Board index
Acum este 21 Aug 2019, 20:49

Ora este UTC+02:00 UTC+2

Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 48 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior 1 2 3 4 Următorul
Autor Mesaj
MesajScris: 08 Iun 2010, 19:30 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

IELTS aveti aici un link pe un torrent daca vreti il gasiti free
sper sa va foloseasca
http://www.torrentbits.ro
cauta cu goagal si te pune sa te inregistrezi
sau aici

Sus

MesajScris: 09 Iun 2010, 00:59 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Nu vreau sa va tai elanul dar 2 persoane care vorbesc slab engleza nu vor invata niciodata unul de la celalalt sa vb corect engleza.

O solutie ar fi cu un englezoi sau sa va uitati la filme traduse (corect) si sa intelegeti ce vor sa zica.

Sus

MesajScris: 09 Iun 2010, 02:05 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
Nu vreau sa va tai elanul dar 2 persoane care vorbesc slab engleza nu vor invata niciodata unul de la celalalt sa vb corect engleza.

O solutie ar fi cu un englezoi sau sa va uitati la filme traduse (corect) si sa intelegeti ce vor sa zica.
Eu m-am oferit să particip LA SCRIS pe messenger însă până acum nu m-a ”profitat” nimeni.
Din ce în ce realizez că oamenii în RO trăiesc după alt ceas interior și că au priorități total diferite de cei de aici.
În fine...

Sus

MesajScris: 09 Iun 2010, 11:52 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Eu m-am oferit să particip LA SCRIS pe messenger însă până acum nu m-a ”profitat” nimeni.

probabil ca multi considera nivelul de engleza ok si asta nu devine o prioritate decat dupa ce pica la IELTS....

Din ce în ce realizez că oamenii în RO trăiesc după alt ceas interior și că au priorități total diferite de cei de aici.
În fine...[/quote]

cu siguranta asa e dar, de foarte multe ori faptul ca inca traim pe partea asta de planeta face sa avem un altfel de stil de viata de care unii se satura mai rpd alti mai tarziu....

Raz.

Sus

MesajScris: 09 Iun 2010, 20:29 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
Citat:

În fine...
Aveti dreptate.
Cred ca fiecare dintre noi avem si "variante" mai sofisticate si mai precise de a invata limba engleza. Din entuziasm, am inceput prin a constitui un nucleu dornic de a invata. Pana acum, pot spune ca nu s-a discutat asa mult dar s-au transmis idei, fisiere de ultim interes pe un anumit topic si altele. Ideea e ca ele exista, intotdeauna am ales calea de a avea si de a putea alege, decat a nu avea si a nutri speranta ca vom avea, ceva, orice.
Iar despre faptul ca nu am intrat in contact cu voi, cei down under, e ca fusul orar ne descurajeaja, ca poate traind aici in Romanica nu percepem in orice clipa notiunea de dezinteresare a cuiva aproape necunoscut, poate din emotie, bun simt si rusine sa deranjezi pe cineva care (ma repet) are toti sacii in caruta pe cand ai nostrii nici macar nu sunt proiectati (inca).
Sunt multe necunoscute....... daca s-ar putea sa putem beneficia de un buton, acolo, prin comutarea caruia sa modificam limba de comunicare a comunitatii inconjuratoare....... ce bine ar fi, dar nu se poate si nu ne ramane altceva de facut decat sa luptam cu greutatile romanesti omniprezente, sa furam din clipele alocate copilului cel mic si care acum invata tot ce vede si simte, din clipele alocate sotului sau a sotiei prin care arati devotamentul si iubirea plina de oxigen in acesta lume romaneasca din ce in ce mai incredibila.
Exista o lupta a noastra celor ce nutrim speranta migrarii, dubla, una exterioara prin care luptam sa ne aliniem cerintelor necesare si una interioara, cu mult mai inclestata dintre vechi si nou, cunoscut si necunoscut, mentalitate balcanica si cealalta (nu o numesc ca sincer nu stiu sa o descriu). Avem nevoie de orice. Timpul va discerne ce va fi bun sau prost pentru fiecare dintre noi.

Sus

MesajScris: 09 Iun 2010, 21:35 
Neconectat
Nou venit
Nou venit

Sparky scuza-ma ca intervin dar te vad un tip plin de initiativa si energie...super tare expresia ta...LUME ROMANEASCA.. am sa o folosesc cat de mult cu putinta...chestia cu sacii in caruta e cat se poate de adevarata....sa mai stii ca cel satul nu mai stie cum e sa fii flamand....si lista poate continua
in fine....idei sunt multe de a invata engleza...dar eu sunt precum porcii care se indeamna la mancat.....asa ca daca mai stiu ca cineva invata cu mine invat mai usor...pe messenger se poate invata usor dar nu prea ai cu cine...toata lumea are treaba
INTREB SI EU POATE IMI GASESC UN MATE LA DAT EXAMENUL .....DA CINEVA PE 17 IULIE LA BUCURESTI??? :D

Sus

MesajScris: 10 Iun 2010, 19:44 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

...as zice ca damele au ceva mai mult spor la vorbit (surpriza :lol: ). Am reusit cu greu sa ne coordonam, Naphegyi si eu, asa ca de vreo doua saptamani exersam. Doar ca ne-am mutat pe skype ... e mai bine. Poate nu o sa aduca asa multa "valoare" dar este un exercitiu pe care mi l-as fi dorit inainte de testul sustinut de mine in ianuarie. Ca sa o citez pe Naphegyi - practicing every day, even if it will be just half an hour, is the key to success.

