Board index
Acum este 10 Dec 2019, 18:39

Ora este UTC+02:00 UTC+2

Scrie un subiect nou  Acest subiect este închis, nu puteţi modifica mesaje sau să scrieţi răspunsuri viitoare.  [ 53 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior 1 2 3 4 Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Stergerea mesajelor
MesajScris: 31 Mar 2011, 04:52 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
trezire la realitate a unui amic care o ia pe campii si le bate cu eleganta :D
Explica mie unde bat campii cand am zis ca unele mesaje sunt sterse fara un motiv clar?

Sus

MesajScris: 31 Mar 2011, 04:55 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
Citat:
Explica mie unde bat campii cand am zis ca unele mesaje sunt sterse fara un motiv clar?
Mate, nu intru in joc. Am spus ce aveam de spus si cu asta basta. Nu ai inteles tu, nu-i nimic, poate au inteles altii. Nici altii? Nu-i bai. macar m-am exprimat si m-am "ventilat" un pic. :D

Sus

MesajScris: 31 Mar 2011, 05:05 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
Citat:
Citat:
Mate, nu intru in joc. Am spus ce aveam de spus si cu asta basta. Nu ai inteles tu, nu-i nimic, poate au inteles altii. Nici altii? Nu-i bai. macar m-am exprimat si m-am "ventilat" un pic. :D

Vad ca e la moda sa arunci cu acuzatii fara suport de argumente, si acum zici ca nu intri in joc. Tocmai ai intrat! Nu faci fatza, asta este....

Acum: ce nu iti convine tie personal, ca eu am cerut o explicatie de ce anumite mesaje sunt sterse, si pe ce baza?

Sus

MesajScris: 31 Mar 2011, 05:42 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

@Baiazid - mate, wake up. Asta este un forum MODERAT, nu e o democratie nici macar originala. Unele posturi sint sterse atunci cind sar calul sau cind au potentialul sa inflameze discutiile dincolo de limitele bunului simt. Uneori in acest proces se pierd si una-doua informatii utile care se afla sub mormanul de junk - din pacate uneori este dificil sa evitam pierderile colaterale. Ma tem ca o explicatie mai buna pentru tine nu am, iar roul nostru de moderatori nu este in nici un caz acela de a face pe toti paricipantii fericiti, tu se pare ca esti in categoria nemultumitilor. Asta e situatia si nu dorm mai prost din cauza asta. 8)

Sus

MesajScris: 31 Mar 2011, 06:14 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
@Baiazid - mate, wake up. Asta este un forum MODERAT, nu e o democratie nici macar originala. Unele posturi sint sterse atunci cind sar calul sau cind au potentialul sa inflameze discutiile dincolo de limitele bunului simt. Uneori in acest proces se pierd si una-doua informatii utile care se afla sub mormanul de junk - din pacate uneori este dificil sa evitam pierderile colaterale. Ma tem ca o explicatie mai buna pentru tine nu am, iar roul nostru de moderatori nu este in nici un caz acela de a face pe toti paricipantii fericiti, tu se pare ca esti in categoria nemultumitilor. Asta e situatia si nu dorm mai prost din cauza asta. 8)
Nu era vorba de WAKE UP sau ... alte glume de genul acesta. Faptul ca voi moderatorii faceti trimiteri ca si cum as trai in LALA-land (asta inseamna WAKE UP), e grav.
Nu te-am luat nici pe tine si nici pe cristos cu wake up sau faze de clasa a 5-a. Am pus o intrebare doar. Sau supara intrebarea mea?

Doar am propus sa nu se mai stearga la greu mesaje. Unele chiar contin mesaje bune. Dar cristos a specificat mai sus ca daca nu ii place titlul, sterge continutul oricum.
Ce nu va convine la propunerea asta?

Sus

MesajScris: 31 Mar 2011, 13:58 
Neconectat
Membru Junior
Membru Junior

Nu stiu exact cine are dreptate(sincer nici nu prea mai conteaza acum) insa daca este adevarat ce spune Baiazid , adica faptul ca daca postezi un mesaj in care sa arati ca lucrurile nu sunt tocmai raiul pe pamant nici in oz si acel mesaj este aproape imediat sters atunci cineva ...undeva... are o problema.
Pentru ca daca acest lucru ar fi adevarat nu mai vad rostul acestui forum(poate doar de a ascunde fata reala a Australiei).
Repet:nu am fost acolo asa ca nu ma pot documenta decat de pe net.
Diferenta dintre acest forum si alte surse de pe net este( sau era??) ca aici iei de bune acele lucruri pe care le citesti scrise de voi,cei care deja sunteti acolo.
Concluzia o trageti voi.

