Board index
Acum este 08 Dec 2019, 05:32

Ora este UTC+02:00 UTC+2

Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 190 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior 19 10 11 12 13 Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: contestatie sau nu?
MesajScris: 30 Oct 2012, 11:56 
Neconectat
Nou venit
Nou venit

Si eu am facut o contestatie...E adevarat ca la LISTENING pt ca as fi avut nevoie de 0,5 si vreau sa va spun ca raspunsul l-am primit in 2 saptamani...Deci cred ca depinde...Probabil de cat de multe contestatii au...sau stiu si eu? Poate depinde de probe? E posibil ca la writing si listening sa dureze mai mult? NU cred!

11.04.2012 - Vetassess POSITIVE assessment

Sus

MesajScris: 30 Oct 2012, 15:01 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
Salut ,

Am dat primul Ielts General in sept si am luat L 8 R 6,5 W 6 si S 5,5 . Insuficient la S pentru planurile de viitor asadar in oct am dat din nou cu L 6 R 6,5 W 6 si S 5,5 .
Prima oara la Speaking , la partea de speech m-am incurcat si m-am oprit cred pe la 1 min si 20 de sec si am tacut vreo 10 sec . Apoi cred ca au fost niste incurcaturi in idei si neintelegeri ale intrebarii ( sensul ) si probabil de asta ma fost depunctat . A doua oara insa la Speaking am fost cursiv , pe subiect ( un film cu subiect real vazut de curand ) ca repetasem posibile subiecte si nici nu ma asteptam sa nu fie o diferenta fata de prima oara . Acum o sa depun contestatie si cred ca la ambele teste .
Am vazut ca unii au primit raspuns mai repede de 8 sapt .
1. Am cui sa solicit sa-mi dea o recorectare mai repede de 8 saptamani ?
2. Se corecteaza intr-adevar in Londra aceste teste sau raman toti aici ?
3. Sa fie cumva o marsavie ca pe la toti vad cate un 5,5 General sau 6,5 la Academic , un business ?
iti raspund si eu - raspunsul tine cont de experienta proprie:
1. Poti primi raspuns mai devreme de 8 saptamani dupa cum vrea, sau nu vrea coordonatoarea (nu-i mai spun numele). Eu i-am tocat pe toate caile (mail, telefon, intrevederi directe - multiple, etc)...si fix in ziua cand se implineau cele 8 saptamani- chiar pe finalul zilei- mi-au transmis raspunsul (un fisier word nesemnat, nedatat, nestampilat, fara antet...nimic!)
2. Sunt de aceasi parere cu florindgis. Ceea ce am primit intr-un final, a fost o hartie care are un antet de Londra dar la semnatura apare doar IELTS EOR Team (fara numele cuiva). Am solicitat coordonatoarei sa imi dea o singura dovada ca lucrarea mi-a fost reexaminata la Londra. Dupa discutii de ore...nu am obtinut nimic. Mi s-a repetat la infinit ca nu dau astfel de dovezi.
3. Da este...deja am povestit destule despre asta iar daca as spune mai multe ar insemna sa dau si nume.

Sus

MesajScris: 02 Noi 2012, 09:39 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
iti raspund si eu - raspunsul tine cont de experienta proprie:
1. Poti primi raspuns mai devreme de 8 saptamani dupa cum vrea, sau nu vrea coordonatoarea (nu-i mai spun numele).
2. Sunt de aceasi parere cu florindgis. Ceea ce am primit intr-un final, a fost o hartie care are un antet de Londra dar la semnatura apare doar IELTS EOR Team (fara numele cuiva). Am solicitat coordonatoarei sa imi dea o singura dovada ca lucrarea mi-a fost reexaminata la Londra. Dupa discutii de ore...nu am obtinut nimic. Mi s-a repetat la infinit ca nu dau astfel de dovezi.
Salut ,
Redau mai jos raspunsul Helpdesk Esol legat de nevoia mea de a primi un raspuns mai repede de 8 sapt
Citat:
Thank you for your email.
Unfortunately it is not possible to speed up the EOR process.
An EOR should normally be returned to the centre within 6 weeks although this may take longer (up to eight weeks or so) in busy periods.
si raspunsul BC Ro
Citat:
In cursul zilei de astazi voi expedia catre Londra raspunsurile dumneavoastra la probele Reading, Writing si Speaking ale testului IELTS din cele doua sesiuni 22 septembrie si 13 octombrie. Acestea vor fi recorectate de catre alti examinatori iar rezultatul contestatiilor vor sosi pe email in 8 saptamani, incepand din ziua expedierii. De indata ce le primesc, le voi trimite catre dumneavoastra, tot pe email.
[/quote]

Asadar , sa inteleg ca toate aceste informari si asigurari sunt false ?

TMK , Floringris ati solicitat celor de la ESOL o confirmare ca au primit si corectat foile voastre de examen ?

Sus

MesajScris: 02 Noi 2012, 15:20 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:

Asadar , sa inteleg ca toate aceste informari si asigurari sunt false ?

TMK , Floringris ati solicitat celor de la ESOL o confirmare ca au primit si corectat foile voastre de examen ?
Asa cum am spus, eu am incercat orice e posibil ca sa pot obtine o dovada ca acea contestatie mi-a fost trimisa la Londra si ca a si fost re-corectata in Londra. Am discutat pe mail, telefonic si face-to-face la BC Romania cu Oana Sindie (am avut mai multe discutii cu ea fata in fata). Raspunsul ei repetat a fost ca, BC Romania nu ofera nici un fel de dovada in acest sens. Cei din Londra mi-au raspuns si ei...invitandu-ma frumos sa iau toate informatiile de la BC Romania.
Din aceste motive am dubii ca recorectarea se face in Londra. Asa cum a dpus si Florindgis, acum ceva ani, se pare ca aceste contestatii mergeau in UK, acum insa am mari indoieli ca se intampla asa.
Oricum, Danielstea- bafta! poate ai noroc si cu termenul de raspuns si cu marirea notei.

