Board index
Acum este 10 Dec 2019, 18:41

Ora este UTC+02:00 UTC+2

Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 190 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior 18 9 10 11 12 13 Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: contestatie sau nu?
MesajScris: 10 Aug 2011, 12:01 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
Bravo Marcel. Exact ce iti spuneam, tot e bine ca iti iei banii inapoi. Cum e scrisoarea primita de tine? Semnata, stampilata sau doar asa o foaie in vant? :D
Identica cu a ta. Antet de Bucuresti si loc de semnatura de Londra. In plus am primit pe 09.08 documentul ce se dorea a fi emis pe 01.08. Data crearii pdf-ului: 09.08. Am multe suspiciuni...
Tu ai primit vreun raspuns din Londra?

Sus

MesajScris: 10 Aug 2011, 13:49 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
Citat:
Bravo Marcel. Exact ce iti spuneam, tot e bine ca iti iei banii inapoi. Cum e scrisoarea primita de tine? Semnata, stampilata sau doar asa o foaie in vant? :D
Identica cu a ta. Antet de Bucuresti si loc de semnatura de Londra. In plus am primit pe 09.08 documentul ce se dorea a fi emis pe 01.08. Data crearii pdf-ului: 09.08. Am multe suspiciuni...
Tu ai primit vreun raspuns din Londra?
Salut Marko,

sunt curios daca pdf-ul primit de tine avea la semnatura in afara de IELTS EOR, British Council - London si numele unei persoane (la mine era trecut un nume de englez, in cazul sotiei nu era trecut nici un nume).

Sus

MesajScris: 10 Aug 2011, 16:51 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Stai sa vezi...Astazi, dupa doua saptamani de asteptare, si mailuri la British Council Bucuresti, mi-au trimis plicul in care era TRF-ul si un plic alb, fara adresa, expeditor sau altceva in care era scrisoarea trimisa si pe mail. Numai ca...surpriza, pe scrisoare apare si o mazgalitura ca un fel de semnatura. Foarte interesant deci, pe traseu s-a semnat scrisorica :lol:
Am impresia ca intr-adevar se acopera unii pe altii, cum naiba asa brusc in trei zile de cand le-am scris celor de la Londra primesc si plicul si scrisoarea semnata. Precizez, scrisoarea nu are nici un nume trecut pe ea.
De la Londra am primit doar un mail de confirmare ca au receptionat intrebarea mea si o da mai departe pentru a mi se raspunde:D

WA Sponsorhip Approved - 3.09.2012!
ITA 04.09.2012
Visa lodged: 15.09.2012 - CO 03.10.2012
VISA GRANTED: 14.12.2012

Sus

MesajScris: 10 Aug 2011, 18:52 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Astazi a venit in sfarsit prin FAN Courier si noul test report form + scrisoarea (care era de la IELTS EOR Team si avea o mazgalitura ca si semnatura). Scrisoarea era intr-un plic alb pe care era scris de mana numele sotiei. Si mie mi se pare ciudat sa se semneze cineva fara sa-si dea numele in clar.
Si mai ciudat este ca nici pana acum nu am primit nici un mail cu attach in care sa se spuna ca a fost primit rezultatul contestatiei si ca trf-ul tiparit poate fi ridicat de la British Council sau poate fi trimis prin posta.
O sa mai insist cu mail-ul.

Sus

MesajScris: 10 Aug 2011, 19:07 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
....... Numai ca...surpriza, pe scrisoare apare si o mazgalitura ca un fel de semnatura. Foarte interesant deci, pe traseu s-a semnat scrisorica :lol:
Am impresia ca intr-adevar se acopera unii pe altii, cum naiba asa brusc in trei zile de cand le-am scris celor de la Londra primesc si plicul si scrisoarea semnata. Precizez, scrisoarea nu are nici un nume trecut pe ea.
De la Londra am primit doar un mail de confirmare ca au receptionat intrebarea mea si o da mai departe pentru a mi se raspunde:D
Parerea mea este ca cei de aici printeaza scrisoarea primita pe mail si o semneaza ei. Pe cele trei scrisori pe care le avem noi doua semnaturi sunt efectiv niste mazgalituri iar cea de-a treia consta in doua initiale!!!!

Sus

MesajScris: 11 Aug 2011, 07:14 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
Salut Marko,
sunt curios daca pdf-ul primit de tine avea la semnatura in afara de IELTS EOR, British Council - London si numele unei persoane (la mine era trecut un nume de englez, in cazul sotiei nu era trecut nici un nume).
Salut Florin,
Pdf-ul primit de mine nu contine nici o semantura, nici un nume, doar IELTS EOR, British Council - London. Sper ca nu este nimeni de la BC Bucuresti atat de inconstient incat sa se joace cu vietile unor persoane. Voi trimite si eu un mail la BC Londra si voi solicita explicatii. Voi vorbi si cu un avocat sa vad ce se poate face in cazul in care am fost prejudiciati. Sper sa nu fie cazul si nu sunt paranoic, dar de la o institutie cu o asemenea prestanta te astepti la mai mult, mai ales cand platesti pentru un serviciu. Neseriozitatea (scrisori nesemnate, antete care nu corespund cu semnatura, etc.) cu care trateaza ei aceasta problema este un semnal de alarma pentru mine.

