ca exista mii, dar stiu totodata ca exista si cateva exemple negative.
daca intram pe privat si "ne cunoastem", sunt de acord, e altceva, dar sa-mi expun adresa si inclinarea pentru a ajuta niste oameni complet necunoscutzi, in timpul meu liber, sorry, nu-i de mine.

si s-o zicem si p-aia dreapta. ce avetzi nevoie in plus fatza de ceea ce va ofera australia si forumul asta? o vorba buna in romaneste?
nu-i bai, venitzi intr-o seara sau mergem la o cafea pe care o dau eu, ca vorba aia, voi sunteti fara slujbe si vorbim, radem, depanam amintiri, va dau sfaturi.

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: 14 Feb 2008, 11:55 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

deoarece nu cunosc alte persoane de pe acest forum am sa ma refer strict la persoana mea
mie unul mi s-a intamplat sa ma ajute dezinteresat oameni cu care nu aveam nici o relatie anterioara, si tocmai de aceea incerc sa fac si eu acelasi lucru la randul meu atunci cand am ocazia si consider ca merita
este adevarat si faptul ca nu am o familia mea, responsabilitati, alte persoane care depind de mine si la care sa trebuiasca sa ma gandesc inainte, de aceea inteleg si accept alegerea altor persoane care considera diferit
dar cred ca este si o chestiune de optiune caci actiunile umane au la baza in general o anumita motivatie, care poate fi de ordin fiziologic, de securitate, de grup, de respect sau de actualizare si depinde de ceea ce cauti
si poti sa o iei si in sensul egoist al genei ca sa spun asa: lucrurile astea iti pot aduce anumite satisfactii spirituale, chiar daca poate uneori sunt esecuri din punct de vedere material sau financiar

p.s. nu ma consider un bun samaritean si nu nu cred in procentele de 100% sau si mai rau 50%+1

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: 14 Feb 2008, 14:07 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
deoarece nu cunosc alte persoane de pe acest forum am sa ma refer strict la persoana mea
mie unul mi s-a intamplat sa ma ajute dezinteresat oameni cu care nu aveam nici o relatie anterioara, si tocmai de aceea incerc sa fac si eu acelasi lucru la randul meu atunci cand am ocazia si consider ca merita
este adevarat si faptul ca nu am o familia mea, responsabilitati, alte persoane care depind de mine si la care sa trebuiasca sa ma gandesc inainte, de aceea inteleg si accept alegerea altor persoane care considera diferit
dar cred ca este si o chestiune de optiune caci actiunile umane au la baza in general o anumita motivatie, care poate fi de ordin fiziologic, de securitate, de grup, de respect sau de actualizare si depinde de ceea ce cauti
si poti sa o iei si in sensul egoist al genei ca sa spun asa: lucrurile astea iti pot aduce anumite satisfactii spirituale, chiar daca poate uneori sunt esecuri din punct de vedere material sau financiar

p.s. nu ma consider un bun samaritean si nu nu cred in procentele de 100% sau si mai rau 50%+1
nu ioane, n-o iau egoist, si eu ma simt bine cand fac cate un bine, cum ma simt extrem de indatorat cand fac si altii pentru mine. imi pazesc doar fundul. nu de putine ori am ajutat si mi-a parut rau dupa. nici nu judec un neam dupa asta, fiecare e diferit in felul lui, insa e la fel de adevarat ca nu m-am oferit intru totul, neconditionat, nu mi-am expus persoana si familia sa ajunga la cheremul celui pe care l-am ajutat.
si sa-ti mai zic ceva, sunt foarte rare cazurile in care cel care cere ajutor daca nu i se acorda, decedeaza.

ia hai sa-ti mai pun o intrebare foarte nimerita pentru topicul asta, si ajungem si la afirmatia lui blueice.
forumul asta a ajutat multa lume sa ajunga in australia.
catzi dintre cei ce au ajuns in australia si s-au folosit de forumul asta, au revenit cu scopul de a ajuta si ei pe altii necunoscutzi?
ii numeri pe degetele de la o mana ciunga?
atunci cum pot eu afisa datele mele personale si sa ma pun la nevoile celor care "au nevoie" (putem analiza si ce fel de nevoie au, in majoritatea cazurilor au nevoie doar sa cheltuiasca mai putzin, nu-i o chestie de viatza si moarte), si sa nu mai prididesc carand familii dupa familii de la aeroport si facnd orientari?
nu pledez pentru disparitzia ajutorului pentru cel care vor sa-l acorde.
uite, eu prefer sa dau $50 pe an, 5 ani de acum incolo pentru cel care infiintzeaza o firma pentru ajutorul noilor venitzi. daca exista inca 100 ca mine, se pot reduce costurile celor care sunt proaspat ajunsi acolo. cu obligatzia ca fiecare ajutat sa cotizeze si el timp de 5 ani.

eh? infiintzati firma aia sau ma asteptatzi pe mine s-o fac eu?
dac-o fac, saritzi cu banii? cei care vor sa ajute cu $50, 5 ani de la infiintzare. eh?

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: 14 Feb 2008, 15:17 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

cand am scris "sensul egoist al genei" m-am referit la aceasta carte

http://books.google.ro/books?id=WkHO9HI ... il#PPP1,M1

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: 14 Feb 2008, 15:52 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Ptr Tunami, ai mare dreptate este alegerea fiecaruia daca vrea sa ajute sau nu, sa accepte pe cineva in propria casa, perfect corect si fer...dar ai zis ceva ce mi s-a parut cam..urat..sincer..nu vreau sa te superi...dar..
nu-i bai, venitzi intr-o seara sau mergem la o cafea pe care o dau eu, ca vorba aia, voi sunteti fara slujbe si vorbim, radem, depanam amintiri, va dau sfaturi.....

mi se pare..ca suna ca am fi rupti in...si nu avem bani nici de cafea sau suc dar veniti ca fac eu cinste ca na...nu e chiar asa..toti vin cu mai putin sau mai mult..asta nu inseamna ca vorba aia..nu avem bani de o citricica..pe bune..no offence mate..parca ai spus-o de sus...asa am perceput-o eu.. :wink:

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 32 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior 1 2 3 Următorul

Ora este UTC+02:00 UTC+2