Board index
Acum este 10 Dec 2019, 16:24

Ora este UTC+02:00 UTC+2

Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 66 mesaje ]  Du-te la pagina 1 2 3 4 5 Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: IELTS target: Band score 8
MesajScris: 27 Iun 2011, 14:26 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Avand in vedere ca pentru majoritatea celor ce vom aplica dupa 1 iulie este vital sa obtinem minim 7 la fiecare modul IELTS, va propun sa descoperim impreuna care sunt secretele depasirii pragului de "score 7 in each band" si chiar (de ce nu?) atingerea tintei "score 8 in each band". Deasemenea, daca printre membrii forumului se numara si persoane care au atins aceasta tinta, le adresam rugamintea (cu multumiri anticipate) de a impartasi cu noi "secretul" si modul in care s-au pregatit.

Personal, am deja experienta a trei examene IELTS si am constatat urmatoarele:
- score 6 la fiecare modul, este usor de obtinut (unii au reusit aceasta performanta fara a se pregati in mod special);
- score 7 la fiecare modul, putin mai greu, necesita pregatire, antrenament, dar este posibil de obtinut;
- score 8 la fiecare modul, necesita foarte multa atentie la detalii, foarte bune cunostinte ale limbii engleze si foarte mult antrenament mai ales la modulele Writing si Speaking

Cu alte cuvinte, pragul critic pare a fi score 7 in every band. Pentru a ajunge aici sau mai sus este nevoie munca, nu mai este suficient doar sa stii limba engleza. Este nevoie (pe langa vocabular si gramatica) de antrenament, transpiratie, multa hartie si creioane consumate, atentie la detalii, un partener de discutii pentru imbunatatirea speaking-ului si nu in ultimul rand "the right type of mood" in ziua examenului.
Modulele critice, unde trebuie muncit foarte mult in perioada de antrenament sunt (dupa parerea mea) Writing si Speaking.

Sus

Subiectul mesajului: Re: IELTS target: Band score 8
MesajScris: 27 Iun 2011, 21:39 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Marko vad ca esti pus pe treaba. E bine asa :D
Da ce bine ar fi sa avem un raspuns pozitiv la contestatie! Nu-i asa ca viata ar fi mai roz :P

WA Sponsorhip Approved - 3.09.2012!
ITA 04.09.2012
Visa lodged: 15.09.2012 - CO 03.10.2012
VISA GRANTED: 14.12.2012

Sus

MesajScris: 28 Iun 2011, 07:03 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Multumesc pentru apreciere, Luciane! Chiar daca noi vom avea raspunsuri pozitive la contestatie, este bine sa deschidem aceasta discutie pentru alti membri care vor dori sa treaca de pragul score 7

Sus

MesajScris: 28 Iun 2011, 09:20 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Marko , vad ca la L si R n-ai probleme . Daca ai reusit aceste note , e clar ca stii engleza latent , nu vii de la zero , e numai un pic ruginita si nu te poti exprima. Asta se rezolva 100% prin exercitiu.
Faza interesanta cu W si S la IELTS este ca seamana cu un examen la facultate unde ai aflat toate biletele cu subiectele dar nu stii ce subiect o sa-ti pice . Nu ramane decat sa inveti subiectele, nicidecum toata limba engleza in sens exhaustiv :)
La W faci eseuri model , scrii scrisori fara numar si la examen chiar fluieri . Eu (o putoare cronica) mi-am ridicat nota cu 1 punct in mai putin de o saptamana facand modele de pe siteul asta :
http://www.ielts-blog.com/
La S la fel , repeti aceleasi modele de dialoguri care s-au mai dat si se vor mai da cu siguranta . Este de preferat sa-ti iei un meditator englez pentru vreo 10-20 de lectii , cu care sa vorbesti cat mai mult .

Sau te insori cu o fosta prietena ca sa ai si niste poze din trecut; neaparat sa aiba o calificare recunoscuta si experienta pe calificare. De preferinta englezoaica :mrgreen:

02 nov 2011 - DIAC GSM 176
25 ian 2012 - Visa Grant

Ultima oară modificat 28 Iun 2011, 14:58 de către Sailor, modificat 1 dată în total.