Sus

MesajScris: 11 Aug 2011, 07:57 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

De atata vreme se tot fac contestatii si nimeni nu a scris p-aici c-a avut vreo problema, indiferent cum aratau scrisorile de raspuns.

De ce se ingrijoreaza lumea acum? Prea mult stres? Acum se face din tantar armasar, probabil din exces de zel.

Sus

MesajScris: 11 Aug 2011, 09:13 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Salutare,
Cand am primit primul email cu raspunsul contestatiei era un pdf fara antet si fara semnatura, doar cu textul clasic in care ti sa spune pt ce ai facut contestatie si ce raspuns ai pt fiecare modul (ca nu mi s-au modificat notele by the way). Am observat insa o eroare intre ce candidate number era scris pe raspunsul meu si ce numar am avut eu la examen.
Am luat legatura cu d-soara ce se ocupa de actele mele la BC Bucuresti si i-am spus. Foarte profesional a constatat si ea (deci nu a incercat sa se eschiveze) si a spus ca verifica si la Londra sa vada dc e o eroare de la ei(pe foaie doar) sau s-au corectat alte lucrari. Cred ca a durat aproape o saptamana si apoi m-a sunat si mi-a spus ca a verificat tot firul lucrarilor mele: ce lucrari a trimis ea sa se corecteze (cica pastreaza copii la ei dupa ce acte trimit in caz ca se intampla ceva cu ele pe drum), si ce lucrari au corectat ei acolo. A spus ca e o eroare a celor de la Londra, in momentul cand mi-au facut raspunsul a ramas alt numar la candidate number.
Am primit din nou un email cu raspunsul meu, de aceasta data cu antet de Bucuresti si semnatura de Londra Team, si apoi au venit si foile(TRF+raspuns) dupa vreo 2 sapt pana au ajuns de la Londra cele recorectate.(asa a zis ea, ca la un moment dat am trimis un email ca de ce nu apar actele si a zis ca trebuie sa vina mai intai de la Londra).

Teoria conspiratiei sau nu, si eu urmeaza sa il dau a 3a oara, insa cred contestatiile ca sunt tratate la Londra.

Stiu ca e stresant si tindem sa amplificam problema, corectarea in marja de 0.5 pcte fiind subiectiva. De aceea dc nu merg la Cluj in 8-9 oct voi merge la Budapesta.

07.02.15(Cj) L8.5;R8.5;W8.0;S7.5;Band 8
10.08.15 EOI Viza 189
21.11.15 2nd ITA
15.01.16 Application
04.05.16 Visa Grant
12.08.16 Landed in Melbourne

Sus

MesajScris: 11 Aug 2011, 10:02 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
De atata vreme se tot fac contestatii si nimeni nu a scris p-aici c-a avut vreo problema, indiferent cum aratau scrisorile de raspuns.

De ce se ingrijoreaza lumea acum? Prea mult stres? Acum se face din tantar armasar, probabil din exces de zel.
Eu doar incerc sa inteleg ce se intampla, de ce sunt inconstanti in ceea ce fac. Ar trebui sa existe o procedura standard, daca este asa de ce nu o urmeaza, se presupune ca sunt profesionisti. Din cauza asta au aparut si intrebarile mele.
Stres? da, atunci cand vezi ca iei o nota, faci contestatie si castigi si te intrebi de ce a trebuit sa depun contestatie si sa astept atata timp ca sa iau nota meritata?

Sus

MesajScris: 17 Aug 2011, 14:30 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Astazi am fost sunati de la British Council Bucuresti sa ne spuna ca au trimis mail-ul in care suntem anuntati ca s-a solutionat pozitiv contestatia si sa spunem cum dorim sa incasam banii. Ei au trimis mail cu raspuns inca din 28 Iulie dar au tastat gresit adresa de mail...asa ca l-au mai trimis odata astazi.
Interesant este ca au trimis mail-ul fara attach! I-am rugat sa mai trimita odata mail-ul cu attach. Sunt curios cum arata attach-ul, daca o sa il mai trimita!?

