Board index
Acum este 24 Aug 2019, 15:26

Ora este UTC+02:00 UTC+2

Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 13 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: to be or not to be....
MesajScris: 19 Oct 2008, 14:06 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Am deschis un nou subiect aici in completarea discutiei de la Cafenea, pentru a cauta o cale rezonabila de a pastra emigrare.info ca un forum functional si folositor.

Odata cu cresterea in popularitate a forum-ului, problemele generate de numarul mare de nou-veniti ce nu se obosesc sa caute/citeasca intii si repeta vechi intrebari, precum si aplecarea deosebita a romanilor pentru talk-show si zeflemea din Cafenea, au facut ca moderarea sa devina un lucru extrem de dificil.

In ritmul asta e evident ca nu se mai poate evolua, si calitatea informatiilor folositoare pentru potentiali emigranti - scopul initial al forumului - scade permanent.

Stiu ca inchiderea definitiva a forumului ar fi o muzica placuta in urechile multori agenti de emigrare mioritici, si un lucru neplacut pentru cei mai multi care chiar au nevoie de informatii si sfaturi.
Pentru cei din urma ne incapatinam de citiva ani buni sa tinem site-ul si forumul operational.

Dar intre a face un lucru din placere, cu speranta ca ai ajutat macar citiva oameni sa-si schimbe in bine viata, si a folosi din ce in ce mai mult din timpul liber pentru o munca ingrata - primind inapoi insulte, e o distanta prea mare.

Am hotarit asadar sa inchid sectiunea Cafenea pe termen nedefinit. A depasit sectiunile de NZ, Europa, IELTS, si se apropie cu pasi mari Australia, ca numar de posturi. In plus, devine asemanatoare cu multe din formurile romanesti "libere", unde discutiile civilizate au lasat locul razboielilor...

Nu-mi fac iluzii ca astfel postarile off-topic vor ramine pe dinafara, asa incit, pentru forumurile dedicate strict emigrarii, astept propuneri similare cu a lui Tsunami (de a deveni moderatori), din partea celor care au aratat in postari maturitate si echilibru de-a lungul timpului.

Multumesc de intelegere,
G.

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: 19 Oct 2008, 20:07 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Va salut doamne si domni,

imi permit o parere de cititor foarte ocazional care insa modereaza un forum f aglomerat si mentionez aceasta doar pt a spune ca am vazut baricada din ambele parti.

In primul rand Andy felicitari pt efort si bunavointa. :)
We started on the wrong foot :) but you do have my respect for a job well done. Don`t let anyone tell you different!

Asa cum ai spus moderarea unui forum cu trafic, e un soi de second job la care te inhami la bine si la rau.
Nu poti sa faci un lucru de calitate doar cand ai chef si timp, ci trebuie sa lucrezi in mod constant chiar daca de multe ori te intrebi 'la ce-mi trebuie?' pt ca este totusi o munca voluntara, insa daca toti am fi spectatori n-am mai avea la ce privi :)

Intr-un scenariu perfect, am putea spune ca forumuri unde respectul e rege sint cele unde se intalnesc persoane cu interese si hobby-uri comune. Insa certuri am vazut si pe forumurile culinare LOL si pe cele despre calatorii etc si asta pt ca aduna oameni din toate categoriile, cu defectele si calitatile lor.

Gandalf felicitari pt idee si punerea ei in practica :)
Din cate vad Andy este cel mai activ moderator si forumul a ajuns destul de frecventat ca sa necesite o echipa ceva mai numeroasa de inimosi care supravegheaza si organizeaza in mod constant bunul mers al acestei comunitati. Pe un forum in care discutiile se invart in jurul Australiei, in proportie de 95%, un moderator ar trebui ales (daca desigur interesul si timpul liber exista :) ) tot dintre cei aflati deja acolo si care au dovedit bun simt, raspunsuri concrete si o oarecare longevitate pe forumul acesta.

Dupa mine moderarea nu implica numai supraveghere si banare ci si implicarea cu sfaturi, cu propuneri, sugestii samd :) fara ca 'vorbele' tastaturii de moderator sa se impuna ca litera de lege.