Sus

MesajScris: 28 Iun 2011, 10:00 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

:lol: @Sailor: multumesc mult pentru sfaturi, mate! :) Vreau sa discutam in general nu doar cazul meu. :wink:

Sus

MesajScris: 28 Iun 2011, 12:08 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Pai general vorbind, ai dreptate in ceea ce ai scris mai sus.Daca primele doua probe sunt relativ accesibile si poti sa obtii nite destul de bune, pentru writing si speaking trebuie mult exercitiu, asta daca vrei sa iei note mari. Oricum sunt materiale destul de ok pe net pentru esee si scrisori, dar la speaking e greu fara exercitiu. Si exercitiul nu stiu cum ai putea sa il faci, atata timp cat stai intr-o tara nevorbitoare de engleza. Dar nimic nu e imposibil, sunt convins ca o sa reusim sa scapam si de IELTS-ul asta.

ITA 04.09.2012

Sus

MesajScris: 28 Iun 2011, 12:55 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
Pai general vorbind, ai dreptate in ceea ce ai scris mai sus.Daca primele doua probe sunt relativ accesibile si poti sa obtii nite destul de bune, pentru writing si speaking trebuie mult exercitiu, asta daca vrei sa iei note mari. Oricum sunt materiale destul de ok pe net pentru esee si scrisori, dar la speaking e greu fara exercitiu. Si exercitiul nu stiu cum ai putea sa il faci, atata timp cat stai intr-o tara nevorbitoare de engleza. Dar nimic nu e imposibil, sunt convins ca o sa reusim sa scapam si de IELTS-ul asta.
Mate, exista solutii pentru orice problema. Antrenamentul pentru speaking se poate face prin intermediul mess-ului (eu am aceasta experienta). Totusi, nu cred ca este vorba doar de atat. Peste pragul de 7 conteaza foarte mult detaliile. Cineva pe acest forum (voi cauta mai tarziu citatul exact) spunea ca la speaking a folosit o anumita expresie din limbajul englezilor, iar examinatoarea a fost foarte incantata.
Pentru primele probe pot sa ma pronunt cu sfaturi (am obtinut minim 8 la fiecare). Sfaturile pe care pot sa le emit sunt in mare parte luate tot de pe acest forum:
Pentru Listening:
- vizionat filme englezesti fara subtitrare/cu subtitrare in engleza,
- downloadat carti audio de pe net (librivox.org - daca am voie sa spun) si ascutat ori de cate ori aveam ocazia,
- folosit intensiv toate materialele din cele 7 volume IELTS (pana la depasirea pragului score 8)
= Score 8
Pentru Reading:
- cumparat carti in limba engleza (literatura usoara) de la un anticariat si citit cat mai mult (aproape in fiecare zi),
- folosit intensiv toate materialele din cele 7 volume IELTS (pana la depasirea pragului score 8),
= Score 8.5
Pentru celelalte doua module (dar si pentru primele doua), rog pe toti cei cu experienta sa isi exprime parerea :)

Sus

MesajScris: 28 Iun 2011, 16:02 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Chiar doream ieri sa deschid un astfel de subiect: cum putem obtine band 8 la fiecare din probe.

Dupa cum se misca lucrurile, noul punctaj taie in carne vie....si de la anu din 1 iulie 2012 se anunta un sistem si mai drastic. Sper sa se schimbe cei de la putere in politica Australiei si sa nu mai promoveze atat White Australia.

Daca la L si R se obtine relativ usor acest 8.... nu vreau sa par pesimist, insa la W si S e aproape imposibil.
Citat:
Faza interesanta cu W si S la IELTS este ca seamana cu un examen la facultate unde ai aflat toate biletele cu subiectele dar nu stii ce subiect o sa-ti pice . Nu ramane decat sa inveti subiectele, nicidecum toata limba engleza in sens exhaustiv :)
La W faci eseuri model , scrii scrisori fara numar si la examen chiar fluieri . Eu (o putoare cronica) mi-am ridicat nota cu 1 punct in mai putin de o saptamana facand modele de pe siteul asta :
http://www.ielts-blog.com/
La S la fel , repeti aceleasi modele de dialoguri care s-au mai dat si se vor mai da cu siguranta . Este de preferat sa-ti iei un meditator englez pentru vreo 10-20 de lectii , cu care sa vorbesti cat mai mult .
Daca ti le face un profesor de IELTS, si tu le inveti atunci da....dar daca le faci tu....aici e buba....ca ei au ochiul format si exprimarile folosite de non-English people duc la depunctare (sau punctare pana la un anumit nivel). In plus trebuie sa pari extrem de natural si spontan in ceea ce scrii sau spui, pentru ca cei ce corecteaza depuncteaza frazele care se vad ca sunt memorate (chiar dc suna pompoase pentru noi ei vad la ce nivel esti imediat...si te si miros cand bagi una tocita pe derost). Esti depunctat (limitat) si cand folosesti un anumit tip de structurare al eseului (chiar dc este super bun), care ei l-au tot intalnit ca doar au experienta in corectat. Esti depunctat si cand folosesti exprimarile si frazele de prin carti si alte materiale foarte cunoscute - ei considera ca tu ai memorat nu ca acesta ii limbajul tau. (bineinteles daca tu stii aceste expresii si structuri din carti, te ajuta muult dar nu ajungi la 8).

