Board index
Acum este 21 Aug 2019, 21:16

Ora este UTC+02:00 UTC+2

Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 4 mesaje ] 
Autor Mesaj
MesajScris: 15 Aug 2005, 22:26 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Salutare,

Nu stiam de ce nu vad mailul de confirmare a inscrierii pe forum, dar l-am gasit pana la urma in folderul de spam de pe server. Cred ca pb. principala e ca mailerul forumului nu formateaza cum trebuie mailurile cu alt charset decat 8859-1. Uite scorul de la SpamAssassin:

X-Spam-Report:
* 0.3 NO_REAL_NAME From: does not include a real name
* 3.5 SUBJ_ILLEGAL_CHARS Subject contains too many raw illegal characters
* 1.7 INFO_TLD URI: Contains an URL in the INFO top-level domain
* 1.6 BAYES_50 BODY: Bayesian spam probability is 40 to 60%
* [score: 0.4991]
X-Spam-Status: Yes, score=7.0 required=5.0 tests=BAYES_50,INFO_TLD,
NO_REAL_NAME,SUBJ_ILLEGAL_CHARS autolearn=no version=3.0.4

Principalul sunt cele 3.5 luate aiurea pt. subiect.
Nu sunt un guru in formatul mail-urilor, dar as putea sa ma uit prin RFC-urile necesare pt. a fixa problema, desi nu e critica defel.
Bafta

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: 18 Aug 2005, 19:21 
Neconectat
Nou venit
Nou venit

parerea mea e ca serverul dumitale formateaza aiurea meilurile primite de la serverul forumului. Recomandarea este sa studiezi mai bine problema. Cand te inscrii pe forum nu stabilesti tu charset-ul, il stabileste mailerul care iti trimite notificarea ..... si mai e o chestie: spam assasinii astia pot genera probleme pentru ca au diversi algoritmi de filtrare a mesajelor care duc frecvent la erori.

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: 19 Aug 2005, 10:08 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
parerea mea e ca serverul dumitale formateaza aiurea meilurile primite de la serverul forumului. Recomandarea este sa studiezi mai bine problema. Cand te inscrii pe forum nu stabilesti tu charset-ul, il stabileste mailerul care iti trimite notificarea ..... si mai e o chestie: spam assasinii astia pot genera probleme pentru ca au diversi algoritmi de filtrare a mesajelor care duc frecvent la erori.
Ok :)
Vad ca esti hotarat si probabil ca tii la parerile tale ;)
no pb., nu-i critic, dupa cum am si scris in postul initial. Insa:
- un server de mail nu se ocupa cu formatarea mesajelor, ci doar cu transmiterea lor (local/local, local/remote, remote/local, remote/remote).
- RFC 822 resp. 2822 nu spun nimic despre rolul unui MTA in formatarea mesajelor.
- probabil ca SA da un punctaj prea mare respectivei erori de formatare.

Bafta

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: 22 Aug 2005, 22:05 
Neconectat
Nou venit
Nou venit

Citat:
Ok :)
Vad ca esti hotarat si probabil ca tii la parerile tale ;)
sunt hotarat insa mai gresesc si eu :) Daca toata lumea primeste meilurile formatate corect(pe gmail par example), iar tu ai un server de meil pe care-l controlezi(configurezi, administrezi), incepi investigarea nu de la mailerul forumului, asta era ideea mea ;)
Citat:
no pb., nu-i critic, dupa cum am si scris in postul initial. Insa:
- un server de mail nu se ocupa cu formatarea mesajelor, ci doar cu transmiterea lor (local/local, local/remote, remote/local, remote/remote).
- RFC 822 resp. 2822 nu spun nimic despre rolul unui MTA in formatarea mesajelor.
nu contrazic, experienta mea e legata de domino/exchange care fac conversia din formatul lor proprietar (RTF de nu stiu care) in formatul S-MIME (daca nu gresesc), format standard SMTP.
Citat:
- probabil ca SA da un punctaj prea mare respectivei erori de formatare.
eu ti-as sugera sa opresti asasinul ala intai si sa faci niste teste, eventual (nu stiu sigur daca site-ul suporta), sa faci subscription la ceva threaduri ca sa primesti notificari cand se scrie un mesaj nou pe un forum

bafta si tie.

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 4 mesaje ] 

Ora este UTC+02:00 UTC+2