Board index
Acum este 21 Iul 2018, 10:02

Ora este UTC + 2

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 190 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 9, 10, 11, 12, 13
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: contestatie sau nu?
MesajScris: 06 Feb 2014, 14:40 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

TMK scrie:
emi scrie:
Dupa o asteptare de 4 ani in care nu mai credeam ca mai ar exista o sansa de emigrare, sotia a reusit sa treaca de "hopul" IELTS si a luat cel putin 7 pentru fiecare modul. Poveste lunga care nu merita sa mai consum energie ca sa analizez si sa-mi vars veninul cat l-am adunat in toti acesti ani pe aceasta tema. Vreau doar sa-i incurajez pe cei care cred ca ar merita nota mai mare sa faca contestatie.

Felicitari! 4 ani e ceva...credeam ca eu sunt cel mai "vechi" in lupta cu IELTS-ul...Unde a reusit sa ia 7? in Ro? Hu? Eu incerc din 2012 si am luat 7 prea tarziu (nu in Ro)..asa ca acum am urcat stacheta :mrgreen:

Noi am inceput in nov.2009 cu IELTS-ul, sotia a inceput de la aproape 0. In total a sustinut 8 examene: primul examen-TM a fost doar sa vedem nivelul care a fost de 5.5 dupa cateva luni de invatat de una singura, al doilea la TM l-a sustinut in martie 2010 deoarece in acea perioada ne era suficient 6 am crezut ca am crescut dar surpriza la reading si speaking a luat tot 5.5, dupa aceasta ne-am hotarat sa mearga la meditatii iar dupa 6 luni de meditatii profesoara a spus ca poate sa sustina examenul ca este ok si asa l-a sustinut in oct.2010 la Cluj, iar surpriza dupa 6 luni de meditatii L=7; R=6; W=6; S=5 . Din 2010 nu ne era suficient 6 si a trebuit sa lupte pentru 7. A schimbat profesoara si in 2011 decembrie a hotarat sa sustina la Budapesta unde a luat 7 la speaking dar la writing a luat 6, dupa aproape un an undeva in septembrie a sustinut examenul la Budapesta toate erau peste 7 doar la writing 6 :( . Din acel moment am hotarat sa sustinem mai des ca puteam merge la nesfarsit cu un examen pe an si imediat in nov.2012 a mers la TM unde toate notele erau 7 si peste 7 doar reading 6.5, am trecut si peste asta si in martie.2013 iar a sustinut la TM unde din nou a luat 6 la writing cand ne-am hotarat sa facem contestatie fara sa ni se schimbe rezultatul. In nov 2013 a sustinut alt examen la TM si spre surprinderea noastra la speaking a luat 6.5. Am zi OK vrem sa facem contestatie, deoarece la ultimele 4 examene a luat 7 si 7.5 si ea s-a simtit mai pregatita ca niciodata si intr-un final dupa 6 saptamani de asteptare contestatia a fost in favoarea noastra. Crede-ma ca nici nu am stiut sa ne bucuram.

Poate daca l-ar fi sustinut mai des nu ajungeam sa ne tina 4 ani, dar ce sa faci trebuia sa se imparta -familie, copil, servici si invatat, ma bucur ca nu a renuntat ci fiecare esec a a ambitionat-o si mai tare.

Sa stii ca ne-am gandit la tine si la ce ai scris tu despre dubiul avut in legatura cu raspunsul primit de la ei. Am impresia ca prima contestatie nu a fost trimisa "la Londra" cum mentioneaza ei in email ci a fost rezolvata local raspunsul oficial primit de la ei nu seamana cu cel primit acum. Atunci pe email am primit o hartie nesemnata si datata 07.06.2013 iar in plic ne-a venit alta hartie datata 10.06.2013 si cu o mazgalitura in original. Raspunsul venit prin posta la a doua contestatie a fost identic cu cel primit pe email si nici vorba de semnatura in original, era o simpla listare a attacmentului. S-ar putea totusi sa se fi schimbat ceva odata cu schimbarea conducerii din iulie 2013.

Nu pot sa te sfatuiesc unde e mai bine sa sustii, doar sper ca nu o sa renunti. Bafta in continuare!