Sus

MesajScris: 31 Mar 2011, 14:01 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Chiar crezi "ca daca postezi un mesaj in care sa arati ca lucrurile nu sunt tocmai raiul pe pamant nici in oz si acel mesaj este aproape imediat sters"?!?
Nici macar Baiazid nu (cred ca) a zis asta!

Sus

MesajScris: 14 Apr 2011, 13:26 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Este cenzura inutila sau nu?

Initial am scris "asiaticele nu prea se epileaza la beaver". Moderatorul a scris "asiaticele nu prea se epileaza in zonele intime"

Era chiar necesar?

Eu nu vad problema in a scrie beaver, arici, veveritza!

Integeam daca scriam p!xd@, sa se modereze. Dar nu la cuvantul "beaver".

Sus

MesajScris: 14 Apr 2011, 13:51 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
Este cenzura inutila sau nu?
Nu este cenzura inutila. Am mai spus-o si o repet, moderatorii au tot sprijinul meu sa editeze sau stearga mesajele care depasesc niste limite.

In cazul discutiei de la cafenea ce a deviat in categorisiri rasiale complet deplasate, chiar va rog sa va opriti. :x

Multumesc

Sus

MesajScris: 14 Apr 2011, 14:06 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Eu ma refeream in cazul mesajului prezent mai sus.

Cu referire la categoriile rasiale, nu ne-am referit la asta. Nu am fost rasisti nici unul in mesajele de acolo. Doar ne-am exprimat pareri personale despre anumite femei.

E ca si cum as zice nu imi plac moldovencele dar imi plac ardelencele. Nu este nimic rasist. Doar o preferita.

A devenit cumva interzis pe acest forum si asta?

Sus

MesajScris: 14 Apr 2011, 16:14 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
Aborigenii ies din discutie pronto. Daca razi un cimpanzeu pe moaca, iese aborigen.
Insularii ... masive rau. Brunhilda.
Chinezoice/Thai/Vietnam: neeeeeeee, vorbesc prea mult. Macane toata ziua, sunt cracanate si merg ciudat cand au pantofi cu toc.
Araboaice: no freakin' way (cel putin ce am vazut eu prin Parramatta lasa de dorit)

Vrei frumoasa: slovaca, rusoaica, japoneza (unele sunt chiar misto, si sunt docile)
Nu pare a fi doar o constatare gen "mie imi plac ardelencele".... e foarte usor de aruncat cu categorisiri rasiale/religioase/etc. doar pentru a stirni scandal.

Ai spus la un moment dat cred ca pentru tine forum-ul e o modalitate de entertainment, si te distrezi aruncind cite o momeala pentru cei care riposteaza.

Nu vreau sa dezvolt prea mult subiectul, ca sa ramin on-topic: aici nu se face cenzura, dar forumul este moderat.

Iar daca un moderator editeaza/sterge un post al tau, incearca sa intelegi de ce a facut-o, nu sa acuzi "cenzura".

Sper ca am fost clar...
G.

Sus

MesajScris: 15 Apr 2011, 00:14 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
Citat:
Aborigenii ies din discutie pronto. Daca razi un cimpanzeu pe moaca, iese aborigen.
Insularii ... masive rau. Brunhilda.
Chinezoice/Thai/Vietnam: neeeeeeee, vorbesc prea mult. Macane toata ziua, sunt cracanate si merg ciudat cand au pantofi cu toc.
Araboaice: no freakin' way (cel putin ce am vazut eu prin Parramatta lasa de dorit)

Vrei frumoasa: slovaca, rusoaica, japoneza (unele sunt chiar misto, si sunt docile)
Nu pare a fi doar o constatare gen "mie imi plac ardelencele".... e foarte usor de aruncat cu categorisiri rasiale/religioase/etc. doar pentru a stirni scandal.

Ai spus la un moment dat cred ca pentru tine forum-ul e o modalitate de entertainment, si te distrezi aruncind cite o momeala pentru cei care riposteaza.

Nu vreau sa dezvolt prea mult subiectul, ca sa ramin on-topic: aici nu se face cenzura, dar forumul este moderat.

Iar daca un moderator editeaza/sterge un post al tau, incearca sa intelegi de ce a facut-o, nu sa acuzi "cenzura".

Sper ca am fost clar...
G.
Pai sa analizam:

Mesajul meu a fost: "asiaticele nu prea se epileaza la beaver".
Moderatorul a scris "asiaticele nu prea se epileaza in zonele intime"

Ce este asa de jignitor in BEAVER?

