Board index
Acum este 09 Dec 2019, 10:18

Ora este UTC+02:00 UTC+2

Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 66 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior 1 2 3 4 5 Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: IELTS target: Band score 8
MesajScris: 13 Feb 2012, 16:24 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
Citat:
Vezi ca pt timisoara inscrierile sunt sapt asta 16 -17 daca nu ma insel.. Pt 10 martie nu au trecut datele de inscriere?
Daca mai au locuri se pot face inscrieri si mai tarziu. Pentru 10 martie cred ca sunt slabe sansele de a mai gasi locuri pe 23 febr, dar pentru Timisoara cred ca vor mai fi.
Nu stiam asta ! F tare. Esti sigura?

Sus

MesajScris: 13 Feb 2012, 17:01 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
Citat:
Daca mai au locuri se pot face inscrieri si mai tarziu. Pentru 10 martie cred ca sunt slabe sansele de a mai gasi locuri pe 23 febr, dar pentru Timisoara cred ca vor mai fi.
Nu stiam asta ! F tare. Esti sigura?
Eu pentru examenul de la Cluj, 8 Oct, m-am inscris pe 2 Sept. Adica atunci a ajuns aplicatia la ei. Mi-au confirmat inscrierea pe 6 Sept. Dar am sunat in prealabil la ei sa-i intreb daca mai sunt locuri.

Oricum, eu pe asta cu inscrierea mai tarziu o vad doar ca varianta de urgenta. Altfel, cred ca e cel mai bine sa te inscrii la timp. Eu am insistat pentru Oct la Cluj pentru ca ma grabeam sa trimit aplicatia la EA, unde stiam ca poate dura pana la 4 luni procesarea.

Dar, pe formularul de inscriere pui 2 date. Cea la care ti-ar conveni cel mai mult sa dai examenul si o data de rezerva, pentru cazul in care nu mai sunt locuri pentru data aleasa ca principala. Asta daca ai vreun gand sa incerci inscrierea pentru 10 martie. Daca e asa, eu zic sa suni la British Council sa intrebi cum stau cu locurile. Din cate imi amintesc, imbulzeala era mai mare pentru Academic decat pentru GT. E si logic, ca acolo sunt si emigranti care trebuie sa aplice cu varianta asta, dar sunt mai ales cei carora le trebuie IELTS-ul pentru studii.

Sus

MesajScris: 16 Feb 2012, 15:59 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Azi mai erau locuri pt ielts-ul din 10 martie. Eu m-am hotarat azi si m-am inscris pt 10, mai este cineva? Cine vrea, tb sa se grabeasca, mie mi-au spus ca mai sunt putine locuri.

Sus

MesajScris: 16 Feb 2012, 18:02 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
Azi mai erau locuri pt ielts-ul din 10 martie. Eu m-am hotarat azi si m-am inscris pt 10, mai este cineva? Cine vrea, tb sa se grabeasca, mie mi-au spus ca mai sunt putine locuri.
asa spun mereu cei de la BC...ei sunt doar o masina de facut bani. M-am inscris ultima data cu 3 zile inainte de examen.

Sus

MesajScris: 16 Feb 2012, 20:48 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
asa spun mereu cei de la BC...ei sunt doar o masina de facut bani. M-am inscris ultima data cu 3 zile inainte de examen.
Ai avut noroc. Eu am vrut sa ma inscriu pe 27 ianuarie pt testul din 18 februarie de la Bucuresti si nu mai erau locuri :(

25.05.2013 - Visa lodged
1.07.2013 - App withdrawn

Sus

MesajScris: 16 Feb 2012, 21:11 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
Citat:
Ai avut noroc. Eu am vrut sa ma inscriu pe 27 ianuarie pt testul din 18 februarie de la Bucuresti si nu mai erau locuri :(
da, posibil...insa pana la urma nu am avut noroc pt ca n-am luat cat aveam nevoie :(
Oricum depinde si ce modul dai. Pe academic (pe care il dau eu) au locuri mai multe. Tu ai vrut pe general?

Sus

MesajScris: 16 Feb 2012, 21:24 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
M-am inscris si eu pentru 10 martie. Just in case! Daca rezultatele nu sunt satisfacatoare ar trebui sa astept pana pe 21 aprilie, ceea ce nu-mi convine. Mai e pe 31 martie la Timisoara, dar mi-am facut niste calcule si ar fi criminal sa merg din Iasi in Timisoara. Sunt vreo 16-17 ore de mers numai cu trenul, dus si inca pe atat intors si...I don't have a death wish!

Sus

MesajScris: 17 Feb 2012, 08:12 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Cred ca acest articol va fi de ajutor pentru cei ce doresc sa afle mai multe despre IELTS:

Join the IELTS workshop in Bucharest and Cluj-Napoca

Join our exams presentation at this year’s edition of the European Education Fair to find out more about IELTS and become more familiar with the test that has set the standard for more than twenty years.
The event will take place on 23 February in Cluj-Napoca at Grand Hotel Napoca, and between 25-26 February in Bucharest at Athenee Palace Hilton.
Potential applicants at prestigious universities, public high-schools and boarding schools will have the chance to meet Representatives of European educational institutions in one-to-one meetings. Entry is free. Register here for the event.