Mie personal cuvantul dictatura imi da fiori. Scopul acestui forum este in primul rand unul de informare asupra emigrarii si mai apoi este unul de discutii pe alte teme, interactiune virtuala care totusi are farmec atunci cand nu se depaseste limita bunului simt si toate acestea merita pastrate, mai ales pt ca acea sectiune a fost pt unii primul pas pt trecerea dialogului din virtual in real. Deci IMO cafeneaua are si ea rolul si farmecul ei :) exceptand discutiile in contradictoriu in care fiecare isi doreste sa puna punctul pe un 'i' inutil si toate acestea spre exasperarea celorlalti useri.

Propunerea mea ar fi ca aceia care modereaza si considera ca un user e din cale afara de recalcitrant dupa o avertizare, sa fie banat. Respectul e un drum cu 2 sensuri iar cei care nu-l 'poseda' nu sint pana la urma de nici un folos si ca atare nici lipsa lor n-o sa fie simtita.

Va urez o primavara frumoasa si linistita si imi permit sa sugerez ceva mai multa consideratie pt munca de atatia ani a moderatorilor si pt toata informatia existenta pe forumul acesta. E pacat sa dispara pt ca niste useri ceva mai orgoliosi nu stiu cand e cazul sa puna punct la o polemica.

PS degeaba ne dorim frumosul daca uratul il ducem cu noi, pt ca este in noi. Atitudinea agresiva, aerele de superioritate, ironiile inutile si badaraniile nu plac nimanui pe orice parte a globului s-ar afla si spun asta dupa cativa ani de lecturare a gandurilor romanilor din diaspora. Fatarnicia, ipocrizia si altele... care intristeaza sau lasa un gust amar, sint in floare, chiar daca unii considera by default trecerea oceanului o schimbare in bine (desi atitudinea e aceeasi si singura schimbare este ca se manifesta cu alt accent)

Ultima oară modificat 20 Oct 2008, 17:38 de către redg, modificat 1 dată în total.

Sus

Subiectul mesajului: to be
MesajScris: 19 Oct 2008, 22:18 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

:cry:

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: 20 Oct 2008, 06:19 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Am si eu o mica sugestie. Nu stiu foarte multe despre dedesubturile organizarii unui forum deci scuzati-mi ignoranta daca vorbesc prostii.

Eu as propune ca cenzuratorii sa nu fie facuti public. Asta ca sa nu li se poata trimite mesaje cu injuraturi de catre cei carora li s-au blocat mesaje sau accesul pe forum. Eventual sa fie un fel de "condica de reclamatii" in care cei nemultumiti de masurile luate sa-si spuna oful si care sa fie citita de Gandalf daca are timp.

Cand spun asta ma gandesc ca eu, daca m-as oferi vreodata sa fiu cenzurator nu as rezista mult daca as primi astfel de mesaje. M-ar afecta prea tare.

Si ca sa nu las loc de intrepretari..NU ma ofer.

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: 20 Oct 2008, 23:04 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
Am si eu o mica sugestie. Nu stiu foarte multe despre dedesubturile organizarii unui forum deci scuzati-mi ignoranta daca vorbesc prostii.

Eu as propune ca cenzuratorii sa nu fie facuti public. Asta ca sa nu li se poata trimite mesaje cu injuraturi de catre cei carora li s-au blocat mesaje sau accesul pe forum. Eventual sa fie un fel de "condica de reclamatii" in care cei nemultumiti de masurile luate sa-si spuna oful si care sa fie citita de Gandalf daca are timp.

Cand spun asta ma gandesc ca eu, daca m-as oferi vreodata sa fiu cenzurator nu as rezista mult daca as primi astfel de mesaje. M-ar afecta prea tare.

Si ca sa nu las loc de intrepretari..NU ma ofer.
nu prea inteleg de ce.
de ce mi-ar fi frica de reactia la deciziile pe care le-as lua.
daca un membru imi trimite mesaje cu intentia vadita sa ma insulte, a zburat in momentul urmator, FARA sa ma atinga. o fac doar spre binele forumului. asa cum o face cu mine, asa o poate face si cu altii. nici o paguba.
nu trebuie sa-l deranjez pe Gandalf pentru orice prostie. citesc regulamentul, propun imbunatatiri si-l aplic. is that simple.

imi formez un nick de moderator si pe tsunami il tin pentru publicare. sau cand moderez semnez tsunami, moderator. nu sunteti multumiti cu continutul mesajului meu, imi scrieti un privat si-l rectific. daca nu cosnider ca trebuie rectificat, ii scrieti lui Gandalf.