Acum cu afirmatia ta cu momeala, este adevarata. Dar acum vorbeam serios. Aia este parerea mea personala. Nu am zis ca vreau sa moara toti X, Y, Z. Am zis ca nu imi place X pentru motivele {A,B,C}. Sunt subiective, dar raman la parerea mea.

Sus

MesajScris: 15 Apr 2011, 05:00 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

@Baiazid
Considera urmatoarele doua cazuri:

a) mergi la o conferinta si, la cina de incheiere, esti asezat la masa cu un numar de alti participanti pe care nu ii cunosti.
b) esti la un gratar pe peluza din spatele casei tale, cu pretenarii, cu o bere in mina.

As vrea sa cred ca, pentru tine, discutiile abordate, vocabularul folosit si comentariile care le faci ar fi foarte diferite in cele doua situatii.

Comentarii de genul "Chinezoice/Thai/Vietnam: neeeeeeee, vorbesc prea mult. Macane toata ziua, sunt cracanate si merg ciudat cand au pantofi cu toc" nu sunt numai deplasate in cazul a) dar e posibil ca unul din cei de la masa sa aiba partenera din grupul etnic comentat si sa fie chiar profund jignit de asta. Ca sa nu mai vorbim ca nu TOTI membrii grupului etnic pot fi caracterizati asa.

La fel si limbajul, de care te plingi ca ti-a fost cenzurat, se potriveste la cazul b).

Ca sa fie mai usor de inteles - ar fi bine ca atunci cind pui articole si comentarii sa consideri ca te aflii in situatia a)
Asta este ceea ce eu consider netiquette (sau, daca vrei, autocenzura). Nu este o cerere absurda si, daca e nevoie, o fac si ca o rugaminte personala.

Sper sa ajute la dezamorsarea situatiei.

Sus

MesajScris: 15 Apr 2011, 05:43 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
@Baiazid
Considera urmatoarele doua cazuri:

a) mergi la o conferinta si, la cina de incheiere, esti asezat la masa cu un numar de alti participanti pe care nu ii cunosti.
b) esti la un gratar pe peluza din spatele casei tale, cu pretenarii, cu o bere in mina.

As vrea sa cred ca, pentru tine, discutiile abordate, vocabularul folosit si comentariile care le faci ar fi foarte diferite in cele doua situatii.

Comentarii de genul "Chinezoice/Thai/Vietnam: neeeeeeee, vorbesc prea mult. Macane toata ziua, sunt cracanate si merg ciudat cand au pantofi cu toc" nu sunt numai deplasate in cazul a) dar e posibil ca unul din cei de la masa sa aiba partenera din grupul etnic comentat si sa fie chiar profund jignit de asta. Ca sa nu mai vorbim ca nu TOTI membrii grupului etnic pot fi caracterizati asa.

La fel si limbajul, de care te plingi ca ti-a fost cenzurat, se potriveste la cazul b).

Ca sa fie mai usor de inteles - ar fi bine ca atunci cind pui articole si comentarii sa consideri ca te aflii in situatia a)
Asta este ceea ce eu consider netiquette (sau, daca vrei, autocenzura). Nu este o cerere absurda si, daca e nevoie, o fac si ca o rugaminte personala.

Sper sa ajute la dezamorsarea situatiei.
Am inteles ce vrei tu sa zici, dar poate ajuta daca zic ca forumul acesta nu este linked-in, si prin urmare il consider cazul B. Nu are sens sa ne distantam asa mult intre noi si sa consideram caz A ca am vorbi toti cu buna ziua.

Forumul este mai "slobod", ca si facebook, comentariile de pe youtube ... etc.

Sus

MesajScris: 15 Apr 2011, 05:54 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
Am inteles ce vrei tu sa zici, dar poate ajuta daca zic ca forumul acesta nu este linked-in, si prin urmare il consider cazul B. Nu are sens sa ne distantam asa mult intre noi si sa consideram caz A ca am vorbi toti cu buna ziua.

Forumul este mai "slobod", ca si facebook, comentariile de pe youtube ... etc.
Mai rasfoieste si tu regulamentul forumului un pic...

http://www.emigrare.info/forums/viewtopic.php?f=5&t=201

S-a umplut aici de "PLM-uri" si comentarii derogatorii si ofensive la adresa unor persoane si natii, incat a devenit chiar dezgustator sa mai deschizi anumite topicuri. Si nu e vorba de "toughen up princess!" aici, ca nu suntem nici pe terenul de fotbal si nici intr-un pub din desert.

Putina decenta! 8)

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou  Acest subiect este închis, nu puteţi modifica mesaje sau să scrieţi răspunsuri viitoare.  [ 53 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior 1 2 3 4 Următorul

Ora este UTC+02:00 UTC+2