Sus

MesajScris: 18 Aug 2011, 08:55 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
Astazi am fost sunati de la British Council Bucuresti sa ne spuna ca au trimis mail-ul in care suntem anuntati ca s-a solutionat pozitiv contestatia si sa spunem cum dorim sa incasam banii. Ei au trimis mail cu raspuns inca din 28 Iulie dar au tastat gresit adresa de mail...asa ca l-au mai trimis odata astazi.
Interesant este ca au trimis mail-ul fara attach! I-am rugat sa mai trimita odata mail-ul cu attach. Sunt curios cum arata attach-ul, daca o sa il mai trimita!?
Felicitari! Asta inseamna ca ati scapat de stress?
@Gabriel: incearca sa ne judeci mai putin. Intr-adevar este foarte stresant sa iti vezi visele spulberate datorita modului cum sunt tratate anumite probleme. Cazul meu si al lui Florin sunt elocvente in privinta subiectivitatii examinatorilor romani. Daca(,) corectarea probelor s-ar fi facut in mod corect nu am fi primit puncte in plus in urma depunerii contestatiei. In plus, cu riscul de a repeta cuvintele lui Florin: de la o institutie de prestigiu te astepti la mai multa seriozitate in ce priveste documentele intocmite, mai ales ca noi i-am platit pentru asta. Tu cum te-ai simti sa primesti o scrisoare cu antetul unei institutii si cu semnatura altei institutii? Nu ti-ar trezi nici o suspiciune? Nu crezi ca sunt justificate frustrarile noastre?

Sus

MesajScris: 18 Aug 2011, 12:10 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
@Gabriel: incearca sa ne judeci mai putin. Intr-adevar este foarte stresant sa iti vezi visele spulberate datorita modului cum sunt tratate anumite probleme. Cazul meu si al lui Florin sunt elocvente in privinta subiectivitatii examinatorilor romani. Daca(,) corectarea probelor s-ar fi facut in mod corect nu am fi primit puncte in plus in urma depunerii contestatiei. In plus, cu riscul de a repeta cuvintele lui Florin: de la o institutie de prestigiu te astepti la mai multa seriozitate in ce priveste documentele intocmite, mai ales ca noi i-am platit pentru asta. Tu cum te-ai simti sa primesti o scrisoare cu antetul unei institutii si cu semnatura altei institutii? Nu ti-ar trezi nici o suspiciune? Nu crezi ca sunt justificate frustrarile noastre?
Uneori e mult zgomot pentru nimic, si instinctiv se incearca evitarea adevaratelor cauze, pusul degetului pe rana. Dar daca nu este cazul, e foarte bine. :)

Scrisori cu antetul lor si semnatura din alta parte... Daca chiar mi-ar starni dubii (nu as avea motive sa-i suspectez de smecherii - la urma urmei, tot oameni sunt si-n spatele acelor scrisori, adica supusi greselii si tuturor elementelor personale sau nu de peste zi), i-as intreba, dar daca asta e standardul lor de ce sa ma deranjeze? La urma urmei, se vede de unde a venit scrisoarea si deci tu nu ai ce face mare lucru.

Chill out! 8)

Concentreaza-ti energia in directia cu adevarat folositoare. :wink: 8)

Sus

MesajScris: 18 Aug 2011, 12:48 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Rule of thumb no. 1: assume stuff up, not conspiracy :D

Sus

MesajScris: 18 Aug 2011, 13:45 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Asa cum am spus, am trimis un e-mail la British Council Londra referitor la acea scrisoare nesemnata si cu antet de British Bucuresti dar semnata EOR London.
In prima faza mi-au raspuns ca au inaintat mailul spre a mi se raspunde de catre colegii in masura sa o faca. Numa ca spre surprinderea mea au trimis mailul...tocmai la British Council Romania. De unde primesc un raspuns de genul:
Our colleagues from the IELTS Enquiry on Results Unit have forwarded your message to us.
British Council Bucharest sent the soft copy of the EOR result to you, by email; on the same day we received it from our colleagues in London . We follow this procedure for all EOR results in order to give our customers the results as soon as possible. We mentioned in our email message of 29 July that the result hard copy and your IELTS certificate will be send to you later, on the day we receive it. On 8 August, we sent these two documents to you, via Fan Courier.
If there is anything else we can help you with, please do not hesitate to contact us.

Asadar nu va mai deranjati sa cautati raspunsuri mai sus...nu are rost. Singura solutie e sa o iei de buna ce iti zic ei, indiferent ca au fost verificate sau nu contestatiile la Londra.

WA Sponsorhip Approved - 3.09.2012!
ITA 04.09.2012
Visa lodged: 15.09.2012 - CO 03.10.2012
VISA GRANTED: 14.12.2012

Sus

MesajScris: 23 Aug 2011, 14:08 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Same here. No comment!

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 190 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior 18 9 10 11 12 13 Următorul

Ora este UTC+02:00 UTC+2