10.02.2014:ITA
04.03.2014:Visa lodged-189
08.03.2014:IELTS 2nd ap L=5.5 R=6.5 W=6 S=6
30.04.2014:Medicals TM
05.05.2014:CO GSM Brisbane
03.06.2014:Grant letter

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: 06 Feb 2014, 23:11 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

emi:
interesant parcursul sotiei la IELTS si ma bucur ca in final a reusit sa treaca de acest cosmar. Va felicit pe amandoi ca ati dus o lupta de rezistenta - e foarte greu sa te mentii focusat o perioada atat de mare, mai ales cand ai si alte griji si probleme (copii, serviciu, etc). Eram curios despre experienta cu Ungaria - am auzit pareri si pareri...oricum bine ca ati reusit!
Eu am facut suficienta "galagie" pe acest topic si nu vreau sa ma repet, dar ceea ce se intampla in Romania este furt - am spus-o - am informatii din interior si poate ca voi povesti mai multe candva (cu nume si ce anume se intampla acolo). Pentru ca postarile mele aici sunt mai vechi repet doar atat: totul se corecteaza in Ro, in Bucuresti - nu va mai faceti iluzii. Si la centrele din tara se trimit examinatori din Bucuresti. Contestatiile - o alta bataie de joc - o parte mica pleaca la Londra, ocazional. Cereti dovezi ca v-au trimis contestatiile la Londra - nu sunt in masura sa va dea nimic. Da, s-a schimbat ceva la BC Romania..a plecat Oana, care si-a facut o firma de vending...si s-a mai intarit "gruparea" de la Cosbuc. In plus nu stiu cum sa faca sa-l trimita acasa si pe ultimul si singurul examinator englez (care e chemat rar la examen).
Sfatul pe care il pot da celor care nu sunt ca nivel de lb engleza, cu cel putin un punct peste nota care le este necesara, sa incerce, daca au posibilitatea, sa dea examenul in strainatate. Cei din zona Ardealului au o varianta la Budapesta si una mai buna la Viena. Cei din Bucuresti pot merge incepand de anul asta si la Veliko Tarnovo in Bulgaria (sunt doar 175 km) sau Varna. Eu am dat o singura data in Sofia unde din 3 examinatori la speaking, 2 erau englezi. Eu am luat 7 la toate in Salonic (e mai departe insa...). Daca voi continua nu stiu...contabilii se vor scoate foarte probabil de pe SOL...ramane sa vad daca vor ramane pe CSOL, pe listele statelor...etc..

Emi bafta multa in continuare!
Bafta si celor care se chinuie sau se vor chinui cu acest examen!

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: 01 Iun 2014, 19:25 
Neconectat
Membru Junior
Membru Junior

Salutare tuturor!
As dori sa impartasesc din experienta personala in legatura cu contestatia la IELTS.
De fapt, motivul pt care mi-am facut acest cont este pt a va putea scrie aceste randuri; acum mai bine de jumate de an, foarte dezamagit dupa ce am dat a 2-a oara IELTS-ul si am luat la tot peste 7, (la Listening -cea mai grea parerea mea - luasem 8.5!) doar la Writing 6.5 (aveam nevoie de 7), am petrecut cateva ore pe aceasta pagina ("contestatie sau nu?") si trebuie sa recunosc ca mi-a mai ridicat moralul si chiar daca rezulatatul la prima contestatie a fost negativ, in final s-a terminat cu bine si ma simt dator sa dau inapoi ceea ce am luat: speranta! :) . Adica...definitely DA, CONTESTATIE!

Dar cum vorba lunga saracia omului, iata patania mea:
Dupa ce la scoala am invatat Franceza si Germana, dar de 20 de ani am fost supus zilnic prin societatea postdecembrista la limba engleza, (pot spune ca am invatat engleza din Cartoon Network, muzica si filme), m-am trezit ca intr-o zi am nevoie de IELTS.
Dupa o lunga si serioasa analiza sotia mea si cu mine ne-am dat seama ca sistemul romanesc , chiar la 25 de ani de la revolutie e un banc prost, si e hopeless. Noi ne descurcam desi suntem tineri (34 eu, 28 ea), dar gandul ca vom avea copii condusi de copiii lui Base, Ponta, Antonescu, sau oricare defect din sistemul politic, (din pacate nu doar ei sunt de vina cred ca si mentalitatea noastra e ...diferita - ca sa fiu diplomat - fata de o tara civilzata) -am hotarat sa emigram Down Under.