trebuie 2 moderatori activi. cand unul e plecat, celalat sa stie.

mi-ar pare rau sa dispara cafeneaua. chiar zilele trecute m-am uitat pe discutiile despre incalzirea globala, si am cautat site-ul pe care care l-am pus cu cateva luni in urma despre universitatea on-line cu cursuri gratuite.

anyway, e forumul lui Gandalf, el decide.

o zi buna

Sus

MesajScris: 21 Oct 2008, 08:31 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Propuneri de schimbare a designului:

1. butonul de citire al regulamentul trebuie sa fie afisat pe fiecare pagina, inclusiv, sau mai ales pe cea in care se compune un mesaj, mare, vizibil

2. butonul de "search", mare, sa sara in ochi pe fiecare din forumurile site-ului

Propunere de schimbare a regulamentului:

nu sunt permise:
- discutii dincolo de limita respectului fata de cei care citesc (inclusiv a celui care a scris textul care urmeaza a fi comentat)
- insultele sau speculatiile cu intentie de a insulta
- insultele generale la adresa unui popor, natii, rase
- atacurile la persoana (se comenteaza doar textul nu cine se afla in spatele textului)
- aparitia subiectelor care invita la incalcarea punctelor de mai sus
- superioritatea fata de alti membrii
- aparitia mesajelor de publicitate

*in cazul neintelegerilor, mesajul va fi trimis inapoi autorului pentru re-editare
*in cazurile explicite, in care legile de mai sus sunt incalcate, mesajul va fi sters. mesajul va fi disponibil pentru o saptamana in posesia moderatorului care a aplicat regulamentul, pentru a fi inapoiat autorului sau pentru dezbateri intre moderatori si autor, si in cazuri speciale, cu proprietarul site-ului
*in cazul injuraturilor la adresa moderatorilor (pe mesaje private, email sau public), calitatea de membru va fi permanent retrasa
*in cazul injuraturilor pe forumul public, calitatea de membru va fi permanent retrasa
*la 5 mesaje sterse pentru repetari ale incalcarii regulamentului, calitatea de membru va fi permanent retrasa

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: 21 Oct 2008, 13:18 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

forumul e structurat foarte bine, moderatori echilibrati si calmi au lipsit (cu exceptia lui cristtos).
cred ca tsunami si cristtos (daca are timp de asa ceva) ar fi prea de ajuns si exact ce trebuie.

Cafeneaua este necesara, cine are nevoie de informatii are 90% din forum, cui nu-i plac disuctiile de la Cafenea sa nu intre, nu-l baga nimeni cu forta. Daca vezi un rahat pe alee, il ocolesti de nu-ti place mirosul sau culoarea, dar odata ce te-ai apucat sa-l rascolesti cu batul si-ti sar stropi pe costumul alb de fecioara neprihanita, mi se pare aiurea sa te plangi.

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: 21 Oct 2008, 16:44 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

maradona short and sweet LOL

Definitia respectului capata alta nuanta cu fiecare persoana.
Ce frumos ar fi daca am trai dupa proverbul 'ce tie nu-ti place altuia nu-i face'

Tonul unui text scris e de multe ori diferit de al vocii persoanei care l-a gandit si cred ca si de-acolo se nasc multe dispute ...din neintelegere sau din lipsa dorintei de a privi cateva minute prin ochii interlocutorului.

Pe forumuri nu vine nimeni sa fie educat desi tichia de educator o poarta multi :)

Regulamentul pe care l-as citi cap coada ar fi unul scurt si fara detalii inutile. De ex:
- respecta-ti partenerii de discutie
- foloseste functia de cautare inainte de a deschide un topic nou
- mesajele de tip spam, publicitate sau trolling sint interzise
etc dar nu exagerat

Am vazut regulamente intinse pe 3 'pagini'.
Cine sta sa citeasca asa ceva cand de regula forumurile atrag persoane in cautare de informatii sau doar un loc de relaxare prin polemici... ideal ar fi ca ele sa fie constructive

LE un citat din Churchill in conditiile date si fara a incerca sa sune pompos, il gasesc fain pt cei carora le place pe scena: history will be kind to me for I intend to write it

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: 23 Oct 2008, 15:53 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

ok, citeva concluzii pina acum:

- o sa mai modificam un pic regulile forum-ului conform sugestiilor, si le vom posta odata cu alte citeva schimbari de forma si functionalitate ce vor urma in curind...