Link-ul pentru inscriere este acesta:
http://www.britishcouncil.ro/newsletter ... -form.html

Sus

MesajScris: 25 Feb 2012, 14:24 
Neconectat
Nou venit
Nou venit

Am citit tot ce a scris fiecare pe acest topic. Ce gasesc oarecum neclar la proba orala este ca trebuie sa ii zici examinatorului de unde esti, unde te-ai nascut...s.a.m.d. Dar daca nu te intreaba ? Pe mine de ex nu m-a intrebat. Plus ca subiectul nu mi s-a protrivit neavand experienta de viata pe acea tema. Am in ceput sa bat campii cred, sa inventez diverse dar asta si in romana daca o fac nu sunt prea convingator, daramite in engleza. Deci cum se abordeaza problema asta ?
La proba de writing da, am scris urat cum fac eu deobicei, dar am facut asta cu creionul si am avut timp sa recitesc, sa sterg, sa ma corectez si, pe ici pe colo, sa reformulez. Acolo cred ca am gasit raspunsul si cred ca ma aflu pe lungimea de unda care trebuie. Si inca ceva: nu vi se pare ca proba de writing la Ac. este mai lejera decat cea de la GT? Adica este oarecum mai usor sa comentezi anumite date prezentate intr-un tabel sau o diagrama decat sa incepi sa inventezi nu stiu ce subiect.
Am o mare intrebare insa: care e diferenta ca si complexitate intre GT si Ac.? este vre-o dif. la listening? La speaking se puncteaza diferit?(vreau sa zic exigenta este mai ridicata pt academic fata de general training?).
Chiar vreau sa discut mai in detaliu cu cineva de pe acest forum aceste lucruri pt ca am impresia ciudata ca sunt cateva aspecte tehnice pe care nu le am in vedere si deaceea risc sa fiu depunctat in mod stupid.

Sus

MesajScris: 25 Feb 2012, 14:39 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
Si inca ceva: nu vi se pare ca proba de writing la Ac. este mai lejera decat cea de la GT? Adica este oarecum mai usor sa comentezi anumite date prezentate intr-un tabel sau o diagrama decat sa incepi sa inventezi nu stiu ce subiect.
Si mie mi se par mai usoare subiectele de Academic, mai la obiect asa. Mai ales Task 2.

25.05.2013 - Visa lodged
1.07.2013 - App withdrawn

Sus

MesajScris: 25 Feb 2012, 21:04 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
Am o mare intrebare insa: care e diferenta ca si complexitate intre GT si Ac.? este vre-o dif. la listening? La speaking se puncteaza diferit?(vreau sa zic exigenta este mai ridicata pt academic fata de general training?).
Chiar vreau sa discut mai in detaliu cu cineva de pe acest forum aceste lucruri pt ca am impresia ciudata ca sunt cateva aspecte tehnice pe care nu le am in vedere si deaceea risc sa fiu depunctat in mod stupid.
Diferentele intre AT si GT sunt la Writing Task 1 (scrisoare la GT si tabel/grafic/diagrama la AT) si la Reading.
Personal sunt de parere ca textele la Reading sunt mai grele la AT.
La W. Task 1- nu as putea spune ce e mai simplu...depinde ce prefera fiecare (probabil ca sunt suficienti care prefera sa descrie tabele, grafice in loc sa scrie scrisori)

Sus

MesajScris: 26 Feb 2012, 22:16 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Stiu ca nu asta e subiectul topicului dar mi poate recomanda cineva un meditator cu experienta in IELTS din Bucuresti?
Va multumesc anticipat

Sus

MesajScris: 27 Feb 2012, 08:52 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
Stiu ca nu asta e subiectul topicului dar mi poate recomanda cineva un meditator cu experienta in IELTS din Bucuresti?
Va multumesc anticipat
stiu cateva persoane care mediteaza- ti-am raspuns pe privat.

Sus

MesajScris: 27 Feb 2012, 16:54 
Neconectat
Nou venit
Nou venit

Eu as vrea sa intreb la randul meu daca stie cineva meditatori cu experienta din Iasi. Am sentimentul ca nu pot trece peste un anumit nivel fara ajutorul unui profesionist :). Am inceput sa ma pregatesc din nou si cred ca ma inscriu pe 26 aprilie/30 mai, Bucuresti de data asta la GT. Alta intrebare ar fi catre inginerii constructori care deja au aplicat pt. Australia: GT este indeajuns?

Sus

MesajScris: 28 Feb 2012, 22:54 
Neconectat
Membru Senior
Membru Senior

Citat:
Eu as vrea sa intreb la randul meu daca stie cineva meditatori cu experienta din Iasi. Am sentimentul ca nu pot trece peste un anumit nivel fara ajutorul unui profesionist :). Am inceput sa ma pregatesc din nou si cred ca ma inscriu pe 26 aprilie/30 mai, Bucuresti de data asta la GT. Alta intrebare ar fi catre inginerii constructori care deja au aplicat pt. Australia: GT este indeajuns?
Da, GT este de ajuns pt. EA.
Poate un profesor vorbitor nativ de engleza ar fi indicat pentru cazul in care simti ca nu poti trece peste un anumit nivel. Eu am apelat la aceasta varianta si impreuna cu alte variante, cum ar fi un curs la BC pe care il urmez, sper sa ma ajute sa trec peste 6.5 la speaking si la writing.

10-11.05.2012 - Aplicat-Primit SS WA
15.05.2012 - DIAC GSM 176
20.06.2012 - CO
27.06.2012 - meds finalised
28.06.2012 - visa grant

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 66 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior 1 2 3 4 5 Următorul

Ora este UTC+02:00 UTC+2