Ia exemplul meu (si sunt super convins ca nu sunt singurul):

Prima data, FARA NICI O PREGATIRE LA WRITING, am luat 6.(am apucat sa citesc ca eseul trebuie sa aiba introducere, paragrafe, separate printr-un rand spatiu si concluzie). Am aberat fratee si nici nu am terminat eseul. Nu am folosit exemple din viata de zi cu zi, aproape nici un cuvand de legatura. O varza totala.

A doua oare, am facut numai writing cateva saptamani. Am gasit o carticita super calumea (scrisa de un fost examinator IELTS) si care m-a facut sa inteleg cu adevarat ce am de scris, expresii, schelet general, cuvinte speciale, concluzie, mod de corelare cu exemple, etc...ce mai am tras o compunere (Task 2) care in comparatie cu ce am scris prima data era la milioane de ani lumina calitate si continut. Plus ca am facut destule exercitii acasa.
De la examen am iesit cu un zambet pana la ceafa, la cat de bine am facut in comparatie cu data precedenta.
Si bineintele ca am luat 6.5 . Sa mori nu alta.

Singura explicatie e (dupa mine, dar am tot sapat pe internet muult si am gasit) ca ei au habar de multe astfel de carti si moduri de scriere a unui eseu, si banuiesc ca te asociaza la un anumit nivel, chiar daca diferenta a fost muult peste 0.5 pcte. (Ca si cum as compara o dacie cu un Golf 5)

07.02.15(Cj) L8.5;R8.5;W8.0;S7.5;Band 8
10.08.15 EOI Viza 189
21.11.15 2nd ITA
15.01.16 Application
04.05.16 Visa Grant
12.08.16 Landed in Melbourne

Sus

MesajScris: 28 Iun 2011, 19:01 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

La cat de multe carti sunt scrise despre testul IELTS e greu de crezut ca examinatorii stiu toate aceste materiale... dezavantajul cel mai mare la W si S este subiectivitatea cu care esti punctat, la S din ce am observat noi daca esti examinat/punctat de un examinator british ai sanse sa iei o nota mai buna decat in fata unuia roman... din cauza subietivitatii ai si cele mai mari sanse ca la o contestatie sa obtii o nota mai buna daca L si R sunt bunicele... din pacate nu cred ca exista o cheie pt band 8 la IELTS, depinde putin de noroc si in cea mai mare parte de pregatire plus starea de spirit din ziua examinarii... Cea mai usoara cale de pregatire este existenta unui partener cu care sa se discute cat mai mult timp in engleza plus filme cu subtitrari in engleza!

Sus

MesajScris: 29 Iun 2011, 07:05 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
Chiar doream ieri sa deschid un astfel de subiect: cum putem obtine band 8 la fiecare din probe.
:lol: Se pare ca suntem in aceeasi barca (spre Australia) :wink:

Sus

MesajScris: 29 Iun 2011, 07:13 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
La cat de multe carti sunt scrise despre testul IELTS e greu de crezut ca examinatorii stiu toate aceste materiale...
Corect, dar in multe carti am intalnit scris negru pe alb ca examinatorii sunt antrenati sa sesizeze folosirea unor tipare. Cred ca la asta se referea Sharkymatei.
Citat:
dezavantajul cel mai mare la W si S este subiectivitatea cu care esti punctat, la S din ce am observat noi daca esti examinat/punctat de un examinator british ai sanse sa iei o nota mai buna decat in fata unuia roman... din cauza subietivitatii ai si cele mai mari sanse ca la o contestatie sa obtii o nota mai buna daca L si R sunt bunicele...
Caz concret: la proba de speaking, examinatoarea romanca se "balbaia" cand citea intrebarile de pe foaia de hartie, ceea ce m-a determinat la un moment dat sa o rog sa repete intrebarea. Banuiesc ca aceeasi persoana mi-a evaluat si nivelul meu lingvistic.
Citat:
din pacate nu cred ca exista o cheie pt band 8 la IELTS, depinde putin de noroc si in cea mai mare parte de pregatire plus starea de spirit din ziua examinarii... Cea mai usoara cale de pregatire este existenta unui partener cu care sa se discute cat mai mult timp in engleza plus filme cu subtitrari in engleza!
Aici as vrea sa te contrazic. Exista o cheie si aceasta consta in detalii. Ideea este sa stii ce detalii urmaresc examinatorii pentru a te apropia de nota dorita. :)