In nov 2012 am incept procesul, am inceput sa iau ore de engleza. Imi amintesc cand am intrat prima data la prof pe usa, nu stiam diferenta intre timpul trecut si prezent la orice verb in engleza.
In martie 2013 am dat in Timisoara (de aici suntem) IELTS- ul. Am luat minim 6 la toate, deci mi-a folosit la echivalarea profesiei de catre Engineers Australia (sunt constructor)

In toamana 2013 am dat din nou IELTS tot in TM, de data asta alergam dupa min 7 la toate pt viza (bine, era frumos daca luam din prima...), Am fost si cu sotia mea care avea nevoie de min 4.5 dar a luat min 6 la fiecare modul.

Cine zicea mai devreme pe forum ca 6 e usor sa iei, dar 7 greu, mare adevar graia :)
Mare mi-a fost frustarea sa iau overall band 7.5 dar 6.5 la Writing. Cum va scriam mai sus, cu 8.5 la Listening de care imi era cel mai frica, am "picat" IELTS-ul; dupa cateva ore de lecturare posturi, a 2-a zi, plin de speranta in suflet, am depus contestatie - 0.5 puncte eram convins ca voi primi. Cca 8 sapt mai tarziu...rezultatul a fost negativ. Cred ca acolo a fost punctul culminat , ne simteam dezamagiti si epuizati (cred ca fiecare are un moment critic in procesul de emigrare - pt noi acesta a fost) .Dar simtul conservarii si dorinta de o viata mai buna a fost mai puternica si am inceput sa cantam "here we go again..." :)

Iara ore cu profesor, iara zilnic seara dupa job, exercitii pana randurie fug de sub ochi si adormi cu capul pe masa.
Runda 3: primavara 2014. Si pt ca totul sa fie si mai frumos si viata traita la maxim, in data examenului am avut stres la lucru la cote maxime, varf de saniter si alte probleme. Mai "bine" nici nu se putea.
Rezultatul...la toate peste 7, la Writing 6.5 .Again! unfuckingbelievable!!! nu imi veniea sa cred, m-a apucat rasul!
Iara contestatie, dar de data asta fara nici o speranta sa primi cele 0.5 puncte atat de necesare pt a ne scimba viata, in bine, sper.
Iara calcule, dezamagire, replanificare,etc..eram hoatarat sa nu mai dau IELTS-ul , nu mai avem nervi..verificam alte solutii, variante..la un moment dat m-am gandit si sa-l cumpar :))) (probabil nu e posibil, but yet again, orice e posibil) - ma rog nu gandeam la rece. Un amic mi-a zis ca cei de aici te pica intentionat sa tot mergi sa il dai sa pletesti taxa. Oricat de stupid suna, la acea ora era plauzibil, si ma gandeam sa il dau in Budapesta, desi nu mai aveam nici un chef sa ma pun iara pe invatat.
Meanwhile dupa 7 saptamani a venit rezultatul...s-a marit de la 6.5 la 7.5! :) in seara acea am tras o betie pana dimineata! :)
Acum drumul spre Oz parca e mai neted.
Concluzia: spune DA contestatiei, pt 330 de lei,merita.
Bafta tuturor!
J

22.07.2014 EOI 190 submitted
28.07.2014 SS VIC
17.08.2014 refuz sponsorizare :(
23.09.2014 ITA - 189 :)
02.02.2015 Visa Grant!!!

Ultima oară modificat de jules272727 pe 17 Aug 2015, 20:57, modificat de 2 ori în total.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: 13 Iun 2014, 14:51 
Neconectat
Membru Junior
Membru Junior

jules272727 scrie:
Salutare tuturor!
As dori sa impartasesc din experienta personala in legatura cu contestatia la IELTS.
De fapt, motivul pt care mi-am facut acest cont este pt a va putea scrie aceste randuri; acum mai bine de jumate de an, foarte dezamagit dupa ce am dat a 2-a oara IELTS-ul si am luat la tot peste 7, (la Listening -cea mai grea parerea mea - luasem 8.5!) doar la Writing 6.5 (aveam nevoie de 7), am petrecut cateva ore pe aceasta pagina ("contestatie sau nu?") si trebuie sa recunosc ca mi-a mai ridicat moralul si chiar daca rezulatatul la prima contestatie a fost negativ, in final s-a terminat cu bine si ma simt dator sa dau inapoi ceea ce am luat: speranta! :) . Adica...definatly DA, CONTESTATIE!

