Board index
Acum este 24 Aug 2019, 15:09

Ora este UTC+02:00 UTC+2

Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 106 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior 14 5 6 7 8 Următorul
Autor Mesaj
MesajScris: 08 Iul 2011, 15:33 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Hai ca vad ca merge treaba cu polul- lasam sa se stranga propuneri pana vineri 15 iulie 2011, si in weekend-ul respectiv lansam polul cu durata de viatza de 1-2 saptamani(asa au timp toti userii activi sa voteze)

Sus

MesajScris: 13 Iul 2011, 00:36 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
Citat:
ei, daca tot sunt asa rea hai sa fiu pana la capat.
BACK ON TOPIC SAU *BAN* FOR EVERYONE (exept me, of course) :twisted:

Ma retrag, mi-am spus punctul de vedere, am dat solutii mai departe depinde de moderatori.....sau mai bine hai sa facem un poll si majoritatea decide, cu dreptul de veto a lui Gandalf!

Eu propun ca punctul 1:
- avertisment, ban 1 o saptamana, ban 2 o luna si apoi ban total!

Astept propuneri inainte de a face polul si vedem ce se decide!
Nimeni? Nimic?

Sus

MesajScris: 13 Iul 2011, 02:10 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Așteptăm să treacă luna să vedem rezultatele..

Sus

MesajScris: 13 Iul 2011, 05:34 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
Așteptăm să treacă luna să vedem rezultatele..
Dar nimeni nu mai propune nici o punishment solution?

Sus

MesajScris: 13 Iul 2011, 06:11 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Discutia asta nu prea-si are rostul. Forumul nu e o democratie la care userii sa voteze intru modul de organizare sau conducere a lui.
Nu a cerut nimeni organizarea vreunui sondaj/ poll cu propuneri de pedepse din partea userilor. Ceea ce se cere este respectarea regulamentului, astfel incat sa nu-i transformam pe moderatori in politisti.
Vorbind de regulament, el exista deja, de ce sa inventam noi altul?

"În cazul în care membrii încalcă aceste reguli de conduită ale forum-ului, moderatorii pot modifica/şterge mesajele ofensatoare şi pot propune retragerea calităţii de membru pentru cei vinovaţi."

In ceea ce priveste situatia actuala, s-a luat deja o decizie, care este chiar conform regulamentului: s-a retras calitatea de membru... intr-un alt mod, dar s-a aplicat regulamentul.

Sa lasam aceasta decizie sa-si urmeze cursul.

Sus

MesajScris: 13 Iul 2011, 06:13 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
Discutia asta nu prea-si are rostul. Forumul nu e o democratie la care userii sa voteze intru modul de organizare sau conducere a lui.
Nu a cerut nimeni organizarea vreunui sondaj/ poll cu propuneri de pedepse din partea userilor. Ceea ce se cere este respectarea regulamentului, astfel incat sa nu-i transformam pe moderatori in politisti.
Vorbind de regulament, el exista deja, de ce sa inventam noi altul?

"În cazul în care membrii încalcă aceste reguli de conduită ale forum-ului, moderatorii pot modifica/şterge mesajele ofensatoare şi pot propune retragerea calităţii de membru pentru cei vinovaţi."

In ceea ce priveste situatia actuala, s-a luat deja o decizie, care este chiar conform regulamentului: s-a retras calitatea de membru... intr-un alt mod, dar s-a aplicat regulamentul.

Sa lasam aceasta decizie sa-si urmeze cursul.

Poti sa te uiti mai sus sa vezi parerea moderatorului?
Aceste pedepse trebuie aplicate catre toti userii!
Si mi se pare ca e democratie, fiecare are dreptul sa isi spuna parerea!

Sus

MesajScris: 13 Iul 2011, 06:59 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Am incercat sa evit sa scriu aici...

Eu cred ca s-a subliniat de multe ori ca aici nu este democratie. "Aici" = acest forum.
Aici, pe forum, incercarea de a impune reguli este egala cu a incerca sa faci ordine la altul in casa. Poate ar trebui discutat cu Gandalf inainte de a incepe o astfel de actiune...

In alta ordine de idei, nici in viata reala oamenii nu primesc aceleasi pedepse pentru aceleasi "fapte". Exemplu: omori un om. Unii sunt criminali (o fac inadins), altii omoara in razboi, altii o fac din greseala (greseala proprie sau nu), din neatentie, iar altii o fac ca sa isi protejeze propria viata sau viata altora neajutorati care nu pot sa se protejeze singuri. Pedepse diferite sau lipsa, desi rezultatul este acelasi: un alt om a fost ucis.

In mod oarecum similar, si aici pe forum. Cazurile trebuiesc analizate, nu aruncate pedepse orbeste, egale, pentru oricine a aruncat o jignire "la un moment dat".

Si ca sa raspund la intrebarea topicului: eu cred ca trebuie inteles de ce cineva a ajuns sa fie nevoit sa raspunda oarecum cu aceeasi moneda la anumite jigniri. Mai ales un moderator cu vechime. Si eu cred ca asa s-a si facut: s-a inteles bine.
Mai cred ca multi (dar nu toti) sunt in stare sa accepte rahatul aruncat inspre ei, cu oarecare calm si indemnuri la pace, dar totul are o limita (diferita la fiecare), ceea ce nu ii face pe ei neaparat vinovati. Nu cred ca un bully si victima lui trebuie sa primeasca aceeasi pedeapsa daca ajung sa isi care pumni si ies fiecare cu cate un ochi vanat.