Sus

MesajScris: 03 Ian 2013, 21:27 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Fratilor , dupa vreo 9 saptamani ( cu sarbatori ...) mi-au venit rezultatele la contestatii . Rezultatele le vedeti in semnatura . Banii mi-i vor vira in cont . Ma intreb oare delay-ul de 2 luni de aplicare DIAC cine mi-l plateste si inca 2 examene date ca nu ''l-am luat'' pe primul ( sau din prima... corectare :x ).
Sper ca toate sa aiba un final fericit.
Concluzia ? Depuneti contestatie daca stiti ca ati meritat mai mult la Speaking sau Writing .Nu am invatat pe rupte , nu am facut engleza in liceu sau generala , doar ce am prins din filme si muzica , am studiat un modul de incepatori de engleza de 32 de lectii si vreo 15 teste IELTS . Suficient se pare cat sa iau minim 6 la GT la Ielts.
Multa bafta tuturor si totul sa ne duca acolo unde ne dorim.

Sus

MesajScris: 12 Iun 2013, 21:25 
Neconectat
Nou venit
Nou venit

Buna seara!

in martie anul trecut am dat primul IELTS - L7, S6 (necesar L8, S7)

in martie anul acesta, IELTS 2 - L8, S6, acelasi necesar, contestatie, S7!!!

Multumesc

succes si faceti contestatie!!

Sus

MesajScris: 02 Dec 2013, 20:24 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Sotia a depus contestatie la IELTS
S-a modificat doar la LISTENING, din 3 in 5,5
Asadar crestere de 2,5 puncte.

No comment

Sus

MesajScris: 03 Dec 2013, 02:32 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Oau!! E cea mai mare ridicare de nota de care am auzit... si subiectul m-a interesat mult cand am contestat nota acum ceva vreme. Toti ziceau ca poti recupera maxim un punct cu raspunsul obisnuit de 0.5 puncte
Congrats!

Sus

MesajScris: 03 Dec 2013, 08:44 
Neconectat
Membru Junior
Membru Junior

Am dat IELTS de 4 ori si am obtinut de fiecare data 6.5 la speaking. Am facut contestatie de 2 ori su nu am obinut absolut nimic :(
Citat:

No comment
Eu stiam ca la listening si reading nu prea ai de ce sa faci contestatie pentru ca e verificat de calculator si sansa de a gresi e minima spre 0 ?

Totusi o crestere de 2.5 puncte e enorm !

Sus

MesajScris: 03 Dec 2013, 22:51 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Si eu am facut contestatie pt speaking - no change. Oricum, la cum m-am prezentat, ar fi fost o surpriza sa imi mareasca nota.

Se mai intampla cresteri asa mari la testul grila daca foaia nu a fost introdusa bine in calculator. Un decalaj al hartiei inseamna mai multe raspunsuri gresite (sau mai multe bune :) ).

Sfatul meu este sa cereti re-mark doar daca sunteti siguri ca nota e gresita, altel pierdeti banii.

Sus

MesajScris: 04 Dec 2013, 00:03 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
Am dat IELTS de 4 ori si am obtinut de fiecare data 6.5 la speaking. Am facut contestatie de 2 ori su nu am obinut absolut nimic :(
Citat:

No comment
Eu stiam ca la listening si reading nu prea ai de ce sa faci contestatie pentru ca e verificat de calculator si sansa de a gresi e minima spre 0 ?

Totusi o crestere de 2.5 puncte e enorm !
fratilor...din nefericire am ajuns expert in ceea ce priveste acest examen, si va spun...nu mai luati de bun ce va spune "tanti sefa de sala" la examen, ca partea de listening si reading se corecteaza de calculator si sa "pictati" frumos ca sa priceapa computerul!!! TOTUL se corecteaza manual, in Romania, pe Calea Dorobanti. Calculatorul nu e folosit la corectare/punctare. Nu credeti - va dau declaratiile unui examinator UK.

Sus

MesajScris: 04 Dec 2013, 08:05 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Scuze, m-a luat valul de ....uimire. Modificarea s-a facut La SPEAKING. Scuze. Totusi , plus 2,5 e nesimtire. Intre timp, pana la EOR, am mai dat o data examenul. @ TMK and others: putem solicita banii inapoi pe ultimu examen intrucat au corectat in nesimtire la cel anterior??? Un mail de batut obrazul oricum dau, si aici si la Londra. Eu am dat 3 ex, primele 2 le-am luat doar dupa contestatie !!!

Sus

MesajScris: 04 Dec 2013, 14:45 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

trebuie sã îti dea banii înapoi pt. re-mark, dacã au mãrit nota.

Sus

MesajScris: 05 Dec 2013, 07:48 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
asta da , dar sa-mi dea si pt examenul dat suplimentar stiind ca initial nu am luat

Sus

MesajScris: 05 Dec 2013, 08:28 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
Citat:
asta da , dar sa-mi dea si pt examenul dat suplimentar stiind ca initial nu am luat
nu iti vor da pt examenul suplimentar. Ai chef sa te judeci cu ei?...poate doar asa

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 190 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior 19 10 11 12 13 Următorul

Ora este UTC+02:00 UTC+2