Sus

MesajScris: 11 Iun 2010, 08:40 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Cred că fiecare are stilul său propriu.
http://picasaweb.google.com/lh/photo/7X ... directlink
Aşa arată câmpul nostru de luptă. Scoţi bucăţele de română şi bagi engleză britanică. Încet dar sigur.
Avantajul nostru este că suntem amândoi puşi pe target academic band 7.
Trist dar benefic !!!
HAHAHA !!!

Sus

MesajScris: 11 Iun 2010, 17:15 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Alea sunt listele de cumparaturi? :lol:

Sus

MesajScris: 12 Iun 2010, 07:13 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

deci, dimineata la o cana de cafea mai inveti o regula gramaticala sau cele trei forme ale unui verb neregulat :)
bravo voua. sunteti originali
si bafta multa

Sus

MesajScris: 12 Iun 2010, 15:29 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Nu doar dimineata la o cana de cafea. Sunt dependent de laptop asa ca stau mult in bucatarie, ca e mare, cu lap-top-ul deschis pe site-uri aussie (normal, nu ?),vad stirile de la "The Australian", televizorul este setat pe Animal Planet - Monkey World, si incerc sa imi introduc in sange aceste reguli de baza. Sa devina ceva automatic.
Pe langa noianul de dictionare, simple, vizuale, pc-advanced, grammar or ielts book... etc.

Sus

MesajScris: 05 Iul 2010, 12:11 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Salutare!
In primul rand, vreau sa adresez felicitari si multumiri tuturor celor care au avut initiativa de a realiza acest forum dar si celor care au depus eforturi (considerabile, zic eu...) de a oferi cat mai multe informatii extrem de utile celor care s-au inscris in aceasta cursa anevoioasa de implinire a viselor...
In al doilea rand, imi cer scuze pentru ca voi incerca sa fiu scurt si voi sari pentru etapa (de bun simt) a prezentarii, dar deja sunt inscris pentru examenul IELTS care va avea loc pe 17 iulie si timpul conteaza foarte mult pentru mine acum. As fi foarte incantat sa ma alatur grupului de discutii pe mess si as dori sa stiu daca mai sunt si alti utilizatori programati pentru IELTS-ul din 17 iulie.
Va multumesc din suflet si sper sa revin cu vesti bune dupa examen.
Marko

Sus

MesajScris: 05 Iul 2010, 16:42 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
Salutare!
In primul rand, vreau sa adresez felicitari si multumiri tuturor celor care au avut initiativa de a realiza acest forum dar si celor care au depus eforturi (considerabile, zic eu...) de a oferi cat mai multe informatii extrem de utile celor care s-au inscris in aceasta cursa anevoioasa de implinire a viselor...
In al doilea rand, imi cer scuze pentru ca voi incerca sa fiu scurt si voi sari pentru etapa (de bun simt) a prezentarii, dar deja sunt inscris pentru examenul IELTS care va avea loc pe 17 iulie si timpul conteaza foarte mult pentru mine acum. As fi foarte incantat sa ma alatur grupului de discutii pe mess si as dori sa stiu daca mai sunt si alti utilizatori programati pentru IELTS-ul din 17 iulie.
Va multumesc din suflet si sper sa revin cu vesti bune dupa examen.
Marko
vezi ca ai un pm

Sus

MesajScris: 07 Iul 2010, 10:49 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Multumesc mult cristu88!
Sper sa nu fiu offtopic, dar am gasit un sfat bun pe care vreau sa-l impartasesc cu voi:

"If you want to improve, there's no secret. Practice. Practice. Practice. You won't get better sitting and doing nothing. Even good English users need practice for the IELTS exam. It could make all the difference between your getting the band that you need, and getting half a band less than you need and having to wait 3 months to do the exam again."

Sus

MesajScris: 09 Aug 2010, 20:45 
Neconectat
Nou venit
Nou venit

Buna,
Vreau si eu sa particip la discutii pe YM
Id-ul meu este acelasi ca si aici:adeline11b, deci daca se poate sa ma adaugati..
Mersi mult.

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 48 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior 1 2 3 4 Următorul

Ora este UTC+02:00 UTC+2