Parerea mea, care sunt convins ca nu va coincide cu a tuturor (dar nu conteaza), este ca in cazul de fata solutia aleasa este dreapta.

In rest, desigur, faceti ce demersuri vreti, propuneti reguli, pedepse, etc. Probabil si lipsa acestor propuneri este un indiciu. In orice caz imi imaginez ca ultimul cuvant va fi al lui Gandalf, de aceea cred ca e mai bine sa evitati un pic de efort si sa vorbiti cu el inainte. Eu personal sunt de parere ca daca s-ar respecta regulile actuale nu este nevoie de altele.

Sus

MesajScris: 13 Iul 2011, 07:50 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Moama!!! S-a ajuns la comparari cu crime, genociduri... mei aici e un forum si inca nu s-a ajuns acolo unde cuvintele pot "killari" pe careva... Daca te uiti la topicul general vei vedea ca exista si un cuvant cheie: "sugestii"... deci lumea vine cu sugestii, sfaturi si Gandalf + staff-ul le implementeaza sau nu. Nimeni nu vine sa impuna cu parul!!!

Sus

MesajScris: 13 Iul 2011, 08:04 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Evident ca nu compar injuraturile de pe forum cu crime. :)
Poate ti-a scapat ce am vrut sa spun, sau poate nu m-am exprimat eu bine. Ti-am explicat pe privat...

Sus

MesajScris: 13 Iul 2011, 08:54 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Fiecare are zile bune si rele, nimeni nu incearca sa zica altceva!
Aceste masuri vor fi arme la indemana moderatoriilor sa nu se mai ajunga la situatiile in care s-a ajuns in trecut.
Regulile forumului au fost facute acum 8 ani si la fel ca legislatia din timp in timp se updateaza. (probabil si calitatea oamenilor de acum 8 ani s-a schimbat).
Propunerea se pare ca este agreata de moderatori(Cristtos si cristu-ea) pana acum, si ea poate fi trecuta si la capitolul sugestii, oricum Gandalf poate sa fie de accord sau nu!

Agresor si agresat vor fi “judecati” de 2 moderatori(nu doar unul care poate fi impartial mai ales daca este implicat in discutii si nu este de accord cu 1 din parti) care vor decide ce se cuvine a se face!

Oricum banarea totala la prima abatere mi se pare aberanta!

Sus

MesajScris: 13 Iul 2011, 09:02 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Intrebare "tehnica": moderatorii pot bloca useri? Sau doar administratorul?

Sus

MesajScris: 13 Iul 2011, 09:11 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
...la prima abatere...
N-a fost prima. S-a tot taraganat luarea unei masuri, au tot fost discutii pe tema asta, li s-a atras atentia in postari diferite.

A fost prima data cand s-au luat masuri concrete, dar nu a fost prima abatere.

Dar deja se duce cat colo topicul asta. Nu mai intru in discutia asta, ca se ajunge iar la "cel ce striga mai tare are dreptate".

P.S. Roni, ia-o doar ca discutie, nu o lua personal, putea fi oricine si raspundeam la fel. :)

Sus

MesajScris: 13 Iul 2011, 09:35 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
Citat:
...la prima abatere...
N-a fost prima. S-a tot taraganat luarea unei masuri, au tot fost discutii pe tema asta, li s-a atras atentia in postari diferite.

A fost prima data cand s-au luat masuri concrete, dar nu a fost prima abatere.

Dar deja se duce cat colo topicul asta. Nu mai intru in discutia asta, ca se ajunge iar la "cel ce striga mai tare are dreptate".

P.S. Roni, ia-o doar ca discutie, nu o lua personal, putea fi oricine si raspundeam la fel. :)
De accord cu tine, dar nici o masura nu a fost luata pana acum si de aia s-a ajuns la punctul respectiv. Asa moderatorii au toate armele la dispozitie, nu pot carcotasii pe la colturi sa zica ca moderatorul a fost partinitor si alte din astea!

Userii pot sa le faca viata usoara moderatorilor atragandu-le atentia unde se sare calul!

Sus

MesajScris: 13 Iul 2011, 09:44 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
Userii pot sa le faca viata usoara moderatorilor atragandu-le atentia unde se sare calul!
Asta da. Poate ca nu toti userii stiu de unealta deja existenta, in coltul din dreapta jos al fiecarei postari, acel ! rosu, care da posibilitatea sa raporteze postarile care sar acel cal.

Sus

MesajScris: 13 Iul 2011, 09:58 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
Citat:
Asta da. Poate ca nu toti userii stiu de unealta deja existenta, in coltul din dreapta jos al fiecarei postari, acel ! rosu, care da posibilitatea sa raporteze postarile care sar acel cal.

Nici eu nu am stiut de ea! Ms

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 106 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior 14 5 6 7 8 Următorul

Ora este UTC+02:00 UTC+2