- Tsunami devine moderator alaturi de moderatorii mai vechi - nu pentru numarul mare de posturi, ci pentru tonul ponderat abordat in cele mai multe din ele... :wink:

- cafeneau ramine inchisa - continuind analogia lui maradona nu vad de ce ar trebui sa avem rahati pe alei, in primul rind....sorry. Daca nu sintem suficient de civilizati sa pastram o alee curata (nu mai vorbesc de disponibilitatea sa curatam dupa altii la nevoie...) mai bine o inchidem inainte de a deveni aerul irespirabil si pe aleile invecinate...

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: 23 Oct 2008, 22:15 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:

- cafeneau ramine inchisa - continuind analogia lui maradona nu vad de ce ar trebui sa avem rahati pe alei, in primul rind....sorry. Daca nu sintem suficient de civilizati sa pastram o alee curata (nu mai vorbesc de disponibilitatea sa curatam dupa altii la nevoie...) mai bine o inchidem inainte de a deveni aerul irespirabil si pe aleile invecinate...
era vorba de cei care stramba din nas cum ca discutiile de acolo ar fi de "rahat" si inutile intr-un forum de informatii despre emigrare. Altii poate vad in loc de rahat, serbet :) chestie de perceptie, ca si in viata: someone's trash is another man's treasure

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: 24 Oct 2008, 01:26 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Din punctul meu de vedere, Cafeneaua are o valoare deosebita si ar trebui mentinuta deschisa, tocmai din cauza faptului ca discutia e libera si contine informatii "subiective". Asta face parte din viata, si in mod evident si din emigrare - impresii, perceptii, atitudini... din asta suntem facuti - se spune ca 90% din erorile noastre de gandire sunt erori de perceptie, si nu de logica. Eu cred ca informatia "subiectiva" de pe Cafenea este extrem de utila, in anumite contexte poate chiar mai utila decat cea mai "tehnica" din celelalte sectiuni. E adevarat ca tocmai din cauza naturii discutiilor, modul in care sunt prezentate opiniile necesita un oarecare grad de interventie.

Personal as vrea sa profit de ocazie si sa multumesc celor care au investit atat timp si mi-au impartasit de-a lungul timpului si din cunostintele si experienta, dar si din impresiile lor (in special Bravo, roxi, cristtos si Tsunami). Sigur am uitat pe cineva.

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: 25 Oct 2008, 02:08 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Daca tot facem analogii mai bine facem una mai vesela, scolareasca, cafeneaua e pauza dintre ore si-i musai sa existe altfel o sa inceapa sa bata vantul prin clase pt ca informatiile sint oricum deja in biblioteca pt un actual sau viitor elev.

Punand, ce-i incuiat acum, sub o lupa ingaduitoare, cred totusi ca-s mai multe plusuri decat minusuri si deciziile de regula ar trebui sa puna in balanta pros & cons.

Google e un intrument bizarre uneori, cauti ceva si dai peste cu totul altceva. Din click in click am gasit un topic mai special si recent inceput, la care ma pregatisem sa raspund, dar din pacate am constatat c-am ajuns dupa ce s-au stins luminile in cafenea. Oricum a fost un heads up imparatesc si :? ... neasteptat

Nu uitati totusi ca extremele nu aduc niciodata ceva bun. Imi permit sa sugerez gasirea unei cai de mijloc, intre crispare si hohote de ras isterice sint multe variante. Seriozitatea poate fi zambitoare si diplomata nu-i musai sa fie totuna cu inflexibilitatea/rigiditatea/severitatea ... nu-i musai sa fie dusa la extrem.

succes emigrare.info.

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: 25 Oct 2008, 08:24 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

ok, let's give it another try... :?

sigur ca exista parti bune si rele ale discutiilor din Cafenea, problema e ca acolo discutiile in mod natural tind sa degenereze mult mai usor...

avind in vedere argumentele de bun simt din topicul asta si faptul ca Tsunami din postura noua de moderator a insistat si el sa redeschidem Cafeneaua, promitind sa fie necrutator cu cei ce incalca regulile 8) , o sa mai facem o incercare...

Promit insa ca la urmatoarele discutii ce se lasa cu spart de sticle in capetele consumatorilor sa inchid definitiv, reamenajez, si deschid un club de sah... :)

G

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 13 mesaje ] 

Ora este UTC+02:00 UTC+2