Dar cum vorba lunga saracia omului, iata pe patania mea:
Dupa ce la scoala am invatat Franceza si Germana, dar de 20 de ani am fost supus zilnic prin societatea postdecembrista la limba engleza, (pot spune ca am invatat engleza din Cartoon Network, muzica si filme), m-am trezit ca intr-o zi am nevoie de IELTS.
Dupa o lunga si serioasa analiza sotia mea si cu mine ne-am dat seama ca sistemul romanesc , chiar la 25 de ani de la revolutie e un banc prost, si e hopeless. Noi ne descurcam desi suntem tineri (34 eu, 28 ea), dar gandul ca vom avea copii condusi de copiii lui Base, Ponta, Antonescu, sau oricare defect din sistemul politic, (din pacate nu doar ei sunt de vina cred ca si mentalitatea noastra e ...diferita - ca sa fiu diplomat - fata de o tara civilzata) -am hotarat sa emigram Down Under.

In nov 2012 am incept procesul, am inceput sa iau ore de engleza. Imi amintesc cand am intrat prima data la prof pe usa, nu stiam diferenta intre timpul trecut si prezent la orice verb in engleza.
In martie 2013 am dat in Timisoara (de aici suntem) IELTS- ul. Am luat minim 6 la toate, deci mi-a folosit la echivalarea profesiei de catre Engineers Australia (sunt constructor)

In toamana 2013 am dat din nou IELTS tot in TM, de data asta alergam dupa min 7 la toate pt viza (bine, era frumos daca luam din prima...), Am fost si cu sotia mea care avea nevoie de min 4.5 dar a luat min 6 la fiecare modul.

Cine zicea mai devreme pe forum ca 6 e usor sa iei, dar 7 greu, mare adevar graia :)
Mare mi-a fost frustarea sa iau overall band 7.5 dar 6.5 la Writing. Cum va scriam mai sus, cu 8.5 la Listening de care imi era cel mai frica, am "picat" IELTS-ul; dupa cateva ore de lecturare posturi, a 2-a zi, plin de speranta in suflet, am depus contestatie - 0.5 puncte eram convins ca voi primi. Cca 8 sapt mai tarziu...rezultatul a fost negativ. Cred ca acolo a fost punctul culminat , ne simteam dezamagiti si epuizati (cred ca fiecare are un moment critic in procesul de emigrare - pt noi acesta a fost) .Dar simtul conservarii si dorinta de o viata mai buna a fost mai puternica si am inceput sa cantam "here we go again..." :)

Iara ore cu profesor, iara zinlic seara dupa job, exercitii pana randurie fug de sub ochi si adormi cu capul pe masa.
Runda 3: primavara 2014. Si pt ca totul sa fie si mai frumos si viata traita la maxim, in data examenului am avut stres la lucru la cote maxime, varf de saniter si alte probleme. Mai "bine" nici nu se putea.
Rezultatul...la toate peste 7, la Writing 6.5 .Again! unfuckingbelievable!!! nu imi veniea sa cred, m-a apucat rasul!
Iara contestatie, dar de data asta fara nici o speranta sa primi cele 0.5 puncte atat de necesare pt a ne scimba viata, in bine, sper.
Iara calcule, dezamagire, replanificare,etc..eram hoatarat sa nu mai dau IELTS-ul , nu mai avem nervi..verificam alte solutii, variante..la un moment dat m-am gandit si sa-l cumpar :))) (probail nu e posibil, but yet again, orice e posibil) - ma rog nu gandeam la rece. Un amic mi-a zis ca cei de aici te pica intentionat sa tot mergi sa il dai sa pletesti taxa. Oricat de stupid suna, la acea ora era plauzibil, si ma gandeam sa il dau in Budapesta, desi nu mai aveam nici un chef sa ma pun iara pe invatat.
Meanwhile dupa 7 saptamani a venit rezultatul...s-a marit de la 6.5 la 7.5! :) in seara acea am tras o betie pana dimineata! :)
Acum drumul spre Oz parca e mai neted.
Concluzia: spune DA contestatiei, pt 330 de lei,merita.
Bafta tuturor!
J