Sus

MesajScris: 29 Iun 2011, 07:55 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
Caz concret: la proba de speaking, examinatoarea romanca se "balbaia" cand citea intrebarile de pe foaia de hartie, ceea ce m-a determinat la un moment dat sa o rog sa repete intrebarea. Banuiesc ca aceeasi persoana mi-a evaluat si nivelul meu lingvistic.
Ok si daca ai cerut sa repete intrebarea atunci inseamna ca a banuit ca nu ai inteles fiindca nu sti engleza foarte bine, nu pentru ca se balbaia...deci ai fost depunctat (cazul meu cand am prima data IELTS).
Citat:
Aici as vrea sa te contrazic. Exista o cheie si aceasta consta in detalii. Ideea este sa stii ce detalii urmaresc examinatorii pentru a te apropia de nota dorita.
Aici e o problema: de unde sa stim noi ce detalii urmaresc ei? Cred ca mai degraba putem banui. Sau sa luam niste cursuri de pregatire la British Council? :P

ITA 04.09.2012

Sus

MesajScris: 29 Iun 2011, 10:39 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
Ok si daca ai cerut sa repete intrebarea atunci inseamna ca a banuit ca nu ai inteles fiindca nu sti engleza foarte bine, nu pentru ca se balbaia...deci ai fost depunctat (cazul meu cand am prima data IELTS).
Din acest motiv am ales varianta contestatiei...
Citat:
Aici e o problema: de unde sa stim noi ce detalii urmaresc ei? Cred ca mai degraba putem banui. Sau sa luam niste cursuri de pregatire la British Council? :P
Asta incercam sa aflam aici. Poate reusim sa tragem cateva concluzii din experientele anterioare. Nu stiu daca acele cursuri organizate de British Council ofera mai mult decat putem gasi in materialele de pe net.

Sus

MesajScris: 29 Iun 2011, 11:02 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Pentru nota 8 trebuie sa fiti pur si simplu fluenti, sa va mearga gura. Nu va luati dupa tipare, fiti naturali. Invatati gramatica si vocabular. Cred ca mai bine faceti meditatie la engleza pur si simplu, nu neaparat specific pentru IELTS. In felul asta nu veti face greseli gramaticale si veti avea si un vocabular bun ca sa va descurcati in situatiile prezentate in examen.

Nu zic ca voi faceti greseli gramaticale, ci vreau sa spun ca o pregatire neaosa e cea mai buna solutie. Cand va da sa faceti o compunere pe o tema data, sau sa vorbiti despre ceva, sa aveti vocabular variat, sa vorbiti fara sincope, examinatorul trebuie sa vada ca va simtiti in largul vostru cand va exprimati in engleza.

Avand un vocabular bine pus la punct, va veti putea permite exprimari intocmai ca pe romaneste, limba natala.
Si la fel gramatica. Un vocabular slab si o gramatica slaba dau nastere la tipare in exprimare. Trebuie sa aveti varietate, sa dovediti ca stapaniti bine limba.

Invatand engleza ca pe o materie de studiu, veti deveni confortabili in mediul ei. Veti radia stapanire de sine, confortabilitate, starea de nervozitate se transmite, este perceputa de examinator, si afecteaza nota.

Pentru nota 8 nu trebuie nimic mai putin.

Sus

MesajScris: 29 Iun 2011, 11:09 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Clar ca urmaresc si identifica majoritatea tiparelor. Dar dupa ce naiba sa mai inveti, daca esti limitat de modul in care inveti?

Acest test ar trebui sa noteze capacitatea si abilitatea de a stapani engleza, de a te descurca....nu cat de british si similar lor vorbesti si scrii !!!

In fine.

E curios faptul ce am gasit in multe locuri: Daca in 2000 cineva era punctat cu 8, acuma abia daca ia 7. S-a inasprit modul de punctare.

07.02.15(Cj) L8.5;R8.5;W8.0;S7.5;Band 8
10.08.15 EOI Viza 189
21.11.15 2nd ITA
15.01.16 Application
04.05.16 Visa Grant
12.08.16 Landed in Melbourne

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 66 mesaje ]  Du-te la pagina 1 2 3 4 5 Următorul

Ora este UTC+02:00 UTC+2