Ma regasesc si eu in ceea ce ai descris, mai putin pentru sfarsitul fericit...am dat de 4 ori ielts, toate overall 7, ba chiar 7.5 la ultimul dar cu 6.5 in writing .
Saptamana trecuta am primit raspunsul de la contestatia pentru penultimul examenul sustinut in martie in care aveam 6 la speaking si mi au marit la 6.5 :(
Acum am facut contestatie la ultimul examen sustinut in mai, la care am luat 7,5/8/6,5/8 , sper ca 6.5 la writing sa devina 7...
Acum am de asteptat 6-8 saptamani...
Oricum eu incep sa mi pierd speranta, am inceput la inceputul anului 2013 si speram ca prin octombrie 2014 sa fiu deja in Australia.
Totusi faptul ca vor recunoaste si alte examene e un lucru pozitiv....

02.01.14 Skills Assessment 224113 Statistician
15.02.2014 iar IELTS....

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: 13 Iun 2014, 20:45 
Neconectat
Membru Junior
Membru Junior

Andra, nu uita ca nu e doar un examen de limba engleza, este si un examen psihologic. Adica un test. Aici se face o buna parte din triere. Gandestete cati din China sau Pachistan, sau o tara araba sau orice tara care are litere diferite de noi, dau examenul. Lor le e greu cu adevarat la writing, nu noua.
Acum e punctul culminant, cel mai greu, peste care trebuie sa gasesti energie si putere sa treci. Calm, incet, sistematic si fara sa pierzi speranta, mai devreme sau mai tarziu vei reusi. Nu trebuie sa excelezi in engleza sa iei 7 la Ielts, eu la spelling sunt cam varza (vezi mai jos :definatly: in loc de :definitely: - ma mir cum nu m-a zgariat pe ureche, de obicei asa recunosc greselile, suna nenatural )
So, capul sus si spor la treaba!
Succces!
J

22.07.2014 EOI 190 submitted
28.07.2014 SS VIC
17.08.2014 refuz sponsorizare :(
23.09.2014 ITA - 189 :)
02.02.2015 Visa Grant!!!

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: 27 Iul 2015, 14:14 
Neconectat
Nou venit
Nou venit

Salutare tuturor,
Eu am fost pro contestatie :) Examenul l-am sustinut pe 30 mai, iar rezultatul a venit pe 12 iunie. L:7 / R:6.5 / W:6 / S:6. In urma contestatiei la W s-a marit nota cu 1.5 puncte, iar la S cu un punct. Overall band este 7, insa L si R raman nemodificate. Ceea ce vreau sa sustin este faptul ca se pot mari notele si cu mai mult de 0.5 puncte.
Bafta tuturor in continuare.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: 31 Iul 2015, 20:12 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

S-a schimbat situatia si IELTS nu mai este singura modalitate de a obtine punctajul din punct de vede lingvistinc ( http://www.border.gov.au/Lega/Lega/Form ... nt-english ) . De ce nu incercati PTE-ul ? Personal mi se pare IELTS ca fiind BS tipic romanesc - atata timp cat au avut monopol ; lucrurile sigur se vor schimba. Ca sa nu mai vorbim ca existau diferente intre centrele de testare...no comment .
Oricum nu va lasati - testul de engleza este pragul de sus :)

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: 11 Apr 2018, 21:31 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Salut,
Am depus contestatia pe 4.04.2018, pe 5.04.2018 am primit mail de confirmare ca au plecat probele in UK si azi, 11.04.2018 am primit raspuns ca notele raman neschimbate. Ametitoare viteza de procesare. Oare chiar se recorecteaza ceva?

3.07.2015 EOI

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: 12 Apr 2018, 02:28 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

O saptamana pentru o contestatie mi se pare OK. Daca au re-notat pe bune sau nu, asta nu pot spune.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: 29 Apr 2018, 00:58 
Neconectat
Nou venit
Nou venit

Am facut de 2 ori contestatie pana acum.
Una a venit nesimtit de tarziu, cam 12-13 saptamani. Cu modificare la una din probe.
A doua a venit in 5 saptamani, fara modificari.

O saptamana mi se pare putin.

IELTS 08.07.2017: L8.5 R7.5 W6 S7
IELTS 09.09.2017: W6.5
IELTS 28.10.2017: S6.5 ... and we try again!

Sus
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 190 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 9, 10, 11, 12, 13

Ora este UTC + 2